Najnowsze

Najnowsze

Juncker "pokazał, co to znaczy być Europejczykiem"

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się we wtorek debata podsumowująca działalność Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera. Europosłowie chwalili go za podejście między innymi do jednolitego rynku, krytykowali za poddziały wewnątrz Unii Europejskiej.

Najlepsze systemy emerytalne. Jak wypadła Polska?

Holandia i Dania mają najlepsze systemy emerytalne - wynika z raportu "Melbourne Mercer Global Pension Index", sporządzonego już po raz jedenasty przez firmę doradczą Mercer we współpracy z Australijskim Centrum Studiów Finansowych. Polska zajęła w rankingu 21. miejsce na 37 klasyfikowanych krajów.

Policyjna akcja "Prędkość" do godziny 22

W środę do godziny 22 na polskich drogach trwa akcja "Prędkość" zorganizowana przez policję - poinformował podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Więcej patroli kierowcy mogą się spodziewać przede wszystkim w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.

Separatyści i dziennikarze protestowali w Barcelonie

Kilka tysięcy osób protestowało w centrum Barcelony przeciwko skazaniu na kary więzienia separatystycznych polityków z Katalonii. Swój wiec zorganizowali też dziennikarze, którzy domagają się możliwości bezpiecznego wykonywania pracy podczas manifestacji.

USA: Kurdowie się wycofali. Turcja: nie ma potrzeby nowej operacji wojskowej

Dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych przekazał, że zrealizowały one zobowiązania wynikające z porozumienia USA i Turcji w sprawie wycofania kurdyjskich sił z północno-wschodniej Syrii - powiedział przedstawiciel władz USA. "Na tym etapie nie ma potrzeby przeprowadzania nowej operacji wojskowej" - oświadczyło w reakcji na informację o wycofaniu się Kurdów tureckie ministerstwo obrony.

Donald Tusk zarekomenduje przedłużenie terminu brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował we wtorek wieczorem, że w związku z decyzją premiera Borisa Johnsona o wstrzymaniu ratyfikacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, będzie rekomendował liderom krajów unijnych zaakceptowanie wniosku o przedłużenie brexitu.

Protesty wyborcze w Polsce

Protesty wyborcze zgłaszane przez Prawo i Sprawiedliwość czy przez Koalicję Obywatelską nie są niczym nowym - po każdych wyborach zgłaszanych są ich setki, ale przed sąd trafiają nieliczne. W 2005 roku protest dotyczący wyborów do Senatu w Częstochowie został pozytywnie rozpatrzony przez sąd, bo na kartach do głosowania obok nazwisk jedenastu kandydatów nie wydrukowano nazw komitetów wyborczych.

Ponowne liczenie głosów w wyborach do Senatu

W sześciu okręgach Prawo i Sprawiedliwość chce ponownego przeliczenia głosów w wyborach do Senatu. Pytanie, czy to liczenie się odbędzie. Rzecznik Sądu Najwyższego zwrócił uwagę, że żadnych konkretnych zarzutów nie zgłoszono. Również Koalicja Obywatelska chce powtórnego przeliczenia głosów, wymienia powody i wskazuje instytucję, która miałaby nie dopuścić do zafałszowania wyborów.

Równi i równiejsi

Nie było przesłuchania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nie będzie śledztwa. Choć były taśmy z nagraniami, były publikowane w mediach faktury i były też wielokrotnie składane zeznania przez domniemanego poszkodowanego. Mimo to prokuratura - bez dochodzenia - uznała, że nie ma żadnych dowodów na to, że Jarosław Kaczyński miał oszukać austriackiego biznesmena. Zarówno brak śledztwa, jak i kulisy decyzji o jego nie wszczynaniu budzą poważne wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście - jak często powtarza Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - wszyscy są równi wobec prawa. O tym Arkadiusz Wierzuk.

Historia Srebrnej

Reporter TVN24 Jacek Smaruj przypomni historię spółki Srebrna, dla której Austriak miał zbudować dwie słynne wieże w centrum Warszawy. Spółki z olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL, spółki kontrolowanej aktualnie przez najbliższych ludzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

W służbie Srebrnej

Obecny szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, podobnie, jak szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pracował dla Srebrnej. Powiązania z ludźmi tej spółki ma także człowiek nadzorujący teraz wszystkie służby specjalne - Mariusz Kamiński. Czy służby, które mają narzędzia, żeby prześwietlać Srebrną po ujawnieniu taśm Kaczyńskiego,mogą gwarantować rzetelne wyjaśnienie sprawy? O tym Jacek Smaruj.

