Najnowsze

Najnowsze

AP: amerykański rząd zdobył spisy rozmów naszych dziennikarzy

Spisy rozmów telefonicznych z ponad 20 numerów należących do dziennikarzy i edytorów Associated Press z dwóch miesięcy ubiegłego roku zdobył potajemnie Amerykański Departament Sprawiedliwości - podała w poniedziałek agencja. - To ogromna i bezprecedensowa ingerencja w sposób zbierania i obróbki informacji - twierdzi kierownictwo AP.

Watykan o kulcie śmierci

Kult świętej śmierci - według Watykanu - to bluźnierstwo i najlepiej, żeby się skończył. Ale Meksyk, który Santa Muerte kultywuje od setek lat, nawet nie chce tego słuchać. Do patronki wszystkiego co złe - zabójstw, samobójstw, złodziei, handlarzy narkotyków, czy prostytutek - modlą się miliony wiernych. Kościół katolicki tłumaczy, że to zwykła wymówka dla tych, którzy nie chcą nad sobą pracować i wybierają drogę na skróty. Ale w Meksyku, gdzie toczy się choćby krwawa wojna narkotykowych gangów ze sobą i państwa z nimi, łatwo mówić o dobrym życiu.

Rewolucja na drogach

Znaki i drogi przejrzane, wnioski wyciągnięte, czas na zmiany. W 260 miejscach pojedziemy szybciej. W 140 wolniej. To najlepszy dowód na to, że jakość naszych dróg jednak poszła w górę. I to, co cieszy najbardziej - zniknie część ograniczeń prędkości w miejscach, które - zdaniem kierowców - służyły do zarabiania pieniędzy, a ich znakiem rozpoznawczym są bezsensowne fotoradary. Gdzie za chwilę będzie można przyśpieszyć, a gdzie noga z gazu?

Rewolucja na drogach. Gdzie będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Znaki i drogi przejrzane, wnioski wyciągnięte, czas na zmiany. W 260 miejscach pojedziemy szybciej, a w 140 wolniej. To najlepszy dowód na to, że jakość naszych dróg jednak poszła w górę. I to, co cieszy najbardziej - zniknie część ograniczeń prędkości w miejscach, które - zdaniem kierowców - służyły do zarabiania pieniędzy, a ich znakiem rozpoznawczym są bezsensowne fotoradary. Gdzie za chwilę będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Chce poznać swoją tożsamość. Na drodze stoją same tajemnice

Kolejny zaskakujący zwrot akcji w i tak już niezwykłej historii człowieka, który u schyłku życia szuka swojej tożsamości. Już wie, że nie wychowali go jego prawdziwi rodzice. Wiele wskazywało, że Ewaryst Walkowiak, urodzony w czasie wojny, jest synem polskiej zakonnicy i niemieckiego oficera. Ostatecznie zagadkę miała rozwiązać ekshumacja siostry Joanny, ale niespodziewanie sprawę jeszcze bardziej skomplikowała. Kod DNA nie potwierdził pokrewieństwa, jednak sama ekshumacja i badanie w laboratorium budzą tyle wątpliwości, że Walkowiak będzie wnioskował o ponowne otwarcie grobu. W tej historii jest scenariusz na film. Zawiłe losy rodzinne, umierający świadkowie, milczący zakon, ekshumacje i wreszcie duży majątek, który być może jest największą przeszkodą w ujawnieniu prawdy.

Awaria przy Szymborskiej. Autobusy przez Palacza

Zmienioną trasą kursować będą we wtorek autobusy linii 64, jadące w stronę pętli Literacka. Wszystko przez usuwanie awarii wodociągowej przy skrzyżowaniu ulic Chociszewskiego i Szymborskiej.

Proces rodziców zastępczych z Pucka. Wstrząsające zeznania 7-latki

Wstrząsające zeznania siedmioletniej Oli - starszej siostry dwójki rodzeństwa, o zamordowanie których oskarżeni są rodzice zastępczy z Pucka. Dziewczynka zeznała w obecności biegłego psychologa, że opiekunowie bili ich codziennie - pasem, pięściami, rurą od odkurzacza. Przypalali papierosami i zapalniczkami. A gdy polała się krew, dzieci musiały potem tę krew posprzątać.

Siedział za usiłowanie zabójstwa. Wypuścili go i od razu zaatakował

Ostatnich osiem lat spędził w więzieniu za usiłowanie zabójstwa. Na wolność wyszedł przedterminowo, niecały miesiąc temu i od razu zaatakował. Zadał cztery ciosy nożem. Na szczęście przypadkowa ofiara nożownika przeżyła. Na podstawie jednej opinii psychologa - który spędził z bandytą zaledwie parę godzin - sąd penitencjarny wypuścił go wcześniej na wolność. Mimo negatywnej opinii strażników więziennych i sprzeciwu dyrektora więzienia.

Przegląd prasy: Coraz więcej urzędników

Pracowników administracji publicznej przybyło o 7 tys. od 2011 roku. Najwięcej w samorządach gminnych - wynika z ostatnich danych GUS, które publikuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

H&M i Zara chcą poprawić warunki pracy w Bangladeszu

Europejscy giganci branży odzieżowej: szwedzki H&M oraz Inditex, właściciel marki Zara, ogłosili, że zamierzają podpisać porozumienie w sprawie poprawy warunków bezpieczeństwa w przemyśle tekstylnym w Bangladeszu. To reakcja na tragiczną katastrofę w fabryce, która zabiła ponad tysiąc osób.

Nielegalne składowisko odpadów medycznych. "Mówiliśmy mu, żeby tego nie robił"

Reporter "Blisko ludzi" dotarł do brata i byłego wspólnika sprawcy nielegalnego zakopywania odpadów medycznych na Śląsku. Chodzi o sto ton odpadów medycznych - w tym fragmentów ludzkich ciał - znalezionych na działkach prywatnego przedsiębiorcy ze Śląska. Mężczyzna zakopywał je bezpośrednio w ziemi odpady odbierane ze szpitali i przychodni. Miał je co prawda utylizować, ale to przecież kosztuje, więc znacznie łatwiej wykopać dół i wszystko tam zasypać.

Wieża amerykańskiej wolności

Najwyższy budynek na półkuli zachodniej to oczywiście dzieło rąk Amerykanów. I oczywiście stanął na dawnym gruzowisku i cmentarzysku po World Trade Center. Po niemal 12 latach od największego w historii zamachu terrorystycznego Amerykanie odbudowują - nie tylko symbolicznie - to miejsce. Pierwsza z czterech wież - Wieża Wolności - gotowa. Kiedy następne?

Wiedzą, kto strzelał w Nowym Orleanie

Policja z Nowego Orleanu zidentyfikowała podejrzanego w związku z niedzielną strzelaniną na paradzie z okazji Dnia Matki. W identyfikacji pomogło nagranie z monitoringu, które wcześniej zostało opublikowane.

Merida Waleczna po metamorfozie w ogniu krytyki. "To rażący seksizm"

Ponad 100 tys. osób podpisało list protestacyjny przeciw nowemu wyglądowi Meridy Walecznej, bohaterki animacji nagrodzonej Oscarem animacji. Wśród krytyków znalazła się nawet reżyserka filmu, która oskarża wytwórnię o "rażący seksizm". Odmieniona Merida dołączyła właśnie do kolekcji zabawek Disneya. Dotychczasowa chłopczyca zamieniła się w wampa: jako lalka jest szczuplejsza, nosi dekolt, makijaż i błyszczące stroje.

"Róża" zwycięża na nowojorskim festiwalu

"Róża" Wojciecha Smarzowskiego została uznana za najlepszy film zakończonego w niedzielę wieczorem w Nowym Jorku - The New York Polish Film Festival. Podczas imprezy zaprezentowano łącznie 14 filmów pełnometrażowych, dokumentalnych i krótkometrażowych.

Zobacz przykładowe odpowiedzi z matury z WOS. Sprawdź, o co pytali z filozofii

W poniedziałek rano uczniowie przystąpili do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, jednego z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Po południu zdawali filozofię. Zobacz, z jakimi pytaniami zmagali się uczniowie i sprawdź proponowane odpowiedzi do podstawowej i rozszerzonej matury z WOS-u, które specjalnie dla nas przygotował Paweł Kociszewski, konsultant Fundacji Universitatis Varsoviensis.

13.05 | Burzowy koniec tygodnia

Mimo ochłodzenia, które na weekend nadciągnęło nad Polskę, niedziela nie była wolna od burz. Aktywne komórki burzowe pojawiły się wczoraj wieczorem na pograniczu Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska, na Podhalu, a potem na wschodzie kraju. Filmy i zdjęcia burz a także opadów gradu otrzymaliśmy od Państwa na platformę Kontakt24 i Kontakt Meteo.

13.05 | Owady - zalety i wady

Wiosną do życia budzą się owady, które z pewnością nie są ulubieńcami człowieka. Spacer może skończyć się użądleniem przez pszczoły czy osy lub pokąsaniem przez komary. Okazuje się, że niewielkie owady mogą być sporym zagrożeniem dla zdrowia. Bartosz Żurawicz.

13.05 | Solarne wynalazki

Energia słoneczna coraz częściej wykorzystywana jest przez konstruktorów do zasilania pojazdów. Nim na uliach pojawią się samochody o napędzie słonecznym, minie jeszcze trochę czasu. Jednak już dziś można kupić napędzaną słońcem - hulajnogę.

Stalin na pamiątkę do kupienia w Dumie

W siedzibie rosyjskiej Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, w sklepie z pamiątkami można kupić popiersie Józefa Stalina. Cena? W zależności od rozmiarów - 6 do 30 tys. rubli (125 do 750 euro). Figurki kosztują za 8 do 18 tys. rubli (200 do 450 euro).

"Orzeł to Polska, czyli wspólnota wszystkich Polaków"

- Orzeł to Polska, czyli wspólnota wszystkich Polaków - tłumaczył w "Kropce nad i" Ryszard Kalisz symbolikę zaprezentowanego dziś logo stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, którego jest założycielem. Polityk w TVN24 przekonywał, że ręka niebieska to pierwiastek męski, a purpurowa to pierwiastek żeński.

B. premierzy o gabinecie Tuska. "Przez rekonstrukcję rządu kupuje się czas"

- Zawsze jak się zmienia ministra, albo jeszcze lepiej kilku, to odwraca się uwagę mediów i opinii publicznej od problemów, bo skupia się uwagę na tych nowych postaciach - ocenił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller (SLD). - Sytuacje, w których dokonuje się zmiany rządu, rekonstrukcji i nowych otwarć wlewają trochę nadziei w tych wątpiących (w rząd) - uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz.