Najnowsze

Najnowsze

Wójt zawieszony w obowiązkach wygrał wybory

Wójt Oławy (woj. dolnośląskie) w wyborach odniósł sukces. Pokonał swojego jedynego rywala i został wybrany na kolejną kadencję. Problem w tym, że wójt ma prokuratorskie zarzuty i obowiązywało go zawieszenie w wykonywaniu obowiązków. - Zakaz odnosił się nie tylko do poprzedniej kadencji - mówią przedstawiciele wojewody dolnośląskiego.

"Nie dołączę się do złośliwości i szyderstw pod adresem polskiego prezydenta"

Donald Tusk skomentował w środę słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że "w ramach Unii Europejskiej mamy niedosyt demokracji" i jako przykład podał fakt, że w sklepach "można kupić tylko żarówkę energooszczędną". - Kiedy prezydent wydaje się pogubiony w argumentacji, potrzebuje raczej naszego wsparcia, a przynajmniej życzliwej cierpliwości - powiedział szef Rady Europejskiej. Dodał, że nie dołączy się "do złośliwości i szyderstw pod adresem polskiego prezydenta".

"W kwestiach sprawiedliwości większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami"

Tak dużo ciosów na wymiar sprawiedliwości spadło w ramach walki politycznej i tak dużo wewnętrznych słabości wymiaru sprawiedliwości się ujawniło, że trzeba to jeszcze raz przemyśleć i zaproponować nową spójną koncepcję - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Gowin. Jego zdaniem "w Polsce w kwestiach sprawiedliwości dużo większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami i kierują się naturalnym zmysłem sprawiedliwości".

Radni proszą premiera o zmianę wojewody. Poszło o słowa w sprawie Zdanowskiej

Łódzcy radni (jeszcze poprzedniej kadencji) zwołali nadzwyczajną sesję rady miasta, na której pod głosowanie trafi uchwała w sprawie wojewody łódzkiego. Samorządowcy chcą, żeby premier odwołał Zbigniewa Raua ze stanowiska. Poszło o słowa wojewody jeszcze sprzed wyborów, kiedy zapowiedział, że po zwycięstwie wyborczym Zdanowska powinna być odsunięta od władzy.

Samochód premiera Słowacji zderzył się z jeleniem

Samochód słowackiego premiera Petera Pellegriniego zderzył się we wtorek z jeleniem. Premier kontynuował podróż na wyjazdowe posiedzenie rządu innym samochodem. Po zakończeniu obrad premierowi założono w szpitalu kołnierz ortopedyczny.

"Mogli przemycić ponad tonę narkotyków"

Tonę marihuany, 10 kilogramów kokainy, 50 kilogramów amfetaminy, 115 tysięcy tabletek ecstasy - między innymi takie narkotyki mieli przemycić - zdaniem śledczych - członkowie rozbitego przez CBŚP gangu. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

"Ja bym nie ginął za odwołanie pani prezes Gersdorf"

Tak dużo ciosów na wymiar sprawiedliwości spadło w ramach walki politycznej i tak dużo wewnętrznych słabości wymiaru sprawiedliwości się ujawniło, że trzeba to jeszcze raz przemyśleć i zaproponować nową spójną koncepcję - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Jak dodał, "nie ginąłby" za odwołanie Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska I Prezes Sądu Najwyższego.

Gowin: wstydziłem się, to był zły spot

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki, podkreślał w środę w "Rozmowie Piaseckiego", że rezultat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych to "jeden z najlepszych wyników od 1989 roku". - W każdej kampanii nawet zwycięzcy popełniają błędy - zaznaczył, odnosząc się do przegranej PiS w dużych miastach. Przyznał też, że "wstydził się" opublikowanego w kampanii Zjednoczonej Prawicy spotu o uchodźcach.

Gowin: było mi wstyd, kiedy PiS wypuścił spot o uchodźcach

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki podkreślał w środę w "Rozmowie Piaseckiego", że rezultat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych to "jeden z najlepszych wyników od 1989 roku". - W każdej kampanii nawet zwycięzcy popełniają błędy - zaznaczył, odnosząc się do przegranej PiS w dużych miastach. Przyznał też, że "wstydził się" opublikowanego w kampanii Zjednoczonej Prawicy spotu o uchodźcach.

Akta sprawy sędziego Żurka trafią do Warszawy

Do Sądu Apelacyjnego w Krakowie wpłynął wniosek rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba o przekazanie akt sprawy dotyczącej sędziego Waldemara Żurka, byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa. - Akta zostaną przekazane do Warszawy - poinformował Tomasz Szymański, zastępca rzecznika dyscyplinarnego. To dowód na "centralizację państwa i centralizację decyzji" - ocenił Żurek.

Głos na wagę zwycięstwa

Liczy się każdy głos. Brzmi banalnie, ale jak bardzo jest realne przekonało się kilku kandydatów w tych wyborach. O głos przegrali. Jeden głos zdecydował, że potrzebują drugiej tury. A czasem przez brak jednego rozstrzygającego głosu zdani są na losowanie.

Powyborcze kalkulacje

PiS bierze kolejne sejmiki. Koalicja Obywatelska zabiera się za tworzenie jeszcze większych koalicji. Ludowcy zapewniają, że z Prawem i Sprawiedliwością nic budować nie będą. Powyborczy wtorek minął pod znakiem politycznych narad i wielu niewiadomych, bo PKW ciągle czeka z ostatecznym komunikatem.