Kosowo ma konstytucję

Kosowski parlament jednogłośnie przyjął konstytucję, która ma umożliwić Kosowarom przejęcie administracji w kraju od misji ONZ. Ustawa zasadnicza wejdzie w życie 15 czerwca.

Tusk w Izraelu: Reprywatyzacja w ciągu kilku miesięcy

- Chcę podkreślić z całą mocą, że mój rząd doprowadzi w najbliższych miesiącach do końca sfinalizowania procesu legislacji, który zakończy bardzo trudny i bolesny problem reprywatyzacji - zapowiedział podczas wizyty w Izraelu premier Donald Tusk.

Krwawa kampania wyborcza

Siedem osób zginęło, a 15 zostało rannych od kul policyjnych w przeddzień nepalskich wyborów parlamentarnych - poinformowała maoistowska Komunistyczna Partia Nepalu. Ofiary to jej działacze.

Karta Polaka sprzeczna z unijnym prawem?

Przywileje, które uzyskują posiadacze Karty Polaka, mogą być sprzeczne z unijnym prawem, uważa przedstawicielka MSZ Litwy. Opinię Daivy Rimaszauskaite drukuje dziennik "Lietuvos Żinios".

Obama i Clinton chcą wycofania wojsk z Iraku

Barack Obama i Hilary Clinton mają już dosyć wojny w Iraku. Dwójka demokratycznych kandydatów na prezydenta w wypowiedziach skierowanych do dowódcy sił USA w Iraku gen. Davida Petraeusa, wezwała do ustalenia terminu wycofania wojsk USA z Iraku, "aby w końcu móc skoncentrować się na problemach w innych regionach".

Al-Fayed: Akceptuję wyrok ws. śmierci Diany

Po ponad dziesięciu latach multimilioner Mohamed Al-Fayed oświadczył, że nie będzie już starał się udowodnić, że za śmiercią jego syna i księżnej Walii stoją brytyjskie służby specjalne.

Simpsonowie deprawują dzieci?

Władze Wenezueli zmusiły do zdjęcia z anteny telewizyjnej amerykański serial animowany "The Simpsons". Kreskówki zostały określone jako posiadające "potencjalnie zły wpływ na dzieci". Rysunkowa saga Matta Groeninga - satyryczny portret dysfunkcjonalnej amerykańskiej rodziny były pokazywane z hiszpańskim dubbingiem na prywatnej stacji Televen o godzinie 11 rano.

Dwójka dzieci ojca i jego córki

61-letni Australijczyk John Deavis i jego 39-letnia córka Jenny, występując w telewizji, przyznali się do kazirodczego związku i dwójki dzieci, z których jedno zmarło.

San Francisco szykuje się na znicz

Olimpijski znicz we wtorek dotarł z Paryża do San Francisco. Zanim jeszcze ruszyła sztafeta ze świętym ogniem, przeciwnicy polityki chińskiej w Tybecie już zdążyli urządzić demonstrację na planowanej trasie biegu.

Gaz łzawiący w Paryżu

Policja użyła we wtorek gazu łzawiącego przeciw kilkunastu tysiącom studentów i uczniów protestujących przeciw rządowym planom ograniczenia liczby nauczycieli. To trzecia z kolei demonstracja, wyrażająca niezadowolenie z planowanej reformy edukacji, w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Izrael porównany do III Rzeszy

Ekspert ONZ, profesor Richard Falk, badający sytuację terytoriów okupowanych przez Izrael zaskoczył swoimi komentarzami, porównującymi akcje armii izraelskiej w Gazie do metod stosowanych przez nazistów. To kolejna nieprzychylna ocena polityki władz w Jerozolimie ze strony amerykańskiego intelektualisty.

Drożyzna może grozić światowym głodem

Wzrost cen żywności doprowadzić może do niepokojów i destabilizacji na całym świecie, ostrzega zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych John Holmes.

Polska nie zgodzi się na rosyjskich oficerów

Żądanie stałej obecności rosyjskich oficerów na terenie obiektów tarczy antyrakietowej USA w Polsce i Czechach jest "idące zbyt daleko". Takie jest zdanie wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który stoi na czele polskiej delegacji prowadzącej rozmowy w Moskwie.

Polska i Bułgaria chcą UE na Bałkanach

Polska i Bułgaria będą wspólnie pracować nad rozszerzaniem Unii Europejskiej na Bałkany i dbać o współpracę Wspólnoty z Gruzją i Ukrainą. To najważniejsze deklaracje prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego bułgarskiego gościa, Georgija Pyrwanowa.

Koreańczycy w kosmosie

Od wtorku Korea Południowa jest już w ekskluzywnym gronie państw, które wysłały swojego obywatela na orbitę. I So Jeon poleciała w kosmos w rosyjskim Sojuzie.

Izraelskie dzieci ewakuowane do schronów

Izrael przygotowuje cywilów na ataki rakietowe Hezbollahu. W ramach ćwiczeń w całym kraju zawyły syreny a uczniowie udali się do schronów. Władze ostrzegały, że w Izraelu nikt nie może się czuć bezpiecznie.

Rosja: Bandyckie organizacje pozarządowe

Zagraniczne organizacje pozarządowe wspierają grupy terrorystyczne, które usiłują rekrutować nowych członków na terenie Rosji. Uważa tak szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

Prezerwatywy z Amazonii sposobem na AIDS

Brazylijski rząd postanowił za jednym zamachem wzmocnić profilaktykę AIDS i wzbogacić amazońskich Indian. Sposobem na osiągnięcie obu celów jednocześnie mają być prezerwatywy zrobione z kauczuku uzyskanego z drzew lasów deszczowych.

Niemcy nie nadają się do wojska?

Co drugi młody Niemiec nie jest zdolny do służby wojskowej - alarmuje dziennik "Handelsblatt". Eksperci upatrują przyczyn tego zjawiska w zaostrzeniu kryteriów rekrutacji, a także w pogłębiającej się niechęci do ćwiczeń na poligonie.

Włoski premier żali się na Kościół

- Co za paradoks, że to spotkało mnie, który zawsze miał tak intensywne i głębokie więzi z tym światem - miał powiedzieć premier Romano Prodi o włoskim kościele katolickim. Jak relacjonuje "La Stampa", zdaniem Prodiego to kościół przyczynił się do upadku jego gabinetu.

Iran bliżej bomby jądrowej?

Sześć tysięcy wirówek do wzbogacania uranu jest już instalowanych w podziemiach ośrodka nuklearnego w Natanzie - oświadczył irański prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Ławrow: Chcemy być stale obecni na terenie obiektów tarcz

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow potwierdził, że Moskwa będzie się domagała stałej obecności swoich oficerów na terenie obiektów tarczy antyrakietowej USA w Polsce i Czechach. We wtorek w moskwie rozpoczynają się polsko-rosyjskie rozmowy na temat tarczy antyrakietowej,

Australia: Rekin zabił nastolatka

Na wschodnim wybrzeżu Australii rekin zaatakował i zabił we wtorek 16-latka - poinformowały miejscowe władze. Plaże w okolicy zostały po wypadku zamknięte.

Włosi o przeniesieniu serca Jana Pawła II do Polski

Gdyby serce Jana Pawła II zostało pochowane w Krakowie na Wawelu, tak jak pragną przedstawiciele polskiego Kościoła, byłoby to bezprecedensowe wydarzenie w dziejach papiestwa - pisze we wtorek włoski dziennik "La Repubblica".

Pesymizm amerykańskiego negocjatora

Główny negocjator USA Christopher Hill ostrzegł we wtorek, że zostało "mało czasu" na przezwyciężenie impasu w rozmowach na temat denuklearyzacji Korei Północnej.

Haitańczycy walczą o tańszą żywność

Coraz więcej ofiar zamieszek w Haiti. Najnowszą jest mężczyzna zastrzelony podczas demonstracji przeciwko podwyżkom cen żywności. Bilans ofiar protestów sięgnął już pięciu.