Tak źle jeszcze nie było. Te linie przestały latać w 2019 roku

[object Object]
Linie desperacko szukają pilotówReuters
wideo 2/5

Zażarta konkurencja, presja kosztowa, niepewność związana z brexitem i wysokie ceny paliwa to najczęstsze przyczyny problemów linii lotniczych. W 2019 roku aż 23 przewoźników przestało latać. To rekordowy rok pod tym względem.

Oto linie lotnicze, które zakończyły działalność w 2019 roku:

Germania

Mało znana poza Niemcami Germania była za naszą zachodnią granicą bardzo popularną, prywatną linią lotniczą z siedzibą w Berlinie. Przewoźnik obsługiwał ponad 40 kierunków. Linia ogłosiła upadłość 4 lutego, a dzień później zaprzestała działalności.

California Pacific

Niewielka regionalna amerykańska linia lotnicza, z siedzibą w kalifornijskim Carlsbad, nie zagrzała długo miejsca na rynku. Pierwszy lot odbył się 1 listopada 2018 roku, a już 17 stycznia 2019 linia zakończyła działalność.

Flybmi

Linia Flybmi, z bazą na lotnisku East Midlands, latała z regionalnych portów w Wielkiej Brytanii (Aberdeen, Bristol, East Midlands i Newcastle) do kontynentalnej Europy, m.in. Brukseli, Duesseldorfu, Frankfurtu, Hamburga, Monachium, Oslo, Paryża i Stavanger. 16 lutego przewoźnik ogłosił zaprzestanie prowadzenia działalności.

Insel Air

Insel Air był narodowym przewoźnikiem Curacao - karaibskiego terytorium zależnego od Holandii. Oferował loty do pięciu miejsc na Karaibach i w Ameryce Południowej. Flota składała się z trzech samolotów Fokker 50. Firma zaprzestała działalności 16 lutego.

Asian Express Airline

Tadżycka linia lotnicza z siedzibą w Duszanbe została założona w 2011 roku. Przewoźnik obsługiwał rejsy krajowe i międzynarodowe (chociaż od 2016 roku wszystkie międzynarodowe trasy odbywały się z i do Rosji). Linia została uziemiona w styczniu.

WOW Air

Jedna z najbardziej znanych linii w tym towarzystwie. W ubiegłym roku islandzki tani przewoźnik korzystał z 11 samolotów i przewiózł 3,5 mln pasażerów. Firma zatrudniała tysiąc osób. Linie ogłosiły zakończenie działalności 28 marca.

Aerolínea de Antioquia

W szczytowym momencie kolumbijska regionalna linia lotnicza Aerolínea de Antioquia obsługiwała regularne połączenia krajowe z Medellin do ponad 20 miejsc docelowych. Przewoźnik zakończył działalność 29 marca.

Fly Jamaica Airways

Linie, których flota składała się z zaledwie jednego samolotu. Obsługiwał on połączenia z Jamajki do Georgetown w Gujanie, Nowego Jorku w USA i Toronto w Kanadzie. Przewoźnik zaprzestał działalności 31 marca.

Air Philip

Air Philip był południowokoreańskim przewoźnikiem, obsługującym trasy krajowe i międzynarodowe (Japonia, Rosja). Linia została założona w 2016 roku. Przestała działać 13 marca.

Jet Airways

Był to największy prywatny przewoźnik w Indiach. W szczytowym momencie Jet Airways obsługiwał ponad 600 rejsów dziennie. W swojej flocie linia posiadała ponad 120 samolotów i zatrudniała 23 tys. pracowników. Latała także do Europy. 17 kwietnia linie tymczasowo zawiesiły wszystkie loty krajowe i międzynarodowe. Firma jest obecnie w trakcie postępowania upadłościowego.

Avianca Brasil

Brazylijski przewoźnik Avianca Brasil, spółka zależna kolumbijskiej grupy Avianca. Nigdy oficjalnie nie ogłosił bankructwa, ale przestał latać 24 czerwca.

Avianca Argentina

Argentyńska filia kolumbijskiej grupy również nie przetrwała tego roku. Przestała działać 7 czerwca.

Al Naser Wings Airlines

Mała iracka linia lotnicza z siedzibą w Bagdadzie. Obsługiwała połączenia na Bliskim Wschodzie, najczęściej latając do Damaszku w Syrii. Przestała działać 16 kwietnia.

Aigle Azur

Aigle Azur była francuską linią lotniczą z siedzibą w Paryżu, obsługującą połączenia do 21 miast w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wszystkie loty zostały odwołane 7 września, a firma zaprzestała wszelkiej działalności 27 września.

XL Airways

Mały francuski przewoźnik, obsługujący regularne połączenia z paryskiego lotniska Charles de Gaulle na Dominikanę, do Gwadelupy, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Linia została zlikwidowana 23 września.

Thomas Cook

To bez wątpienia najgłośniejsze bankructwo bieżącego roku. Thomas Cook był trzecim co do wielkości brytyjskim biurem podróży, które Do grupy należała również linia lotnicza, składająca się z 34 samolotów, obsługujących 82 kierunki.

Adria Airways

Kolejny głośny upadek. Adria Airways były narodowym przewoźnikiem Słowenii. Linia z siedzibą w Lublanie w 2018 roku przewiozła 1,2 mln pasażerów - mniej więcej tyle samo, co Ryanair w trzy dni. Linia obsługiwała połączenia do 23 miast w Europie. 30 września firma ogłosiła upadłość.

Peruvian Airlines

Niewielka linia lotnicza z siedzibą w Limie, obsługująca głównie loty krajowe. Działalność zakończyła 2 października.

New Gen Airways

Przewoźnik z Tajlandii, skupiający się na lotach do Chin. Jego flota składała się 11 boeingów 737. Wszystkie loty zostały odwołane w sierpniu. Linia zaprzestała wszelkiej działalności w październiku.

Via Airlines

Mała regionalna linia z USA. Posiadała sześć odrzutowców Embraer. Pod koniec działalności obsługiwała zaledwie jedno połączenie - z Orlando na Florydzie do Jackson w Missisipi. 8 października linia ogłosiła, że złoży wniosek o ogłoszenie upadłości.

TAM Bolivia

Linia lotnicza z siedzibą w La Paz w Boliwii należała do boliwijskich sił powietrznych. Została utworzona, aby służyć społecznościom wiejskim. We wrześniu przewoźnik zawiesił wszystkie operacje.

Taron Avia

Armeńska linia lotnicza obsługiwała regularne i czarterowe loty, koncentrując się na transporcie pasażerów z Gruzji do Rosji przez Armenię. W listopadzie przewoźnik został pozbawiony licencji po tym, jak nie przeszedł kontroli organów regulacyjnych.

Astra

Grecka regionalna linia z siedzibą w Salonikach. Flota przewoźnika składała się z zaledwie czterech samolotów. Firma upadła 14 listopada.

Autor: tol / Źródło: Independent

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku doszło do katastrofy śmigłowca. Maszyna runęła do rzeki Hudson na wysokości dolnego Manhattanu. Zginęło sześć osób - dyrektor firmy Siemens Agustin Escobar wraz z rodziną i pilot śmigłowca.

Śmigłowiec runął do rzeki Hudson. Zginął dyrektor technologicznego giganta

Śmigłowiec runął do rzeki Hudson. Zginął dyrektor technologicznego giganta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prada zawarła umowę o wartości 1,38 miliarda dolarów na zakup Versace od Capri Holdings. Transakcja połączy dwie największe marki włoskiej mody i da perspektywę zwiększenia przychodów.

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Źródło:
Reuters, BBC

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP