Najnowsze

Najnowsze

"KRS, zamiast stać na straży niezależności sądownictwa, jest organem rządzącej partii"

- Rzecznik stwierdza w tej opinii, że rządząca partia, że PiS uzyskuje kontrolę nad Krajową Radą Sądownictwa, powołując w jej skład ludzi, którzy są zależni właśnie od tej partii - powiedział w czwartek rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Odniósł się w ten sposób do opinii rzecznika TSUE w sprawie KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Ta opinia tak naprawdę nie zaskakuje w żaden sposób, bo te argumenty były poruszane przez wszystkie kluby opozycyjne - komentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Złapał dziewczynkę, która wypadła z okna

To zdarzenie mogło mieć tragiczny finał. Dwuletnia dziewczynka wypadła z okna na drugim piętrze kamienicy w Stambule. Widział to 17-latek, który zachował przytomność umysłu i schwycił dziecko spadające wprost na betonowy chodnik.

Wawrykiewicz: jeśli TSUE podzieli tę opinię, panie i panowie z KRS muszą się rozejść

Ta opinia w zasadzie podziela wszystkie wątpliwości Sądu Najwyższego - powiedział w TVN24 mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Skomentował w ten sposób opinię rzecznika generalnego TSUE, który ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w unijnym prawie. Jak mówił Wawrykiewicz, jeśli TSUE podzieli tę opinię, będzie to oznaczało, że "Krajowa Rada Sądownictwa w tym modelu ukształtowania nie istnieje", a "wyroki wydane przez Izbę Dyscyplinarną powołaną przez neo-KRS nie są wyrokami".

Terlecki: czytałem opinię rzecznika TSUE, ale my uważamy, że wszystko jest w porządku

Szanujemy rozmaite opinie, rozmaite zdania, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować - powiedział wicemarszałek Sejmu (PiS) Ryszard Terlecki. Skomentował w ten sposób czwartkową opinię rzecznika generalnego TSUE dotyczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wyłonionej przez nią Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - My uważamy, że wszystko jest prawidłowo i wszystko jest w porządku - dodał Terlecki.

Autobus wjechał w rowerzystów. Ojciec i dwoje dzieci w szpitalu

Najpierw skosił sygnalizator świetlny, następnie uderzył w grupę rowerzystów i zatrzymał się dopiero po zniszczeniu kilku znaków drogowych. Okoliczności wypadku z udziałem autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu bada policja. Rowerzyści - dorosły mężczyzna i dwoje dzieci - trafili do szpitala.

Putin w piątek, Xi Jinping w sobotę. Napięty kalendarz Trumpa

Prezydent USA Donald Trump w kuluarach szczytu G20 w sobotę spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem - poinformował w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas pobytu w Osace prezydent USA odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań ze światowymi przywódcami.

Jest śledztwo w sprawie księdza Jana A. z filmu braci Sekielskich

Prokuratura Okręgowa w Kielcach wszczęła śledztwo, w związku ze sprawą byłego proboszcza w świętokrzyskiej Topoli, księdza Jana A., przedstawioną w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". W dokumencie duchowny przyznał się do wykorzystywania nieletnich dziewczynek. - Z materiału filmowego wynika, że oprócz czynów z udziałem tej kobiety mogło dojść do popełnienia innych przestępstw - wskazywał rzecznik prasowy kieleckiej prokuratury Daniel Prokopowicz. - Współpracujemy od początku z prokuraturą - mówi rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu

Holenderskie koleje państwowe NS poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jak podano, zarezerwowano na ten cel "kilkadziesiąt milionów euro".

"Nie spełnia wymogów niezawisłości". Rzecznik TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Z tego powodu, jak ocenił, "Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii".

"Ta dymisja pokazuje, że maleją wpływy wiceszefa MSWiA"

Niektórzy z moich rozmówców ze Służby Ochrony Państwa wskazywali na to, że moment tego odwołania nie jest szczęśliwy - powiedział dziennikarz śledczy tvn24.pl Grzegorz Łakomski we "Wstajesz i wiesz", odnosząc się do dymisji wiceszefa Służby Ochrony Państwa pułkownika Pawła Tymińskiego. Jego zdaniem odwołanie Tymińskiego ze stanowiska pokazuje, że "maleją wpływy wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego".

Upały wykańczają polskie przedsiębiorstwa

Upały przynoszą biznesowi więcej strat niż korzyści - zauważa czwartkowy Puls Biznesu. Według ekspertów niemal wszystkie przedsiębiorstwa płacą więcej za energię i odczuwają spadek wydajności pracowników.

Wójcik: Sąd, policja, MOPS, kuratorzy. Jest śledztwo wobec czterech instytucji

Z dokumentów wynika, że matka jeszcze w lutym mówiła, że nie jest gotowa na przyjęcie dziecka - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Poinformował, że w tej sprawie prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące "niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień" przez cztery instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, nadzór nad śledztwem objął zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Tysiące zaginionych ofiar wojny narkotykowej. Spoczywają w masowych grobach

Do tej pory meksykańskie rodziny szukały swoich bliskich na własną rękę. Były bezsilne. Teraz ma im pomóc specjalna komisja. Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador przeznaczył na nią ponad 20 milionów dolarów. Jej celem będzie odnalezienie ofiar karteli narkotykowych, często spoczywających w masowych grobach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rekordowe upały w Polsce

W Radzyniu w województwie lubuskim w środę po południu odnotowano 38,2 stopni Celsjusza. Jest żar, a co za tym idzie - jest też susza, która dotknęła sporą część kraju. Niepokoi to rolników i ekspertów, bo jest to zjawisko coraz częściej występujące w naszym kraju.