Najnowsze

Najnowsze

Prezydent: Traktat będzie ratyfikowany

Po raz kolejny prezydent Lech Kaczyński zapewnił, że zależy mu na ratyfikowaniu traktatu. - Trzeba go jednak zabezpieczyć w ustawie ratyfikującej - podkreślił w wywiadzie dla "Dziennika" i przekonywał, że w Polsce nie ma sporu o traktat, jak twierdzą media. -Do końca kwietnia sprawa będzie załatwiona w parlamencie - ocenił.

Operacja Iracka Wolność

20 marca 2003 r., ok. 5.30 rano, nad Bagdadem rozległy się syreny alarmowe. Chwilę później na stolicę Iraku spadła lawina pocisków rakietowych i bomb. Siły międzynarodowej koalicji, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, rozpoczęły inwazję, której celem było obalenie reżimu Saddama Husajna.

Pięć lat w Iraku

Dokładnie pięć lat temu, 20 marca nad ranem, wojska amerykańskie wspomagane przez sojuszników, m.in. Polskę, zaatakowały Irak. Waszyngton przekonywał świat, że inwazja jest kolejnym etapem wojny z międzynarodowym islamskim terroryzmem. Po pięciu latach wiadomo już, że był to tylko pretekst. Związków Saddama z al-Kaidą nie udowodniono, a interwencja w Iraku stała się początkiem długotrwałego i krwawego konfliktu, którego ogromne koszty wciąż ponoszą USA, ich sojusznicy, a przede wszystkim sami Irakijczycy.

Tysiące ofiar wojny

Trudno oszacować faktyczną liczbę cywilnych ofiar irackiego konfliktu . Najostrożniejsze dane mówią o blisko 90 tys. ludzi, dla których operacja „Iracka Wolność” i jej następstwa przyniosły jedynie śmierć.

Wojna dzień po dniu

20 marca rozpoczęła się inwazja na Irak. Siły międzynarodowej koalicji, z Amerykanami na czele, błyskawicznie obaliły reżim Saddama Husajna. Nie oznaczało to jednak końca wojny. Po pięciu latach, na ulicach Bagdadu i innych irackich miast wciąż giną ludzie. Choć krajem rządzi już wybrany demokratycznie rząd, odbudowa ekonomiczna Iraku przebiega z dużymi problemami, a względny spokój możliwy jest tylko dzięki obecności tysięcy żołnierzy USA i ich sojuszników.

Rebelianci i terroryści

Po upadku Saddama Husajna głównym przeciwnikiem sił koalicji i wszystkich, którzy próbują odbudować Irak, stały się liczne rebelianckie grupy. Coraz częściej ich ataki są skierowane w cele nie wojskowe, ale cywilne. Jedni dążą do obalenia nowego Iraku, inni zwalczają religijnych przeciwników. Dla islamistów, Irak to jedno z pól bitwy w wojnie z Zachodem.

Bin Laden grozi Europie

"Poważną karę" obiecał duńskiej prasie i "europejskim mędrcom" Osama bin Laden. Przypisywane mu nagranie pojawiło się na jednej z islamskich stron internetowych. Terrorysta grozi "zdecydowaną reakcją" na publikację przez prasę duńską i innych krajów europejskich karykatur proroka Mahometa.

Sarkozy zatrudnił internetowego szeryfa

Oszczerstw i obraźliwych komentarzy pod adresem francuskiej pary prezydenckiej będzie wyszukiwał w internecie specjalnie zatrudniony do tego informatyk. Jak podaje radio RMF FM zebrany materiał będzie podstawą do wytaczania procesów.

Polak rozwiązał zagadkę wszechświata

Wszechświat, w którym żyjemy, i którego sami jesteśmy częścią, zbudowany jest z materii. Ale w momencie Wielkiego Wybuchu, kiedy powstawał, materii i antymaterii było tyle samo. Według teorii, powinno być tyle samo cząstek co antycząstek. Dlaczego więc dominuje materia? Blisko odpowiedzi na to pytanie jest, jak donosi "Rzeczpospolita", polski naukowiec.

Początek Triduum Paschalnego

Wielkim Czwartkiem Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Chrześcijanie wspominają tego dnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.

Ewakuacja szpitala odłożona do rana

Zakończyły się rozmowy lekarzy z dyrekcją w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zakończyły się fiaskiem, ale ewakuacja pacjentów została wstrzymana, przynajmniej do czwartkowego poranka. Wcześniej dwoje pacjentów z oddziału chirurgicznego przewieziono do szpitala w Lipsku, kilka innych osób wypisano do domu.

Kierowca karetki zginął w wypadku

Ciężarówka staranowała karetkę pogotowia w Gliwicach - informuje tvn24.pl jeden z internautów. Policjanci potwierdzają. W wypadku zginął kierowca ambulansu. Jadąca jako pasażer pielęgniarka ma połamane żebra.

"Było jak w parszywej dwunastce"

Dokładnie 5 lat temu amerykańskie wojska rozpoczęły inwazję na Irak. Zanim jednak do akcji wkroczyli Marines, pierwsze operacje przeprowadzili żołnierze GROM-u, którzy zajęli platformy wiertnicze w rejonie portu Basra.

Karski: PO "wyciąga" posłów PiS

- Takich rozmów jak dzisiejsza rozmowa Bronisława Komorowskiego ze Zbigniewem Religą będzie więcej, bo dla niektórych posłów PiS, także młodych, te fobie są niezrozumiale - powiedziała Julia Pitera w "Magazynie 24 Godziny", komentując zamieszanie wokół Traktatu Lizbońskiego. - Rozmawiałem z Religą i on powiedział, że będzie głosował zgodnie z sumieniem. Jednak prawdą jest, że PO chce wyciągnąć sześciu posłów i senatorów PiS, bo tylu im brakuje do ratyfikacji - odpowiedział Karol Karski z PiS.

Po wypadku spłonął samochód

Pod jednym z sosnowieckich wiaduktów spłonął samochód. Według relacji naszych internautów pojazd uległ tak doszczętnemu zniszczeniu, że trudno było zidentyfikować jego markę.

Nowa broń na piratów drogowych

Polscy policjanci otrzymali właśnie nową broń do walki z piratami drogowymi. W ich ręce trafił nowy laserowy radar. Najnowszą "zabawkę" polskiej drogówki jako pierwsi przebadali dziennikarze RAPORTU TVN TURBO.

Zasnęli prowadząc pociąg

Byli tak pijani, że zasnęli w pociągu, który prowadzili. Skład, którym jechali dwaj maszyniści zatrzymał się na trasie, blokując ją na ponad dwie godziny.

Nowak: prezydent naraża się na poważne konsekwencje

- Nikt nikogo pod pistoletem nie trzyma, jeśli prezydent nie podpisze ustawy o ratyfikacji Traktatu, nikt go nie zmusi - stwierdził w programie "Kropka nad i" Sławomir Nowak (PO). Zaznaczył jednak, że naraża się na "poważne konsekwencje".

Kaczyński przeprasza studentów, ale tylko tych, którzy się uczą

- Wszystkich, którzy chodzą do biblioteki uniwersyteckiej się uczyć, przepraszam - powiedział Jarosław Kaczyński na spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim, które było transmitowane w tvn24.pl. Kilkanaście dni temu były premier stwierdził, że widział jak w Bibliotece UW studenci oglądali pornograficze filmiki.

Kopacz: Dla lekarzy reforma to - "dajcie kasę"

- Członkowie "białego szczytu" podzielili się na tych, którzy chcą reformy służby zdrowia i na tych, co kontestują - stwierdziła w Magazynie 24 godziny minister zdrowia Ewa Kopacz. Jej zdaniem, szef OZZL Krzysztof Bukiel obwieszczał fiasko szczytu jeszcze zanim usłyszał wnioski premiera oraz przed ogłoszeniem końcowego dokumentu.

"Nie możemy być hamulcowym"

Mariusz Kamiński wraz z grupą posłów PiS zamierza poprosić Jarosława Kaczyńskiego o spotkanie w sprawie traktatu lizbońskiego. Chcą go przekonać do głosowania za ratyfikacją. Jeden z posłów deklaruje, że tak czy inaczej zagłosuje za traktatem. - Rozłamu nie będzie, mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Drogowa kompromitacja na EURO 2012?

- Do Euro 2012 wykonamy według moich szacunków około dwie trzecie planu budowy dróg - ostrzega w rozmowie z tvn24.pl Janusz Piechociński, wiceprezes PSL i wiceszef sejmowej komisji Infrastruktury.

Sprawcy brutalnego pobicia na wolności

Dwudziestopięcioletni chłopak z warszawskiej Pragi, brutalnie pobity 4 miesiące temu, rozpoznał swoich oprawców. Jednak zamiast zaproszenia na rozpoznanie przez lustro weneckie otrzymał dokument z postanowieniem o umorzeniu postępowania. Uzasadnieniem decyzji jest brak świadków.

"Jesteście naszym starterem"

"Jesteście obiektywni i bardzo szybcy", "jesteście naszym oknem na świat", "jesteście cały czas obecni w naszym życiu" - nasi internauci wprost zasypali nas dzisiaj pochwałami i gratulacjami. Były też cenne uwagi i dobre rady na kolejne lata. Za wszystko DZIĘKUJEMY!

Spotkanie Cerkwi z Kościołem odwołane

Nie doszło do rozmowy nowego arcybiskupa Moskwy Paolo Pezziego z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II - poinformowała kościelna agencja prasowa Asianews. Nie jest jasne, co było powodem odłożenia spotkania, na które czekano dekadę.

Dewolaj dla kogo?!

Nie grzeszą wystrojem ani zapachem. Nie ma w nich marmurowych podgrzewanych płyt, miękkich sof za tysiące euro ani nowoczesnych lamp. Jeżeli jakiś element wystroju przypomina modny styl lat sześćdziesiątych, to znaczy, że tkwi na miejscu od lat sześćdziesiątych i pokrywa się wiekowym kurzem. Właściwie, to jest w nich okropnie, niemodnie i brudno – ale co tam, trudno. I tak je lubię.

"Składka wyższa o 1 proc.? To śmieszne i niepoważne"

- To śmieszne i niepoważne - tak Zbigniew Religa ocenił jedno z ustaleń "białego szczytu", które zakłada podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne o 1 proc. Zdaniem byłego ministra zdrowia, napływ pieniędzy będzie tak mały, że nie zmieni sytuacji w służbie zdrowia.