Najnowsze

Najnowsze

Przeciwnicy igrzysk świętują sukces

Wynik referendum nie pozostawia wątpliwości - Kraków nie chce być gospodarzem igrzysk olimpijskich: - Wiedzieliśmy, że tak będzie. Bez sondaży potrafiliśmy ocenić, że 70% mieszkańców nie chce tej imprezy - cieszy się Tomasz Leśniak z inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom.

Gazeta rządu Rosji krytykuje "dziwną dyskusję" o pochówku Jaruzelskiego

"Pan Generał", "komunista i demokrata" - tak o Wojciechu Jaruzelskim piszą w tytułach rosyjskie gazety. Prasowy organ rządu "Rossijskaja Gazieta" krytykuje polskie media za dyskusję o miejscu pochówku byłego dyktatora, a wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" podkreśla, że Jaruzelski wraz z Lechem Wałęsą byli ojcami założycielami współczesnej Polski.

Chadecja zwycięża, ale przybyło eurosceptyków. Frekwencja 43,09 proc.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężyli chadecy, zdobywając 28,23 proc. głosów i 212 miejsc. Na drugim miejscu uplasowali się socjaldemokraci (185 miejsc) - to wyniki głosowania po kolejnej aktualizacji. W nowym europarlamencie zasiądzie wielu eurosceptyków. 27 maja przywódcy UE mają spotkać się w Brukseli na nieformalnym szczycie, by omówić wyniki wyborów. W lipcu na sesji inauguracyjnej posłowie wybiorą szefa PE, a na kolejnej zagłosują ws. szefa Komisji Europejskiej.

Wynik referendum jednoznaczny: Kraków nie chce igrzysk

Blisko 3/4 krakowian nie chce igrzysk w swoim mieście - wynika z referendum lokalnego, do którego poszło prawie 36 procent wyborców. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował już, że miasto wycofa swoją kandydaturę. Nie zdarzyło się jeszcze, by MKOl poważnie traktował starania miasta, którego mieszkańcy są przeciwnikami organizacji imprezy.

PiS wzięło wsie. PO najlepsza w największych miastach

Prawie połowa wszystkich wyborców z największych miast zagłosowała w niedzielnych wyborach na kandydatów Platformy Obywatelskiej - wynika z sondażu late poll IPSOS dla TVN24. Prawo i Sprawiedliwość najwięcej swoich zwolenników miało we wsiach i miastach do 50 tys. mieszkańców.

Wierny jak wyborca PiS albo ze skrajności w skrajność, czyli zamiana Palikota na Korwin-Mikkego

Sondażowe wyniki late poll IPSOS dla TVN24 przynoszą ciekawe informacje na temat tego, jak zmieniały się upodobania wyborców od ostatnich wyborów parlamentarnych w 2011 r. Okazuje się, że żadna partia nie może liczyć na tak "żelazny" elektorat jak PiS oraz, że części polskich wyborców zadziwiająco łatwo przyszło przeniesienie poparcia z jednej skrajności na drugą - Janusz Korwin-Mikke odebrał wiele głosów Januszowi Palikotowi.

Holenderska skrajna prawica ostatecznie z czterema mandatami

Eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) zajęła trzecie miejsce w czwartkowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Holandii. Z rezultatów opublikowanych w niedzielę wieczorem wynika, że zdobyła 13,2 proc. głosów i cztery mandaty do PE.

Chorwacja: niska frekwencja, zdecydowana wygrana opozycji

W niedzielnych wyborach do europarlamentu w Chorwacji zwyciężyła opozycyjna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), na którą zagłosowało 41 proc. wyborców - poinformowano po przeliczeniu 90 proc. głosów. Frekwencja wyniosła zaledwie 25 proc.

PiS wygrywa z PO, do europarlamentu wchodzi pięć partii. Wyniki ze wszystkich okręgów po 18

Prawo i Sprawiedliwość tuż przed Platformą Obywatelską - wynika ze wstępnych cząstkowych wyników, podanych po godz. 5 przez Państwową Komisję Wyborczą. Po przeliczeniu głosów z 91 proc. obwodowych komisji największe partie zdobyły - odpowiednio - 32,35 i 31,29 proc. głosów. Do europarlamentu wchodzą jeszcze trzy partie: Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Frekwencja wyniosła 23,27 proc.

Zamieniają Sejm na Brukselę. Kto w ich miejsce? M.in. syn Ryszarda Czarneckiego

W niedzielnych wyborach europejski mandat uzyskało kilkunastu obecnych posłów. Zgodnie z polskim prawem wyborczym ich miejsce w sejmowych ławach zajmą ci, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 roku startowali z tej samej listy i znaleźli się tuż "pod kreską". Jednym z nowych posłów PiS będzie Przemysław Czarnecki, syn europosła Ryszarda Czarneckiego. Kto jeszcze zyska na wygranych nowych europosłów?

Kwaśniewski: Moja rola się kończy. Czuję się przegrany

- Myślę, że to były już ostatnie wybory, gdzie jeszcze w jakikolwiek sposób aktywnie występowałem - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent, patron Europy Plus Twojego Ruchu. Ugrupowanie w niedzielnych wyborach nie przekroczyło progu frekwencyjnego. - Czuje się przegrany. Wynik jest zgodny z sondażami, które mieliśmy, ale liczyliśmy na więcej - stwierdził.

Wygrali, ale stracili. Chadecy tracą pięciu europosłów, socjaldemokraci - 16

Europejska Partia Ludowa (EPL) wygrywa wybory i zgarnia 212 mandatów w Parlamencie Europejskim - wynika z sondaży. Okazuje się jednak, że to zwycięstwo pozorne, bo w porównaniu do trwającej kadencji traci pięciu deputowanych. Traci także "numer 2" w PE, czyli socjaldemokraci. Zyskują za to liberałowie i Zieloni.

Dębski: Koalicja Europa Plus nie była dobrym pomysłem. Postawiliśmy na zgrane karty

Postawiliśmy na ludzi, którzy określeni są zgranymi kartami. Koalicja nie była dobrym pomysłem. Uważam, że można było to zrobić inaczej. W tej chwili straciliśmy wizerunek partii antyestablishmentowej - to, co w ostatnim tygodniu genialnie rozegrał Janusz Korwin-Mikke. On stanął przeciwko wszystkim. Stał się symbolem walki z całą klasą polityczną – powiedział w „Faktach po południu” Artur Dębski (Twój Ruch).

Ściana przegranych: Zalewski, Olejniczak, Kowal, Ziobro. Kto przegrał z kretesem?

Na liście przegranych eurowyborów są ministrowie rządu, czołowi politycy, obecni europosłowie oraz liczne grono celebrytów. Jedną z większych niespodzianek jest to, że w Brukseli nie znalazło się miejsce dla Pawła Zalewskiego z PO oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL. Mandatu nie wywalczyli także m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska (PO), Małgorzata i Beata Gosiewskie oraz Jolanta Szczypińska (PiS), obecni europosłowie SLD Wojciech Olejniczak i Joanna Senyszyn a także była pływaczka Otylia Jędrzejczak i pięściarz Tomasz Adamek czy Paweł Kowal.

Olechowski o misji Poroszenki: musi zbudować od nowa państwo ukraińskie

Przed przyszłym prezydentem Ukrainy trudna misja: musi pogodzić ze sobą Ukraińców i od podstaw zbudować państwo ukraińskie - uważa Andrzej Olechowski, gość "Faktów po Faktach". Według wyników badań przed lokalami wyborczymi, które przeprowadziły pracownie skupione w tzw. narodowym exit-poll, Poroszenko uzyskał 55,9 proc. głosów. Największa rywalka Poroszenki, była premier Julia Tymoszenko otrzymała 12,9 proc.

Zwycięstwo jak porażka. PO straciła najwięcej, PiS zyskało podwójnie

Pyrrusowe zwycięstwo - tak w największym skrócie można określić wynik Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bo choć według sondażu exit poll IPSOS dla TVN24 PO uzyskała najlepszy wynik, to jednak do Brukseli wprowadzi tylko 19 europosłów. Do dzisiaj miała ich tam 25. Już wiadomo, że z niedzielnych wyników najbardziej cieszyć może się PiS i oczywiście Kongres Nowej Prawicy.

Kiepskie spoty pomagają wygrać? Karski i Boni z mandatami

Czy niestandardowe spoty wyborcze pomagają zdobyć mandat? Wiele na to wskazuje. Michał Boni z Platformy Obywatelskiej i Karol Karski, którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce w rankingu tvn24.pl na najmniej udany spot wyborczy, zdobyli mandat do europarlamentu. Zwycięzca plebiscytu - Armand Ryfiński z Europy Plus Twój Ruch - do PE wejść nie może, ponieważ jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

Miller poprosi prezydenta o żałobę narodową. Kwaśniewski: Nie lubię takich akcji

- Spór o stan wojenny będzie trwał, natomiast pożegnanie generała Wojciecha Jaruzelskiego powinno mieć charakter państwowy, godny - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent. Jednocześnie skomentował publiczne oświadczenie Leszka Millera, że wystąpi do Bronisława Komorowskiego z prośbą o ustanowienie żałoby narodowej. - Stawianie prezydenta w trudnej sytuacji nie ma sensu, właśnie takich akcji nie lubię - mówił Kwaśniewski.

P.o. prezydenta Ukrainy: wybory były otwarte i przejrzyste

Przewodniczący Rady Najwyższej i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył w niedzielę po zakończeniu niedzielnych wyborów prezydenckich, że przebiegły one w sposób otwarty i przejrzysty. Podkreślił też, że odbyły się we wszystkich regionach.