Wrocław

Wrocław

O mały włos nie doprowadził do wypadku - oceniają jazdę nauczyciela dolnośląscy policjanci, którzy właśnie zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Skierowali też wniosek do sądu o ukaranie 31-latka zakazem prowadzenia pojazdów po tym, jak "w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa". Nauczyciel autem przewoził swoich uczniów.

Z piskiem opon zahamował przed rowerzystą. Mimo że nieprzepisowo jechał po ścieżce rowerowej i chodniku, nie szczędził ostrych słów cykliście. - Gdy zwróciłem kierowcy uwagę i powiedziałem, że zadzwonię na policję, nic sobie z tego nie zrobił. Tylko wymachiwał rękami - opisuje mężczyzna, który na drogowego pirata zaczaił się z kamerą. Powód? - Dzień wcześniej przejechał centymetry ode mnie i mojej córki, którą odprowadzam do pobliskiego przedszkola - wyjaśnia.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo w sprawie oszustw jakich mieli dopuścić się pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej przy realizowaniu tzw. grantów zleconych uczelni. Łączna kwota wyłudzonych pieniędzy to ponad 1,75 mln zł. Akt oskarżenia dotyczy 10 osób: 6 pracowników naukowych, kierowników poszczególnych grantów oraz 4 innych osób, które oskarżone są o uczestnictwo w procederze lub dopuszczenie się plagiatu cudzych prac.

W sobotę i niedzielę miłośnicy "latającego dysku" promowali ultimate frisbee. Dyscyplina ta zostanie rozegrana we Wrocławiu podczas 10. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. Zawodnicy na pokazowym treningu udowodnili, że do jej uprawiania wystarczy niewiele: okrągły dysk, kilkanaście metrów trawy i dużo pozytywnej energii.

Podczas przebudowy dworca PKS we Wrocławiu znaleziono bombę lotniczą ważącą 250 kilogramów. Niewybuch pochodzi z czasów II wojny światowej. Na czas akcji saperów z okolicy ewakuowano ponad 50 osób.

Długie szaty, czarodziejskie różdżki i prawdziwie magiczna atmosfera. Ponad 120 fanów Harry’ego Pottera zjechało do dolnośląskiego zamku, by przez cztery dni odgrywać historie opisane w książkach J.K.Rowling. Scenariusz przewiduje m.in. uczty i lekcje magii. Na czas zabawy Zamek Czocha jest zamknięty dla zwiedzających, a uczestników gry pilnują ochroniarze. Reporterom TVN24 udało się jednak podejrzeć jak wygląda zabawa w Hogwart.

Została bohaterką, chce być studentką i dlatego wrocławski Uniwersytet Medyczny zorganizował dla niej specjalny wykład z anatomii, by mogła poczuć chociaż namiastkę studiów. 14-letnia Weronika Szuszkiewicz, która jako jedyna zareagowała i uratowała w autobusie epileptyka, marzy by zostać w przyszłości lekarką. Władze uczelni są pod wrażeniem bohaterskiej postawy nastolatki i w ten sposób zachęcają ją, by kontynuowała swoją pasję. Zajęciom przyglądał się również reporter TVN24.

Akcja policji na wrocławskim osiedlu Wojszyce doprowadziła do zatrzymania szefa grupy przestępczej. Padły strzały. Pierwsze informacje i zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Teraz funkcjonariusze publikują nagranie z interwencji i udaremnienia kradzieży dwóch aut o wartości blisko 400 tys. zł.

Do Sądu Rejonowego w Nysie trafił akt oskarżenia przeciwko ks. Zygfrydowi L. Były proboszcz jednej z parafii w województwie opolskim usłyszał w sumie 11 zarzutów. Prokuratura twierdzi, że duchowny molestował osoby poniżej 15. roku życia oraz częstował nastolatków alkoholem. Grozi mu za to 12 lat więzienia.

Kosztowały fortunę, bo aż 6,4 mln zł. Miasto, które za nie zapłaciło, obiecywało: pieniądze się zwrócą, jesienią (2014 r.) powstanie spektakularna wystawa i przyciągnie rzesze turystów. Nie powstała. Za to wiosną (2015 r.) zapadła decyzja o uznaniu kolekcji 3 tys. zdjęć Marilyn Monroe za "dobro kultury narodowej" oraz o tym, że fotografie trafią za mury Archiwum Państwowego. Tam mają być "dostępne dla wszystkich chętnych", ale tylko w zdigitalizowanych kopiach. Z kilkutysięcznego zbioru fotografii zaledwie 47 oryginałów trafi na wystawę, która powstanie z ponad półrocznym poślizgiem.