Najnowsze

Najnowsze

Godzina policyjna dla kotów

Władze Sydney wprowadzą godzinę policyjną dla kotów na niektórych przedmieściach. Domowe kocury będą musiały pozostawać od zmierzchu do świtu w domowym zaciszu, co ma zahamować ich nocne polowania na dziko żyjące zwierzęta, przede wszystkim - oposy.

Krzysztof Pomian

Krzysztof Pomian - filozof, historyk, eseista. W latach 1952-1957 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego; na tym samym wydziale obronił pracę doktorską i habilitacyjną oraz pracował jako adiunkt w Katedrze Historii Filozofii Narodowej. Do 1972 pracował w dziale rękopisów Biblioteki Narodowej, następnie wyjechał do Francji. We Francji został w 1984 profesorem w Krajowym Ośrodku Badań Naukowych (Centre national de la recherche scientifique, CNRS). Od 1999 jest także profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od stycznia 2001 jest dyrektorem tworzonego w Brukseli Muzeum Europy. Autor prac o filozofii współczesnej oraz związkach filozofii z polityką, m.in. zbioru esejów Filozofowie w kręgu polityki.

Katarzyna Górak Sosnowska

Katarzyna Górak Sosnowska - dr, adiunkt w Katedrze Socjologii SGH i od października 2010 - w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW; trener i wykładowca. Zajmuje się społeczno-gospodarczymi problemami świata arabskiego, społecznościami muzułmańskimi w Europie oraz edukacją międzykulturową.

Jak wróżbita oszukał FBI

Policjanci i FBI dali wyprowadzić się w pole wróżbicie, który wskazał im rzekomą masową mogiłę w Teksasie. Spalone, rozczłonkowane ciała 30 osób miały spoczywać w grobie w wiejskim domu. FBI dało wiarę i przeszukało teren. Jak się okazało, żadnej zbrodni, ani tym bardziej grobu nie było.

Brytyjczycy straszą tężcem w Polsce

Brytyjskie ministerstwo zdrowia wydało ulotkę informującą, że przed podróżą do Polski należy koniecznie zaszczepić się na tężec. Na ulotce widnieje walizka z flagami pięciu państw - w tym Polski - z przyporządkowanymi do nich nazwami chorób zakaźnych. - To ostrzeżenie jest absolutnie bezsensowne - mówi w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

"Co lubisz w sypialni?" Łzawa spowiedź kongresmena

Anthony Weiner, bohater "skandalu majtkowego" przez Twittera pytał młode kobiety, co mają na sobie i co lubią w sypialni. Wczoraj do swoich występków przyznawał się ze łzami w oczach. - Przepraszam moją żonę, rodziny, przyjaciół i zwolenników. Jest mi wstyd z powodu mojego strasznego błędu i czynów - mówił na konferencji prasowej kongresmen.

Wzrost napięcia na półwyspie

- Korea Północna przetestowała w ubiegłym tygodniu rakietę krótkiego zasięgu typu KN-06 ziemia-powietrze, którą odpalono z zachodniego wybrzeża kraju - poinformował przedstawiciel Korei Południowej. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest znów napięta, a pokojowe rozmowy nie mogą dojść do skutku.

Będzie "niższy poziom testosteronu"

Jeśli zostanie wybrana na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na szczytach tej instytucji będzie niski "poziom testosteronu". Mowa o Christine Lagarde. Takiego argumentu używa francuska minister finansów zabiegając o kierowanie MFW.

Polak chował się w walizce i kradł

Jako "nowatorskie" metody hiszpańska policja określiła działania dwóch Polaków oskarżonych o okradanie turystów podróżujących autobusem. Jeden z mężczyzn chował się w walizce, którą jego wspólnik chował w bagażniku. W czasie podróży wychodził z ukrycia i okradał bagaże pasażerów.

Komisja Majątkowa przed Trybunałem

Trybunał Konstytucyjny w środę ma zająć się wnioskiem posłów SLD o uznanie niekonstytucyjności przepisów o byłej Komisji Majątkowej, która przez 22 lata zwracała Kościołowi katolickiemu mienie zagrabione w latach 50. w PRL. TK już dwa razy odraczał posiedzenie w tej sprawie.

Przetarg MON z faworytem

Długie poszukiwania następcy ponad 50-letniej szkolnej Iskry zbliżają się do końca. Ma zastąpić ją nowy samolot. Na jego zakup przetarg zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Reporter TVN24 dotarł do nieujawnionego do tej pory dokumentu MON, który - poprzez określone w nim specyfikacje - z dużym prawdopodobieństwem wskazuje faworytów nierozstrzygniętego jeszcze konkursu.

Proces ws. Struja ruszy od nowa?

Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpozna dziś apelację w sprawie zabójstwa warszawskiego policjanta Andrzeja Struja. Ponownego procesu chcą obrońcy skazanych na 25 i 15 lat więzienia. Prokuratura z kolei wnosi o podwyższenie kary jednego ze skazanych do 25 lat pozbawienia wolności.

PiS zaskarży System Informacji Oświatowej

Ustawę o Systemie Informacji Oświatowej, zakładającą m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach, którą podpisał prezydent, krytykuje Prawo i Sprawiedliwość, Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także Helsińska Fundacja Praw Człowieka. PiS zapowiada zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego,

Sojuz wystartował z Kazachstanu

Rosyjska rakieta Sojuz wystartowała z kosmodromu w Kazachstanie. Statek z trzyosobową załogą zmierza ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Najstraszliwszy dzień ataków"

W nocy z wtorku na środę trwały intensywne bombardowania Trypolisu przez NATO. Samoloty bojowe nadlatywały nad miasto kilka razy na godzinę.

"Kropka nad i" 07.06

Wtorek, 7 czerwca 7.06 | Nie wierzę w to. Aleksander Kwaśniewski jest mądrym i doświadczonym politykiem i wie, że ognia i wody nie należy żenić - powiedział w "Kropce nad i" senator Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się w ten sposób do spekulacji, że były prezydent miałby rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim na temat tzw. rządu ponadpartyjnego. Jego zdaniem, wiarygodność lewicy zostałaby zniszczona.

"Rozmowa Rymanowskiego" 07.06

Wtorek, 07.06 - Pozycja ministra Grabarczyka jest niezagrożona - oświadczył w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Jarosław Gowin z PO. Poseł doniesienia o dymisji szefa resortu infrastruktury nazwał "zwykłymi medialnymi spekulacjami". Z kolei Zbigniew Ziobro z PiS zarzucił rządowi brak profesjonalizmu i stwierdził, że "gdybyśmy żyli w demokracji dojrzałej, Grabarczyk nie miałby prawa być ministrem infrastruktury".

"Pozycja ministra Grabarczyka jest niezagrożona"

- Pozycja ministra Grabarczyka jest niezagrożona - oświadczył w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Jarosław Gowin z PO. Poseł doniesienia o dymisji szefa resortu infrastruktury nazwał "zwykłymi medialnymi spekulacjami". Z kolei Zbigniew Ziobro z PiS zarzucił rządowi brak profesjonalizmu i stwierdził, że "gdybyśmy żyli w demokracji dojrzałej, Grabarczyk nie miałby prawa być ministrem infrastruktury".

Antykomor.pl "nie wyrabia"

Robert Frycz, twórca i administrator strony antykomor.pl, ponownie uruchomił swój serwis. W pierwszych godzinach blog został oblężony i aktualnie zamiast strony obejrzeć można komunikat o przeciążonych serwerach. Tymczasem prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim, która prowadzi postępowanie w sprawie znieważenia głowy państwa, zapowiedziała, że przyjrzy się nowej wersji strony.

"Czułem to, co kobiety, które potraciły synów, mężów"

- Czułem, że spełnia się sprawiedliwość - mówił o pojmaniu Ratko Maldcia Tadeusz Mazowiecki. On sam był w latach 1992-95 specjalnym wysłannikiem ONZ do państw byłej Jugosławii. W "Faktach po Faktach" przypomniał, dlaczego wówczas zdecydował się demonstracyjnie zrezygnować z tej funkcji.

Drzewiecki pozywa Kamińskiego

Proces karny i cywilny wytoczył Mirosław Drzewiecki byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu m.in. za słowa, że są zeznania, jakoby Drzewiecki uczestniczył w praniu brudnych pieniędzy. - Idziemy na wojenną ścieżkę z panem Kamińskim - zapowiada adwokat b. ministra sportu.

Zmarł 105-letni "patriarcha Wileńszczyzny"

We wtorek po południu zmarł ksiądz prałat Józef Obrembski, najstarszy kapłan na Litwie, który w marcu ukończył 105 lat. Polacy na Litwie nazywali go patriarchą Wileńszczyzny. - Kapłan bliski mojemu sercu i sercom wszystkich Polaków na Wileńszczyźnie - napisał prezydent Bronisław Komorowski.

Prywatny obiad, medal, huczne powitanie. Merkel w USA

"Żelazna Kanclerz" Angela Merkel przybyła z wizytą do Waszyngtonu. Została podjęta z wszystkimi honorami i otrzymała od Baracka Obamy Prezydencki Medal Wolności - najwyższe amerykańskie odznaczenie przyznawane cudzoziemcom. Merkel i Obama zjedli również prywatny obiad w towarzystwie najbliższych współpracowników.

To nie warzywa są źródłem zakażeń?

Niemiecki minister zdrowia Daniel Bahr ocenił, że są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Jednak nadal trwają poszukiwania ogniska bakterii. Ze wstępnych ustaleń Komisji Europejskiej wynika, że to prawdopodobnie wcale nie warzywa i owoce są źródłem groźnych mikrobów.

Grabarczyk do dymisji?

Plan awaryjny jest taki: doprowadzić do wznowienia prac na A2, a jednocześnie zadbać o to, aby były dojazdy na Euro 2012 - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Szejnfeld z PO. Skomentował w ten sposób doniesienia, jakoby plan awaryjny PO w sytuacji kłopotów z budową A2 polegał na tym, że premier pozbywa się ministra infrastruktury i sam kieruje resortem.

Relacja z wielkiej wody spodobała się w Monte Carlo

Relacja na żywo z ewakuacji ludzi uwięzionych przez powódź w Sokolnikach emitowana w maju zeszłego roku w TVN24 została doceniona przez jury 51. Festiwalu Telewizyjnego w Monte Carlo. "Sokolinikom" zabrakło tylko jednego głosu do zdobycia Złotej Nimfy.

W imię bezpieczeństwa resort wchodzi do łóżka Billowi

Czy kochanek, ojciec z dzieckiem i zapracowana bizneswoman przekonają polskiego kierowcę do zmiany stylu jazdy? Kampania Ministerstwa Infrastruktury skierowana do "szybkiego Billa", który podobno kryje się w każdym z nas, ma tym razem odnieść skutek.

"Ten asfalt się po prostu ugina"

Wtorek, 7 czerwca Zamiast wziąć się do pracy i naprawić uszkodzony most na jedynej drodze prowadzącej do kamienicy na ul. Pocztowej w Wałbrzychu, urzędnicy postawili tabliczkę "zakaz wstępu" i na tym postanowili poprzestać. Odkąd most zapadł się pod ciężarówką, która tamtędy przejeżdżała, do kamienicy można dostać się tylko pieszo. A i to budzi strach mieszkańców.

Tak się "bawi" stolica w nocy

Wtorek, 7 czerwca Zakłócanie porządku i ciszy nocnej, picie alkoholu w miejscach publicznych - to najczęstsze przyczyny nocnych interwencji warszawskiej policji i straży miejskiej. Nocne zabawy pijanej młodzieży wpisały się w krajobraz miasta. Przekonał się o tym reporter programu "Prosto z Polski", który przez dwie noce towarzyszył miejskim służbom w patrolowaniu warszawskich ulic.

Prezydent Jemenu "poważnie ranny"

Prezydent Jemenu jest w o wiele cięższym stanie niż dotychczas przyznawało jego otoczenie. Ali Abdullah Saleh jest w 40 procentach poparzony i krwawi do czaszki. Lekarze w Arabii Saudyjskiej zdołali już wyjąć z jego ciała kilka odłamków, w tym jeden duży wbity pod sercem. Prezydent został ranny w ataku rakietowym na jego pałac w stolicy Jemenu, Sanie.