Najnowsze

Najnowsze

Polska nie odzyska miliardów na drogi? "Nie możemy finansować podejrzanego projektu"

Komisja Europejska wstrzymała wypłaty 3,5 mld złotych funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA. To efekt postępowania prokuratorskiego ws. zmowy cenowej firm realizujących trzy inwestycje drogowe w Polsce Wschodniej. Według informacji TVN CNBC, środki zostaną zatrzymane do czasu zakończenia postępowania sądowego w tej sprawie. Może być tak, że Polska ich w ogóle nie odzyska.

"Kto wziął w łapę?" PiS żąda kontroli NIK i dymisji szefa GDDKiA

- Domagamy się, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała proces wyłaniania podwykonawców przy budowie dróg - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS chce także odwołania szefa GDDKiA oraz informacji premiera w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Solidarna Polska zapowiedziała z kolei wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sławomira Nowaka.

22-latek postrzelił znajomego w oko

Kryminalni z gdańskiego Wrzeszcza zatrzymali 22-latka, który strzelił z pistoletu pneumatycznego prosto w oko swojego 29–letniego kolegi. Poważnie ranny mężczyzna trafił do szpitala.

Uwodził i wyłudzał

Najpierw nawiązywał znajomości z kobietami przez internet, potem wymyślał historię o ciężkiej chorobie. Na poczet walki o zdrowie wyłudzał od swoich ofiar nawet po kilka tysięcy złotych. Teraz grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

Bezcenne manuskrypty z Timbuktu nie spłonęły. Islamiści wywiedzeni w pole

Gdy francuskie wojska wkraczały do starożytnego miasta Timbuktu w północnym Mali nadeszła informacja, której w Paryżu bardzo się obawiano. Wycofujący się islamiści podpalili bibliotekę z bezcennymi starożytnymi manuskryptami. Po kilku dniach okazało się jednak, że religijnych fanatyków wywiedziono w pole. Większość cennych tekstów zawczasu ukryto.

Rosja zrywa współpracę z organami ścigania USA

Federacja Rosyjska wypowiedziała umowę ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącą współpracy organów ścigania, w tym w walce z obrotem narkotykami - poinformowano na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

Poniedziałek: Posłowie są homofobami

- Posłowie są homofobami - mówił we "Wstajesz i wiesz" Jacek Poniedziałek, aktor otwarcie mówiący o swoim homoseksualizmie. - Lękają się innego modelu życia, tego, że nagle zdominują nas homoseksualiści i kobiety przestaną rodzić dzieci - ironizował. Skomentował w ten sposób odrzucenie przez Sejm projektów ws. związków partnerskich.

Przedmioty mówią o Szymborskiej. "To nie jest podglądactwo"

- Szuflada jest skonstruowana tak, by nie było to podglądactwo, ale opowiedzenie o Wisławie Szymborskiej jako o poetce za pomocą przedmiotów, którymi się otaczała - mówił w TVN24 Michał Rusinek, zapowiadając wystawę poświęconą noblistce, a zatytułowaną "Szuflada Szymborskiej".

Łapówki w górnictwie na 4 mln zł. 25 osób oskarżonych

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z częstochowską prokuraturą skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 25 osobom podejrzanym o korupcję na łączną kwotę 4 mln zł. Chodzi o działalność spółek węglowych i wchodzących w ich skład kopalń węgla kamiennego. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Przeszczepili mu obie ręce. "Chcę znowu cieszyć się życiem"

Amerykański żołnierz Brendan Marrocco stracił w Iraku obie ręce i obie nogi. Teraz podczas operacji przeprowadzonej przez lekarzy z Baltimore, przeszczepiono mu jednocześnie obydwa przedramiona. - Znów jestem sobą. Chcę znów cieszyć się życiem - powiedział na konferencji prasowej.

Monitoring i donosy - tak gminy sprawdzą nasze śmieci

Od 1 lipca opłaty za wywóz śmieci będą kluczową pozycją w budżetach gmin, bo to one, za pośrednictwem wybranych w przetargach firm, będą gospodarować śmieciami na swoim terenie i pobierać stosowne opłaty. Pomysłów na skuteczne ściąganie opłat jest wiele: donosy, monitoring czy wykorzystanie list wyborczych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nauczyciele będą mieli krótsze wakacje

Resort edukacji chce zabrać nauczycielom tydzień wakacji. Jeśli zechcą wyjechać na narty między świętami a sylwestrem, będą musieli wziąć urlop - pisze "Gazeta Wyborcza".

Boeing kpt. Wrony pojedzie do Poznania. Transport droższy niż zakup

Boeing 767, który ponad rok temu lądował bez podwozia na warszawskim Okęciu, nie trafi na Wyspy Brytyjskie, a do Poznania. Właściciel maszyny, który kupił ją od LOT-u, stwierdził, że transport byłby nieopłacalny i dlatego porozumiał się w sprawie sprzedaży kadłuba z polskim deweloperem – firmą Eko Park. – Kwota transakcji jest symboliczna. Droższe będzie przewiezienie samolotu do Poznania – mówi nam osoba z otoczenia spółki.

DJ Wika, czyli życie zaczyna się po 70-ce

Wesołe jest życie staruszki. Pani Wirginia ma 74 lata i czuje się młoda. Co więcej sprawia, że jej rówieśnicy także. Jest diżejką. I jest przykładem, że życie zawodowe seniora nie kończy się nawet po 70-ce. I nawet kończyć się nie powinno.

Terapeuta oskarżony o molestowanie niesłyszących. Wróci do pracy?

37-letni terapeuta z ośrodka dla dzieci niesłyszących w Żarach molestował uczniów, sypiał z dziećmi w jednym łóżku, miał tysiące pedofilskich zdjęć - twierdzi prokuratura. Wkrótce stanie za to przed sądem, ale sam odwołał się do sądu pracy. I ten może go przywrócić na stanowisko.

Mali: Francuskie wojsko przejęło kolejne lotnisko

Wojska francuskie zajęły w nocy z wtorku na środę lotnisko w Kidal, trzecim dużym mieście na północy Mali po wyparciu islamistów z Gao i Timbuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.

We Wrocławiu jest zbyt głośno. Miasto przekracza normy hałasu

Blisko 40 tys. wrocławian żyje w złych warunkach akustycznych - wynika z miejskiej mapy hałasu. - A to z kolei wpływa na nasze organizmy. Ludzie, którzy ciągle przebywają w hałasie są zmęczeni, pojawia się pogorszenie stanu zdrowia – ostrzegają akustycy.

Mafiozi dzielili po "Dziadzie Chasanie". 23 aresztowanych pod Moskwą

23 członków mafii, którzy zebrali się na obiedzie, na którym miała się odbyć uroczysta "koronacja" trzech pretendentów do tytułu "ojca chrzestnego", zostało aresztowanych. Rosyjscy mafiozi muszą wybrać następcę słynnego "Dziada Chasana", zamordowanego przez strzelca wyborowego w centrum Moskwy.

Polacy współtworzą sztuczny mózg

Stworzyć ludzki mózg, a w zasadzie jego elektroniczny model, to zadanie dla naukowców z całej Europy. W wielkim badawczym projekcie biorą udział także Polacy. Cel jest ambitny, czasochłonny i kosztowny. Pieniądze się znalazły - dała je Komisja Europejska. Tylko, czy znajdzie się komputer, który to wszystko udźwignie? Materiał "Polski i Świata".