Najnowsze

Najnowsze

"Faszyzm wkracza na polską scenę polityczną i nie jest specjalnie ścigany"

Mam wrażenie, że znajdujemy się w przededniu jakiegoś dramatycznego momentu w historii Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 profesor Paweł Śpiewak, komentując niedzielną demonstrację narodowców z Piotrem Rybakiem na czele, w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. - Rybak i jemu podobni byli od dłuższego czasu, tylko to było traktowane jako niszowość - ocenił doktor Robert Sobiech.

Narada przy Nowogrodzkiej. Stawili się najważniejsi politycy PiS

W poniedziałek po południu w warszawskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej odbyła się narada ścisłego kierownictwa partii. Źródło w PiS zapewniło Polską Agencję Prasową, że było to "rutynowe" spotkanie. Tego samego dnia rano CBA zatrzymała sześć osób - w tym byłego rzecznika MON Bartłomieja M. i byłego posła PiS Mariusza Antoniego K. Narada zakończył się po godzinie 16, ale premier opuścił siedzibę PiS dopiero około godziny 19.

"Metafory używa się w polskim języku". Ewa Kopacz tłumaczy swe słowa o naftalinie

Jesteście śmiesznie nieaktualni. Czuć od was naftaliną - zwróciła się w sobotę Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska) do tych, którzy "chcą pozbawić Polki osobistego wyboru". Z oburzeniem komentowali tę wypowiedź przedstawiciele obozu rządzącego. Była premier w poniedziałek w "Tak jest" TVN24 w odpowiedzi przypominała słowa polityków PiS, między innymi o "ubeckich wdowach" i "mordach zdradzieckich".

Bartłomiej M. i Mariusz Antoni K. zatrzymani przez CBA

Agenci CBA zatrzymali 6 osób w związku ze śledztwem, dotyczącym działalności na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wśród zatrzymanych są m.in: były szef gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza i jednocześnie były rzecznik MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS i właściciel firmy lobbingowej Mariusz Antoni K. CBA informuje, że śledztwo dotyczy "niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy zawieraniu umów przez Polską Grupę Zbrojeniową". CBA poinformowało, że trwają przeszukania w kilkudziesięciu miejscach w kraju, a wszyscy zatrzymani trafią do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie usłyszą zarzuty. Sprawę w programie Tak Jest skomentowała byłą premier Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska).

"Deliberate and extreme cruelty". Chief veterinarian comments on shocking report on Polish meat industry

Poland’s Chief Veterinarian Officer issued a statement on Monday in regard to "Superwizjer" TVN’s report entitled "I’ll buy sick meat", aired on Saturday. In his statement, he underscored that "the revealed operations bore signs of an illegal conduct". "We may be talking about putting people’s health and lives at risk," said the spokesperson for the Chief of Police, Mariusz Ciarka.

Rostowski do Horały: Komisja jest instrumentem propagandy PiS. Dziękuję, że pan się przyznał

Była doradczyni społeczna ministra finansów Renata Hayder nie była lobbystą. Nie brała pieniędzy od klientów, którzy mieli interes w zmianie ustawy - powiedział przed komisją do spraw VAT były szef Ministerstwa Finansów Jacek Vincent Rostowski. W czasie poniedziałkowego przesłuchania były wicepremier protestował przeciwko wykresowi wyświetlanemu przez komisję, który ukazywał szacunki dotyczące luki VAT.

Manifestacja narodowców przed bramą w Auschwitz

W dniu 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w którym naziści zabili ponad milion Żydów, przed obozem pojawiła się grupa narodowców. Przewodził im Piotr Rybak, skazany za spalenie kukły Żyda. Podczas manifestacji padały antysemickie hasła. Prokuratura poleciła policji wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle rasowym lub narodowościowym. O tej sprawie w programie Tak Jest rozmawiali Adam Szłapka (Nowoczesna) i Karol Rabenda (Porozumienie).

Padł rekord na rynku kart płatniczych w Polsce

Liczba kart płatniczych w Polsce na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku wyniosła 40,4 miliona - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. To o 171 tysięcy więcej niż w rekordowym do tej pory drugim kwartale 2018 roku.

Papież w sieci o Maryi: influencerka Boga

"Ze swoim 'tak' Maryja stała się najbardziej wpływową kobietą w historii. Bez sieci społecznościowych stała się pierwszą 'influencerką': influencerką Boga" - napisał papież Franciszek w sobotę w nocy na Twitterze, czym wywołał lawinę komentarzy wśród internautów.

Guaido ignorowany przez Rosję. Kreml "nie planuje kontaktów"

Rosja nie kontaktowała się i nie planuje kontaktów z Juanem Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli - poinformował w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że Rosja także nie rozmawia o pomocy dla prezydenta Nicolasa Maduro.

"Celowe zadawanie cierpienia ze szczególnym okrucieństwem". Reakcje po reportażu "Superwizjera"

Do ustaleń "Superwizjera" TVN, zaprezentowanych w sobotnim reportażu "Chore bydło kupię", odniósł się w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii. W komunikacie podkreślił, że "ujawniony proceder spełniał znamiona działalności nielegalnej". - Można mówić o zagrożeniu dla zdrowia, życia wielu osób - ocenił zebrany dotychczas materiał dowodowy rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka.

Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień

Unijny komisarz do spraw klimatu i energii Miguel Arias Canete zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o dodatkowe wyjaśnia w sprawie ustawy o prądzie - powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji. Tchórzewski i Canete rozmawiali w poniedziałek w Brukseli.

Były rzecznik MON i były poseł PiS wśród sześciu osób zatrzymanych przez CBA

Agenci CBA zatrzymali w poniedziałek o poranku sześć osób, w tym Bartłomieja M., byłego szefa gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza i rzecznika resortu obrony narodowej, a także byłego posła PiS i właściciela firmy lobbingowej Mariusza Antoniego K. Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu mają oni usłyszeć zarzuty związane z niegospodarnością w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Kradzież obrazu w moskiewskiej galerii na oczach zwiedzających

Z moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej skradziono obraz XIX-wiecznego pejzażysty Archipa Kuindży'ego. Sprawca, którego wzięto za pracownika muzeum, na oczach gości zdjął obraz ze ściany, po czym wyjął go z ramy i oddalił się. W poniedziałek agencja TASS napisała o zatrzymaniu mężczyzny i odzyskaniu dzieła.