Szef Hyundaia prezydentem

Wybory prezydenckie w Korei Południowej wygrał zdecydowany faworyt Li Miung Bak. Zdobył 47,9 procent głosów. Jego rywale w wyborach zostali daleko w tyle.

Norwegowie ocalili rosyjskich marynarzy

Brawurowa akcja ratunkowa na Morzu Arktycznym. Dwunastoosobowa załoga rosyjskiego statku, który roztrzaskał się o skały, została ocalona przez Norwegów.

Rosjanie demaskują szpiegów

- W tym roku położyliśmy kres działalności 22 szpiegów i 71 agentów tajnych służb specjalnych - pochwalił się szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew. W liczbę szpiegów zaliczył m.in. brytyjskich dyplomatów wydalonych w związku ze sprawą Litwinienki, a także jednego Rosjaninia pracującego dla polskiego wywiadu.

"Nie otrzymałem zaproszenia do Rosji"

- Na razie nie mogę potwierdzić terminu wyjazdu do Rosji, nie mam zaproszenia oficjalnego, formalnego ze strony rosyjskiej - powiedział premier Donald Tusk, który przebywa z wizytą u polskich żołnierzy w Iraku. - Przyjdzie ten stosowny czas, to obie strony będą wymieniać się wizytami - dodał.

Australijski okręt tropi japońskich wielorybników

Australijczycy będą śledzić ruchy japońskiej floty wielorybniczej, operującej w pobliżu wybrzeży Antarktydy. Chcą w ten sposób zgromadzić dowody potrzebne, by pozwać Japonię i przerwać coroczną rzeź morskich ssaków.

Brytyjska policja znalazła zwłoki Polaka

Policja w Zachodnim Yorkshire, w Anglii, znalazła zwłoki 23-letniego polskiego studenta. Na zwłoki natrafiono we wtorek po południu niedaleko miasta Huddersfield. - poinformowała BBC

Terrorysta na czacie

Jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów świata, człowiek numer dwa Al-Kaidy Ajman Al-Zawahiri, odpowie na pytania internautów. Już można je zadawać za pośrednictwem stron internetowych prowadzonych przez islamistów - informuje portal dziennik.pl

Pakistan: 58 ofiar katastrofy pociągu

Co najmniej 58 ludzi zginęło, a 122 zostało rannych w katastrofie pociągu w południowym Pakistanie. Liczba ofiar może jednak wzrosnąć ponieważ akcja ratunkowa trwa a we wraku nadal uwięzieni są ludzie.

Miliardy na wojny Busha

Prezydent George W. Bush triumfuje. Wbrew staraniom opozycji otrzyma pieniądze na wojny w Iraku i Afganistanie bez konieczności ustalania terminarza wycofania wojsk USA z Iraku. Senat zadecydował o przyznaniu jego administracji 70 mld dolarów na potrzeby toczących się konfliktów.

Bush odwiedzi Abbasa

Prezydent Stanów Zjednoczonych w styczniu po raz pierwszy za czasów swojej prezydentury poleci do Izraela. Uda się też na Zachodni Brzeg Jordanu i będzie starał się wesprzeć trwające negocjacje pokojowe między Izraelczykami i Palestyńczykami.

ONZ: Wstrzymajcie karę śmierci

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję wzywającą do wprowadzenia powszechnego moratorium na wykonywanie kary śmierci. Poparły ją 104 państwa, przeciwko były 54, a 29 wstrzymało się od głosu. Rezolucja nie ma charakteru wiążącego.

Japonia szykuje się na inwazję kosmitów

- To jest kwestia bezpieczeństwa, którą interesuje się naród, a rząd nie próbuje nawet zebrać informacji, które mogłyby potwierdzić, że UFO istnieje - zarzucił rządowi opozycyjny deputowany. - Wierzę w UFO, ale muszę potwierdzić jego istnienie - odpowiadał rzecznik rządu podczas debaty w parlamencie.

"Demokracja powróciła, by przywrócić porządek"

Prozachodni, wolnorynkowi, liberalni - tacy, w większości, są ministrowie nowego rządu Ukrainy. Nowy rząd zamierza "zlikwidować zjawisko dorabiania się na polityce", "dotrzymać wszystkich zobowiązań w polityce zagranicznej" i "przywrócić porządek" - zapowiedziała nowa premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Izrael uderza w Islamski Dżihad

13 osób zginęło w nalocie i kilku operacjach izraelskich komandosów w północnej Gazie. Wszyscy zabici to członkowie terrorystycznego Islamskiego Dżihadu, a jeden z nich to jeden z czołowych przywódców organizacji.

Premier w styczniu poleci do Moskwy

- Pod koniec stycznia premier Donald Tusk uda się do Moskwy - powiedział na wideokonferencji z doradcą prezydenta Putina Siergiejem Jastrzembskim wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Podczas konferencji Jastrzembski chwalił polski rząd.

Miedwiediew już zbiera gratulacje

- Mój drogi, jesteśmy starymi przyjaciółmi, chcę ci pogratulować formalnego zgłoszenia kandydatury w wyborach prezydenckich - powiedział Frank Steinmeier, minister SZ Niemiec, podczas spotkania z Dmitrijem Miedwiediewem w Moskwie.

Homoseksualiści od teraz legalnie

Węgierski parlament przyjął ustawę legalizującą zawieranie związków cywilnych przez osoby tej samej płci. Zgodnie z nią, homoseksualiści będą mieli prawie wszystkie prawa, które mają heteroseksualne małżeństwa.

Skazany za nieudany zamach

12 lat w więzieniu spędzi 23-letni Libańczyk Dżihad Hamad, który w zeszłym roku wraz z innymi zamachowcami próbował wysadzić pociągi w Niemczech.

Doradca Geremka nowym szefem UKIE

Mikołaj Dowgielewicz, dotychczasowy doradca unijnej komisarz ds. relacji instytucjonalnych i strategii komunikacji oraz były asystent Bronisława Geremka został szefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Informację Ingi Rosińskiej z TVN24 potwierdziło portalowi tvn24.pl biuro prasowe Kancelarii Premiera.

Więcej Kiwis w Afganistanie?

Być może już niedługo w Afganistanie będzie służyć więcej żołnierzy z Nowej Zelandii. Wellington, zaniepokojone danymi wywiadu, rozważa również zmianę charakteru misji na bojową.

Turcy wkroczyli do Iraku

Około 300 tureckich żołnierzy weszło na dwa, trzy kilometry wgłąb irackiego terytorium - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w irackim wojsku. Według niego, nie doszło do starć.

Brytyjczycy znów zgubili dane osobowe

W listopadzie zgubili dane 25 mln swoich obywateli. Teraz okazało się, że już w maju zapodziali gdzieś "tylko" trzy miliony. Brytyjscy urzędnicy mogą mówić o prawdziwym pechu, ale poddani królowej nie są tak wyrozumiali.

Castro odda władzę nad Kubą?

Kubański dyktator Fidel Castro, który od 16 miesięcy nie pokazuje się publicznie, zasugerował, że może niebawem oddać formalne przywództwo na Kubie. To pierwszy raz, kiedy Castro mówi o swoim przejściu na emeryturę.

Izrael zezwoli na rozbudowę osiedli

Wysoki przedstawiciel rządu izraelskiego poinformował agencję Reutera, że Izrael pozwoli na budowę domów wewnątrz istniejących już osiedli na terenach okupowanych, ale nie poza istniejącymi już obszarami.

Bush cieszy się, że Iran dostaje uran z Rosji

Prezydent USA George W. Bush powiedział w poniedziałek, że popiera rosyjskie dostawy wzbogaconego uranu dla irańskiej elektrowni nuklearnej, bo to oznacza, że Teheran nie będzie musiał sam wzbogacać uranu.

Bułgarzy zatęsknili za komunizmem

Rok po wejściu Bułgarii do Unii Europejskiej co trzeci obywatel tego kraju chce powrotu komunizmu - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu agencji badań społecznych Mediana.