150 godzin na wycofanie się Kurdów. Erdogan i Putin zawarli porozumienie

Turcja i Rosja osiągnęły we wtorek porozumienie przewidujące wycofanie się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy turecko-syryjskiej w ciągu 150 godzin - przekazał prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi. Na początku rozmów gospodarz Kremla powiedział, że sytuacja w północno-wschodniej Syrii jest "bardzo ostra" i z tego względu dwustronne konsultacje były potrzebne.

Netanjahu nie dał rady. Misję utworzenia rządu otrzyma Ganc

Polityczny rywal Benjamina Netanjahu Beni Ganc otrzyma w środę misję utworzenia rządu od prezydenta Izraela Reuwena Riwlina - poinformowało we wtorek biuro prezydenta. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że jest to pierwszy raz od dekady, gdy ktoś inny niż Netanjahu będzie miał szanse na zawiązanie gabinetu.

Senator elekt Libicki o tym, jak PiS miał go przeciągać na swoją stronę

Zadzwonił do mnie mój znajomy, nie polityk, ale wysoki funkcjonariusz Prawa i Sprawiedliwości. Powiedział do mnie tak: "słuchaj, dzwonił do mnie senator X - i tu padło nazwisko znanego senatora Prawa i Sprawiedliwości - (…) i mówi, że chętnie by się z tobą umówił na kawę" - tak senator elekt Jan Filip Libicki (PSL) mówił w "Tak jest" o kulisach domniemanego nakłaniania go przez PiS do zmiany barw partyjnych. Zapewnił, że nie zgodził się na taką propozycję. Nowo wybrany poseł Michał Wypij (Porozumienie) ocenił, że zmiana politycznego frontu "nie jest niczym niezwykłym".

Pytanie z "Milionerów" o ramadan

Którym z kolei miesiącem w muzułmańskim kalendarzu jest ramadan, kiedy według tradycji został objawiony Koran? Trzecim, piątym, dziewiątym czy dziesiątym? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Zbigniew Górski, listonosz z Liśca Wielkiego.

"Te głosy nam się po prostu należały"

Protesty wyborcze nie mogą być składane dla ciekawości - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 senator elekt Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski. Komentował w ten sposób wnioski PiS o ponowne policzenie głosów w wyborach do Senatu w sześciu okręgach. - Absurd tego bije w oczy. To trochę, jak powiedziała pani Szydło: te głosy nam się po prostu należały - uznał.

Johnson chciał ekspresowego tempa. Izba Gmin znów stanęła mu na drodze

Izba Gmin odrzuciła propozycję przyśpieszonego, trzydniowego harmonogramu procedowania ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (WAB). Akt ten miał włączyć do brytyjskiego prawa postanowienia umowy o brexicie, uzgodnionej przez rząd Borisa Johnsona z Brukselą. Deputowani poparli samą ustawę, ale sprzeciwili się ekspresowemu trybowi, którego chciał brytyjski premier.

"Problemem jest to, że PiS przygotowało grunt dla złożenia tego protestu"

Żeby można było uwzględnić protest, to trzeba jednak wykazać, że były jakieś naruszenia prawa i Kodeksu wyborczego - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Jerzy Stępień, odnosząc się do protestów wyborczych i wniosków PiS o ponowne policzenie głosów w wyborach do Senatu w sześciu okręgach. Dr hab. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że "nie problemem tutaj jest to, że Prawo i Sprawiedliwość składa protest". - Problemem jest to, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało grunt dla złożenia tego protestu - dodał.

"Kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą tropić Tęczowych Piątków"

W piątek 25 października uczniowie będą mogli po raz czwarty przyłączyć się do zainicjowanej przez Kampanię Przeciwko Homofobii akcji Tęczowy Piątek. Chodzi o to, by tego dnia wyrazić solidarność i wsparcie dla młodzieży LGBT. "Kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą tropić Tęczowych Piątków" - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich. Tymczasem akcję krytykuje Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu: "Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ".

"Sam fakt, że różnica głosów jest niewielka, nie jest żadnym argumentem"

PiS chce przeliczenia głosów w sześciu senackich okręgach i wskazuje, że jest w nich "spora liczba głosów nieważnych" przy "niewielkiej" różnicy głosów. - Sam fakt, że różnica głosów jest niewielka, nie jest żadnym argumentem - podkreślił w "Tak jest" Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego. - Procent głosów nieważnych też nie jest problemem - dodał.

Przedsiębiorca Roku 2019. "Najwięcej zgłoszeń w historii konkursu"

17. edycja jest wyjątkowa, chociażby dlatego, że w tym roku zostało wysłanych najwięcej zgłoszeń w historii konkursu. Jury miało rzeczywiście twardy orzech do zgryzienia - tak o konkursie Przedsiębiorca Roku na antenie TVN24 BiS mówił Marek Jarocki z firmy doradczej EY. O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2019, dowiemy się 28 listopada. Galę będzie można oglądać w TVN24 BiS.