Wrocław

Wrocław

Mieszkaniec Świdnicy (woj. dolnośląskie) oskarżony jest o to, że na przejściu dla pieszych śmiertelnie potrącił kobietę. Był pod wpływem narkotyków. Prawo jazdy odebrano mu kilka miesięcy po wypadku. Teraz może je odzyskać, bo sąd uznał, że mężczyzna i tak jeździ samochodem. - To bulwersujące. Pani sędzia nie może poradzić sobie z jednym człowiekiem, który nie szanuje prawa - mówi brat zmarłej kobiety. Więcej w poniedziałkowym "Blisko Ludzi".

Pobili taksówkarza, polali benzyną, wrzucili do bagażnika i wywieźli ponad 20 kilometrów dalej. Samochód się zepsuł, więc porzucili go na środku ulicy we Wschowie (woj. lubuskie). Uwięzionego taksówkarza uwolnił przechodzień. Tak wyglądał napad, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w Głogowie (woj. dolnośląskie). Napastnicy zostali już zatrzymani przez policję.

"Panie Prezydencie, nie mogę z Pańskiej nominacji przyjąć odznaczenia, które nadawane jest, między innymi, za walkę o normy prawne, które Pan z pełną świadomością narusza" - napisał prof. Ludwik Turko w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Były sędzia Trybunału Stanu odmówił przyjęcia od głowy państwa Krzyża Wolności i Solidarności, odznaczenia przyznawanego działaczom opozycji komunistycznej.

Poseł Janusz Sanocki zaparkował samochód w miejscu, gdzie obowiązywał zakaz. Strażnicy miejscy z Nysy (woj. opolskie) na koło poselskiego auta założyli blokadę. W odpowiedzi usłyszeli: tylko matoł mógł zrobić coś takiego. - Można było zrobić to w inny sposób. Reakcja była potrzebna - mówi parlamentarzysta. - Cóż mam poradzić, że mam taki temperament - dodaje.

Kto jest kim? Kto ma władzę? Kto działa zgodnie z prawem, a kto je łamie? W powiecie trzebnickim jest dwóch starostów. Żaden nie chce ustąpić. Być może to już jednak koniec dwuwładzy. Nowy wojewoda dolnośląski postanowił zbadać ważność uchwał podjętych 30 listopada podczas sesji rady powiatu trzebnickiego. Jedna z nich dotyczy wyboru nowego starosty, polityka Platformy Obywatelskiej.

3 banany, 2 szklanki płatków owsianych, 4 łyżki nasion sezamu... - przepis na ciastka owsiane znalazł się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, w zakładce przetargi nieruchomości. - To błąd ludzki - przyznaje rzecznik magistratu. - Nikt nie zgłaszał jednak uwag co do dokumentów, nie było też uwag co do przepisu - dodaje.

"Informuję, że fragment książki L. Morawskiego "Podstawy filozofii prawa" zostaje usunięty z wykazu materiałów omawianych na zajęciach ćwiczeniowych z Teorii i filozofii prawa" - napisał prawnik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Lech Morawski został wybrany przez PiS do Trybunału Konstytucyjnego. - Nie jestem w stanie z przekonaniem proponować lektury tekstu osoby, która firmuje ostatnie wydarzenia - komentuje naukowiec z Wrocławia.

Władze Walimia (woj. dolnośląskie) otrzymały raport z badań ws. podziemnego miasta, jakie miało się znajdować na terenie gminy. Miało, bo badania nie potwierdziły jego istnienia. - Raport jest bardzo rzeczowy i kompleksowy. Nie pozostawia złudzeń - przyznaje Adam Hausman, wójt gminy Walim.