Wrocław

Wrocław

12-latek podpalał trawy. "Nie wie, dlaczego to robił"

W Pieszycach pod Dzierżoniowem (woj. dolnosląskie) kilka razy doszło do podpalenia trawy. Podpalaczem okazał się 12-letni chłopiec. Nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Teraz sąd może zobowiązać jego rodziców, do pokrycia kosztów akcji pożarowej oraz strat poniesionych przez pokrzywdzonych.

Polacy najlepsi we frisbee. "Gra wymaga myślenia taktycznego"

Polska drużyna z Warszawy została mistrzem Europy we frisbee. Tytuł wywalczyła w niedzielę na Polach Marsowych we Wrocławiu. W finale Klubowych Mistrzostw Europy we Frisbee zmagało się 48 drużyn. – Chodzi o to, by podać dysk do gracza. Z frisbee nie biegamy. Dysk, który upadnie na ziemię jest stracony. Cel jest jeden, złapać dysk – wsyjaśnia Michał Dul, organizator imprezy. W grze, nawet na poziomie międzynarodowym, nie ma sędziów, wszystkie wątpliwości zawodnicy rozstrzygają sami.

Setka kajaków w wyścigu po Odrze

13 km do pokonania w 2 godziny – w sobotę we Wrocławiu setka kajakarzy popłynęła Odrą w wyścigu Red Bull Wiosłem po Odrze. Do pokonania mieli trzy pętle po 4300 m, które wiodły pod 6 wrocławskimi mostami w samym centrum miasta. – Zawody odbyły się we Wrocławiu, bo to piękne miasto o malowniczej scenerii. Dzięki temu zawodnicy mogli wziąć udział w sportowej rywalizacji, ale podziwiać też zabytkowy Wrocław – zapewnia Katarzyna Dejmek, organizatorka imprezy.

Na A4 spłonęła laweta wioząca samochody osobowe

W sobotę rano na autostradzie A4, pomiędzy Legnicą a Bolesławcem (woj. dolnośląskie) laweta zderzyła się z busem. Ta pierwsza uderzyła w barierki i zapaliła się. Spłonęło również 10 samochodów, które znajdowały się na platformie. Pięć z nich spadło na jezdnię.

Promocja atrakcji z Dolnego Śląska a tu.... krakowskie sukiennice. "Miałem wątpliwości, gdzie jestem"

W pociągu Kolei Dolnośląskich na ekranie emitowany jest klip promujący atrakcje Dolnego Śląska. Wyświetlane są też informacje dla podróżnych, stąd mogą się dowiedzieć, jaka będzie następna stacja i jakie promocje biletowe aktualnie oferuje przewoźnik. Na tle białej planszy nie ma jednak ani "złotego pociągu", ani obserwatorium na Śnieżce, czy Zamku Książ. Zamiast dolnośląskich symboli są sukiennice stojące na krakowskim Rynku. - O co chodzi? - zastanawiają się rozbawieni podróżni.

Agresja na drodze. "Jeden chwycił siekierę, drugi wyjął pistolet"

Jeden z kierowców chwycił siekierę, drugi wyjął pistolet hukowy. Nieporozumienie na drodze wyjaśnili dopiero policjanci z Opolszczyzny, którzy rozdzielili nerwowych mężczyzn. - Brawura i agresja zawsze są niebezpieczne - mówią funkcjonariusze i na dowód pokazują zestawienie drogowych zachowań kierowców.

5 lat więzienia dla ochroniarza klubu ze striptizem

Igor W., były ochroniarz jednego z wrocławskich klubów ze striptizem został skazany na 5 lat więzienia za pobicie ze skutkiem śmiertelnym - to decyzja Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Od wcześniej decyzji sądu odwołała się się rodzina ofiary, prokuratura i obrońca W.

