Najnowsze

Najnowsze

Czaputowicz: Rosjanie nie przylecą do Polski na konferencję bliskowschodnią

"Nie zaprosiliśmy przedstawicieli Iranu, bo to uniemożliwiłoby normalne obrady. Irańczycy używają języka, który jest trudny do zaakceptowania. Ostatnio odnoszą się w taki sposób również wobec Polski" - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji dodał też, że w konferencji mającej się odbyć w Polsce w lutym nie weźmie udziału Rosja. Później, w Brukseli, dodał, że "nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom".

Przegląd prasy. Matka Stefana W.: przepraszam za syna i proszę o wybaczenie

"Tyle osób skrzywdził, prezydenta, jego rodzinę, nas, a ja nadal jestem matką. To najtrudniejsze uczucie, jakie można sobie wyobrazić" - podkreślała w wywiadzie dla "Dużego Formatu Gazety Wyborczej" Jolanta, matka Stefana W., który zabił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Tak bardzo bym chciała prosić żonę, dzieci, rodziców oraz brata pana prezydenta o wybaczenie, ale wiem, że proszę o dużo" - dodała.

Jutro szczyt w Davos. Długa lista nieobecnych

Spory handlowe, napięte stosunki międzynarodowe, brexit i spowolnienie wzrostu. To tylko niektóre tematy, które zdominują Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. W Szwajcarii zabraknie jednak wielu liderów.

Radość, upał i dżungla. Panama wita młodych pielgrzymów

30 stopni w cieniu, śpiew i taniec. Tak można opisać Panamę na moment przed rozpoczęciem 34. Światowych Dni Młodzieży. Nawet 750 tysięcy młodych katolików z całego świata przyjeżdża do Ameryki Środkowej, a Panamczycy mówią o największym wydarzeniu w swojej współczesnej historii - pisze Filip Folczak z TOTERAZ, który dla TVN24 relacjonuje największe tego typu spotkanie wiernych na świecie.

Sławomir Rybicki: za odbudowę wspólnoty odpowiedzialne jest państwo

Bardzo bym chciał, aby język debaty publicznej, mowa nienawiści przestały funkcjonować, aby były tępione z całą mocą państwa, ale jestem bardzo umiarkowanym optymistą - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Sławomir Rybicki, przyjaciel Pawła Adamowicza i senator PO. Jak przyznał, "odpowiedzialność za ściganie wszelkich przejawów nienawiści leży po stronie państwa". - Myślę, że państwo w tej sprawie ma bardzo wiele do poprawienia - dodał.

Sławomir Rybicki: za odbudowę wspólnoty odpowiedzialne jest państwo

Bardzo bym chciał, aby język debaty publicznej, mowa nienawiści przestały funkcjonować, aby były tępione z całą mocą państwa, ale jestem bardzo umiarkowanym optymistą - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Sławomir Rybicki, przyjaciel Pawła Adamowicza i senator PO. Jak dodał, "odpowiedzialność za ściganie wszelkich przejawów nienawiści leży po stronie państwa". - Myślę, że państwo w tej sprawie ma bardzo wiele do poprawienia - zaznaczył.

"Budyń" i "Bob Budowniczy" we wspomnieniu "Sołtysa". Karnowski o Adamowiczu

Kiedy wchodziliśmy do samorządów, myśleliśmy, że będziemy radnymi w tylnych ławkach. Paweł miał nieskończone 25, ja 27 lat. Byliśmy trochę gówniarzami, prawdę mówiąc - wspominał zmarłego Pawła Adamowicza prezydent Sopotu Jacek Karnowski podczas "Wieczoru dla przyjaciela". Przypomniał między innymi, jakimi przezwiskami w samorządzie określano Adamowicza. Jak dodał, on sam nosił dwa - "Sołtys" i "Łukaszenka".

Izraelska armia zaatakowała cele w Syrii. Rosjanie mówią o ofiarach

Izraelska armia ogłosiła w nocy z niedzieli na poniedziałek, że prowadzi ataki na irańskie cele w Syrii. Ostrzegła jednocześnie władze w Damaszku przed "wszelkimi próbami uderzenia na terytorium lub siły zbrojne Izraela". Rosjanie wspierający reżim Baszara al-Asada twierdzą, że syryjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła ponad 30 pocisków kierowanych i bomb.

Trump rozmawiał z Erdoganem o sytuacji w Syrii

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o sytuacji w Syrii. Trump podkreślił, jak ważne jest pokonanie pozostałych w Syrii "terrorystycznych elementów" - poinformował Biały Dom.

Morawiecki cytował Witosa. Słowami Dmowskiego

Mateusz Morawiecki uczestniczył w niedzielę w obchodach 145. urodzin Wincentego Witosa. Jak zauważyło "Szkło Kontaktowe" w TVN24, w jednym ze zdań w swoim przemówieniu premier pomylił cytat z Witosa ze słowami Romana Dmowskiego.

Nie żyje 10 żołnierzy ONZ zaatakowanych w Mali

Dziesięciu żołnierzy sił pokojowych ONZ zginęło, a 25 zostało rannych w niedzielnym ataku islamistów na posterunek wojsk ONZ na północy Mali - poinformował w komunikacie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

W Pradze odbyła się msza w intencji Pawła Adamowicza

W kościele polskiej parafii św. Jana Pawła II w Pradze w niedzielę odprawiona została msza w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Proboszcz, dominikanin o. Hieronim Kaczmarek powiedział m.in., że jedność zaczyna się od zmian we własnym sercu.

Wicepremier Włoch: zlikwidujemy dofinansowanie gazet

Wicepremier Włoch, minister pracy i rozwoju gospodarczego Luigi Di Maio powtórzył zamiar likwidacji dofinansowania gazet. Wymienił dzienniki krytykujące rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd: centrowe "Il Foglio", komunistyczne "Manifesto" i katolickie "Avvenire".

"New York Times": smutek i gniew zjednoczyły Gdańsk

Smutek i gniew zjednoczył Gdańsk po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza - napisał "New York Times". Amerykański dziennik przewiduje, że śmierć Adamowicza może mieć poważne konsekwencje polityczne dla zaplanowanych na jesień wyborów.

Tragiczny wybuch rurociągu w Meksyku. 85 ofiar śmiertelnych

Do 85 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu rurociągu z paliwem w stanie Hidalgo w środkowym Meksyku - poinformował w niedzielę wieczorem czasu miejscowego meksykański minister zdrowia Jorge Alcocer. Wcześniej podawano liczbę 79 zabitych.

"Green Book" bliżej Oscara. Czy amerykańscy producenci znów trafnie wytypują zwycięzcę?

Amerykańska Gildia Producentów Filmowych (PGA) przyznała swoje coroczne nagrody dla najlepszych produkcji obecnych w kinach za oceanem w 2018 roku. Wielkim wygranym okazał się "Green Book", komediodramat Petera Farrelly'ego z rewelacyjnym duetem Ali - Mortensen, którego producenci otrzymali statuetkę im. Darryla F. Zanucka. Wcześniej obraz zdobył Złoty Glob dla najlepszej komedii. PGA zwykle trafnie typuje zdobywców Oscara w głównej kategorii.

"Jego dziedzictwo nie pójdzie na marne". Przyjaciele wspominali Pawła Adamowicza

Był wierny swoim mistrzom, bronił prawdy historycznej, bronił godności i zasług osób, które Polskę budowały. (...) Piękny człowiek, wielki człowiek. Jestem święcie przekonany o tym, że jego dziedzictwo nie pójdzie na marne - powiedział o Pawle Adamowiczu historyk i opozycjonista w czasach PRL, Aleksander Hall. Podczas "Wieczoru dla przyjaciela" prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza wspominali między innymi historyk Wojciech Duda, prezydent Sopotu Jacek Karnowski czy pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W tym samym miejscu, o tej samej porze. "Światełko dla Pawła"

W niedzielę o godzinie 19.55, dokładnie tydzień po ataku nożownika na Pawła Adamowicza mieszkańcy spotkali się na Targu Węglowym, aby wysłać "Światełko dla Pawła". Przez kilka minut świecili latarkami i telefonami w niebo. Przez cały dzień tłumy odwiedzały też grób prezydenta Gdańska w Bazylice Mariackiej.

"Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści. Drugim gościem "Faktów po Faktach" TVN24 był Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej.

"Sianie nienawiści jest metodą rządzenia i utrwalania władzy"

Uważam, że będzie mniej pobłażliwości prokuratury na rozmaite przejawy nienawiści, a także trochę więcej wstrzemięźliwości w operowaniu słowem, które może linczować - przyznał europoseł PO Janusz Lewandowski w "Faktach po Faktach", pytany o to, co może zmienić się po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podkreślił jednocześnie, że w Polsce "sianie nienawiści jest metodą rządzenia i utrwalania władzy".

Łętowska: Powinno nas to czegoś nauczyć. Czy nauczy? Jestem sceptyczna

Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.