Najnowsze

Najnowsze

Żona Maduro objęta sankcjami USA

USA nałożyły nowe sankcje na wenezuelskich dygnitarzy, w tym wiceprezydenta, ministra obrony oraz żonę prezydenta Nicolasa Maduro, ogłosił we wtorek resort finansów Stanów Zjednoczonych. Waszyngton zarzuca im grabież majątku narodowego.

Bułgarska armia nie ćwiczy, bo brakuje jej żołnierzy

Bułgarska armia wydała przez pół roku na ćwiczenia poniżej jednej trzeciej przewidzianych na ten cel środków - wynika z raportu resortu obrony, cytowanego we wtorek przez dziennik "24 Czasa". Wojsko zmaga się ze złym stanem sprzętu, ale głównie z brakiem ludzi.

Były premier Francji kandydatem na burmistrza Barcelony

Manuel Valls, były premier Francji zgłosił swoją kandydaturę na burmistrza Barcelony. Polityk przed rozpoczęciem kampanii będzie musiał zrezygnować z mandatu posła francuskiego parlamentu i zamknąć wszystkie sprawy samorządowe w jego lokalnym departamencie Essonne.

Młodzi samorządowcy biorą sprawy w swoje ręce

Młodzi w wyborach samorządowych kończą 18 lat i chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Jedni  będą startować w wyborach, a inni głosować. Łukasz Wieczorek zapytał ich o wizje miast i o to, czym będą kierować się, stawiając krzyżyk.

Teheran "nie chce wojny, sankcji, gróźb i zastraszania"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani uznał we wtorek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwstawianie się multilateralizmowi za "słabość intelektu". Po wcześniejszej krytyce jego państwa ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa zaprosił Waszyngton "do stołu negocjacyjnego".

"Widzimy kryzys u samych podstaw dzisiejszego świata"

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki. Ostrzegł, że unilateralizm i podziały w Radzie Bezpieczeństwa mogą doprowadzić do tego, że ONZ będzie "symbolem bezsilności".

Erdogan krytykuje "używanie sankcji jako broni"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał we wtorek państwa świata do sprzeciwu wobec używania sankcji gospodarczych jako broni. Przemawiając na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, postulował również reformę tej organizacji.

Dworczyk: premier nie traktuje Gersdorf jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego

Interpretuję to jako gest dobrej woli. Jako dowód na to, że premier chce prowadzić dialog, zarówno w Polsce, jak i za granicą - tak w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk skomentował spotkanie Mateusza Morawieckiego z profesor Małgorzatą Gersdorf. - Nawet gdyby premier bardzo chciał traktować Gersdorf jako Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego to nie mógłby, dlatego że nowelizacja ustawy weszła w życie - dodał.

Kandydat z rozsądku

​Teraz Wrocław i do trzech razy sztuka - można powiedzieć patrząc, jak PO zmieniała tam kandydata na prezydenta miasta. Ostatecznie to Jacek Sutryk wystartuje pod szyldem Koalicji Obywatelskiej - chyba najszerszej takiej koalicji w kraju. Czy nie za szerokiej - o to m.in. jej kandydata pytał Witold Tabaka.

Start z przeszkodami

Dwaj bohaterowie protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Te 40 sławetnych dni bez wątpienia pokazało determinację Kuby Hartwicha i Adriana Glinki, a raczej ją potwierdziło, bo przecież za rządów PO też protestowali. Więc Artur Zakrzewski pyta dziś obu panów - dlaczego startują z list Koalicji Obywatelskiej?

Znów w opozycji

Antoni Pikul staruje z list Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu, czyli w bastionie PiS. Działacz pierwszej Solidarności znowu w opozycji do władzy - teraz władzy, której twarzą jest ścigający go za komuny prokurator Piotrowicz. Czy dlatego właśnie wchodzi do polityki? O to Antoniego Pikula zapytał Dariusz Kubik.