Przyjmowała poród, dziecko olimpijczyka zmarło. "Stopień winy nie był znaczny"

Sąd Rejonowy w Opolu we wtorek warunkowo umorzył sprawę lekarki Hanny Żwirskiej-Lembrych, która przyjmowała poród córek-bliźniaczek sztangisty Bartłomieja Bonka. Córki państwa Bonków urodziły się w listopadzie 2012 roku. Jedna z nich, Julia, zmarła 15 miesięcy później. Sędzia tłumaczył, że "stopień winy oskarżonej nie był znaczny". Wyrok nie jest prawomocny.

Pędzi, wypada z drogi, uderza w drzewo. Policja pokazuje nagranie "Na chwilę przed..."

Pędzącego po śliskiej drodze seata rejestruje kamera w ciężarówce. Po chwili kierowca tira widzi osobówkę w lusterku. Jest owinięta wokół przydrożnego drzewa. Cofa. Biegnie na pomoc, ale jest już za późno. Policja z Krapkowic (woj. opolskie) publikuje film, na którym widać chwile przed i po tragicznym wypadku, w którym zginęła 21-latka. - Niedostosowanie prędkości do panujących warunków doprowadza do niepotrzebnej tragedii - komentują policjanci.

Kolejne odkrycie w Górach Sowich. "Obiekty ze skończonej części Riese"

Dokonałem następnego zgłoszenia, zamykając masyw Włodarza: Soboń, Osówka, Moszna i Włodarz z czterema blokami - informuje Krzysztof Szpakowski ze stowarzyszenia "Riese". To już piąte zgłoszenie, które złożył w wałbrzyskim starostwie. - To gotowe obiekty ze skończonej części Riese - mówi nam eksplorator. Jego poprzednie zgłoszenia wstępnie zostały już potwierdzone.

Poszukiwania "złotego pociągu". Saperzy zaczynają sprawdzać teren

Na 65. kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych, gdzie ma być ukryty "złoty pociąg" w poniedziałkowy poranek pojawili się żołnierze. Saperzy będą sprawdzali, czy teren nie jest zaminowany. - Będzie to badanie terenu pod kątem saperskim, radiacyjnym i chemicznym - informuje wojewoda dolnośląski. Wiadomo, że na razie na miejscu nie będą prowadzone odwierty.

Uciekinier z więzienia zatrzymany

Więzień, który w piątkowe popołudnie uciekł w Zakładu Karnego w Wołowie (woj. dolnośląskie) po kilkudziesięciu godzinach poszukiwań został zatrzymany. W ręce policjantów wpadł w Kaliszu.

Gdy wręczał przesyłkę, zobaczył broń

- Znalazłem to i trzymam w celach kolekcjonerskich - oświadczył policjantom 38-letni mieszkaniec Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie), u którego znaleziono broń i amunicję. Mężczyzna na kolekcję nie miał pozwolenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Przygotowani i z rozwagą. Grzybiarze na start

Prawdziwki, podgrzybki, kozaki i maślaki - w polskich lasach rozpoczął się sezon na grzyby. Miłośników takiej formy spędzania czasu nie brakuje. A eksperci radzą: bądźmy przygotowani i ostrożni. - Zbierajmy tylko te okazy, co do których mamy 100 proc. pewność, że nam nie zaszkodzą - przestrzegają leśnicy.

Martwe psy znalezione w lesie. "Mogły zostać zastrzelone"

Dwa psy leżące w rowie znaleziono w lesie niedaleko Oleśnicy (woj. dolnośląskie). Obrońcy praw zwierząt podejrzewają, że zostały zastrzelone. Wszystko dlatego, że na jednym z owczarków niemieckich widać było "dziwną ranę". Sprawę bada policja.

Ponad 100-letni Pawilon Czterech Kopuł po remoncie

Zakończył się 2-letni remont wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu. Obiekt będzie, tak jak dawniej, służył do celów wystawienniczych. W 2016 roku będzie udostępniona w nim stała ekspozycja sztuki współczesnej.