Najnowsze

Najnowsze

Przeleciał ponad 500 km i trafił w cel. Amerykanie przetestowali pocisk

Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 kilometrów. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF. Pekin skrytykował amerykański test, zaznaczając, że "doprowadzi do eskalacji sporów militarnych".

Potężna inwestycja pod lupą NIK. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra wraz ze złożem miedzi Sierra Gorda w Chile. Według Izby przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 miliardów złotych i kolejne wydatki wskazują na to, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie polskiej firmy. Z kolei Herbert Wirth, prezes KGHM w latach 2009-2016, podkreślił, że inwestycja w Sierra Gorda "była niezbędna z punktu widzenia istnienia i rozwoju firmy".

"Powinni natychmiast odejść. Zarówno Łukasz Piebiak, jak i Zbigniew Ziobro"

Doszło do sytuacji, w której haniebnymi metodami próbowano doprowadzić do podważenia wiarygodności sędziów - powiedział poseł Paweł Olszewski z klubu PO-KO. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, który napisał, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" mającą między innymi skompromitować sędziego Krystiana Markiewicza. Posłowie opozycji domagają się dymisji Piebiaka i jego zwierzchnika, ministra Zbigniewa Ziobry. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zażądał wyjaśnień od ministra w tej sprawie.

Sędzia Markiewicz: w ministerstwie zbudowano system zmierzający do niszczenia konkretnych ludzi

To rzecz nie do pojęcia, że być może wiceminister sprawiedliwości za przyzwoleniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry takie rzeczy robił, akceptował, czy też do nich zachęcał - powiedział w TVN24 Krystian Markiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Skomentował w ten sposób ustalenia Onetu, który poinformował, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" mającą między innymi skompromitować Markiewicza.

Wiceminister ma stać za hejtem wobec sędziów. Gowin: takie praktyki byłyby nieakceptowalne

Gdyby mojemu urzędnikowi zdarzyło się w ten sposób hejtować opozycyjnie nastawionych wobec naszego rządu profesorów, to w oczywisty sposób byłaby to sytuacja nieakceptowalna. Wiedziałbym, jakie konsekwencje wyciągnąć - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się w ten sposób do doniesień portalu Onet, który ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak ma stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę.

Syryjskie siły rządowe przejęły część miasta w prowincji Idlib

Siły rządowe w Syrii i ich koalicjanci wkroczyły w poniedziałek do Chan Szajchun w prowincji Idlib i przejęły z rąk islamskich rebeliantów część miasta. Wcześniej tego samego dnia zaatakowany został turecki konwój, który miał wesprzeć rebeliantów z tej miejscowości.

"Wszyscy jesteśmy winni, bo byliśmy głusi i ślepi"

Gwiazdor hiszpańskiego kina, dwukrotnie nominowany do Oscara, Javier Bardem zaapelował w nowojorskiej siedzibie ONZ o bardziej skuteczną walkę o ochronę oceanów. Ostrzegł, że znalazły się one "na krawędzi katastrofy".

Zmiany w logowaniu i płatnościach kartą. KNF o możliwym wydłużeniu terminu

Komisja Nadzoru Finansowego może dać więcej czasu bankom na pełne wdrożenie regulacji o tak zwanym silnym uwierzytelnianiu, na przykład przy logowaniu do internetowego rachunku czy płatnościach kartą. Jest jednak warunek. Instytucja finansowa musi wcześniej zgłosić do KNF "realny plan" wdrożenia przewidzianych unijnymi regulacjami zmian.

Szpitalna zapaść. Rosną długi i kolejki pacjentów

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła system miał oddłużyć placówki i zapewnić pacjentom dostęp do opieki medycznej. NIK przyjrzała się efektom wprowadzonych zmian. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Złamał obie nogi, wezwał pomoc. Zaczęli go szukać 28 godzin później, znaleźli ciało

Być może młody Francuz by żył, ale we Włoszech po 10 latach od wprowadzenia obowiązku lokalizacji telefonów, z których dzwoni się po pomoc służb ratunkowych, przepisu wciąż się nie egzekwuje - piszą media w Rzymie. Mężczyzny, który złamał obie nogi i prosił o ratunek, zaczęto szukać dopiero po 28 godzinach. Znaleziono go w niedzielę, martwego.

Logotyp ze słowem "Lewica" legalny

Państwowa Komisja Wyborcza uważa, że żądanie, by PKW "zakazała" używania przez Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej logotypu składającego się ze słowa "Lewica" jest nieuprawnione. "Logotyp spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym i nie ma podstaw do twierdzenia, że wprowadza w błąd wyborców" – uważa najwyższy organ wyborczy.

Kontrowersyjna dotacja

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego miał wspierać społeczeństwo obywatelskie i dbać o transparentność. Kontrowersje wzbudziła lista zwycięzców konkursu na dofinansowanie tej instytucji – beneficjentami grantów są organizacje, których zarządy obsadzone są przez przedstawicieli związanych z obecną władzą.

Beata Szydło sprawczynią kolizji w Krakowie

Beata Szydło otrzymała mandat i sześć punktów karnych za spowodowanie kolizji w Krakowie. Samochód eurodeputowanej i byłej premier ucierpiał niespecjalnie, ale auto poszkodowanego nadaje się do kasacji.

NIK krytycznie o projekcie sieci szpitali

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o projekcie sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła miał być sposobem na oddłużenie i zapewnienie dostępu do opieki medycznej. NIK przyjrzała się założeniom i oceniła, co z nich z nich zostało.

Opozycja odkrywa karty

Opozycja wspólnej listy do Senatu ciągle nie pokazała, ale jej liderzy twierdzą, że doszli do porozumienia. Opozycja przed wyborami powoli odsłania karty i pokazuje kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Poszukiwania dwóch grotołazów w Tatrach

Trwają poszukiwania dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ratownicy mówią, że to być może najtrudniejsza akcja w historii taternictwa. Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w polskich Tatrach - jest pełna krętych korytarzy.

Koalicja Obywatelska prezentuje swoich kandydatów do Senatu

W poniedziałek wieczorem Koalicja Obywatelska opublikowała listę 73 kandydatów do Senatu w wyborach parlamentarnych. Znaleźli się na niej między innymi obecni senatorzy Platformy Obywatelskiej Bogdan Borusewicz i Bogdan Klich oraz nowe osoby, na przykład politolog Marek Migalski. Część kandydatur w poszczególnych okręgach na liście liczącej 78 pozycji jest jeszcze "do uzgodnienia".

Kolejna grupa ratowników w akcji. "Zaginieni grotołazi mogą odczuwać już bardzo poważne skutki"

- Średnia temperatura w tych jaskiniach wynosi od trzech do pięciu stopni. Zależy jeszcze, gdzie przebywają, w jak dużym są pomieszczeniu i na ile potrafią się ogrzać. W tej chwili mogą odczuwać bardzo poważne skutki, bo przebywają w środku już czwartą dobę. Istotne jest to, ile mają jeszcze wody i jedzenia - tak o sytuacji zaginionych grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Kozłowski, psycholog i instruktor ratownictwa górskiego.