Wrocław

Wrocław

Policjanci z Kluczborka (Opolskie) ustalili tożsamość osoby podejrzanej o spowodowanie śmiertelnego wypadku na drodze krajowej numer 11. 25-latek, chcąc uniknąć zderzenia z wyprzedzającym "na trzeciego" vanem, zjechał na pobocze, stracił panowanie nad kierownicą i zderzył się z innym autem. Według policji to 71-letnia kobieta powinna odpowiedzieć za śmierć młodego kierowcy.

Zmarł Zbigniew Hercuń, wójt gminy Lubań na Dolnym Śląsku. Od kilku dni był objęty kwarantanną, pracował zdalnie. W sobotę nad ranem jego stan gwałtownie się pogorszył. Trafił do szpitala, nie udało się go uratować. Był zakażony koronawirusem.

W czasie II wojny światowej na terenie osiedla Antonówka, które dziś jest częścią Kamiennej Góry (województwo dolnośląskie), działała nazistowska fabryka broni. Po wojnie interesowali się nią nie tylko Rosjanie i Polacy, ale też agenci CIA. W latach 50. Amerykanie przygotowali raport, który na dziesięciolecia został utajniony. Teraz jest już jawny. Znalazła się w nim wzmianka, że fabryka działała także pod ziemią. - Mamy już pewność, że podziemia są. Pytanie tylko, gdzie? - mówią badacze historii tego miejsca.

Sanepid w Miliczu (województwo dolnośląskie) szuka osób, które uczestniczyły w mszach świętych odprawianych w dwóch kościołach należących do miejscowej parafii św. Anny. Jeden z pełniących tam posługę księży jest zakażony koronawirusem. Służbom sanitarnym zależy zwłaszcza na dotarciu do osób, które w trakcie nabożeństw przyjmowały komunię.

Choć białostocka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści przez byłego księdza Jacka Międlara, to wciąż nie wiadomo, jakie będą dalsze losy postępowania. Wszystko dlatego, że na decyzję śledczych złożono trzy zażalenia. Postanowienie zaskarżyła m.in. jedna z organizacji mniejszości narodowych i pełnomocnik jednej z organizacji żydowskich. Zażalenia rozpozna Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Dyrektor liceum w Jaworze (województwo dolnośląskie) i długoletni nauczyciel matematyki chorował na COVID-19. Przedstawiciele służb ratunkowych w internecie apelowali o zgłaszanie się ozdrowieńców, którzy oddaliby osocze dla zakażonego koronawirusem. Niestety 54-letniemu pedagogowi nie udało się pomóc. "Jedyny nauczyciel z powołania, dzięki któremu polubiłem matmę" - wspominają byli uczniowie.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy (województwo dolnośląskie) oskarżyła 12 osób o publiczne propagowanie neofaszystowskiego ustroju państwa. Wśród nich są - zdaniem śledczych - organizatorzy koncertu neonazistów, członkowie jednego z występujących tam zespołów i osoby, które miały rozpowszechniać przedmioty promujące zabronione treści. Za publiczne propagowanie totalitarnego ustroju państwa grozi do 2 lat więzienia.