Najnowsze

Najnowsze

Powrót żołnierzy wyklętych

Po latach wymazywania żołnierzy wyklętych z pamięci dziś rządzący chcą postawić ich na najważniejszym w powojennej historii miejscu. To im poświęcono nową tablicę na Grobie Nieznanego Żołnierza, budowane jest także ich muzeum, inspirowane ich tradycją będą nawet prezentowane niedawno przez ministra Antoniego Macierewicza mundury obrony terytorialnej. I w prowadzonej dziś polityce historycznej to oni są postaciami kluczowymi. Dla żyjących do dziś żołnierzy wyklętych historia nie jest tak jednoznaczna jak forsowany właśnie przekaz.

"Zostają tylko ci, którzy gną karki przed Misiewiczem"

Widzę w tym jakąś zemstę na wojsku. Nie mogę sobie tego wytłumaczyć inaczej niż tym, że prezesowi PiS odpowiada to, że armia jest upokarzana - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak (PO). Były minister obrony narodowej komentował w ten sposób honory, z jakimi przyjmowany jest przez wojsko obecny rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Polska gościnność

W czasie głośnego ostatnio sporu o sieroty z Aleppo odwoływano się do wartości. Dziesięcioro syryjskich dzieci chciał przyjąć w Sopocie prezydent Jacek Karnowski, zwrócił się więc do rządu o pomoc i usłyszał... odmowę. Wtedy o sprawie stało się głośno - z jednej strony rządzącym zarzucano bezduszność. Z drugiej strony rządzący wielkoduszność i bezinteresowność prezydenta Karnowskiego podawali w wątpliwość. Zarzucano mu także polityczne wykorzystywanie tragedii syryjskich dzieci. Najważniejsze w tej sprawie pytania prezydentowi Sopotu zadała więc reporterka "Czarno na białym".

Rosyjski okręt szpiegowski u wybrzeży USA

U wschodnich wybrzeży USA zauważono we wtorek rosyjski okręt szpiegowski. To pierwszy taki przypadek od zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia - podaje telewizja Fox News, powołując się na dwóch przedstawicieli amerykańskich władz.

Solidna podstawa?

Minister edukacji narodowej podpisała dziś rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Będzie ona wprowadzana stopniowo od roku szkolnego 2017/2018. Jako pierwsi zgodnie z nią od 1 września uczyć się będą uczniowie klasy I, IV i VII szkoły podstawowej. Minister Anna Zalewska stwierdziła, że podstawa ta jest nowoczesna, ale jednocześnie szanuje przeszłość i historie oraz że będzie uczyć przedmiotowo, wzmacniając wiedzę i dając uczniowi czas na rozwój. Zmiany krytykuje jednak nie tylko opozycja ale także m.in prezes związku nauczycielstwa polskiego i wielu nauczycieli. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Magdalena Kaszulanis (rzecznik prasowy ZNP) oraz Wojciech Starzyński (Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”).

Merkel na miejscu zamachu. Chce szybciej odsyłać migrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała po spotkaniu z premierem Tunezji Jusefem Szahidem szybkie odsyłanie tunezyjskich migrantów, którym odmówiono azylu, do kraju pochodzenia. Osoby, które odmówią dobrowolnego powrotu, będą deportowane.

Wyjechał na urlop i nie wraca. Pytają, gdzie jest prezydent

Od prawie miesiąca Nigeryjczycy zachodzą w głowę, co się dzieje z ich prezydentem Muhammadu Buharim, który wyjechał z kraju i słuch po nim zaginął. Abudża i Lagos huczą od plotek o fatalnym stanie zdrowia, a nawet śmierci prezydenta. Analiza Wojciecha Jagielskiego.

Sąd: zatrzymanie Piniora było zasadne

Zatrzymanie Józefa Piniora było zasadne i legalne – uznał Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto. Sąd rozpatrywał zażalenia na zatrzymanie b. senatora i innych podejrzanych o korupcję osób, oraz zastosowane wobec nich przez prokuraturę środki zapobiegawcze.

20 tysięcy medali za udział w wojnie w Syrii? Moskwa: doszło do błędu

Ministerstwo obrony Rosji podało, że informacja o ogłoszonym przetargu na wykonanie 20 tysięcy medali dla uczestników operacji w Syrii i 50 medali za obronę Palmiry jest nieprawdziwa. Zdaniem resortu chodzi o dwa tysiące odznaczeń. W 2016 roku resort zamawiał ponad 10 tysięcy medali za udział w operacji syryjskiej.

Zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet

Kilkadziesiąt osób, w tym wiceprezydent Poznania, wzięło udział w tańcu przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbyła się akcja "One Billion Rising". Akcja narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Odbywa się od pięciu lat równocześnie na niemal całym świecie dokładnie 14 lutego - w walentynki.

Protesty poskutkowały, Senat jednomyślny

Senat Rumunii jednomyślnie opowiedział się za odrzuceniem kontrowersyjnego rozporządzenia wprowadzającego zmiany w kodeksie karnym, łagodzące m.in. kary za korupcję. Wywołało ono w kraju masowe protesty i doprowadziło do kryzysu w rządzie.

Prokuratorzy odpowiadają sędziom. "KRS podważa zasady legalizmu"

'Krajowa Rada Sądownictwa nie ma kompetencji do komentowania legalnych działań prokuratury; stanowisko KRS podważa zasadę legalizmu. Żadna grupa społeczna nie powinna stawiać się ponad prawem" - głosi wtorkowa uchwała Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Słup dymu na środku drogi. Auto w ogniu

Ford focus jadący ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu nagle zaczął się palić. Ogień szybko objął auto, a kłęby dymu unosiły się wysoko nad jezdnią, ograniczając widoczność innym pojazdom przejeżdżającym przez skrzyżowanie. Pożar wybuchł po godz. 13. Szybko opanowali go strażacy. Nikomu nic się nie stało.