Najnowsze

Najnowsze

Marcin Król

Marcin Król - filozof i historyk idei, wykładowca akademicki, publicysta. Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Ukończył w 1972 studia na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1999 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk. Później zawodowo związany z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych UW, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Na tej uczelni w latach 1996–2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Był także wykładowcą m.in. w Zakładzie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Brał udział w wydarzeniach marcowych w 1968, był przez kilka miesięcy więziony. W 1978 założył i objął funkcję redaktora naczelnego opozycyjnego pisma "Res Publica”.. Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, wykładał w ramach Uniwersytetu Latającego. Publikował m.in. w "Kulturze". Na początku lat 80. był doradcą Regionu Mazowsze "Solidarności". Później pisał dla drugiego obiegu. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu (zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu). W okresie wyborów prezydenckich w 1990 był członkiem komitetu wyborczego Tadeusza Mazowieckiego. Poza pracą naukową w III RP zajął się aktywną działalnością publicystyczną m.in. jako redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa". W 2000 został felietonistą "Tygodnika Powszechnego".

Japończycy chcą odszkodowania za nielatające dreamlinery

Japońskie linie lotnicze JAL będą domagać się odszkodowania od koncernu Boeing. Ma to być rekompensata za zyski, w postaci ośmiu milionów dolarów, utracone z powodu uziemienia floty dreamlinerów. Samoloty nie latają od połowy stycznia z powodu usterki akumulatorów.

Sasin: Wniosek o odwołanie rządu ma ogromny sens

Wniosek o wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska ma ogromny sens - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" Jacek Sasin z PiS. Jego zdaniem, dzięki temu partie "rzekomo opozycyjne" będą się mogły w końcu opowiedzieć, czy są "za" czy przeciwko rządowi.

Maja Kleszcz

Maja Kleszcz - wokalistka, muzyk, producentka muzyczna. Była członkini zespołu Kapela ze Wsi Warszawa. Wraz z Wojtkiem Krzakiem założycielka projektu incarNations. Córka Włodzimierza Kleszcza, dziennikarza Polskiego Radia zwanego ojcem polskiego world music, autora fuzji Jamajczyków Twinkle Brothers i górali Trebunie-Tutki. Jako duet IncarNations współpracowała z wieloma artystami z kraju oraz Ukrainy, Senegalu, Gambii, Norwegii, Persji, Szwecji. W 2008 roku wraz z Wojtkiem Krzakiem jako IncarNations wyprodukowała oraz skomponowała czwarty studyjny album Kapeli ze Wsi Warszawa - "Infinity". Album nagrodzony nagrodą "Fryderyk" w kategorii album roku folk/muzyka świata. W marcu 2010 Maja została laureatką wyróżnienia konkursu 31 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W maju 2012 roku ukazał się album zespołu IncarNations pt. "Odeon".

ks. Andrzej Luter

ks. Andrzej Luter - Duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej. Asystent kościelny Towarzystwa „Więź”, członek redakcji WIĘZI i Zespołu Laboratorium WIĘZI, współautor (z Katarzyną Jabłońską) felietonu filmowego Ksiądz z kobietą w kinie. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Kino”, współtwórca programów telewizyjnych. Aktywny duszpastersko w środowiskach dziennikarskich. Mieszka w Warszawie.

Kalisz: To będzie normalność, jeśli Anna Grodzka zostanie wicemarszałkiem

To będzie normalność i pokazanie, że tacy ludzie mają pełne prawa obywatelskie w naszym społeczeństwie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Ryszard Kalisz z SLD, komentując ewentualny start posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu. M.in. z tego powodu, jak twierdzi "Wprost" Grodzka, która do tej pory pozostawała poza Ruchem Palikota, zdecydowała się wstąpić do partii, z list, której zdobyła poselski mandat.

Fidel żyje i ma się dobrze. Zagłosował w wyborach

Przywódca kubańskiej rewolucji Fidel Castro po raz pierwszy od blisko roku pokazał się publicznie. Państwowa telewizja pokazała 86-letniego byłego prezydenta podczas głosowania w wyborach parlamentarnych w niedzielę w Hawanie.

Zarzuty za toksyczne odpady nad Zatoką Gdańską

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zamierza postawić w poniedziałek dwóm osobom zarzuty związane z nieodpowiednim magazynowaniem 22 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów. Składowała je, na położonym nad Zatoką Gdańską terenie, gdańska firma Port Service.

Sylwia Gruchała w ciąży

Najlepsza polska florecistka Sylwia Gruchała ma zostać w tym roku mamą. Niespełna 32-letnia zawodniczka AZS AWF Warszawa zapowiada jednak, że w 2014 roku wróci na planszę. Dwa lata później zamierza też wystartować w igrzyskach olimpijskich.

Mężczyzna zginął w pożarze w Szczecinie

Po pożarze, który wybuchł w niedzielę późnym wieczorem w kamienicy w centrum Szczecina strażacy znaleźli w spalonym mieszkaniu ciało. - Nie wiadomo kim była ta osoba - powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa (WSKR) w Szczecinie.

Zbombardowano cele rebelii. "To były ważne naloty"

Jak poinformowało przywoływane przez Reutera źródła wojskowe w Paryżu, francuskie lotnictwo zbombardowało pozycje islamskich ekstremistów, którzy w północnym Mali wszczęli rebelię przeciw legalnym władzom w Bamako.

Kerry już na posterunku. Na początek Bliski Wschód

Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Postawa Rosji ws. wraku Tu-154 "niezrozumiała"

- Wiadomo, że istnieją najprzeróżniejsze spekulacje na temat przyczyn i odpowiedzialności za katastrofę polskiego samolotu w Smoleńsku. Ale jasne jest, że spekulacje można wyjaśnić tylko dzięki otwartości i przejrzystości, i dlatego postawa Moskwy jest niezrozumiała - mówił dla Deutsche Welle Andreas Schockenhoff, wiceprzewodniczący frakcji chadeckiej ds. polityki zagranicznej, europejskiej oraz obrony.

Powrotu do obrzezania kobiet nie będzie

Egipski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek złożony przez grupę islamskich adwokatów, którzy wystąpili o ponowną legalizację rytualnego obrzezania kobiet. To rozpowszechniona w Egipcie praktyka, zakazana prawnie od 2007 r.

Ustawa o związkach partnerskich? "Przywileje bez obowiązków"

Projekty ustaw o związkach partnerskich to pójście na łatwiznę, bo dają szereg przywilejów bez obowiązków - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 John Godson (PO). Jego zdaniem, jeśli ktoś zdecydował się na życie w wolnym związku, to nie ma sensu "na siłę wciskać mu papierów". Z kolei Wincenty Elsner z Ruchu Palikota tłumaczył, że ustawa miałaby na celu przede wszystkim zapewnienie takim parom "bezpieczeństwa prawnego".

Ustawa o związkach partnerskich? "Przywileje bez obowiązków"

Projekty ustaw o związkach partnerskich to pójście na łatwiznę, bo dają szereg przywilejów bez obowiązków - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 John Godson (PO). Jego zdaniem, jeśli ktoś zdecydował się na życie w wolnym związku, to nie ma sensu "na siłę wciskać mu papierów". Z kolei Wincenty Elsner z Ruchu Palikota tłumaczył, że ustawa miałaby na celu przede wszystkim zapewnienie takim parom "bezpieczeństwa prawnego".

Dzielna Pakistanka przeszła operację czaszki

15-letnia Pakistanka Malala Yousufzai, którą talibowie chcieli zabić za jej walkę o prawo kobiet do edukacji, pomyślnie przeszła dwie poważne operacje, w tym rekonstrukcji czaszki - podał szpital w Birmingham. Stan dziewczynki jest stabilny.