Rosja chce pogodzić Bliski Wschód

- Rosja chce zorganizować następną bliskowschodnią konferencję pokojową - powiedział, wracając z konferencji w amerykańskim Annapolis, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Milioner skazany za machinacje w ONZ

Amerykański potentat wydobywczy Oscar Wyatt został skazany na rok i pięć dni więzienia za przekupywanie ONZ-towskich urzędników pracujących przy programie "Ropa za żywność", w ramach którego Wyatt nielegalnie kupował ropę od rządu Saddama Husajna.

Zapadli się pod ziemię

Najpierw wstrząsy..., a potem w drodze robi się ogromna wyrwa. Do środka wpadają samochody. Do niezwykłego zdarzenia doszło na parkingu w St. Louis w Stanach Zjednoczonych.

Ku pokojowi na Bliskim Wschodzie

Już 12 grudnia zasiądą do rozmów pokojowych przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej i Izraela - napisano we wspólnym oświadczeniu premiera Ehuda Olmerta i prezydenta Mahmuda Abbasa. Tymczasem Syria już oświadczyła, że państwa arabskie unormują swoje stosunki z Tel Avivem dopiero wtedy, gdy ten wycofa swe wojska z okupowanych terenów.

Strajk greckich dziennikarzy

Ponad tysiąc greckich dziennikarzy wyszło na ulice Aten. Protestowali, bo nie podobają im się rządowe plany reformy płac. Wczoraj niektóre stacje telewizyjne i radiowe nie emitowały serwisów informacyjnych, dziś w kioskach zabraknie prasy.

Polowanie na hitlerowskich zbrodniarzy

Centum Szymona Wiesenthala będzie przyznawać nagrody pieniężne za informacje przyczyniające się do wytropienia i osądzenia ostatnich żyjących hitlerowskich zbrodniarzy. Część pieniędzy na ten cel przekażą rządy Niemiec i Austrii.

Następcy Jamesa Bonda poszukiwani

MI6 rekrutuje. Czym kusi brytyjski wywiad? Egzotycznymi przygodami, życiem na krawędzi, szansą ratowania świata w towarzystwie atrakcyjnych osobników płci przeciwnej? Wcale nie. Argumenty, aby zostać agentem to… dobra opieka medyczna i płatne urlopy macierzyńskie.

Peggy Fosset: Uznajcie męża za zmarłego

- Jak wszyscy mogą sobie wyobrazić, to trudny dzień dla naszej rodziny - napisała w oświadczeniu Peggy Fossett, po tym, jak wystąpiła do sądu w rodzinnym Cook w stanie Illinois o oficjalne uznanie jej męża Steva za zmarłego. Amerykański milioner zaginął na początku września.

USA: dyplomacja zamiast armii

Sekretarz obrony USA Robert Gates wezwał rząd do szerszego korzystania z "miękkiej potęgi" Ameryki, czyli takich instrumentów polityki zagranicznej jak dyplomacja, pomoc gospodarcza i promowanie amerykańskich wartości - zamiast siły militarnej.

Rosja: sztucznie podbijana frekwencja?

Rosjanie utrzymują, że wywiera się na nich naciski, by głosowali w miejscach pracy i w ten sposób sztucznie zwiększyli frekwencję - podała agencja Associated Press.

Serbia: o Kosowie niech zadecyduje ONZ

Przyszły status Kosowa, wciąż formalnie pozostającego prowincją Serbii, może być rozstrzygnięty jedynie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył we wtorek serbski premier Vojislav Kosztunica podczas negocjacji w Baden w Austrii.

Mugabe sparaliżuje szczyt UE-Afryka?

Obecność krytykowanego za naruszanie praw człowieka prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe może sparaliżować szczyt Unia Europejska-Afryka. Premier Wielkiej Brytanii już postawił ultimatum: pojedzie albo on, albo Mugabe.

Klimat: ubodzy poniosą największe koszty

Choć zmiany klimatu są zagrożeniem dla całej ludzkości, najbardziej godzą w mieszkańców najbiedniejszych krajów - stwierdza raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

Może nie być kolejnego Dalajlamy

Przywódca duchowy Tybetańczyków, XIV Dalajlama powiedział, że jeszcze za jego życia powinno odbyć się referendum dotyczące zmiany sposobu wyłaniania przywódcy tego narodu. Być może w ogóle zniknie tytuł Dalajlamy.

Kasparow nie może wychodzić na widzenia

Byłemu mistrzowi świata Garriemu Kasparowowi, którego skazano na pięć dni aresztu za udział w demonstracji przeciwników Putina nie pozwolono spotkać się z jego szachowym rywalem Anatolijem Karpowem.

"Tusk mnoży sprzeczne obietnice"

- Sprzeczne obietnice przyczyniają się do zaciemnienia politycznego przesłania rządu - w spóźnionym artykule ocenia expose premiera Donalda Tuska konserwatywny francuski dziennik "Le Figaro".

Włoski parlament nie dla Dalajlamy

Dalajlama nie będzie mógł przemówić we włoskim parlamencie - zadecydował szef Izby Deputowanych. Zrobił to mimo petycji 165 posłów domagających się udostępnienia trybuny parlamentarnej duchowemu przywódcy Tybetu. Wczoraj spotkania z Dalajlamą odmówił Benedykt XVI.

40 batów za pluszowego misia

Chciała przybliżyć swoim siedmioletnim uczniom świat zwierząt, poprosiła więc ich, żeby nazwali pluszowego misia. Miała pecha - wybrali imię Mahomet. W Sudanie grozi za to 40 batów. Całą sprawę opisuje "The Guardian".

W Grecji cisza w eterze

Radio, telewizja, internet - żadne z greckich mediów nie nadają wiadomości. Dziennikarze protestują w ten sposób przeciwko planom reformy emerytalnej, a pozbawieni informacji Grecy mogą cały dzień relaksować się przy filmach i muzyce.

Targi to dla Korei sprawa honoru

- To była sprawa całego narodu. Tam wszyscy czuli się za to odpowiedzialni. Poprzez władze prowincji, prezydenta, premiera - tak wygraną w walce o organizację EXPO 2012 komentuje w TVN24 Renata Kim, dziennikarka "Dziennika".

Amerykanie zastrzelili cywilów

Czworo Irakijczyków, w tym trzy kobiety, zginęły od kul, po tym jak ich samochód został ostrzelany przez amerykański patrol wojskowy. Dwójka innych cywilów jest ranna.

Iran ma nowe rakiety

Islamska Republika Iranu skonstruowała nowy pocisk balistyczny - poinformowało z dumą teherańskie ministerstwo obrony. Rakieta ma zasięg 2 tys. km, bez przeszkód może więc razić cele w znienawidzonym Izraelu.

Wiceprezydent USA w szpitalu

Wiceprezydent USA trafił do szpitala, gdzie poddano go elektrowstrząsowi, z powodu wykrycia nieregularnej akcji serca podczas kontroli. Już dziś ma wrócić do normalnej pracy. 66-letni Cheney miał w przeszłości 4 zawały serca.

Brazylia: Masakra na stadionie

Osiem osób zginęło, a 150 zostało rannych, kiedy zawaliła się część trybuny na stadionie w brazylijskim mieście Salvador. Kibice spadli z dużej wysokości przez wyrwę w betonowej konstrukcji.

Uliczna bitwa o edukację

Do gwałtownych starć studentów z policją doszło w Amsterdamie po tym, jak rząd postanowił zwiększyć liczbę godzin zajęć w szkołach. Minister edukacji tłumaczył, że decyzja rządu wynika z chęci podniesienia standardów edukacji w całym królestwie.

Po śmierci Polaka - zmiana procedur

Kanadyjczycy wkrótce zmienią procedury działania na lotnisku w Vancouver, na którym zmarł Polak rażony przez policję paralizatorem. Podobne zmiany czekają inne kanadyjskie lotniska.

Świat krytykuje Rosję

Unia Europejska i Stany zjednoczone skrytykowały Rosję za rozpędzanie opozycyjnych, antyputinowskich wieców przez rosyjską milicję.

Terroryści chcieli zaatakować bazę U.S. Army

Islamscy terroryści planowali atak na Fort Huachuca w stanie Arizona, największą w USA bazę szkolenia wywiadu - podał w poniedziałek, powołując się na raport FBI, "Washington Times".