Ratusz przedstawił plan działania kryzysowego w czasie epidemii

Źródło:
PAP
343 nowe zakażenia w czwartek, 28 osób zmarło
343 nowe zakażenia w czwartek, 28 osób zmarło
wideo 2/3
343 nowe zakażenia w czwartek, 28 osób zmarło

Pieniądze na pomoc dla służby zdrowia, zapewnienie opieki dla mieszkańców i utrzymanie ciągłości działania administracji. Sekretarz miasta przedstawił plan działania kryzysowego w czasie epidemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Plan działania kryzysowego w trakcie epidemii COVID-19 przedstawił podczas czwartkowego posiedzenia Rady Warszawy sekretarz ratusza Marcin Wojdat. Miasto ma na ten cel ponad 24 miliony złotych z rezerwy kryzysowej.

Na sprzęt dla szpitali

Wojdat poinformował, że w związku z epidemią dla miasta najważniejsze jest zapobieganie zarażeniom i udzielanie wsparcia miejskiej służbie zdrowia oraz zapewnianie opieki mieszkańcom, a także utrzymanie ciągłości działania infrastruktury i administracji miejskiej. Jak powiedział, miasto dysponowało 63 milionami złotych rezerwy kryzysowej, zostały ponad 24 miliony złotych.

Sekretarz ratusza wyliczył, że Warszawa przekazała na początku marca 8,5 miliona złotych na zakup dla stołecznych szpitali potrzebnego sprzętu, czyli: 30 stanowisk do intensywnej terapii, 30 respiratorów, 30 kardiomonitorów, 30 łóżek specjalistycznych, 30 stacji pomp infuzyjnych, 30 ssaków medycznych, 6 aparatów do terapii nerkozastępczej oraz 10 urządzeń do biodekontaminacji.

Jak dodał, sprzęt jest kupowany zgodnie z zapotrzebowaniem szpitali w przypadku, gdyby zostały przekształcone w placówki jednoimienne, czyli takie, w których leczeni są wyłącznie pacjenci z COVID-19. Pod koniec marca ratusz wydał 12 milionów złotych z budżetu miejskiego na sprzęt ochrony osobistej - fartuchy ochronne, rękawice, ochraniacze na głowę i obuwie, przyłbice, maski oraz termometry bezdotykowe. Wojdat podkreślił, że przygotowany jest kolejny zakup ze względu na duże zużycie wyposażenia.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

10 szpitali może funkcjonować jako jednoimienne

Warszawa wytypowała siedem z 10 szpitali miejskich do ewentualnego funkcjonowania jako jednoimienne kliniki zakaźne. - Należy zaznaczyć, że te placówki jeszcze nie zostały przekształcone w szpitale zakaźne, tylko pozostają w gotowości - powiedział Wojdat.

Dodał, że przygotowano jednostki opieki zdrowotnej do działania w zmniejszonych składach, tak aby nie było braków kadrowych w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy służby zdrowia mają do dyspozycji 60 mieszkań, które zostały udostępnione przez prywatne osoby.

Jak przekazał sekretarz ratusza, miasto współpracuje z kluczowymi spółkami dla stolicy i jej mieszkańców. Są to między innymi Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Innogy, Veolia Energia, Polska Spółka Gazownictwa, Warszawski Transport Publiczny, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz firmy zajmujące się wywozem i zagospodarowaniem odpadów. Ratusz opracował z tymi podmiotami plan ciągłości ich działania, gdyby poszczególne ich działy musiały zostać poddane kwarantannie.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Ozonowanie, pomoc dla DPS-ów i seniorów

Wojdat przypomniał, że by zapobiec zakażeniom, ulice są co noc poddawane dezynfekcji za pomocą wody ozonowanej. Dezynfekowane są także środki transportu miejskiego. Jak zaznaczył, działania te podejmowane są zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych.

Sekretarz ratusza powiedział, że miasto udziela wsparcia domom pomocy społecznej, bezdomnym, seniorom oraz osobom objętym kwarantanną. Seniorzy mogą liczyć również na wsparcie psychologiczne ze strony organizacji, takich jak Polski Czerwony Krzyż i stowarzyszenie Syntonia.

- Wznowiliśmy też akcję zapewniania ciepłych posiłków najbardziej potrzebującym uczniom. Dostarczamy im je do domów - zapewnił Wojdat. Dodał, że uczniowie i ich rodzice mogą znaleźć na stronie edukacja.waw.pl materiały wspomagające zdalną naukę. Rodzice i nauczyciele mogą też liczyć na psychologiczną pomoc online.

Jak wskazał sekretarz miasta, w stosunku do firm komercyjnych miasto wprowadziło system odraczania opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatków lokalnych. Ci, którzy zawiesili lub porzucili działalność, mogą liczyć na bezpłatne poradnictwo. - Wpłynęło do nas ponadto 3 tysiące wniosków o zwolnienie z czynszu za prowadzenie lokali użytkowych - powiedział Wojdat.

Wojdat przypomniał o umawianiu wizyt bezpośrednich na konkretną godzinę, uruchomieniu specjalnych numerów telefonów do załatwiania niektórych spraw, ponadto o pracy zdalnej w trybie zmianowym.

Autorka/Autor:katke/ran/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl