54 emigrantów udusiło się w ciężarówce

W ciężarówce służącej do przewozu mrożonych ryb, na powierzchni około 12 metrów kw. stłoczonych było 121 Birmańczyków, zarówno kobiet jak mężczyzn. Jechali do pracy w Tajlandii. Przeżyło 67, choć wielu jest w stanie ciężkim.

Ustawa o ratyfikacji Traktatu podpisana

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę dotyczącą ratyfikacji Traktatu z Lizbony - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Stało się to 9 kwietnia.

Gere: zbojkotujmy igrzyska!

Richard Gere wzywa do bojkotu igrzysk w Pekinie. Amerykański aktor przyłączył się do jednej z wielu pro-tybetańskich demonstracji na ulicach San Francisco, która towarzyszyła olimpijskiej sztafecie.

Znaleźli żabę bez płuc

Barbourula kalimantanensis albo po prostu Barbie, jak nazywają ją naukowcy, została znaleziona w Indonezji. Oddychający przez skórę płaz jest prawdopodobnie najstarszą i najdziwniejszą na świecie żabą.

Premier nie wyobraża sobie weta ws. reprywatyzacji

- Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek przyzwoity i uczciwy w Polsce mógł zablokować ustawę, która oddaje ludziom ukradzioną własność - w ten sposób premier Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy nie obawa się, prezydenckiego weta do ustawy reprywatyzacyjnej.

Strzelajcie, żeby zabić!

- Musicie zabijać tych sukinsynów, jeśli zagrażają wam lub społeczności - w ten sposób, według południowoafrykańskiej gazety "Star", wiceminister bezpieczeństwa RPA Susan Shabangu motywowała miejscowych policjantów.

Chińska pokazówka czy atak terrorystów?

Chińczycy twierdzą, że udało im się rozbić grupę przestępczą, która zamierzała porywać podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie sportowców i inne osoby. Terroryści mieli pochodzić z niespokojnego regionu Sinkiang.

Rosja: Bezsensowne argumenty polskiego prezydenta

- Argumenty polskiego przywódcy są bezsensowne z punktu widzenia prawa międzynarodowego i świadczą o wrogim stosunku do Rosji w duchu wojny - to tylko jedna z reakcji rosyjskich polityków na wywiad prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym zagroził, że Polska nie zniesie swego weta wobec rozmów Unii Europejskiej o partnerstwie z Rosją.

Słowackie "nie" dla Traktatu było blisko

Przez kilkanaście godzin wydawało się, że Słowacy powiedzą "nie" dla Traktatu Lizbońskiego. Opozycja, której głosy były do poparcia ustawy ratyfikującej dokument, groziła, że jej nie poprze. Populistyczną koalicję premiera Roberta Fico uratowała jednak mniejszość węgierska.

San Francisco: Skrócona trasa olimpijskiej sztafety

Tysiące ludzi demonstrowały w San Francisco przeciw chińskim represjom w Tybecie oraz sztafecie z ogniem olimpijskim przebiegającej tego dnia przez miasto. W obawie przed demonstracjami organizatorzy postanowili skrócić trasę sztafety o połowę.

Książę Karol z małżonką przyjeżdża nad Wisłę

W końcu kwietnia do Polski przyjeżdża następca tronu Anglii z małżonką. To jedna z nielicznych dotąd zagranicznych podróży księżnej Kornwalii, wciąż bardziej znanej pod swym poprzednim nazwiskiem Camilli Parker-Bowles.

Żołnierze USA dłużej w Iraku

Przesłuchiwany w Kongresie dowódca sił USA w Iraku gen. David Petraeus uznał, że planowane na czerwiec wycofanie 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy trzeba odłożyć. Powodem mają być agenci i broń płynąca z sąsiedniego Iranu, co podsyca nieustające walki.

Dyplomaci na dywanik za śmierć Crulica w polskim areszcie

Premier Rumunii Calin Tariceanu zażądał odwołania konsula w Warszawie i wezwania rumuńskiego ambasadora do kraju, aby złożył "wyjaśnienia" w związku ze zgonem 33-letniego Claudiu Crulica. Oskarżony o kradzież Rumun zmarł w krakowskim szpitalu w rezultacie głodówki, którą prowadził w areszcie.

Sześć nerek naraz

Amerykańscy lekarze dokonali sześciokrotnego przeszczepu nerek podczas jednej operacji. Do niecodziennego zabiegu zmusiły ich skomplikowane zależności pomiędzy grupą dawców i biorców.

Gigantyczny karambol na autostradzie

Około 50 samochodów osobowych i kilka ciężarówek uczestniczyło w karambolu na autostradzie koło Lozanny w Szwajcarii. Zginęła jedna osoba, a 20 odniosło obrażenia.

Symboliczny pogrzeb ofiar represji w Tybecie

Mnisi i członkowie Komitetu Solidarności Tybetańskiej wzięli udział w ceremonii symbolicznego pogrzebu 142 zwłok w indyjskim Guwahati. Ten protest przeciwko niedawnemu rozprawieniu się Chin z tybetańskimi demonstrantami wpisuje się w akcję apelowania do sumienia społeczności międzynarodowej. Heroiczną próbę podjęli też mnichowie z Labrang w północno-wschodnich Chinach, którzy publicznie protestowali przeciw łamaniu praw człowieka.

MSZ Rosji: Dialog z Polską będzie trwał

- Konsultacje potwierdziły istnienie poważnych różnic w stanowiskach obu stron. Dialog będzie kontynuowany - to komentarz rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych do wtorkowych rozmów z polską delegacją na temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Kosowo ma konstytucję

Kosowski parlament jednogłośnie przyjął konstytucję, która ma umożliwić Kosowarom przejęcie administracji w kraju od misji ONZ. Ustawa zasadnicza wejdzie w życie 15 czerwca.

Tusk w Izraelu: Reprywatyzacja w ciągu kilku miesięcy

- Chcę podkreślić z całą mocą, że mój rząd doprowadzi w najbliższych miesiącach do końca sfinalizowania procesu legislacji, który zakończy bardzo trudny i bolesny problem reprywatyzacji - zapowiedział podczas wizyty w Izraelu premier Donald Tusk.

Krwawa kampania wyborcza

Siedem osób zginęło, a 15 zostało rannych od kul policyjnych w przeddzień nepalskich wyborów parlamentarnych - poinformowała maoistowska Komunistyczna Partia Nepalu. Ofiary to jej działacze.

Karta Polaka sprzeczna z unijnym prawem?

Przywileje, które uzyskują posiadacze Karty Polaka, mogą być sprzeczne z unijnym prawem, uważa przedstawicielka MSZ Litwy. Opinię Daivy Rimaszauskaite drukuje dziennik "Lietuvos Żinios".

Obama i Clinton chcą wycofania wojsk z Iraku

Barack Obama i Hilary Clinton mają już dosyć wojny w Iraku. Dwójka demokratycznych kandydatów na prezydenta w wypowiedziach skierowanych do dowódcy sił USA w Iraku gen. Davida Petraeusa, wezwała do ustalenia terminu wycofania wojsk USA z Iraku, "aby w końcu móc skoncentrować się na problemach w innych regionach".

Al-Fayed: Akceptuję wyrok ws. śmierci Diany

Po ponad dziesięciu latach multimilioner Mohamed Al-Fayed oświadczył, że nie będzie już starał się udowodnić, że za śmiercią jego syna i księżnej Walii stoją brytyjskie służby specjalne.

Simpsonowie deprawują dzieci?

Władze Wenezueli zmusiły do zdjęcia z anteny telewizyjnej amerykański serial animowany "The Simpsons". Kreskówki zostały określone jako posiadające "potencjalnie zły wpływ na dzieci". Rysunkowa saga Matta Groeninga - satyryczny portret dysfunkcjonalnej amerykańskiej rodziny były pokazywane z hiszpańskim dubbingiem na prywatnej stacji Televen o godzinie 11 rano.

Dwójka dzieci ojca i jego córki

61-letni Australijczyk John Deavis i jego 39-letnia córka Jenny, występując w telewizji, przyznali się do kazirodczego związku i dwójki dzieci, z których jedno zmarło.

San Francisco szykuje się na znicz

Olimpijski znicz we wtorek dotarł z Paryża do San Francisco. Zanim jeszcze ruszyła sztafeta ze świętym ogniem, przeciwnicy polityki chińskiej w Tybecie już zdążyli urządzić demonstrację na planowanej trasie biegu.

Gaz łzawiący w Paryżu

Policja użyła we wtorek gazu łzawiącego przeciw kilkunastu tysiącom studentów i uczniów protestujących przeciw rządowym planom ograniczenia liczby nauczycieli. To trzecia z kolei demonstracja, wyrażająca niezadowolenie z planowanej reformy edukacji, w ciągu ostatnich siedmiu dni.