Najnowsze

Najnowsze

Wałęsa i Kaczyński w sądzie. Prezes PiS: miarka się przebrała

Były premier i były prezydent spotkali się oko w oko w sądzie. Jarosław Kaczyński pozwał Lecha Wałęsę o naruszenie dóbr osobistych. - Ja jestem za dogadaniem, ale sprawa jest nie do rozwiązania. I on, i ja chcemy przeprosin - powiedział Lech Wałęsa, wychodząc na przerwę po ponad dwóch godzinach posiedzenia sądu.

Na placu Świętego Piotra stanęła choinka

Na placu Świętego Piotra ustawiono w czwartek choinkę, która została przywieziona z lasów w okolicach Pordenone w regionie Friuli-Wenecja Julijska na północy Włoch. Trwa też budowa szopki, która w tym roku wykonana zostanie z piasku.

Piotrowicz: w tej chwili nie ma pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

- Pierwszy prezes Sądu Najwyższego będzie po uchwaleniu tej ustawy. W tej chwili nie ma pierwszego prezesa - przekonywał Stanisław Piotrowicz (PiS), odnosząc się do przegłosowanej w środę w Sejmie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - To nie jest żaden gest dobrej woli, to świadczy o braku szacunku dla prawa unijnego - komentowała przygotowaną przez PiS nowelę Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

"Ta kandydatura została kolanem przepchnięta przez polityków Prawa i Sprawiedliwości"

- Jestem chirurgiem. To tak, jakby mi kazali uprawiać nefrologię - mówił senator Tomasz Grodzki z PO. - Są instytucje, które nie powinny być objęte PiS-owskim programem "pierwsza praca" - ocenił Jakub Stefaniak z PSL. To niektóre komentarze po tym, jak komisje sejmowe zarekomendowały kandydata PiS Mikołaja Pawlaka na rzecznika praw dziecka. Zdaniem opozycji nie ma on wymaganego, udokumentowanego doświadczenia w pracy z dziećmi.

May o "dobrym porozumieniu" z Brukselą

Brytyjska premier Theresa May oceniła w czwartek, że wypracowana deklaracja polityczna dotycząca przyszłych relacji jej kraju z Unią Europejską jest "dobrym porozumieniem" dla Wielkiej Brytanii i realizuje wolę wyborców wyrażoną w referendum z 2016 roku.

Anja Rubik, Patryk Vega i inni apelują: #ZBIJSZYBĘ. Jest i petycja ws. leku na SMA

Od 15 miesięcy oczekują tego samego: leczenia ciężko chorych dzieci i dorosłych na rzadką chorobę, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Lek jest. Tylko nikogo na niego nie stać. A refundacji wciąż brak. Dlatego chorzy na SMA i ich rodziny wzięli sprawy we własne ręce. - Złożyliśmy dziś petycję w sprawie refundacji, którą podpisało ponad 60 tysięcy osób. My już nie pytamy władz: czy będzie refundacja jedynego na świecie leku na SMA. My chcemy wiedzieć: kiedy ten lek dostaniemy - mówi Gosia Rybarczyk-Bończak z inicjatywy "Tak dla terapii na SMA w Polsce".

"Załatwiony zostaje tylko mały wycinek naruszania praworządności"

Grzechem pierworodnym, który toczy cały nasz wymiar sprawiedliwości jest Krajowa Rada Sądownictwa, jej ukształtowanie konstytucyjne i jej skład - powiedział w TVN24 Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy". - Poprzez nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym załatwiony zostaje tylko mały wycinek całości problemu naruszania praworządności - dodał.

Gliński tłumaczy swoje słowa: skandaliczna nadinterpretacja

Jedyne porównanie, jakiego dokonałem, dotyczy podobieństwa metod i technik działania oraz celów i ewentualnej intencji autorów propagandy - mówił w Sejmie Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury tłumaczył swoją wypowiedź z wywiadu prasowego, w którym stwierdził, że "PiS jest traktowany przez opozycję jak Żydzi przez Goebbelsa". - To jest skandaliczna nadinterpretacja - odniósł się do komentarzy na temat jego słów.

Agenci CBA mogli wejść do KNF bez decyzji prokuratora, jednak nie weszli. Kulisy śledztwa

Dlaczego za badanie afery wokół Komisji Nadzoru Finansowego prokuratura zabrała się dopiero po tygodniu od złożenia zawiadomienia? Dlaczego Marek Chrzanowski zdążył wejść do swojego biura przed agentami CBA? I dlaczego agenci CBA nie weszli do gabinetu Chrzanowskiego bez decyzji prokuratora, choć pozwala im na to prawo? Mnożą się pytania w sprawie głośnego od kilku dni śledztwa. Jego kulisy przedstawił magazyn "Czarno na białym" TVN24.

Wpadka Ryszarda Petru. Pomylił nazwę swojej partii

Ryszard Petru na korytarzu sejmowym był pytany przez reporterkę TVN24 o nową partię polityczną Teraz!, której założenie ogłosił na konferencji prasowej 17 listopada. Odpowiadając, pomylił jednak nazwę swojego ugrupowania. Wpadkę zauważyło "Szkło Kontaktowe".