Najnowsze

Najnowsze

Byle do niedzieli. Ponad 20 stopni będzie normą

Wiosna zaczyna się rozkręcać na dobre. Po głównie wichrowo-deszczowym tygodniu z dnia na dzień pogoda będzie coraz lepsza, a od niedzieli będzie naprawdę doskonała. W tygodniu poprzedzającym święta, aż do ich zakończenia w ciągu dnia termometry niemal w całej Polsce pokazywać będą 20 stopni i więcej.

"Między Miedwiediewem a Putinem - rosnąca szczelina"

- W kierownictwie rosyjskim jest narastająca szczelina. Stanowisko prezentowane przez Miedwiediewa rożni się od stanowiska Putina - uważa dyplomata i znawca Rosji Wiktor Ross. Według niego, od prezydenta Miedwiediewa możemy spodziewać się dzisiaj innych słów niż tych, które na temat zamiany tablicy płyną z oficjalnych komunikatów rosyjskich. Zdaniem Stanisława Cioska, Rosjanie nie powinni w przeddzień wizyty prezydenta "detonować bomby", ale sam napis na tablicy był dla nich prowokacyjny.

Dzieci są niezdrowe dla rodziców

Matki z małymi dziećmi ważą więcej, spożywają więcej kalorii, piją więcej wysokosłodzonych napojów i jedzą więcej tłustych potraw niż kobiety bezdzietne - donoszą amerykańscy naukowcy. Nowo upieczeni rodzice prowadzą też mniej aktywny tryb życia, niż małżeństwa bezdzietne.

Carter poleci do Kima

Były prezydent USA Jimmy Carter odwiedzi najbardziej zamknięte państwo świata - Koreę Północną. Towarzyszyć mu będą byli prezydenci Finlandii i Irlandii, Martti Ahtisaari i Mary Robinson, oraz była premier Norwegii Gro Harlem Brundtland.

Izrael: Eichmann "był punktem zwrotnym"

Proces Adolfa Eichmanna był "punktem zwrotnym, od którego Izrael i Żydzi zaczęli wymierzać sprawiedliwość swoim prześladowcom i mówić: Dość! Nigdy więcej!" - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w 50. rocznicę procesu niemieckiego zbrodniarza.

"Niezbity dowód" na winę Izraela

Sudańczycy twierdzą, że mają dowód na to, iż atak przeprowadzony niedawno w Sudanie był dziełem Izraela. Chartum postanowił złożyć skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kuczynski zmierzy się z Humalą

W drugiej turze peruwiańskich wyborów prezydenckich zmierzą się lewicowy nacjonalista Ollanta Humala i były premier o polsko-żydowskich korzeniach Pedro Pablo Kuczynski, wynika z dotychczas przeliczonych głosów.

Nagrali szalejące tornado

Grupa łowców burz sfilmowała w sobotę tornado uderzające na miasteczko Mapleton w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych. Żywioł zniszczył wiele domów. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Arabowie upominają Salaha

Szefowie dyplomacji krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej wezwali prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Salaha, aby ustąpił i przekazał władzę wiceprezydentowi Abd Rabu Mansurowi Hadiemu.

Czterech zabitych. "Strzelają bandy"

Wojsko, policja i uzbrojone przez rząd bojówki zabiły w niedzielę w mieście Banias w północno-zachodniej Syrii czterech uczestników demonstracji antyrządowych. Rannych jest siedemnaście osób.

Maja, Czesław i Kuba wybrali 15 szczęśliwców

Kilkanaście godzin przesłuchań, narad i dyskusji. W szóstym odcinku programu X Factor jury spośród stu uczestników wybrało najlepszą piętnastkę. Teraz wszyscy oni, podzieleni na trzy grupy, walczyć będą o wejście do półfinału. Każda grupa trafi do innego domu jurorskiego i będzie pod opieką Kuby, Mai lub Czesława.

Mubarak i synowie do przesłuchania

Egipski prokurator generalny zlecił przesłuchanie byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów na okoliczność ich odpowiedzialności za strzelanie do demonstrantów i podejrzeń o gigantyczne nadużycia finansowe.

Japonia zastygła w minucie ciszy

Minutą ciszy cała Japonia oddała hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami, które dokładnie miesiąc temu nawiedziły północno-wschodnią część kraju.

Cała Polska pamiętała

Rocznicę katastrofy 10 kwietnia Polacy obchodzili w całym kraju. Tysiące ludzi uczestniczyło w nabożeństwach, marszach i odsłonięciach pamiątkowych tablic.

Litwa, Niemcy, Izrael, Ukraina... Msze święte w intencji ofiar

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego tupolewa, w Kościołach na świecie odprawiono msze święte. Za 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem i za zgodę wśród Polaków modlono się m.in. w Niemczech, Czechach, na Litwie, Ukrainie, w Irlandii, Francji, Belgii, Izraelu, USA i we Włoszech. Nabożeństwo odbyło się także w kościele w Londynie, gdzie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Natomiast na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu.

Rocznica okiem zagranicznych dziennikarzy

Wydarzenia związane z rocznicą 10 kwietnia relacjonowały nie tylko polskie media, ale także dziennikarze z całego świata. Oczy kamer skierowane były na warszawskie Powązki, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości oraz na demonstracje pod Pałacem Prezydenckim. Szacunek, współczucie, smutek i wzruszenie dominowały we wszystkich przekazach zagranicznych mediów.

Ruszają prace przy polskich mogiłach

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) rozpoczynają przygotowania do ekshumacji na cmentarzysku ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem na Ukrainie, gdzie za rok ma być otwarty czwarty cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej.*

"Fakty" ze Smoleńska ku pamięci

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem "Fakty" wyemitowane zostały ze specjalnego studia na lotnisku Siewiernyj. Reporterzy, którzy przed rokiem relacjonowali katastrofę polskiego Tupolewa, opowiadali, jak wydarzenie to wpłynęły na Polaków i na jakim etapie jest smoleńskie śledztwo.

"Skandal okrył mrokiem pierwszą rocznicę"

"Skandal, który okrył mrokiem pierwszą rocznicę katastrofy samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem" - tak radio Echo Moskwy oceniło zamianę tablicy upamiętniającej ofiary wypadku Tu-154M na smooleńskim lotnisku Siewiernyj.

"Napluto nam w twarz. Nie udawajmy, że pada deszcz"

- Na pewno nie możemy udawać, że pada deszcz, jeśli widać, że nam napluto w twarz - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" eurodeputowany Adam Bielan odnosząc się do incydentu zamiany tablic na pamiątkowym kamieniu w Smoleńsku. Podkreślał, że była to świadoma prowokacja strony rosyjskiej. Dla Andrzeja Halickiego z PO ten incydent jest dobrą okazją, żeby władze Rosji pokazały jak bardzo zależy im na dobrych stosunkach z Polską. - Jest to dobra okazja dla władz rosyjskich, żeby potwierdzić jeszcze raz to, co deklarowali, czyli chęć rozliczenia z przeszłością - podkreślił Halicki.

Klasycznie i patriotycznie. Muzyka w rocznicę

W bliskim sąsiedztwie, a jednak w zupełnie różnej atmosferze - w Warszawie odbyły się dwa koncerty upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowany został po południu na Placu Zamkowym. Z repertuarem patriotycznych pieśni wystąpili m.in.: Jan Pietrzak i Lech Makowiecki. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Udział w nim wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Amerykańscy Żydzi wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu

Komitet Żydów Amerykańskich, jedna z głównych organizacji żydowskich w USA, złożył hołd pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w jej pierwszą rocznicę. Amerykańscy Żydzi wyrazili wdzięczność zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Wolą, żeby królem był William a nie Karol

59 proc. Brytyjczyków wolałoby, by następcą Elżbiety II był jej wnuk książę William, a nie jej syn - książę Walii Karol - wynika z sondażu Panelbase dla tygodnika "Sunday Times". Badanie pokazuje ponadto, że starszy syn Karola cieszy się szczególną sympatią wśród młodych kobiet.

"Nie mogliśmy sobie pozwolić na rozpacz"

Czymś naturalnym po śmierci bliskich jest wycofanie się i pogrążenie się w rozpaczy, a my nie mogliśmy sobie na to pozwolić. I to było niezwykle trudne. Była praca dzień i noc - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydencki minister Jacek Sasin. - Najtrudniejsze było to, żeby pomagając rodzinom ofiar nie wykazywać się instytucjonalną bezdusznością - mówił z kolei doradca premiera Michał Boni.

Rakiety uderzyły w pałac Gbagbo

Rezydencja dotychczasowego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, który nie chce oddać władzy, została częściowo zniszczona przez rakiety wystrzelone ze śmigłowców francuskich i oenzetowskich - powiedział rzecznik Gbagbo Ahoua Don Mello.

Zniszczone czołgi, dziesiątki zabitych na drodze odwrotu

Samoloty NATO zniszczyły przed południem 25 czołgów libijskich wojsk rządowych - poinformował generał Bouchard odpowiedzialny za operację NATO w Libii. Według doniesień agencyjnych na pierwszych kilometrach szosy prowadzącej z Adżdabii do Bregi, którą wycofywały się po atakach rządowe oddziały, leżą dziesiątki zabitych żołnierzy Kaddafiego.

Straż miejska kontra nielegalni sprzedawcy zniczy i kwiatów

„Złodzieje!", „Hańba!", „Za meneli się nie bierzecie!", „Kwiaty kradniecie!". M.in. takie okrzyki gapiów zarejestrowała kamera naszego internauty, który był na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Strażnicy miejscy likwidowali tam dziś stoiska, gdzie bez wymaganego zezwolenia sprzedawano m.in. kwiaty. Straż miejska podjęła również walkę z nielegalnymi sprzedawcami zniczy, na które w rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem jest zwiększony popyt.

Ostatni wywiad z Marią Kaczyńską

Krótko przed swoją tragiczną śmiercią prezydentowa Maria Kaczyńska spotkała się z dziennikarką TVN Warszawa. Opowiedziała jej m.in. o przygotowaniach do Wielkanocy, o swoich dwóch wnuczkach. Jak się okazało, było to jedno z ostatnich spotkań z pierwszą damą.

MSZ Rosji: Proponowaliśmy treść, ale reakcji nie było

Polski MSZ był informowany o konieczności zmiany tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską i znał treść proponowanego nowego napisu, ale nie reagował - twierdzi MSZ Rosji. Nasz resort spraw zagranicznych odpowiada, że jego opinia na ten temat była nieodmiennie negatywna.