Najnowsze

Najnowsze

Od tego zacznie Obama

W pierwszym okresie swoich rządów Barack Obama zamierza zmienić kierunek polityki w niektórych sprawach w drodze dekretów prezydenckich, nie czekając na działania Kongresu - poinformował szef jego zespołu ds. transferu władzy John Podesta.

11.XI - najważniejsze święto

Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, kardynał Stefan Wyszyński i Ignacy Paderewski. Według Polaków, to właśnie te osoby najbardziej przyczyniły się do podtrzymywania tradycji niepodległościowych.

Zwolennik euro odchodzi z NBP

Kto chwali wprowadzenie euro w Polsce, w NBP kariery nie zrobi - pisze "Gazeta Wyborcza". Z banku odchodzą kolejni uznani ekonomiści, ostatnio autorzy raportu o europejskiej walucie.

Sądy korzystają z Wikipedii

Urzędnicy i sędziowie przy interpretowaniu przepisów coraz częściej odwołują się do Wikipedii, czyli internetowej encyklopedii, w której każdy może edytować artykuły - pisze "Rzeczpospolita".

Rząd myśli o wynajmowaniu samochodów

Urzędnicy z kancelarii premiera zastanawiają się nad długoterminowym wynajęciem samochodów dla członków rządu - informuje "puls Biznesu". Do tej pory auta były kupowane w przetargach.

"Nasz Dziennik": weterani bez prawa do emerytur

Weterani w walkach o wolną Polskę, który z powodów ideowych nie wstąpili do Ludowego Wojska Polskiego nie mają prawa do emerytur wojskowych. Urzędnicy resortu obrony uważają, że zmian nie ma co wprowadzać, bo starzy żołnierze... szybko umierają - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Polacy coraz mocniej inwigilowani

Każdego dnia zostawiamy ok. 30 elektronicznych śladów. Informacje zbierają kamery przemysłowe, karty płatnicze czy telefony komórkowe. Według raportu "Rzeczpospolitej", operatorzy komórkowi i banki mają dane o prawie wszystkich dorosłych Polakach.

Bardzo skąpa i piękna Lima

Piękne kobiety, bikini, muzyka i taniec... W stolicy Peru - Limie odbył się już trzeci pokaz strojów kąpielowych na sezon 2009. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać "piękno kobiet połączone z pięknem miasta".

Najważniejsze święto to 11 listopada

61 proc. Polaków uważa, że najważniejszym świętem państwowym jest rocznica odzyskania niepodległości w 1918 r. Za najważniejszą datę w historii Polski respondenci uważają jednak 16 października 1978 r. czyli dzień wyboru na papieża Karola Wojtyły - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Pociąg przebija się przez blokady

Przeciwnicy energetyki atomowej nie ustają w zaciekłych protestach przeciw przejazdowi pociągu z wysokoaktywnymi odpadami promieniotwórczymi. Policja w niemieckiej Dolnej Saksonii użyła armatek wodnych do gaszenia wznieconych przez manifestantów ognistych blokad i rozproszenia tłumu.

Śmigłowiec na szosie

Śmigłowcem trzeba było ratować ofiarę wypadku drogowego nieopodal miejscowości Nowy Konik (mazowieckie) - informuje internauta na platformę Kontakt TVN24.

Nie wszystkim służą polskie przeboje

Tym razem szczęście nie dopisało pochodzącemu z Ukrainy aktorowi Olegowi Savkinowi. On i jego partnerka Katarzyna Krupa po raz ostatni zatańczyli na parkiecie "Tańca z gwiazdami". Niedzielny odcinek uczestnicy przetańczyli w rytm polskich przebojów.

Sikorski: Musiałem się tłumaczyć za Polskę

Piątek, 8 listopada 21:00- Jest mi bardzo niemiło, że musiałem się dzisiaj na bardzo wysokim szczeblu w Departamencie Stanu tłumaczyć za Polskę - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Radosław Sikorski. Szef MSZ skomentował w ten sposób wpadkę Kancelarii Prezydenta, która po telefonie Baracka Obamy ogłosiła, że popiera on projekt tarczy antyrakietowej. W rzeczywistości takie słowa ze strony Obamy nie padły.

Sikorski: Musiałem się tłumaczyć za Polskę

- Jest mi bardzo niemiło, że musiałem się dzisiaj na bardzo wysokim szczeblu w Departamencie Stanu tłumaczyć za Polskę - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Radosław Sikorski. Szef MSZ skomentował w ten sposób wpadkę Kancelarii Prezydenta, która po telefonie Baracka Obamy ogłosiła, że popiera on projekt tarczy antyrakietowej. W rzeczywistości takie słowa ze strony Obamy nie padły.

"Polscy politycy nie powinni się zakochiwać"

Cofnęliśmy się w realizacji projektu tarczy antyrakietowej - uważa poseł PO Sławomir Nitras po ostatnich wydarzeniach związanych z rozmową na linii Kaczyński-Obama. Zdaniem Tadeusza Iwińskiego, posła SLD, mamy do czynienia z kompromitacją Kancelarii Prezydenta, natomiast były marszałek Sejmu Marek Jurek jest rozczarowany polskimi relacjami z Ameryką.

