Wrocław

Wrocław

Żołnierze pomogli, woda wróciła do kranów

Część mieszkańców gminy Stoszowice (woj. dolnośląskie) odzyskała wodę w kranach. Wszystko dzięki pomocy żołnierzy z Brzegu, którzy umożliwili pobranie wody ze stawu. Po jej uzdatnieniu, sanepid stwierdził, że wodę można wtłoczyć do sieci. Jednocześnie w gminie trwa wiercenie studni głębinowych.

Pobił i udusił psa. Pół roku spędzi w więzieniu

Wrocławski sąd skazał na 6 miesięcy więzienia 39-latka, który zabił swojego psa. Według sądu mężczyzna działał ze szczególnym okrucieństwem. Z jego początkowych relacji wynikało, że czworonoga zabił, bo ten gryzł kable od komputera.

Żołnierze Wyklęci opanowali Zamek Książ

50 rekonstruktorów, tysiąc sztuk amunicji, 7 pojazdów wojskowych, 4 działa i 50 sztuk broni - pasjonaci historii pojawili się na Zamku Książ, by w ramach III Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic odtworzyć zamach na konwój marszałka Konstantego Rokossowskiego.

Nawałnica nad Dolnym Śląskiem. "Woda tak waliła, że nie daj Boże"

30-minutowa nawałnica przeszła nad powiatem ząbkowickim (woj. dolnośląskie) i zrujnowała miejscowość Byczeń. - Meble popłynęły, pralka popłynęła, pół domu popłynęło. Jest tragedia - mówiła zdenerwowana kobieta, która za 8 tygodni urodzi dziecko. W sumie we wsi zalało 10 budynków. Najpierw zaczął padać deszcz, a później grad. To wystarczało, by woda z pól wlała się do domów.

Znaleźli grób niemieckich żołnierzy i potwierdzili wojenną opowieść

Szczątki pięciu niemieckich żołnierzy odnaleźli członkowie stowarzyszenia POMOST w jednej z dolnośląskich miejscowości. Grób żołnierzy rozstrzelanych przez czerwonoarmistów znajdował się tuż obok wiejskiej drogi. - Od czasów powojennych okoliczni mieszkańcy dbali o niewielką mogiłę - podkreślają archeolodzy. - Przekazywali też opowieść o tym, co się tam wydarzyło pod koniec wojny.

Kierowcy sami wyznaczyli sobie objazd, cierpią mieszkańcy. "Nie możemy nawet otworzyć okien"

- Musimy wdychać ten kurz. Takie są upały, a nie możemy nawet okien otworzyć. Dzieci nie mogą wyjść na dwór - żalą się mieszkańcy ulicy Kminkowej we Wrocławiu. Wszystko z powodu remontu kanalizacji przy ulicy Pełczyńskiej, który spowodował chaos komunikacyjny w tym rejonie miasta. Kierowcy sami wyznaczyli sobie krótszy objazd ulicą Kminkową. Na piaszczystej, dziurawej drodze nie wszyscy zwalniają. Jedyną pomocą dla mieszkańców jest polewanie ulicy wodą.

Drugi pożar w ciągu miesiąca w jednej firmie. Sabotaż? Sprawa w prokuraturze, deklaracja odbudowy zakładu

Jeszcze nie otrząsnęli się po tym, jak trzy tygodnie temu spłonął zakład tworzyw sztucznych, a z dymem poszedł wczoraj kolejny należący do tego samego przedsiębiorstwa. Firma zatrudniała kilkaset osób z gminy Twardogóra (woj. dolnośląskie) i była największym pracodawcą w okolicy. Pracownicy boją się o miejsca pracy, a zarząd spółki, który nie wyklucza sabotażu, deklaruje: odbudujemy zakład. Obu pożarom przygląda się prokuratura.

Trzy tygodnie po słowach o skandalicznych warunkach ordynator wraca

W jego sprawie interweniowała sama premier Ewa Kopacz. Nie od razu, ale dr Janusz Malinowski wraca na stanowisko ordynatora oddziału ginekologiczno-połóżniczego wrocławskiego szpitala. Co więcej ma wprowadzać plan restrukturyzacji w szpitalu, o którym mówił, że "kobiety tu rodzą w skandalicznych warunkach". Za te słowa był zawieszony w obowiązkach.

Koszmarna podróż niepełnosprawnej. Na korytarzu, przy toalecie. "Wysiadłam zapłakana"

Niepełnosprawna Diana Bulanda spędziła całą podróż z Wrocławia do Katowic na korytarzu przy toalecie, zamiast w przedziale dla niepełnosprawnych. Okazało się, że specjalny bilet dla osoby niepełnosprawnej to fikcja. Winda na dworcu nie działa, nie było rampy do pociągu, a od pracowników ochrony, którzy mieli jej pomóc, usłyszała, że "musi tę sprawę rozwiązać w kasie". Materiał "Blisko Ludzi" TTV.

Z okazji Światowego Dnia Słonia Birma i Toto z wrocławskiego zoo dostały lody

Po raz pierwszy w tym roku słonie z wrocławskiego zoo dostały lodowy sorbet. Nie są to jednak zwykłe lody, ale zmrożone mieszanki owocowo-warzywne z arbuza, marchwi i buraków. Na co dzień słonie jedzą siano, słomę i zielonkę, a taki smakołyk mogą dostać tylko w upał albo z okazji Światowego Dnia Słonia, który przypada właśnie 12 sierpnia.

Codziennie produkują 16 ton lodu. "To teraz najprzyjemniejsze miejsce pracy"

Podczas gdy wszyscy narzekają na upały, tam gorące temperatury nie mają wstępu. - To chyba najprzyjemniejsze miejsce do pracy w kraju - mówi reporter TVN24, który odwiedził największą fabrykę lodu w Polsce. Dziennie produkuje się tam 16 ton zamarzniętej wody w kostkach. A taki lód trafia nie tylko na Dolny Śląsk, ale także do Pragi czy Berlina. Choć zakład pracuje teraz na trzy zmiany, zapotrzebowanie na jest olbrzymie, a we wrocławskich hurtowniach już zabrakło lodu.

Udaje zwierzę i wyłapuje kleszcze. Specjalny robot w akcji

Wrocławscy naukowcy skonstruowali robota, który już wkrótce może stać się skuteczną pomocą w walce z kleszczami. Maszyna zręcznie udaje zwierzę, a za zadanie ma zwabić jak najwięcej uciążliwych pajęczaków. Kleszczorobot jest na razie prototypem, ale jeśli się sprawdzi, może się okazać dla nas cennym wsparciem. ("Polska i świat").

W dziurach na chodnikach posadzili kwiaty. "Ulice Wrocławia zakwitły"

Aktywiści ze stowarzyszenia Akcja Miasto posadzili kolorowe i pachnące kwiaty w dziurach na wrocławskich chodnikach. - Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na problem zniszczonych i pełnych dziur nawierzchni. Wrocławianie zmagają się z tym codziennie - mówią pomysłodawcy happeningu.

Mniej tramwajów, schodami tylko w górę, w kinie 26 stopni. Wszyscy oszczędzają prąd

Co piąty wrocławski tramwaj może nie pojawić się na przystankach - informuje MPK. W galeriach handlowych ruchomymi schodami pojedziemy tylko w górę. Centra handlowe przykręcają też klimatyzacje, a w Afrykarium zmniejszono moc pomp filtrujących wodę. Nieczynna jest Ikea, lunapark działa na pół gwizdka. Powód? Przez upał wszyscy oszczędzają prąd. We wtorek obowiązuje w Polsce 19. stopień zasilania.