Najnowsze

Najnowsze

USA o porwanym oficerze KAPO: niech Rosja bezzwłocznie odda go Estonii

Głos w sprawie więzionego przez Rosję oficera estońskiego kontrwywiadu zabrała amerykańska administracja. Departament Stanu oczekuje, że Rosjanie "bezzwłocznie zorganizują bezpieczny powrót tego funkcjonariusza do Estonii". Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji dodała, że USA wciąż zbierają dane w sprawie porwania Estona Kohvera. Amerykański głos ws. Kohvera jest dziś rano najważniejszą informacją w estońskich mediach.

"Tusk nabałaganił i czmychnął do Brukseli. Chowa się za plecami Ewy Kopacz"

- Ewa Kopacz w trudnych sytuacjach nigdy nie podejmowała decyzji samodzielnie. Trudno będzie jej zerkać dzisiaj do Brukseli i czekać na kiwnięcie głową Tuska - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Joachim Brudziński (PiS). Przekonywał, że dotychczasowa marszałek Sejmu nie będzie dobrym szefem rządu, tak samo jak nie była dobrym ministrem zdrowia. Zapowiedział także, że PiS rozliczy Tuska z jego siedmiu lat rządzenia.

Na obronę wydał fortunę, czy przekonał sąd? W czwartek wyrok ws. Pistoriusa

W czwartek w Pretorii zapadnie wyrok w procesie słynnego niepełnosprawnego biegacza Oscara Pistoriusa. Sportowiec zastrzelił swoją narzeczoną, modelkę Reevę Steenkamp - jak twierdzi - przez pomyłkę. Opowiada jednak za morderstwo z premedytacją, a w czasie procesu wyszły na jaw nieznane dotąd fakty z jego życia: skłonność do przemocy i problemy psychiczne. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przegląd prasy: "Tusk do Brukseli, Kaczyński traci ukochanego wroga"

Nominacja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej wywołała u dwóch osób mieszane uczucia - twierdzi były prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” . Zdaniem byłego prezydenta niezadowoleni z wyprowadzki Tuska będą przede wszystkim Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński.

"Putin wszystko przegrał. Osądźcie sami". 11 punktów

Aneksja Krymu, wojna w Donbasie, handlowa wojna z Zachodem. Agresywna polityka Władimira Putina przynosi mu ogromne poparcie rodaków, a na Zachodzie nie brakuje głosów, że to Rosja jest w ofensywie i że to dopiero początek długiego konfliktu. Były rosyjski wicepremier, obecnie jeden z liderów opozycji Borys Niemcow twierdzi tymczasem, że gdyby przyjrzeć się dokładniej celom Putina, to okazuje się, że nie tylko ich nie osiągnął, ale nawet pogorszył swoją sytuację.

Historia Bundestagu - losy Niemiec w pigułce

Historia siedziby budynku parlamentu Niemiec Bundestagu to niemiecka historia w pigułce. Losy gmachu symbolizują skomplikowane losy Niemiec i Niemców w XIX i szczególnie w XX wieku.

"Pełna akceptacja" dla większych wydatków obronnych? Miller sprzecza się z Koziejem: "nie przypominam sobie"

- Członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego wyrazili pełną akceptację dla zwiększenia wydatków obronnych od 2016 r. do 2 procent PKB - poinformował we wtorek po posiedzeniu Rady prezydent Bronisław Komorowski. Ta informacja wyraźnie zaskoczyła jednego z członków RBN, Leszka Millera. "Sorry, ale nie przypominam sobie" - napisał w serwisie społecznościowym i wdał się w dyskusję z szefem BBN Stanisławem Koziejem.

Grad uszkodził samolot pasażerski

Grad uszkodził samolot linii Air Europa, lecący z Madrytu do Buenos Aires. Jak poinformowała we wtorek argentyńska stacja telewizyjna TN, maszyna wylądowała jednak bezpiecznie w stolicy Argentyny.

Brzeziński: musimy wspierać Ukrainę, dostarczając jej broń

Zachodnie wsparcie w postaci dostaw broni zapewni Ukrainie skuteczną obronę, a Kreml narazi na większe koszty - powiedział we wtorek w wywiadzie dla niemieckiej stacji "Deutsche Welle" profesor Zbigniew Brzeziński. - Musimy wspierać Ukrainę, dostarczając jej broń - podkreślił ekspert.

Rosja nie chce Ukrainy w NATO

- Nie chcemy widzieć Ukrainy w NATO - powiedział we wtorek w Brukseli rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow. Według niego byłoby to "bezprecedensowe wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego, najważniejsze od obalenia muru berlińskiego".

Komorowski z wizytą w Berlinie

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek wieczorem dwudniową wizytę w Berlinie. W środę z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komorowski, jako pierwszy z polskich prezydentów, wystąpi w niemieckim Bundestagu.

"Skoro wszytko w Kościele jest czyste, to niech Kościół to pokaże, a NIK niech sprawdzi"

- Pani Nowicka i wszyscy jej poplecznicy wydali wojnę Kościołowi. I na tej wojnie próbują budować swój wątpliwy kapitał polityczny - powiedziała Beata Kempa (SP). Odniosła się w ten sposób do wniosku Wandy Nowickiej o przeprowadzenie kontroli sposobu wykorzystania środków unijnych przez instytucje katolickie. - Pani poseł nie zakłada, że w Kościele dochodzi do jakichś defraudacji? A zatem skoro wszytko jest czyste, to niech Kościół to pokaże, a NIK niech to sprawdzi - zasugerował Andrzej Rozenek (TR).

Flota Północna rusza na ćwiczenia. Pokłosie odkrycia atomowego intruza?

"Ponad dziesięć" jednostek rosyjskiej Floty Północnej rozpoczęło ćwiczenia na Morzu Barentsa. Mają one polegać na zwalczaniu wrogich okrętów podwodnych, w których rolę wcielą się jednostki rosyjskie. Ćwiczenia mogą być reakcją na nagłośnione przez Moskwę "przegonienie" w sierpniu z tego rejonu "amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego".

Sędzia z Moskwy: Kohver nie złożył zażalenia na areszt

- Do sądu nie wpłynęło zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu Estona Kohvera - powiedziała agencji ITAR-TASS sekretarz prasowa Lefortowskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Julia Skotnikowa. Oficer estońskiej KAPO został w sobotę aresztowany na dwa miesiące.

Putin rozmawiał z Poroszenką o przestrzeganiu rozejmu

Prezydenci Ukrainy i Rosji Petro Poroszenko i Władimir Putin rozmawiali we wtorek telefonicznie o kwestiach związanych z przestrzeganiem rozejmu na wschodzie Ukrainy i ustalili, że będą stale monitorować te kwestie - poinformowały służby prasowe Poroszenki.

Rzuci wyzwanie Kopacz? Schetyna: Wybory na szefa PO w ciągu kilku miesięcy. Jestem gotów

- Rok temu nie kandydowałem przeciwko Donaldowi Tuskowi, bo (…) to doprowadziłoby do podziałów w Platformie i konfliktów - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, nawiązując do ubiegłorocznych wyborów przewodniczącego partii. Stwierdził jednak, że teraz sytuacja się zmieniła, bo Tusk porzuca politykę krajową i wyjeżdża do Brukseli. Schetyna zapowiedział, że wystartuje wewnętrznych wyborach w PO, które - jego zdaniem - powinny się odbyć w ciągu kilku miesięcy.

Nowe sankcje zamrożone, Litwa i Łotwa rozczarowane

Ministrowie obrony Litwy i Łotwy, Juozas Olekas i Raimonds Vejonis, wyrazili we wtorek rozczarowanie wstrzymaniem wprowadzenia nowych sankcji UE wobec Rosji. Z ich wdrożeniem Unia poczeka, aby ocenić, czy przestrzegane jest zawieszenie broni na Ukrainie.

Prezydent: mamy pełną zgodę na zwiększenie finansowania armii

Omówiliśmy sytuację na Ukrainie, relacje z Rosją oraz ustalenia szczytu NATO w Newport - poinformował Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podkreślił, że była pełna akceptacja dla przeznaczania od 2016 roku w budżecie państwa 2 proc. PKB na obronność. Teraz to 1,95 proc.

15 rosyjskich telewizji zakazanych na Ukrainie

Ukraińska państwowa rada ds. telewizji i radiofonii opublikowała we wtorek listę 15 rosyjskich kanałów telewizyjnych, których retransmitowanie na Ukrainę przez telewizje kablowe jest zabronione. Są wśród nich: Kanał 1, NTW, Rossija 24, Russia Today.

"Odwaga została ukarana przez sąd ". Dyrektor więzienia uznany za winnego

- Urzędnik tam, gdzie widzi krzywdę człowieka, powinien być odważny. Dzisiaj ta odwaga została ukarana przez sąd - powiedział płk Krzysztof Olkowicz. Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał wyrok w jego sprawie. Według niego dyrektor okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie złamał prawo wpłacając 40 złotych grzywny za chorego psychicznie mężczyznę skazanego za kradzież batonika. Dzisiejszy wyrok jest prawomocny.