Najnowsze

Najnowsze

Na Śląsku: Platforma tak, Kluzik słabo

Zaskakujące wyniki w wyborach do Sejmu w okręgu rybnickim (woj. śląskie). Po przeliczeniu 89,90 proc. głosów z komisji obwodowych okazuje się, że Joanna Kluzik-Rostkowska otwierająca listę PO w regionie, uzyskała 8,38 proc. poparcia wyborców i przegrała z 2. na liście Markiem Krząkałą a także kandydatem PiS Bolesławem Piechą. Sama Platforma w regionie jednak wygrała (44,83 proc.), co oznacza, że działaczka PO w parlamencie na pewno się znajdzie.

Piekarska: Grzegorz w tym tygodniu złoży dymisję

- Myślę, że w tym tygodniu Grzegorz złoży dymisję i zaczną się przygotowania do kongresu partii - powiedziała w TVN24 wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska. Jej zdaniem na spadek popularności Sojuszu miało wpływ odejście do PO Bartosza Arłukowicza.

Czarnoskóry aktywista przed Grabarczykiem

Niezbyt oszałamiający. Tak chyba można określić wynik startującego do Sejmu z Łodzi ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka. Cząstkowe wyniki podane przez PKW wskazują jednak, że mandat uda mu się zdobyć.

PiS bierze USA, PO Litwę

Polacy głosujący poza granicami kraju nie opowiedzieli się zdecydowanie za jedną z głównych partii. Polonia w Chicago tradycyjnie zdecydowanie poparła PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła tam niemal 80 procent głosów. W całych USA zwycięstwo PiS było również zdecydowane. Polacy na Białorusi również wybrali PiS. Jednak nie wszędzie partia Kaczyńskiego ma takie poparcie. W Bułgarii zwyciężyła zdecydowanie PO. Podobnie na Litwie. Z mniejszą przewagą wygrała też w Izraelu.

Sucho jedynie na wschodzie

Warunki drogowe w poniedziałek podzielą Polskę. Na wschodzie sucho i bezpiecznie, na zachodzie kierowcy powinni zachować ostrożność.

Zamieszki po filmie w telewizji

Młoda tunezyjska demokracja przeżywa trudny okres. Na ulicach doszło do zamieszek z udziałem islamistów, którzy protestowali przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem oraz emisji w telewizji filmu ukazującego Iran w złym świetle.

Tunezyjczycy w Polsce uczą się demokracji

W przededniu pierwszych wolnych wyborów w Tunezji (23 października), delegacja z tego kraju obserwowała, jak przebiegają wybory w Polsce. - My dopiero zaczynamy drogę, na której wy jesteście już od dawna; wielu rzeczy się tu dowiedzieliśmy - mówili dziennikarzom członkowie delegacji.

Kościół deklaruje pomoc w kryzysie

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie, Bartłomiej I wezwał Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego. Grecki kościół, cieszący się przywilejami podatkowymi i postrzegany jako bardzo zamożny, nie sprecyzował jednak jak ma wyglądać jego pomoc.

Napieralski nad przepaścią

SLD ma poważny problem. Z danych PKW z 63,74 proc. obwodów wynika, że Sojusz ma 8,24 proc. poparcia. To jednak i tak lepiej niż wynik lidera partii w Szczecinie, w którym otwierał listę. Z danych uzyskanych z 73,68 proc. protokołów obwodowych wynika, że Grzegorz Napieralski zdobył tam zaledwie 6,50 proc. głosów. Dla porównania Bartosza Arłukowicza z PO poparło 27,13 proc. wyborców, a Joachima Brudzińskiego z PiS - 10,53 proc.

"Ryszard, chodź z nami", "Dziękuję Januszowi"

Relacje Janusza Palikota i Ryszarda Kalisza zmieniają się jak w kalejdoskopie. Kilka tygodni przed wyborami zapraszali się na wino, potem po książce Palikota pt. "Kulisy Platformy", w której były poseł PO pisał m.in. o prywatnych spotkaniach z Kaliszem, ten mówił, że stracił do Palikota zaufanie. Po chwili mrozu teraz zdaje się następować odwilż.

Internauci: Palikot na fali. Koniec Kaczyńskiego i Napieralskiego

"Największym wygranym tych wyborów jest Janusz Palikot" – pisze @Joanna. "To historyczne wybory, bo po raz pierwszy wygrywa je partia rządząca" – uważa @Tomasz. "Jarosław Kaczyński szósty raz z rzędu przewalił wybory. Czy zrealizuje swoją obietnicę i w końcu odejdzie?" – zastanawia się @Doris. "To polityczny koniec Grzegorza Napieralskiego" – twierdzi z kolei @lewicowiec. Takie są pierwsze reakcje naszych internautów po ogłoszeniu wstępnych, sondażowych badań przeprowadzonych przez TNS OBOP dla TVN24 (ankieterzy przez cały czas trwania głosowania, od godziny 7 do 21, przepytali około 100 tysięcy osób, które oddały już głos).

Dostał dożywocie. Za kratami zaczyna studia

Skazany w jednej z najbardziej bulwersujących spraw ostatnich lat odsiaduje dożywocie. Zabójca maturzysty Tomka Jaworskiego za kratami zaczyna studia i marzy o powrocie do wolnego świata. I choć ocena tego, co zrobił jest jednoznaczna, to nie tylko studia, ale i założona już po wyroku rodzina mają mu pomóc udowodnić, że zasługuje na drugą szansę.

"Takiego pomnika JPII na świecie jeszcze nie miał"

Półtora roku minęło od powstania pomysłu do jego realizacji - za tydzień w Moskwie zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II. Trwają gorączkowe, ostatnie prace, ale już teraz wszyscy ci, którzy monument widzieli zgodnie twierdzą, że "takiego pomnika Jan Paweł II na świecie jeszcze nie miał".

Krwawa łaźnia w Kairze. Atak na chrześcijan

Co najmniej dwadzieścia cztery osoby zginęły w niedzielę w Kairze w zamieszkach, które wybuchły podczas demonstracji egipskich Koptów, protestujących przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z kościołów.

Najbardziej męski elektorat ma partia JKM

Największy udział kobiet w swoim elektoracie ma PJN (56,8 proc.), najmniejszy zaś Kongres Nowej Prawicy - 29,1 proc. - wynika z sondażu exit poll TNS OBOP dla TVN24. W przypadku partii, które wchodzą do Sejmu proporcje są dużo bardziej wyrównane. Z wyjątkiem Ruchu Palikota, wśród którego wyborców zdecydowanie dominuje płeć brzydka.

"Będzie jeszcze dużo lepiej". Dobra mina do złej gry

- Każdy kiedyś zaczynał i tak wygląda pierwszy krok, ale będzie jeszcze dużo lepiej - powiedział prezes PJN Paweł Kowal po pierwszych sondażowych wynikach wyborczych, które wskazują, że jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego. - Biorąc pod uwagę nieobecność we wszystkich okręgach wyborczych taki wynik to sukces - ocenił z kolei szef Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke. Słabym wynikiem nie przejął się też prezes Polskiej Partii Pracy Sierpień '80 Bogusław Ziętek.

W PiS rozczarowanie. "Liczyliśmy na więcej"

Liczyliśmy na lepszy wynik - takie stwierdzenie pojawia się prawie we wszystkich komentarzach członków Prawa i Sprawiedliwości pytanych o wstępne wyniki sondażu exit poll TNS OBOP dla TVN24. Zgodnie z nimi Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 30,1 proc. głosów, a PO 39,6 proc.

"Palikot zaskoczył. Jedyna nowość tych wyborów"

W specjalnym, wyborczym wydaniu "Loży prasowej" w TVN24 wyniki wyborów omawiali publicyści: Grzegorz Miecugow z TVN24, Andrzej Stankiewicz z "Newsweeka", Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej", Paweł Lisicki z "Rzeczpospolitej" i Tomasz Wołek. - Jeśli wyniki sondażowe się potwierdzą, to PO bardzo niewiele straciła, PiS jest na tym samym poziomie. Jedynym nowym wydarzeniem jest Ruch Palikota - analizował Miecugow.

"To historyczny wynik. Możemy kontynuować rządy"

Wyniki wyborów skomentowali w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba, Ryszard Kalisz z SLD, Andrzej Halicki z PO i Jarosław Kalinowski z PSL. - Ten wynik jest pierwszym historycznym wynikiem w Polsce. Nigdy wcześniej władza, która jest oceniana przez wyborców nie uzyskała pełnej akceptacji wyborców i nie mogła kontynuować rządów - powiedział Halicki. - Ta koalicja daje bezpieczeństwo na kolejne cztery lata - dodał Kalinowski. Swój wynik docenia też PiS. - To nie była łatwa kampania. Była duża mobilizacja, no ale przegraliśmy - podsumował Poręba. W pełni zadowolony z wyniku swojej partii nie był także Ryszard Kalisz z SLD.

PO-PSL będzie za mało? Plan B to "wyciąganie" innych posłów

Pomimo optymistycznych sondażowych wyników wyborów, PO liczy się z tym, że nie wystarczy jej głosów, by rządzić tylko z PSL. Jako plan B zakłada "wyciąganie" pojedynczych posłów z innych klubów, przede wszystkim z SLD. Pod uwagę bierze też współpracę z Sojuszem, ale pod warunkiem, że dojdzie w nim do zmiany przywództwa. Silny wydaje się Janusz Palikot, którego głosy mogą przydać się PO. PiS koalicję z Ruchem Palikota wykluczył jeszcze przed wyborami. Języczkiem u wagi znowu jest PSL.

Agitacja, niszczenie plakatów. "Ukradziono flagę UE"

W niedzielę do godz. 21 odnotowano 244 incydenty związane z wyborami; 24 osoby zatrzymano - poinformował sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Czaplicki podkreślił, że nie znaczy to, iż tyle razy naruszono ciszę wyborczą. - Mieszczą się tutaj takie kwalifikacje czynów, jak niszczenie mienia, kradzież mienia, np. sprzed lokalu ukradziono flagę Unii Europejskiej - powiedział.

Protest wyborczy? Po ogłoszeniu wyników

Każdy wyborca, który uważa że w trakcie wyborów parlamentarnych naruszone zostały procedury wyborcze, po oficjalnym podaniu przez PKW wyników głosowania będzie mógł zgłosić protest wyborczy do Sądu Najwyższego.

Dyrektor zakładu karnego zasztyletował więźnia

Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie Andrzej G. zabił w niedzielę więźnia. Do tragedii doszło w celi osadzonego. Dyrektor jest zatrzymany, ochrona w więzieniu wzmocniona. Na miejscu przebywa specjalny zespół z Warszawy z szefem Służby Więziennej.

Jaki jest klasyczny wyborca PO?

Kobiety w wieku 40-59 lat z wykształceniem licencjackim lub wyższym, pochodzące z miasta do 50 tys. mieszkańców; cztery lata temu zaufały PO, a rok temu w wyborach prezydenckich poparły Bronisława Komorowskiego -tak można określić typowego wyborcę Platformy Obywatelskiej, sądząc po wynikach sondażu exit poll wykonanego przez TNS OBOP dla TVN24.

Kaczyński zrezygnuje? "Dzisiaj największą siłą PiS jest jej lider"

Czy Jarosław Kaczyński zgodnie z zapowiedzią, że jeśli przegra wybory w 2011 roku, odda władzę w PiS? Politycy partii taki scenariusz wykluczają. - Dzisiaj największą siłą PiS jest jej lider. Nie wymienia się lidera w trakcie bardzo trudnych lat, które - wszystko na to wskazuje - przed nami - mówił Joachim Brudziński.

Mazowsze głosowało najchętniej

Najchętniej do urn poszli mieszkańcy Mazowsza (53,6 proc. uprawnionych) - wynika z sondażu exit poll TNS OBOP dla TVN24. Najniższą aktywność wyborczą wykazali natomiast mieszkańcy woj. opolskiego (39,4 proc.). Ogólna frekwencja w Polsce wyniosła 48,8 proc. Chętniej głosowały osoby starsze i w dużych miastach.

Młodzi na Palikota, PiS przegrał wśród najstarszych z PO

Wśród najmłodszych wyborców bardzo dobry wynik - 23,3 proc. - notuje Ruch Palikota - wynika z sondażu exit poll TNS OBOP dla TVN24. Tylko minimalnie przegrywa z PiS. W tej grupie wiekowej (18-25 lat) wygrywa PO, podobnie jak we wszystkich pozostałych. Nawet wśród najstarszych wyborców - powyżej 60 lat.

Typowy wyborca Palikota? Młody mężczyzna

Na Ruch Palikota zdecydowanie chętniej od kobiet głosują mężczyźni, a najliczniejsza grupa zwolenników to ludzie w wieku do 25 lat. Odwrotnie, niż w przypadku PO. A wśród wyborców, którzy swój głos oddali na partię Jarosława Kaczyńskiego, najwięcej jest osób powyżej 40. roku życia.

Im wyższe wykształcenie, tym gorszy wynik PiS

Gdyby w wyborach udział brały jedynie osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, bezapelacyjnym zwycięzcą zostałoby PiS - wynika z sondażu exit poll TNS OBOP dla TVN24.

PO i PiS na remis wśród bezrobotnych

Kierownicy i specjaliści głosowali głównie na PO, robotnicy - na PiS, rolnicy - na PiS i PSL, a uczniowie i studenci na Ruch Palikota - wynika z sondażowych wyników wyborów opublikowanych przez TNS OBOP dla TVN24. Co ciekawe, wśród bezrobotnych dwie najsilniejsze partie wypadły na remis.