Pieniądze na pomoc dla służby zdrowia, zapewnienie opieki dla mieszkańców i utrzymanie ciągłości działania administracji. Sekretarz miasta przedstawił plan działania kryzysowego w czasie epidemii COVID-19.
Plan działania kryzysowego w trakcie epidemii COVID-19 przedstawił podczas czwartkowego posiedzenia Rady Warszawy sekretarz ratusza Marcin Wojdat. Miasto ma na ten cel ponad 24 miliony złotych z rezerwy kryzysowej.
Na sprzęt dla szpitali
Wojdat poinformował, że w związku z epidemią dla miasta najważniejsze jest zapobieganie zarażeniom i udzielanie wsparcia miejskiej służbie zdrowia oraz zapewnianie opieki mieszkańcom, a także utrzymanie ciągłości działania infrastruktury i administracji miejskiej. Jak powiedział, miasto dysponowało 63 milionami złotych rezerwy kryzysowej, zostały ponad 24 miliony złotych.
Sekretarz ratusza wyliczył, że Warszawa przekazała na początku marca 8,5 miliona złotych na zakup dla stołecznych szpitali potrzebnego sprzętu, czyli: 30 stanowisk do intensywnej terapii, 30 respiratorów, 30 kardiomonitorów, 30 łóżek specjalistycznych, 30 stacji pomp infuzyjnych, 30 ssaków medycznych, 6 aparatów do terapii nerkozastępczej oraz 10 urządzeń do biodekontaminacji.
Jak dodał, sprzęt jest kupowany zgodnie z zapotrzebowaniem szpitali w przypadku, gdyby zostały przekształcone w placówki jednoimienne, czyli takie, w których leczeni są wyłącznie pacjenci z COVID-19. Pod koniec marca ratusz wydał 12 milionów złotych z budżetu miejskiego na sprzęt ochrony osobistej - fartuchy ochronne, rękawice, ochraniacze na głowę i obuwie, przyłbice, maski oraz termometry bezdotykowe. Wojdat podkreślił, że przygotowany jest kolejny zakup ze względu na duże zużycie wyposażenia.
10 szpitali może funkcjonować jako jednoimienne
Warszawa wytypowała siedem z 10 szpitali miejskich do ewentualnego funkcjonowania jako jednoimienne kliniki zakaźne. - Należy zaznaczyć, że te placówki jeszcze nie zostały przekształcone w szpitale zakaźne, tylko pozostają w gotowości - powiedział Wojdat.
Dodał, że przygotowano jednostki opieki zdrowotnej do działania w zmniejszonych składach, tak aby nie było braków kadrowych w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy służby zdrowia mają do dyspozycji 60 mieszkań, które zostały udostępnione przez prywatne osoby.
Jak przekazał sekretarz ratusza, miasto współpracuje z kluczowymi spółkami dla stolicy i jej mieszkańców. Są to między innymi Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Innogy, Veolia Energia, Polska Spółka Gazownictwa, Warszawski Transport Publiczny, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz firmy zajmujące się wywozem i zagospodarowaniem odpadów. Ratusz opracował z tymi podmiotami plan ciągłości ich działania, gdyby poszczególne ich działy musiały zostać poddane kwarantannie.
Ozonowanie, pomoc dla DPS-ów i seniorów
Wojdat przypomniał, że by zapobiec zakażeniom, ulice są co noc poddawane dezynfekcji za pomocą wody ozonowanej. Dezynfekowane są także środki transportu miejskiego. Jak zaznaczył, działania te podejmowane są zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych.
Sekretarz ratusza powiedział, że miasto udziela wsparcia domom pomocy społecznej, bezdomnym, seniorom oraz osobom objętym kwarantanną. Seniorzy mogą liczyć również na wsparcie psychologiczne ze strony organizacji, takich jak Polski Czerwony Krzyż i stowarzyszenie Syntonia.
- Wznowiliśmy też akcję zapewniania ciepłych posiłków najbardziej potrzebującym uczniom. Dostarczamy im je do domów - zapewnił Wojdat. Dodał, że uczniowie i ich rodzice mogą znaleźć na stronie edukacja.waw.pl materiały wspomagające zdalną naukę. Rodzice i nauczyciele mogą też liczyć na psychologiczną pomoc online.
Jak wskazał sekretarz miasta, w stosunku do firm komercyjnych miasto wprowadziło system odraczania opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatków lokalnych. Ci, którzy zawiesili lub porzucili działalność, mogą liczyć na bezpłatne poradnictwo. - Wpłynęło do nas ponadto 3 tysiące wniosków o zwolnienie z czynszu za prowadzenie lokali użytkowych - powiedział Wojdat.
Wojdat przypomniał o umawianiu wizyt bezpośrednich na konkretną godzinę, uruchomieniu specjalnych numerów telefonów do załatwiania niektórych spraw, ponadto o pracy zdalnej w trybie zmianowym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock