Najnowsze

Najnowsze

Loża prasowa 31.03.2019

W ostatniej w marcu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") i Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"). Pierwszym omawianym tematem był zapowiadany na 8 kwietnia strajk nauczycieli. W ogólnopolskim referendum blisko 80% nauczycieli opowiedziało się za akcją protestacyjną. Kolejną komentowaną sprawą było rozszerzenie tzw. "piątki Kaczyńskiego", do której prezes PiS na konwencji w Gdańsku dodał wolność i nazwał ją "piątką plus". Później zaproszeni dziennikarze ocenili decyzję wojewody pomorskiego, który przychylił się do wniosku Solidarności Stoczni Gdańskiej o uznanie kilku rocznicowych obchodów, w tym 4-go czerwca, za zgromadzenia cykliczne. Oznacza to, że w tym dniu Plac Solidarności będzie zajęty przez związek. Prezydent Gdańska uznała tę decyzję za polityczną. W programie komentowano też słowa Wojciecha Hermelińskiego, który w związku z ukończeniem 70 lat nie będzie już przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia Hermeliński powiedział, żeby "politycy nie zbliżali się do organów wyborczych" i odniósł się do zmian w PKW, które wejdą w życie po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Na koniec "Loży Prasowej" rozmawiano o słowach abp. Grzegorza Rysia. Metropolita Łódzki przeprosił ofiary pedofilii i podał dane odnoszące się do przestępstw seksualnych w jego archidiecezji.

Co może zrobić rodzic w czasie strajku nauczycieli? Prawnik wskazuje możliwości

Możliwości, jakimi dysponują rodzice uczniów w razie strajku nauczycieli, przedstawiał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor Artur Rycak, ekspert w zakresie prawa pracy. - Wiemy, że ten protest będzie się wiązał z trudnościami rodziców - przyznała rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis. Do sytuacji w oświacie odnosili się także rodzice zgromadzeni przed Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie trwają rozmowy nauczycieli ze stroną rządową.

23-latek "nie zauważył" 73-latki na pasach

Była godzina 9.30 ale 23-latek wyjaśniał policjantom, że nie zauważył przechodzącej przez pasy kobiety, dlatego ją potrącił. Ranna 73-latka trafiła do szpitala, a kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Okręty NATO płyną do Odessy

Kanadyjska fregata Toronto wpłynęła do portu w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną - podała państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

"Nabrać się jest wyjątkowo łatwo". Oszustwa "na żołnierzy"

Oferty są wysyłane głównie przez media społecznościowe, bo w ten sposób widzimy, że ten człowiek teoretycznie istnieje, ma jakąś historię w mediach społecznościowych - tłumaczyła w TVN24 Beata Biel z portalu Konkret24. Wyjaśniała, jak działają oszuści matrymonialni w internecie i na czym polega "oszustwo na żołnierza". - Nabrać się jest wyjątkowo łatwo - podkreśliła.

"Każdy rezultat wyborów ukraińskich będzie tak czy inaczej zły dla Rosji"

Rozczarowanie Ukraińców brakiem odczuwalnych zmian w kraju i powszechne zmęczenie klasą polityczną - tym tłumaczy amerykańska prasa zwycięstwo aktora Wołodymyra Zełenskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Rosyjski "Kommiersant" nie wyklucza mimo to, że drugą turę wyborów prezydenckich może wygrać Petro Poroszenko.

Prokuratura stawia zarzuty dwóm proboszczom. Chodzi o pożar w katedrze

Obecnemu i poprzedniemu proboszczowi parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym pożaru wieży zabytkowej katedry, do którego doszło w lipcu 2017 r. Poprzez zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa mieli oni sprowadzić zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia wielkich rozmiarów. Księżom grozi nawet 8 lat więzienia.

#Pamięć Absolutna 31.03.2019

Dziennikarze nadal podróżują w czasie i odkurzają najważniejsze i najciekawsze wydarzenia sprzed dokładnie 10 lat. W tym tygodniu przypominają między innymi ujawnienie przez Zbigniewa Chlebowskiego listy "Misiaków", czyli polityków Platformy Obywatelskiej powiązanych ze spółkami.

Polska Kronika Faktowa 31.03.2019

Lista Zbigniewa Chlebowskiego, strategia wyścigu do Brukseli, dziwny kandydat Platformy Obywatelskiej oraz porażka w Belfaście. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

"Rzadkie zwycięstwo sił liberalnych w Europie Środkowej"

Zwycięstwo Zuzany Czaputovej w wyborach prezydenckich na Słowacji daje nadzieję siłom liberalnym w Europie Środkowo-Wschodniej i stanowi krytykę konserwatywnego nacjonalizmu w krajach tego regionu - ocenia anglosaska prasa. W sobotniej II turze wyborów Czaputova otrzymała 58,4 procent głosów i będzie pierwszą kobietą w historii Słowacji piastującą ten urząd.

Słony rachunek za alkohol. Nowe przepisy na popularnej wyspie

Nawet 3 tysiące euro, czyli równowartość blisko 13 tysięcy złotych - taką karę mogą zapłacić lokale w strefach turystycznych Palma de Mallorca, stolicy Majorki, za zachęcanie do spożywania alkoholu. Mandat w takiej samej wysokości może zostać nałożony również na turystów. Nowe przepisy weszły w życie w poniedziałek.

Kambodżański generał aresztowany. Krytykował premiera

Kambodżański generał Lee Davet, którego zatrzymano pod koniec marca za krytykowanie premiera Hun Sena w internecie, został aresztowany i oskarżony o nawoływanie żołnierzy do nieposłuszeństwa wobec rządu – podał dziennik "Phnom Penh Post". Rzecznik sądu w prowincji Siem Reap powiedział gazecie, że Davetowi postawiono m.in. zarzut posiadania lub transportu broni bez zezwolenia.

Barbara Nowacka w "Rozmowie Piaseckiego"

Popieram ich postulaty, przede wszystkim te dotyczące godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Bo jedna sprawa - konieczna - to są wyższe płace nauczycieli - ale druga sprawa, to też jest to, w jaki sposób są oni postrzegani, umocowani społecznie - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka, odnosząc się do protestu nauczycieli.