Najnowsze

Najnowsze

Raport: zbrodnie były dobrze zaplanowane. Możliwa reakcja USA

Birmańska armia przeprowadziła "dobrze zaplanowaną i skoordynowaną" kampanię masowego mordowania, gwałtów grupowych i innych zbrodni na muzułmańskiej mniejszości Rohindżów - ocenił w raporcie Departament Stanu USA. Według agencji Reutera dokument może przyczynić się do nałożenia przez USA nowych sankcji na Birmę.

"Jest kurs polityczny obliczony na uderzenie w polski rząd"

My, jako Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy tymi, którzy bronią europejskiego projektu przed tymi, którzy chcą go zniszczyć - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Komentując decyzję Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stwierdził, że jest to "zemsta za to, że Polska nie podporządkowuje się jednolitemu frontowi w Europie".

Uda się ominąć Amerykanów? Ma pomóc koncepcja SPV

Iran oraz pięciu sygnatariuszy porozumienia ws. irańskiego programu atomowego - Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i Niemcy - uzgodniło, że podejmą działania w celu utrzymania relacji handlowych z Teheranem mimo zapowiedzianych sankcji USA.

Morawiecki ma dzielić miliardy na drogi. "To nie gwarantuje sprawiedliwego rozdziału"

Nawet jeśli za Platformy drogi budowano, to drogo - PiS zmienia retorykę i zapowiada zmiany. Żeby było taniej i skuteczniej, rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych. Które gminy i powiaty dostaną wparcie, zdecydują najpierw wojewodowie, potem ministerstwo infrastruktury, a zdanie ostateczne będzie miał premier. - Ta ustawa nie gwarantuje sprawiedliwego rozdziału tych środków. To jest absurd - krytykuje to rozwiązanie Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość

Wiadomo już na pewno, czyje nazwiska zobaczymy na kartach do głosowania w wyborach samorządowych. Zaskakuje, że nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w każdym województwie pojawią się listy komitetu, którego w krajowej polityce próżno szukać. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Duda ponownie spotkał się z Trumpem

Andrzej Duda z małżonką przebywa z kolejną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Na przyjęciu dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ w poniedziałek wieczorem spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, przywódcy "dobrze wspominali niedawną rozmowę w Waszyngtonie". - Dziękowali sobie wzajemnie za te rozmowy i za atmosferę zaufania i osobistej sympatii - dodał.

"Portret damy" wrócił do Warszawy

Nie było jej w Polsce od ponad 70 lat. Wraca w chwale, choć rozstanie z dwoma dżentelmenami, których oczarowała, nie było łatwe. Zrabowany w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego "Portret damy" Melchiora Geldorpa wrócił do macierzy. Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską służbami śledczymi.

Były mniejsze zbiory, będą wyższe ceny

Cieplejsza pogoda cieszyła turystów i tych, którzy z nich żyją, martwiła jednak rolników. Teraz jednak jej skutki odczujemy wszyscy. Susza spowodowała mniejsze zbiory i wielkie straty, co już przekłada się na wzrost cen. A gdy dodamy do tego rosnące koszty pracy i ceny paliwa - suma stanie się jeszcze bardziej odczuwalna w naszych portfelach.

Czas rejestracji się skończył. Nadszedł czas decyzji

Wiadomo już na pewno, czyje nazwiska zobaczymy na kartach do głosowania. Zaskakuje, że nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w każdym województwie pojawią się listy komitetu, którego w krajowej polityce próżno szukać.

Dziennikarze TVN24 Mistrzami Mowy Polskiej

Grzegorz Kajdanowicz i Grzegorz Markowski znaleźli się wśród tegorocznych laureatów tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Ich nazwiska ogłoszono w poniedziałek wieczorem podczas gali w Poznaniu.

"Musimy być przygotowani na kolejne podwyżki"

Takiego roku rolnicy nie pamiętają. - Od stu lat nigdy takiej suszy nie było w Polsce - mówi Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej Solidarni. - Konsument zapłaci za chwileczkę 10 złotych za bochenek chleba - ostrzega. Rosnące ceny żywności to jednak nie wszystko. - W kolejnych latach musimy być przygotowani na kolejne podwyżki - dodaje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych

Nawet jeśli za Platformy drogi budowano, to drogo - PiS zmienia już nieco retorykę i zapowiada zmiany. Żeby było taniej i skuteczniej, rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych. Które gminy i powiaty dostają wparcie, zdecydują najpierw wojewodowie, potem ministerstwo infrastruktury, a zdanie decydujące będzie miał premier.

Sąd oddalił pozew Koalicji Obywatelskiej przeciwko premierowi

Druga porażka Platformy Obywatelskiej. Sąd ponownie oddalił wniosek przeciwko premierowi. Mateusz Morawiecki przekonywał w Świebodzinie, że za czasów PO nie budowano dróg i mostów. Za pierwszym razem sąd uznał, że premier w wyborach nie startuje, więc w trybie wyborczym sądzić go nie można. Tym razem jego słowa okazały się być chwytem retorycznym. Niekaralnym.

Kaczyński o "ojkofobii sędziów"

W przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego pada słowo "ojkofobia" i od razu staje się amunicją dla przeciwników prezesa PiS. Ich zdaniem to kolejny dowód na dzielenie społeczeństwa. Tym razem na sędziów dobrych i tych, co zdaniem szefa Prawa i Sprawiedliwości Polski nienawidzą.

Zakończenie protestu odwołane. Taksówkarze zaostrzają strajk

Portugalscy taksówkarze, prowadzący od środy strajk przeciwko tanim platformom taksówkarskim, ogłosili w poniedziałek zaostrzenie akcji protestacyjnej. Poza organizowaniem blokad dróg kierowcy taksówek chcą pikietować przed urzędami państwowymi, między innymi siedzibą parlamentu.

Opozycyjne partie utworzą rządy w trzech regionach Rosji

W trzech regionach Rosji, w których wybory na gubernatora wygrali kandydaci parlamentarnej opozycji, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) i populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), kierowana przez Władimira Żyrinowskiego, utworzą koalicyjne rządy.

"Faszyzm nie jest zjawiskiem historycznym, ale stanem umysłu"

Tutaj nie ma miejsca na jakieś delikatne słowa, tylko trzeba powiedzieć coś bardzo wyraźnego. Tego typu wypowiedzi są symptomem tak zwanego faszystowskiego stylu myślenia - mówił w "Kropce nad i" profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak. W ten sposób skomentował słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "ojkofobii sędziów".

Szykuje się drugi szczyt Trump-Kim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, że pod koniec roku uda się do Korei Północnej, by zorganizować drugie spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Wcześniej Trump powiedział, że szczyt może się odbyć "bardzo szybko".

Prezydenci USA i Korei Południowej podpisali porozumienie handlowe

Prezydent USA Donald Trump i Korei Południowej Mun Dze In podpisali w poniedziałek w Nowym Jorku porozumienie o handlu między obu krajami, które jest modyfikacją istniejącego już układu. Podpisana deklaracja jest jedną z pierwszych, które Trump ma nadzieję zawrzeć z najważniejszymi partnerami handlowymi USA.

Werdykt europejskiego trybunału "w ciągu 1-2 miesięcy"

- Werdyktu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań Sądu Najwyższego można spodziewać się w ciągu 1-2 miesięcy - uznał profesor Artur Nowak-Far w "Faktach po Faktach". - KRS i prezydent powinni wstrzymać się z wszelkimi decyzjami dotyczącymi obsadzania sędziów Sądu Najwyższego i innych sądów - powiedział profesor Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

Szef nowej KRS: zarzuca nam się zbytnie zbliżenie się do władzy, a to nie KRS zrobiła ten krok

Pierwszym prezesem Sądu Najwyższego była profesor Gersdorf, ale po wydaniu przez prezydenta decyzji stwierdzającej jej przejście w stan spoczynku, ta funkcja nie jest obsadzona - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur. Jak podkreślał, przejście w stan spoczynku zostało określone w ustawie. - Nie mamy do czynienia z łamaniem reguł. Tylko z doprecyzowaniem ogólnego zapisu konstytucji, który mówi tylko o kadencji - ocenił.

Szef nowej KRS: zarzuca nam się zbytnie zbliżenie do władzy, a to nie KRS zrobiła ten krok

Pierwszym prezesem Sądu Najwyższego była profesor Gersdorf, ale po wydaniu przez prezydenta decyzji stwierdzającej jej przejście w stan spoczynku, ta funkcja nie jest obsadzona - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur. Jak podkreślał, przejście w stan spoczynku zostało określone w ustawie. - Nie mamy do czynienia z łamaniem reguł. Tylko z doprecyzowaniem ogólnego zapisu konstytucji, który mówi tylko o kadencji - ocenił.

KE "wyraźne twierdzi, że polski Sąd Najwyższy po zmianach nie jest sądem niezależnym"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej "to w tej chwili jedyny niezależny organ, który może osądzić w kategoriach stricte prawnych, czy to, co się stało z Sądem Najwyższym w ramach legislacji wprowadzonych przez obecnie rządzących, spełnia kryteria Traktatu o Unii" - komentował decyzję Komisji Europejskiej o złożeniu do TSUE skargi na Polskę w związku z reformą sądownictwa, mecenas Michał Wawrykiewicz.