Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

shutterstock_2377285869
Nie daj się złowić na policjanta
Źródło: Lubuska Policja
Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Policja przyjęła w poniedziałek zgłoszenie o kradzieży od 86-letniej mieszkanki Piaseczna. - Do swojego mieszkania wpuściła nieznanego jej mężczyznę, który poinformował, że jest pracownikiem wodociągów. Przestępca, wykorzystując jej nieuwagę, ukradł gotówkę oraz biżuterię o łącznej wartości ponad 16 tysięcy złotych - informuje st. asp. Magdalena Gąsowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

PRZECZYTAJ: Poseł ofiarą oszustwa. Stracił 150 tysięcy złotych. "Wkręcali mnie profesjonalnie".

Funkcjonariusze apelują, by z ostrożnością podchodzić do niespodziewanych wizyt i pod żadnym pozorem nie wpuszczać do mieszkań obcych osób. - Od przedstawicieli administracji, opieki społecznej, gazowni, elektrowni czy innych firm, należy wymagać okazania identyfikatorów potwierdzających ich zatrudnienie. Ponadto należy sprawdzić telefonicznie, czy takie osoby kierowano do waszego mieszkania. Jeśli pojawi się choć cień wątpliwości, zawsze należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poprosić o interwencję patrolu policji - zaznacza st. asp. Gąsowska.

Dodaje też, by apel przekazać zwłaszcza seniorom, którzy często pozostają sami w domu i są przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

ZOBACZ TAKŻE: 13-latka "sekretarką policjanta", odebrała pieniądze od oszukanej kobiety.

Policja radzi, jak dbać o bezpieczeństwo w domu

· Będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki. · Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj. · Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, na przykład banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś o pomoc sąsiada. · Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny. · Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z zapisami i konsekwencjami. · Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. · Mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu bezpiecznym, trudno dostępnym dla przestępców. · Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
policja
Czytaj także: