We wtorek uczelniane Kolegium Elektorów wybrało profesora Gacionga na czteroletnią kadencję. Jak poinformowało biuro prasowego WUM, za jego kandydaturą głosowało 118 elektorów, 80 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki
Zbigniew Gaciong urodził się 17 grudnia 1955 roku w Warszawie. Jest profesorem nauk medycznych, nauczycielem akademickim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego specjalności naukowe to choroby wewnętrzne i nadciśnienie tętnicze. Ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej (tak wcześniej nazywał się WUM) w Warszawie, na którym w 1992 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego oraz w 1996 tytuł profesora RP.
Profesor od 1998 roku jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu - w dyscyplinie nauk medycznych.
Członek krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych
Gaciong w latach 1996–2002 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego, w 2002-2005 prodziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego, a między 2005 a 2012 dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej.
Jak podkreśliło biuro prasowe w komunikacie, prof. Gaciong należy do licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych (między innymi Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, High Blood Pressure Council - American Heart Association). Był pierwszym delegatem Polski do Europejskiego Stowarzyszenia Specjalizacji Medycznych (UEMS), a w kraju pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych (2002-2009).
Prawie 10 tysięcy studentów WUM
Jak podała Polska Agencja Prasowa, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studiuje ponad 9,7 tysiąca studentów, w tym prawie 800 cudzoziemców i 470 doktorantów. Na uczelni pracuje około 1,8 tys. nauczycieli akademickich. Bazę naukowo-dydaktyczną WUM stanowi między innymi Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, w którego ramach działalność prowadzi Centralny Szpital Kliniczny przy Banacha, Dziecięcy Szpital Kliniczny przy Żwirki i Wigury i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy Lindleya.
Autorka/Autor: mp/pm
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUM