51 proc. badanych źle ocenia premiera Donalda Tuska. Przeciwnego zdania jest 34 proc. ankietowanych - wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Rząd popiera zaś tylko 28 proc. ankietowanych, 35 proc. określa siebie mianem jego przeciwników, a prawie tyle samo - 34 proc. - ma postawę obojętną wobec obecnego gabinetu.
W porównaniu z grudniem, o 9 punktów procentowych przybyło osób deklarujących obojętność wobec rządu. Jednocześnie zmalał odsetek zarówno zwolenników (o 5 punktów proc.), jak i przeciwników rządu (o 4 punkty proc.). Tak jak w poprzednim sondażu, z grudnia 2012 r., 3 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie o swój stosunek do obecnego rządu.
Młodzi nie lubią rządu
CBOS podaje, że rząd uzyskuje największe poparcie wśród badanych z wyższym wykształceniem (46 proc.), respondentów o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (52 proc.) oraz wśród mieszkańców największych miast (42 proc.). W grupach społeczno-zawodowych do jego zwolenników najczęściej zaliczają się specjaliści i kadra kierownicza (53 proc.) oraz właściciele firm (44 proc.).
Stosunkowo najmniej zwolenników rządu jest wśród osób z wykształceniem podstawowym (14 proc.) oraz badanych źle oceniających swoje warunki materialne (17 proc.). Do grup zawodowych, w których poparcie dla rządu jest niższe niż przeciętnie, należą rolnicy (14 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (18 proc.), renciści (18 proc.) oraz bezrobotni (20 proc.).
CBOS zauważa, że od dłuższego już czasu jedne z najniższych wskaźników identyfikacji z rządem notowane są również wśród ludzi młodych: mających od 18 do 24 lat (14 proc.) oraz uczniów i studentów (16 proc.).
Tusk przegrywa u emerytów i studentów
Zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk wyraża 34 proc. badanych (spadek o 1 punkt procentowy). Ponad połowa (51 proc.) jest niezadowolona z tego, że Tusk kieruje rządem (w grudniu 2012 r. było to 50 proc.). Tak jak przed miesiącem 15 proc. nie ma zdania na ten temat.
CBOS zauważa, że Donald Tusk częściej spotyka się z akceptacją niż z dezaprobatą wśród mieszkańców dużych (ponad 500 tys. mieszkańców) miast (43 proc.), osób z wykształceniem wyższym (48 proc.) oraz wśród ludzi względnie dobrze sytuowanych: o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (53 proc.).
Najwięcej niezadowolonych z szefa rządu jest wśród respondentów źle oceniających własną sytuację materialną (66 proc.), wśród rolników (63 proc.) i bezrobotnych (60 proc.). Częściej niż przeciętnie dezaprobatę wobec premiera wyrażają ludzie młodzi: do 24 roku życia (63 proc.).
Rząd nie pracuje
Efekty pracy rządu dobrze ocenia 29 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.), natomiast niemal dwukrotnie większy odsetek osób (56 proc.; w grudniu 2012 r. 57 proc.) wyraża się o nich źle. Wyrobionego zdania na ten temat nie ma 15 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty procentowe).
Przekonanie, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, wyraża 25 proc. respondentów (o 2 punkty mniej niż w grudniu ub. roku). Tak samo jak miesiąc temu 62 proc. badanych ustosunkowuje się do tego sceptycznie. 13 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o 2 punkty procentowe).
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: adso//tka / Źródło: PAP