Tak źle jeszcze nie było. Te linie przestały latać w 2019 roku

[object Object]
Linie desperacko szukają pilotówReuters
wideo 2/5

Zażarta konkurencja, presja kosztowa, niepewność związana z brexitem i wysokie ceny paliwa to najczęstsze przyczyny problemów linii lotniczych. W 2019 roku aż 23 przewoźników przestało latać. To rekordowy rok pod tym względem.

Oto linie lotnicze, które zakończyły działalność w 2019 roku:

Germania

Mało znana poza Niemcami Germania była za naszą zachodnią granicą bardzo popularną, prywatną linią lotniczą z siedzibą w Berlinie. Przewoźnik obsługiwał ponad 40 kierunków. Linia ogłosiła upadłość 4 lutego, a dzień później zaprzestała działalności.

California Pacific

Niewielka regionalna amerykańska linia lotnicza, z siedzibą w kalifornijskim Carlsbad, nie zagrzała długo miejsca na rynku. Pierwszy lot odbył się 1 listopada 2018 roku, a już 17 stycznia 2019 linia zakończyła działalność.

Flybmi

Linia Flybmi, z bazą na lotnisku East Midlands, latała z regionalnych portów w Wielkiej Brytanii (Aberdeen, Bristol, East Midlands i Newcastle) do kontynentalnej Europy, m.in. Brukseli, Duesseldorfu, Frankfurtu, Hamburga, Monachium, Oslo, Paryża i Stavanger. 16 lutego przewoźnik ogłosił zaprzestanie prowadzenia działalności.

Insel Air

Insel Air był narodowym przewoźnikiem Curacao - karaibskiego terytorium zależnego od Holandii. Oferował loty do pięciu miejsc na Karaibach i w Ameryce Południowej. Flota składała się z trzech samolotów Fokker 50. Firma zaprzestała działalności 16 lutego.

Asian Express Airline

Tadżycka linia lotnicza z siedzibą w Duszanbe została założona w 2011 roku. Przewoźnik obsługiwał rejsy krajowe i międzynarodowe (chociaż od 2016 roku wszystkie międzynarodowe trasy odbywały się z i do Rosji). Linia została uziemiona w styczniu.

WOW Air

Jedna z najbardziej znanych linii w tym towarzystwie. W ubiegłym roku islandzki tani przewoźnik korzystał z 11 samolotów i przewiózł 3,5 mln pasażerów. Firma zatrudniała tysiąc osób. Linie ogłosiły zakończenie działalności 28 marca.

Aerolínea de Antioquia

W szczytowym momencie kolumbijska regionalna linia lotnicza Aerolínea de Antioquia obsługiwała regularne połączenia krajowe z Medellin do ponad 20 miejsc docelowych. Przewoźnik zakończył działalność 29 marca.

Fly Jamaica Airways

Linie, których flota składała się z zaledwie jednego samolotu. Obsługiwał on połączenia z Jamajki do Georgetown w Gujanie, Nowego Jorku w USA i Toronto w Kanadzie. Przewoźnik zaprzestał działalności 31 marca.

Air Philip

Air Philip był południowokoreańskim przewoźnikiem, obsługującym trasy krajowe i międzynarodowe (Japonia, Rosja). Linia została założona w 2016 roku. Przestała działać 13 marca.

Jet Airways

Był to największy prywatny przewoźnik w Indiach. W szczytowym momencie Jet Airways obsługiwał ponad 600 rejsów dziennie. W swojej flocie linia posiadała ponad 120 samolotów i zatrudniała 23 tys. pracowników. Latała także do Europy. 17 kwietnia linie tymczasowo zawiesiły wszystkie loty krajowe i międzynarodowe. Firma jest obecnie w trakcie postępowania upadłościowego.

Avianca Brasil

Brazylijski przewoźnik Avianca Brasil, spółka zależna kolumbijskiej grupy Avianca. Nigdy oficjalnie nie ogłosił bankructwa, ale przestał latać 24 czerwca.

Avianca Argentina

Argentyńska filia kolumbijskiej grupy również nie przetrwała tego roku. Przestała działać 7 czerwca.

Al Naser Wings Airlines

Mała iracka linia lotnicza z siedzibą w Bagdadzie. Obsługiwała połączenia na Bliskim Wschodzie, najczęściej latając do Damaszku w Syrii. Przestała działać 16 kwietnia.

Aigle Azur

Aigle Azur była francuską linią lotniczą z siedzibą w Paryżu, obsługującą połączenia do 21 miast w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wszystkie loty zostały odwołane 7 września, a firma zaprzestała wszelkiej działalności 27 września.

XL Airways

Mały francuski przewoźnik, obsługujący regularne połączenia z paryskiego lotniska Charles de Gaulle na Dominikanę, do Gwadelupy, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Linia została zlikwidowana 23 września.

Thomas Cook

To bez wątpienia najgłośniejsze bankructwo bieżącego roku. Thomas Cook był trzecim co do wielkości brytyjskim biurem podróży, które Do grupy należała również linia lotnicza, składająca się z 34 samolotów, obsługujących 82 kierunki.

Adria Airways

Kolejny głośny upadek. Adria Airways były narodowym przewoźnikiem Słowenii. Linia z siedzibą w Lublanie w 2018 roku przewiozła 1,2 mln pasażerów - mniej więcej tyle samo, co Ryanair w trzy dni. Linia obsługiwała połączenia do 23 miast w Europie. 30 września firma ogłosiła upadłość.

Peruvian Airlines

Niewielka linia lotnicza z siedzibą w Limie, obsługująca głównie loty krajowe. Działalność zakończyła 2 października.

New Gen Airways

Przewoźnik z Tajlandii, skupiający się na lotach do Chin. Jego flota składała się 11 boeingów 737. Wszystkie loty zostały odwołane w sierpniu. Linia zaprzestała wszelkiej działalności w październiku.

Via Airlines

Mała regionalna linia z USA. Posiadała sześć odrzutowców Embraer. Pod koniec działalności obsługiwała zaledwie jedno połączenie - z Orlando na Florydzie do Jackson w Missisipi. 8 października linia ogłosiła, że złoży wniosek o ogłoszenie upadłości.

TAM Bolivia

Linia lotnicza z siedzibą w La Paz w Boliwii należała do boliwijskich sił powietrznych. Została utworzona, aby służyć społecznościom wiejskim. We wrześniu przewoźnik zawiesił wszystkie operacje.

Taron Avia

Armeńska linia lotnicza obsługiwała regularne i czarterowe loty, koncentrując się na transporcie pasażerów z Gruzji do Rosji przez Armenię. W listopadzie przewoźnik został pozbawiony licencji po tym, jak nie przeszedł kontroli organów regulacyjnych.

Astra

Grecka regionalna linia z siedzibą w Salonikach. Flota przewoźnika składała się z zaledwie czterech samolotów. Firma upadła 14 listopada.

Autor: tol / Źródło: Independent

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej w 2026 roku do 5015 złotych brutto (około 3750 złotych "na rękę") - to proponują trzy związki zawodowe. W piśmie do ministra finansów związkowcy domagają się też 12-procentowego wzrostu pensji w "budżetówce".

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil zareagował na zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 50-procentowych ceł na towary z Unii Europejskiej (UE). - Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji - podkreślił.

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Źródło:
PAP

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP