Najnowsze

Najnowsze

Zuzanna Solakiewicz wygrała "Tydzień Krytyki" w Locarno. Piotr Złotorowicz wyróżniony

Film dokumentalny polskiej reżyser Zuzanny Solakiewicz "15 stron świata" wygrał w prestiżowej sekcji "Tydzień Krytyki", na festiwalu filmowym w Locarno. Obraz opowiada o legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Innym polskim akcentem zakończonej wczoraj imprezy jest wyróżnienie dyplomowej etiudy "Matka Ziemia" Piotra Złotorowicza. Nagroda za całokształt twórczości reżyserskiej przypadła Romanowi Polańskiemu, który jednak nie pojawił się w Locarno.

275 wypadków, 26 zabitych. Weekend na drogach

26 osób zginęło, 339 zostało rannych w 275 wypadkach drogowych; zatrzymano 1078 pijanych kierowców - to bilans pierwszych trzech dni wydłużonego, świątecznego weekendu. Policjanci spodziewają się, że wiele osób będzie wracać z wypoczynku w niedzielę, apelują o ostrożność.

Imiona bohaterów "Gry o tron" najczęściej nadawane dzieciom

Arya i Khaleesi to najpopularniejsze w tej chwili fikcyjne imiona dla nowonarodzonych dziewczynek w Wielkiej Brytanii, a Bran i Sandor - dla chłopców. Jak wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego, to bohaterowie przebojowego serialu "Gry o tron" najbardziej inspirują rodziców.

Zawieszeni pomiędzy życiem a śmiercią. "Potrzebują szansy, ale jej nie dostają"

Mają otwarte oczy, oddychają, ale nie ma z nimi żadnego kontaktu. Apalicy, czyli osoby po urazach mózgu, czasem latami leżą na oddziałach szpitalnych, zwykle zajmując jedynie łóżko, choć specjalistyczna rehabilitacja mogłaby dać im szansę na powrót do rzeczywistości. - Tak zazwyczaj się nie dzieje, bo system o nich zapomniał - mówi tvn24.pl Janina Mirończuk, która od lat opiekuje się apalikami.

Propaganda Kijowa a frontowe realia. Gorłówka i Ługańsk na plus, ale co z resztą?

Siły ukraińskie zaciskają kleszcze wokół Doniecka i Ługańska. Największe sukcesy notują w walkach o Gorłówkę. Ale o całkowitym okrążeniu mówić jest jeszcze za wcześnie. Za to na strategicznej drodze H21 Ukraińcy ponoszą porażki, dużym zagrożeniem jest kilka rebelianckich zgrupowań. Nie wiadomo też, co szykują separatyści: ewakuację do Rosji czy wielką kontrofensywę?

Ultimatum dla Poroszenki. Prawy Sektor grozi marszem na Kijów

Radykalna nacjonalistyczna partia Prawy Sektor zagroziła władzom zbrojnym marszem na Kijów, jeśli w ciągu 48 godzin nie zostaną zwolnieni z aresztów jej stronnicy - podała agencja ITAR-TASS, powołując się na oświadczenie na stronie internetowej partii.

Gubernator wprowadził stan wyjątkowy. Bomby dymne w Ferguson

Gubernator stanu Missouri Jay Nixon ogłosił w sobotę stan wyjątkowy na przedmieściu St. Louis - Ferguson, gdzie od tygodnia trwają protesty uliczne po zastrzeleniu przez białego policjanta 18-letniego Afroamerykanina Michaela Browna. W niedzielę o północy zaczęła obowiązywać w Ferguson godzina policyjna - nie wszyscy protestujący się do niej jednak zastosowali. Interweniowała policja, która użyła bomb dymnych.

Kenia boi się wirusa Ebola i zamyka granice

Rząd Kenii poinformował w sobotę o zamknięciu granic dla osób przybywających z Gwinei, Liberii i Sierra Leone w obawie przed śmiercionośnym wirusem Ebola, który pochłonął już w tych krajach prawie 1200 ofiar śmiertelnych.

Koniec 30-letniego konfliktu Turcji z Kurdami?

Historyczny przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), przebywający w tureckim więzieniu Abdullah Ocalan, zapowiedział w sobotę, że trwający od 30 lat krwawy konflikt między kurdyjskimi separatystami a władzami tureckimi dobiega końca.

Państwo Islamskie w dwa tygodnie zabiło w Syrii 700 osób

Dżihadyści z Państwa Islamskiego dokonali w ciągu dwóch tygodni w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur egzekucji 700 osób, w większości cywili - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Syryjska koalicja opozycyjna kieruje do świata dramatyczny apel o pomoc.

15. Samodzielna Brygada Zmotoryzowana. Tak Rosja zaprowadza pokój

W Rosji i wśród separatystów ponawiane są wezwania, aby Kreml podjął zdecydowane kroki i „wprowadził pokój” na wschodniej Ukrainie. Rosyjskie wojsko ma doświadczenie w takich działaniach. Posiada własną wyspecjalizowaną jednostkę „pokojową”, która symboliką nawiązuje do „błękitnych hełmów” ONZ. W przeszłości Kreml nie miał oporów przed jednostronnymi interwencjami.

Skomplikowany przekaz

To był niejednoznaczy przekaz mysli, staramy się z niego wyciągnąć jak najwięcej informacji.

Poroszenko na linii z Waszyngtonem i Berlinem. Merkel zaproszona na Ukrainę

Wiceprezydent USA Joe Biden i Petro Poroszenko zgodzili się w czasie sobotniej rozmowy telefonicznej, że "wysyłanie przez Rosję kolumn wojskowych wzdłuż granicy z Ukrainą i ciągłe dozbrajanie separatystów jest niespójne z dążeniem do poprawy sytuacji humanitarnej na wschodzie Ukrainy" - głosi komunikat Białego Domu. Poroszenko rozmawiał również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, którą zaprosił do odwiedzenia w przyszłym tygodniu Ukrainy.

"Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać"

- Śmieszna Rosja, tocząc taką śmieszną wojnę, sama się ośmiesza jako wielkie mocarstwo - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. - Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać, unikać prawdy. To, co w tej chwili Rosjanie demonstrują w tym zakresie, jest jeszcze gorsze niż w czasach sowieckich - tak prezydencki doradca skomentował z kolei chaos informacyjny wokół "białego konwoju".

"Ukraina powinna powiedzieć: nie siadamy do rozmów, póki nie ma przy stole Polaków"

- Ukraina nie powinna się była zgodzić na rozmowy, w których Polska, jej główny adwokat, nie siedzi obok niej - podkreślił stanowczo w programie "Horyzont" w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski przed niedzielnymi rozmowami szefów MSZ Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. - Nie ubolewałbym z powodu tego, że nas przy tym stole nie ma - przekonywał z kolei w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. W przeddzień berlińskiego spotkania szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie z inicjatywy strony ukraińskiej.

Drift przedwojennym Bugatti. Trwa zlot luksusowych zabytków na Zamku Topacz

Drugi dzień zlotu klasycznych perełek motoryzacji zachwycił odwiedzających Zamek Topacz pod Wrocławiem. To właśnie tam zjechały m.in. jedyne w Polsce przedwojenne Bugatti i jeden z dwóch egzemplarzy Audi wyprodukowanych w latach 30. Nie zabrakło także bryczek, motocykli oraz zawodów sprawnościowych dla kierowców cacek na czterech kółkach.

"Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać"

- Śmieszna Rosja, tocząc taką śmieszną wojnę, sama się ośmiesza jako wielkie mocarstwo - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. - Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać, unikać prawdy. To, co w tej chwili Rosjanie demonstrują w tym zakresie, jest jeszcze gorsze niż w czasach sowieckich - tak prezydencki doradca skomentował z kolei chaos informacyjny wokół "białego konwoju".

Najpiękniejsze żaglowce przypłynęły do Gdyni

Aż 24 statki zawinęły do gdyńskiego portu. Biorą one udział w zlocie "Operacja Żagle Gdyni". To największe, najpiękniejsze i najbardziej efektowne żaglowce. Wszystkie można za darmo zwiedzić, a na niektórych wypłynąć nawet w krótki rejs.

Tańczący z wilkami. Panu Zenonowi inni przyrodnicy mogą zazdrościć

Zenonowi Wojtasowi udało się to, o czym inni przyrodnicy mogą tylko pomarzyć. Zaskarbił sobie zaufanie wilków, a te pozwalają mu się filmować. Jak mówi, wilki są jego pasją. Swoją opieką objął dwie watahy z Magurskiego Parku Narodowego. Dla wilków to teren wymarzony do życia. Nikt ich nie niepokoi ani do nich nie strzela.