Najnowsze

Najnowsze

"Skróty" wymierzone w Mennicę Polską

Wracamy do podsłuchów, a konkretnie do "skrótów myślowych". Tak właśnie szokujące sformułowania, które słyszymy na taśmach, określają bohaterowie nagrań. jedno z kontrowersyjnych zdań, tzw. skrótów, dotyczy Zbigniewa Jakubasa. Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Belka chcą pokazać głównemu udziałowcowi Mennicy Polskiej, jak można go okraść. Co panowie mieli na myśli i o jaki spór chodzi?

Manewry opozycji

Suchej nitki na rządzie nie zostawia opozycja. W Sejmie aż huczy od pomysłów. PIS zapowiada rokowania i wysyła list do prezydenta, Ruch Palikota chciałby samorozwiązania Sejmu, SLD wotum zaufania dla rządu. Jest też wniosek o komisję śledczą. Wspólnej wizji brak. Pytanie zatem, co dalej i jak silne rozdanie w tej grze może mieć Jarosław Kaczyński.

Poszukiwania u źródła przecieku

Prokuratura bada nielegalne podsłuchy, ABW ustala osoby i adresy, które mogą mieć związek z nagraniami, a minister spraw wewnętrznych wypełnia swoje ostatnie, jak sam mówi, polityczne zadanie. Próbuje rozwikłać zagadkę, kto i dlaczego podsłuchiwał. Efekt tych starań jest na razie taki: zero zatrzymań, pewne podejrzenia i liczne wersje, które trzeba sprawdzać. Zacząć trzeba od restauracji, w której nagrano najgłośniejszą z rozmów. Restauracji, która działa normalnie.

Kim na okręcie podwodnym. Radził kapitanowi, jak nawigować

Północnokoreańskie media opublikowały zdjęcia z kolejnej gospodarskiej wizyty wodza Kim Dzong Una. Uwieczniono na nich dyktatora pływającego wręcz zabytkowym okrętem podwodnym. To nadal duma floty Korei Północnej, niezwykle rzadko pokazywana.

Rozmowy teoretyczne

Afera podsłuchowa nie zatrzęsła ani rządem, ani bankiem centralnym. Gdy prezes NBP Marek Belka tłumaczył się Radzie Polityki Pieniężnej z ujawnionych na taśmach, jak to on określa, "pewnych skrótów myślowych, figur słownych i czystych teorii", rząd w tym samym czasie przyjął nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim. To, co jest w tej ustawie, było częściowo tematem podsłuchanej rozmowy Belki z Sienkiewiczem. Czy rzeczywiście była wtedy mowa tylko o czystych teoriach, czy doszło jednak do politycznej umowy? Dokładnie to przeanalizowaliśmy.

Dramat Sienkiewicza

Odpowiedzialnym za wyjaśnienie, kto podsłuchiwał jest człowiek, któremu osobiście na tym zależy, bo sam stał się bohaterem tych co najmniej kontrowersyjnych nagrań. Chociaż dla Bartłomieja Sienkiewicza to nawet coś więcej niż osobista porażka. Został nagrany, bo służby specjalne (które kiedyś współtworzył, a teraz nadzoruje) nie były w stanie go ochronić. Niewykluczone, że mają z podsłuchami coś wspólnego. Wyjaśnienie tej afery to ostatnie zadanie, jakie premier dał ministrowi spraw wewnętrznych, nie decydując się teraz na jego dymisję. Sienkiewicz mówi, że nie ma już politycznej przyszłości. I mówi to po niecałym 1,5 roku urzędowania i po tym, jak długo pracował na to, by wejść na polityczny szczyt władzy.

Zawodowcy od podsłuchów

ABW nie potwierdza medialnych doniesień, że wśród podejrzewanych o nagrywanie wysokich urzędników państwowych są menadżer restauracji i oficer Biura Ochrony Rządu. Potwierdza jedynie, że przeszukano kilka adresów, które ze sprawą mogą mieć coś wspólnego. Poza tym, na temat śledztwa nic nie wiadomo. Jest jednak jasne, że podsłuch był tak dobrej jakości, że nie mógł być dziełem przypadku, tylko profesjonalistów. Tak oceniają ci, którzy o zakładaniu podsłuchów wiedzą bardzo dużo, bo sami mieli z tym do czynienia: dwaj byli agenci wywiadu i twórca policyjnego zespołu do wykrywania podsłuchów.

Kijów prosi o pomoc na granicy. Nie kontroluje 200 km

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Unii Europejskiej i USA o pomoc przy wzmocnieniu kontroli granicy z Rosją. Władze centralne nie kontrolują prawie 200 kilometrowego odcinka, przez który napływa wsparcie dla separatystów.

Tragiczny błąd bramkarza rozkręcił słabiutki wcześniej mecz

W ostatnim meczu pierwszej kolejki fazy grupowej MŚ 2014 Rosja zremisowała 1:1 z Koreą Południową. Nudny do przerwy mecz rozkręcił się po zmianie stron, a szczególnie po fatalnym błędzie Igora Akinfiejewa, który praktycznie sam wrzucił sobie piłkę do bramki.

Odstresowywacz

Minister finansów Mateusz Szczurek chyba był zestresowany konferecją, ale bez problemu znalazł sposób na rozładowanie napięcia.

Bezrobotny bramkarz zatrzymał Brazylię

Mnóstwo emocji, niesamowite tempo, ale bez goli - mecz reprezentacji Brazylii z Meksykiem mógł podobać się każdemu, ale nie kibicowi Canarinhos. Gospodarze mundialu oczekiwali więcej, ale tylko bezbramkowo zremisowali z Meksykiem. Kapitalną partię rozegrał bramkarz "El Tri" Guillermo Ochoa, który zapracował na kontrakt (obecny kończy się za dwa tygodnie).

Czystka w irackiej armii. To kara za klęski w wojnie z ISIL

Premier Iraku Nuri al-Maliki zwolnił w czwartek czterech wysokich rangą dowódców sił zbrojnych za to, że nie potrafili powstrzymać ofensywy sunnickich dżihadystów w kraju, w tym w Mosulu - poinformował iracki rząd w oświadczeniu odczytanym w telewizji. Tymczasem Barack Obama zaprosił na rozmowy ws. form pomocy Irakowi liderów obu największych partii. Prowadzone są też rozmowy z Iranem.

Inspektorzy OPCW: W Syrii mógł być użyty chlor

Inspektorzy zaatakowani w maju w Syrii, kiedy sprawdzali doniesienia o atakach z użyciem chloru, dotarli do informacji wskazujących, że podobne chemikalia faktycznie zostały użyte - poinformowała we wtorek Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

"Mała Hawana" popiera poluzowanie sankcji wobec Kuby

Większość Amerykanów pochodzenia kubańskiego mieszkających w Miami, zwanym "Małą Hawaną", jest za poluzowaniem sankcji USA wobec komunistycznej Kuby - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez Międzynarodowy Uniwersytet Florydy.

Adeus, Coentrao! Koniec mundialu dla Portugalczyka

To mogą być bardzo krótkie mistrzostwa świata dla reprezentacji Portugalii. Zespół Paulo Bento nie dość, że musi odbudować się po klęsce 0:4 z Niemcami, to na dodatek stracił lewego obrońcę Fabio Coentrao.

Barcelona traci serce. Xavi podąża za petrodolarami

Mają swoje zmartwienia kibice reprezentacji Hiszpanii, mają też fani Barcelony. Na mundialu w Brazylii ważą się losy La Furia Roja i okazuje się, że także Xaviego. Jeśli wierzyć pracującemu kiedyś w Wiśle Danowi Petrescu, Katalończyk dogadał się już z prowadzonym przez Rumuna klubem. Nazywa się Al-Arabi i gra w lidze Kataru.

"To nagraniami ministrów Donald Tusk postawił prezydenta w sytuacji ultimatum"

- To nie jest ultimatum Prawa i Sprawiedliwości. To nagraniami ministrów Donald Tusk postawił prezydenta w sytuacji ultimatum - powiedział w "Kropce nad i" Adam Hofman (PiS). Odniósł się w ten sposób do listu adresowanego do Bronisława Komorowskiego, którego wysłanie ogłosił dzisiaj Jarosław Kaczyński. - To jest tak naprawdę łamanie pewnych reguł demokratycznych, bo nie można prezydentowi mówić, co ma robić w określonej sytuacji - odparł Michał Boni (PO).

"Polityczny deal" Belki. Balcerowicz: Złamał zasadę apolityczności NBP, powinien odejść

Marek Belka powinien podać się do dymisji po publikacji tzw. taśm "Wprost", bo naruszył neutralność NBP, proponując ubicie politycznego dealu z partią rządzącą - uważa prof. Leszek Balcerowicz, gość "Faktów po Faktach". I wylicza powody, dla których Belka powinien odejść: ubijanie interesu z rządem wikłanie NBP w politykę partyjną, sprzyjanie konkretnemu rządowi w zamian za określone warunki.

Wajda, Holland, Kaczmarek. Artyści bronią spektaklu "Golgota Picnic"

Wywołał protesty we Francji, teraz budzi oburzenie w Polsce. Przeciwko kontrowersyjnemu spektaklowi "Golgota Picnic" występują konserwatywni politycy i duchowni. Teraz w obronie sztuki stanęła duża grupa przedstawicieli świata kultury, która w liście otwartym domaga się przestrzegania wartości jaką jest wolność wypowiedzi i sprzeciwia się cenzurze prewencyjnej.

Wrocławski spór o drzewa. Wycięli 30 tysięcy, posadzą 3300

Po protestach mieszkańców Wrocławia włodarze miasta zdecydowali, że w ciągu trzech następnych lat na terenie miasta posadzą ponad 3300 drzew. – Każde nasadzenie cieszy, ale nie jest to rekompensata za te 30 tys., które wycięto wcześniej – mówią zgodnie ekolodzy.