Wybory Barbary

A teraz znana liderka lewicy w centroprawicowej i liberalnej Koalicji Obywatelskiej - polityczny wybór, który zaskoczył wielu, szczególnie sprzymierzeńców Barbary Nowackiej. I to od nich słyszy ona teraz najwięcej gorzkich słów. Choć w polityce jest od lat - wciąż bez wyborczego sukcesu. Skuteczność opozycji dziś widzi tylko w połączeniu sił - a Marcin Gutowski pyta Barbarę Nowacką - czy w takiej koalicji ona sama może być skuteczna ze swoimi lewicowymi postulatami.

Dworczyk: premier nie traktuje Gersdorf jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego

Interpretuję to jako gest dobrej woli. Jako dowód na to, że premier chce prowadzić dialog, zarówno w Polsce, jak i za granicą - tak w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk skomentował spotkanie Mateusza Morawieckiego z profesor Małgorzatą Gersdorf. - Nawet gdyby premier bardzo chciał traktować Gersdorf jako Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego to nie mógłby, dlatego że nowelizacja ustawy weszła w życie - dodał.

"Patrzymy na wymiar sprawiedliwości oczami obywateli, a nie komisarza Timmermansa"

Komisja Europejska nie powinna mieć wpływu na to, jak kształtowany jest wymiar sprawiedliwości w poszczególnych krajach - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jego zdaniem KE nie ma możliwości wydania orzeczenia, które nakazałoby przywrócenie do pracy sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy ustawy. Gościem drugiej części programu był Marek Borowski.

"Patrzymy na wymiar sprawiedliwości oczami obywateli, a nie komisarza Timmermansa"

Komisja Europejska nie powinna mieć wpływu na to, jak kształtowany jest wymiar sprawiedliwości w poszczególnych krajach - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jego zdaniem KE nie ma możliwości wydania orzeczenia, które nakazałoby przywrócenie do pracy sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy ustawy.

Bill Cosby skazany na więzienie

Bill Cosby został skazany na trzy do dziesięciu lat więzienia. W kwietniu tego roku sąd uznał 81-letniego aktora za winnego w sprawie dotyczącej podania środków odurzających i molestowania seksualnego Andrei Constand. We wtorek ogłoszono wymiar kary.

Trump: w przyszłości będziemy pomagać tylko naszym przyjaciołom

- Ameryka rządzona jest przez Amerykanów. Odrzucamy ideologię globalizmu i przyjmujemy doktrynę patriotyzmu - powiedział Donald Trump we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W swoim przemówieniu amerykański prezydent jako sukces ocenił negocjacje z Koreą Północną, ostro zaatakował natomiast Iran. Zapowiedział także, że w przyszłości Waszyngton będzie pomagać jedynie tym krajom, które szanują USA.

"Ta decyzja szkodzi nie Polsce, a Unii Europejskiej"

Żadne państwo nie jest w takiej sytuacji jak Polska - stwierdził Arkadiusz Myrcha po złożeniu przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości na nasz kraj. Z kolei Adam Bielan ocenił, że ta decyzja Komisji to "zagrożenie dla Unii Europejskiej".

Morawiecki o decyzji KE: to krok, który urywa dialog.

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Chce by sędziowie w Luksemburgu w trybie przyspieszonym rozpatrywali sprawę ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja wnioskuje też, by w ramach zabezpieczenia, do czasu wydania ostatecznego orzeczenia, niektóre przepisy tej ustawy pozostały zawieszone. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że decyzja Komisji Europejskiej kierująca sprawę polskiego Sądu Najwyższego do Unijnego Trybunału Sprawiedliwości urywa dialog z unią. O decyzji Komisji rozmawiali w programie Tak Jest Aleksander Bobko i Adam Szłapka.

Ideologia w samorządach?

Zbliżają się wybory samorządowe. Już 21 października Polacy pójdą do urn. Wyborcy zastanawiają się kogo wybrać, a kandydaci myślą nad tym jak przyciągnąć największą uwagę. O tym czy w kampanii, a następnie w samorządach jest miejsce na ideologię rozmawiały Joanna Senyszyn (SLD) i Lidia Sankowska-Grabczuk (Prawica RP, Kukiz’15).

"Świat cierpi na brak zaufania"

Świat jest bardziej połączony, ale społeczeństwa stają się bardziej podzielone - powiedział we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, inaugurując w Nowym Jorku debatę generalną podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.