Ekipa Obamy ma milczeć w sprawie tarczy

Kierownictwo ekipy Baracka Obamy zabroniło jego doradcom ds. polityki zagranicznej informować media i przedstawicieli rządów obcych państw o przyszłej polityce prezydenta-elekta. To najprawdopodobniej reakcja na rozmowę Obamy z Lechem Kaczyńskim, w której demokrata miał - jak relacjonuje strona polska - zapewniać o kontynuowaniu projektu tarczy antyrakietowej.

Za Tuska cieplej w stosunkach z Niemcami

- W ciągu roku po zmianie rządu w Warszawie stosunki polsko-niemieckie doznały wyraźnej poprawy - uznała w niedzielę przewodnicząca Towarzystwa Niemiecko-Polskiego (DPG) i zarazem wiceprzewodnicząca frakcji SPD w Bundestagu Angelica Schwall-Dueren.

Kanclerz Niemiec w synagodze

W 70. rocznicę hitlerowskiego pogromu Żydów, czyli tzw. "kryształowej nocy", niemiecka kanclerz Angela Merkel przemawiała w synagodze: - Obojętność jest pierwszym krokiem do wystawienia na ryzyko wartości niezbywalnych - mówiła.

Szukali zgody w sprawie niezgody

O kompromisie - Kazimierz M. Ujazdowski, o inności - Kazimiera Szczuka, o prawdzie - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a o solidarności Robert Gwiazdowski. Rozważając te zagadnienia, uczestnicy debaty "Gdański Areopag", moderowanej przez prof. Jerzego Bralczyka próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie "Kiedy niezgoda przynosi pożytek?". Czy znaleźli? Niekoniecznie, ale ich dyskusja wywołała ogromne emocje.

"Tutaj jadał prezydent"

Władze stanu Illinois postanowiły wykorzystać popularność Baracka Obamy. W jaki sposób? Otóż zamierzają uruchomić wycieczki śladami prezydenta-elekta.

PiS osądzi posła Górskiego

Prawo i Sprawiedliwość odcina się od kontrowersyjnego wystąpienia posła Artura Górskiego i kieruje tę sprawę do klubowego rzecznika dyscypliny Marka Suskiego. Partia wysłała też pismo do ambasady amerykańskiej, w którym czytamy: "KP PiS jednoznacznie odcina się od stanowiska zaprezentowanego przez posła Artura Górskiego, które spotkało się z oburzeniem i dezaprobatą w naszym klubie. Jednocześnie proszę o przyjęcie przeprosin w związku z zaistniałą sytuacją".

Więcej Polaków mogło zginąć w Norwegii

Norweska straż pożarna nie wyklucza, że ofiar pożaru w miejscowości Drammen, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Oslo może być więcej. A właściciel spalonego domu twierdzi, że mieszkali w nim sami Polacy. Do tej pory wiadomo, że dwóch Polaków zginęło, a dwóch zostało rannych. Wiadomość o pożarze otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24. Informację potwierdziła ambasada Polski w Oslo.

Hamas chce rozmawiać z Obamą

Khaled Meshaal, jeden z przywódców islamskiej organizacji Hamas, powiedział, że jest gotowy na rozmowy z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Oświadczenie takie padło w wywiadzie udzielonym telewizji SkyNews.

Spłonęła hala na Dolnym Śląsku

Potężny pożar w Stradomii Wierzchniej na Dolnym Śląsku. W niedzielę rano ogień wybuchł w tartaku i strawił całą jego drewnianą halę. Na szczęście, w pożarze nikt nie ucierpiał.

Rosja: Rakiety przy polskiej granicy zależą od USA

Moskwa rozmieści swoje pociski w obwodzie kaliningradzkim tylko, jeśli Stany Zjednoczone nie odstąpią od planów instalacji w Europie Wschodniej swej tarczy antyrakietowej - powiedział w niedzielę rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko.

Napisz reportaż za 30 tysięcy

"Jestem Polakiem. Jestem Europejczykiem?", to hasło trzeciej edycji konkursu im. Maćka Szumowskiego na reportaż "Polska zza siódmej miedzy". Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł.

Hiszpania traci żołnierzy w Afganistanie

Dwóch żołnierzy hiszpańskich zginęło, a jeden został ciężko ranny w niedzielę podczas ataku terrorystycznego na południe od prowincji Herat, w Afganistanie - poinformowały źródła ministerstwa obrony w Madrycie.

Postrzelił dziewczynę w kościele

Do groźnego incydentu doszło podczas niedzielnej mszy w Gądkowie Wielkim w woj. lubuskim. 25-letni mężczyzna postrzelił z wiatrówki młodą kobietę. Śrut zranił ją w usta, ale na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń. To nie jedyny wypadek związany z bronią palną, do którego doszło w niedzielę. 14-letni naganiacz został postrzelony w trakcie polowania w lesie w pobliżu Wiżajn na Suwalszczyźnie.

"Paloma" już nie taka groźna

Słabnie huragan Paloma, który w sobotę wieczorem uderzył w wybrzeże Kuby. W niedzielę "Paloma" z huraganu z przypisaną trzecią kategorią w pięciostopniowej skali, stała się sztormem tropikalnym - podało Amerykańskie Centrum Huraganów (NHC) w Miami. Paloma, jeszcze jako huragan, uderzyła w nocy z soboty na niedzielę w Kubę w okolicy Santa Cruz del Sur.