Najnowsze

Najnowsze

Zlikwidują sejmową zamrażarkę? PO przeciw projektowi

Kluby PiS, SP i RP opowiedziały się w czwartek za przyjęciem zmian w regulaminie Sejmu, zakładających m.in. likwidację sejmowej zamrażarki oraz zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. PO zagłosuje za odrzuceniem projektu.

Obama wezwał prezydenta Egiptu do rozmów z opozycją

Prezydent USA Barack Obama wezwał w telefonicznej rozmowie prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego do jak najszybszego podjęcia dialogu z opozycją i położenia kresu fali przemocy - poinformował w czwartek w komunikacie prasowym Biały Dom.

Obama, Merkel, Putin. Najpotężniejsza trójka świata

Prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin - to trójka najpotężniejszych ludzi świata według amerykańskiego magazynu "Forbes". W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze m.in. papież Benedykt XVI i nowo wybrany sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jingping.

Rowerowa choinka. "Nikt inny takiej nie ma"

W świątecznym sezonie, kiedy na głównym placu każdego miasta staje choinka, władze Tczewa postawiły na nietypowe "drzewko". Usadowiona w centrum miasta 5-metrowa choinka jest zrobiona z rowerów i oświetlana dzięki energii tych, którzy pedałują.

Perełka polskiej architektury

Jest ponoć piękny, niebanalny, funkcjonalny i przede wszystkim potrzebny. Najlepiej wiedzą to w Katowicach, choć o tamtejszym gmachu Biblioteki Akademickiej mówi się już w całej Polsce. Budynek zachwyca i kosi nagrody. Właśnie dostał tę najcenniejszą, bo wybrano go najlepszym budynkiem XXI wieku w Polsce. A nagrodę wręczył sam prezydent.

Niemcy zdelegalizują partię?

To może być początek końca Nardowo-demokratycznej Partii Niemiec. Ministrowie spraw wewnętrznych wszystkich landów uzgodnili, że będą dążyć do delegalizacji tej skrajnie prawicowej partii. Uznali ją za wywrotową, antykonstytucyjną i głoszącą nienawiść rasową. Życie pokaże, czy rzeczywiście uda się wymazać NPD z politycznego krajobrazu naszych sąsiadów. Z jednej strony - partia ma wciąż wielu zwolenników. Z drugiej - nigdy wcześniej nie było takiego zjednoczenia przeciw niej.

Akcja ratownicza przerwana

Był wieczór i była sztormowa pogoda. W okolicach holenderskiego Rotterdamu to warunki dodatkowo utrudniające pływanie, bo to jeden z największych, a więc i najbardziej zatłoczonych portów świata. Wszystko wskazuje na to, że cypryjski kontenerowiec uderzył w burtę samochodowca, na którym pracowało 11-stu polskich marynarzy. Sześciu z nich jest bezpiecznych. Dwóch niestety zginęło, los trzech rozbitków jest nadal nieznany.

W walce z piratami drogowymi

Drodzy kierowcy chyba nie mamy innego wyjścia, tylko grzecznie zdjąć nogę z gazu. Policja ma taki arsenał broni, że ciężko będzie z nią nawet dyskutować. Obok doskonale nam znanych fotoradarów czy fotorejestratorów są jeszcze laserowe wykrywacze prędkości i urządzenia do pomiaru średniej szybkości na dłuższych odcinkach tras. Policja i Inspekcja Transportu Drogowego mówią, że chodzi o bezpieczeństwo. Ale nie tylko ono się poprawi. Wpływy do budżetu z mandatów również.

Rozmowy w tłoku

Poseł stłoczony, poseł zły. Gdyby Ryszard Kalisz wiedział o tym wcześniej i postarał się o inną salę na wczorajsze posiedzenie komisji sprawiedliwości, być może nerwów byłoby mniej. A tak komisja obradowała w najmniejszej sejmowej sali. Tymczasem zainteresowanie było - jak na złość - ogromne, bo temat spotkania, czy są ślady trotylu na tupolewie, jest ważny - dla wielu posłów chyba najważniejszy. Dlatego byli tacy, którzy przysiedli na parapetach, bez dostępu do mikrofonów, albo którzy oberwali walcząc o jakieś godne miejsce.

Ślady trotylu, czyli co?

Ogólnonarodowa już debata nad tym, co wykazały urządzenia do badania związków chemicznych na tupolewie, który rozbił się w Smoleńsku. Sformułowanie "materiały wysokoenergetyczne" - na nasze nieszczęście - może oznaczać wiele. I trotyl, i dezodorant, i wędlinę. Eksperci podkreślają - to bardzo wstępne badanie, trzeba poczekać na te szczegółowe z laboratorium. Tylko one mogą określić na przykład stężenie tych materiałów - czy było duże, czy śladowe.

Recydywa

Przerażające statystyki nieletnich przestępców. Sprawcy są coraz młodsi, coraz brutalniejsi i popełniają coraz więcej przestępstw. Do tego jeszcze paradoks - poprawczak dla nieletnich to w ich środowisku nie kara, a nobilitacja. Nie powinno więc dziwić (a jednak szokuje), że ponad 80% podopiecznych zakładów poprawczych po wyjściu na wolność wraca na drogę przestępczą (to niemal dwa razy więcej niż wśród więźniów).

Czas poprawy?

Nieletni przestępcy, choćby dopuścili się najcięższych zbrodni, nie trafiają do więzienia, ale do zamkniętego zakładu poprawczego. To miejsce, w którym dostają drugą szansę. Teoretycznie, bo w praktyce z tą poprawą bywa bardzo różnie, co przyznają nie tylko opiekunowie, ale i sami podopieczni. Jest program resocjalizacji, jest próba nadrobienia zaległości w nauce i nauka zawodu, jest nawet, co akurat zastanawia, lekcja szydełkowania. Czy to wszystko może rzeczywiście pomóc młodym ludziom zdemoralizowanym, ale i zagubionym w życiu?

Bez skrupułów

W Sulikowie w zachodniopomorskiem na wolność wyszedł właśnie 20-latek, który sześć lat temu bestialsko zgwałcił i zamordował koleżankę ze szkoły. Nasz reporter dotarł do akt śledztwa i policjanta prowadzącego tę sprawę. Pamięta on, że zaskoczyła go nie tylko brutalność sprawcy, który wtedy był jeszcze przecież dzieckiem, ale też spokój po dokonaniu zbrodni. Odsiadując karę w poprawczaku chłopak znów zaatakował. Teraz wrócił do rodzinnej wsi. Mieszkańcy boją się Dawida J., ale według naszego rozmówcy to Dawid J. powinien bać się mieszkańców.

Syn ofiary smoleńskiej: Jeśli ktoś wierzy w zamach, jest naiwniakiem

Jeśli ktoś na obecnym etapie wierzy, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach, jest naiwniakiem - stwierdził w "Kropce nad i" Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego, wiceszefa MSZ, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu. Jego zdaniem, obecnie nic nie wskazuje na to, by pod Smoleńskiem doszło do eksplozji. - Stwierdzenie, że był trotyl na wraku nie jest równoznaczne z zamachem - mówił.

Syn ofiary smoleńskiej: jeśli ktoś wierzy w zamach, jest naiwniakiem

Jeśli ktoś na obecnym etapie wierzy, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach, jest naiwniakiem - stwierdził w "Kropce nad i" Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego, wiceszefa MSZ, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu. Jego zdaniem, obecnie nic nie wskazuje na to, by pod Smoleńskiem doszło do eksplozji. - Stwierdzenie, że był trotyl na wraku nie jest równoznaczne z zamachem - mówił.

4 tysiące Mikołajów zjechało na Kaszuby

W kaszubskiej miejscowości Szymbark po raz dziewiąty zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Mikołajów. Ludzie o wielkich sercach z całej Polski przyjeżdżają tu, by obdarowywać dzieci prezentami. - Mamy ponad cztery tysiące paczek - powiedział Daniel Czapiewski, organizator imprezy.

"Polityka informacyjna prokuratury jest fatalna"

Polityka informacyjna prokuratury ws. śledztwa smoleńskiego jest fatalna - powiedział w "Faktach po Faktach" karnista Piotr Kruszyński. Zdaniem gen. Marka Dukaczewskiego, byłego szefa WSI, prokuratura powinna się posłużyć prostymi, żołnierskim słowami, żeby do ludzi dotrało, że nie było żadnego zamachu.

Ile trotylu w kiełbasie? Eksperci pokazują spektrometr

- Nie wierzę w żadną teorię zamachu, dopóki nie zostaną mi czarno na białym przedstawione dowody - stwierdził w "Tak jest" w TVN24 Jan Bokszczanin, producent spektrometrów. Opinię tę podzielił płk Leszek Artemiuk ze Stowarzyszenia Polskich Specjalistów Bombowych, który podkreślił, że nawet gdyby wykryto trotyl na tupolewie, to i tak byłoby "zbyt mało, żeby mówić o zamachu" w sprawie smoleńskiej.

"Polityka informacyjna prokuratury jest fatalna"

Polityka informacyjna prokuratury ws. śledztwa smoleńskiego jest fatalna - powiedział w "Faktach po Faktach" karnista Piotr Kruszyński. Zdaniem gen. Marka Dukaczewskiego, byłego szefa WSI, prokuratura powinna się posłużyć prostymi, żołnierskim słowami, żeby do ludzi dotrało, że nie było żadnego zamachu.

Następcy Ronaldo i Messiego przyjadą do Poznania

FC Barcelona, Juventus Turyn, Paris St. Germain, Borussia Dortmund, Manchester City, Chelsea Londyn. To tylko niektóre kluby, które w najbliższy weekend zagrają w poznańskiej hali Arena w piłkarskim turnieju Lech Cup U12.