W Birmie trwają represje

"18 noży, jedna siekiera, proce i jeden pocisk o kalibrze 9 mm" - to "arsenał" znaleziony przez wojsko w klasztorach buddyjskich mnichów. W Birmie trwają aresztowania po wrześniowych pokojowych protestach - w nocy siły bezpieczeństwa zatrzymały kilkadziesiąt osób.

Niemiecki Oktoberfest... w Argentynie

Oktoberfest, ale nie w Niemczech, tylko w Argentynie. Mniejszość niemiecka zorganizowała tam święto piwa, w niczym nie ustępujące bawarskiemu oryginałowi.

Zasadzka czeczeńskich rebeliantów

Cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych w zasadzce czeczeńskich rebeliantów w pobliżu miasta Wedeno - donoszą rosyjskie agencje informacyjne. W sobotę w innym rejonie Czeczenii zginął jeden z bojowników.

To nie był bieg po zdrowie

Tragicznie zakończył się rozgrywany w niedzielę 30. maraton w Chicago. Jedna osoba zmarła, a 350 trafiło do szpitala.

Sześć osób zginęło z ręki szeryfa

Sześć osób, w tym 14-letnia dziewczynka, zginęło z rąk 20-letniego zastępcy szeryfa w małej miejscowości Crandon w amerykańskim stanie Wisconsin. Motywem zabójstwa była prawdopodobnie zazdrość.

Interwencja w Iraku i Afganistanie katastrofą?

Zaangażowanie wojskowe USA i ich sojuszników w Iraku i Afganistanie jest "katastrofą". Nie tylko nie zdołało ustanowić pokoju w tych krajach, ale stworzyło teren dla działalności Al-Kaidy - głosi raport opublikowany przez ośrodek analiz Oxford Research Group.

RPA: tragedia w kopalni

23 pracujących na czarno górników zginęło w pożarze kopalni w Welkom w Republice Południowej Afryki - powiadomił w poniedziałek rosyjski portal internetowy Lenta.ru za agencją AFP. Do pożaru doszło we wtorek, ale ciała górników zostały odkryte i wydobyte na powierzchnię dopiero wczoraj.

Słowacy boją się polskich turystów

Słowacja chce chronić przez Polakami swoja przyrodę. Nasi południowi sąsiedzi obawiają się, że po wejściu Polski do strefy Schengen nasi turyści będą przekraczać nielegalnie granicę między krajami. A co za tym idzie, turyści będą niszczyć tak pieczołowicie strzeżoną przez Słowaków przyrodę - donosi "Gazeta Krakowska".

Bitwa neonazistów z policją

Serbska policja zatrzymała trzydziestu nacjonalistów, którzy przerwali antyfaszystowską demonstrację w Nowym Sadzie. Doszło do starć z funkcjonariuszami - w ruch poszły pałki i kamienie.

Naukowcy o krok od sztucznego życia

Dr J. Craig Venter, nazywany "złym chłopcem" genetyki, stworzył w laboratorium sztuczny chromosom. Naukowcy już się podzielili w tej sprawie. Niektórzy pytają: jaka przestrzeń dzieli nas jeszcze od manipulacji boskim stworzeniem? - pisze "Dziennik".

"Precz z Dniem Kolumba!"

Około 75 protestujących, głównie Indian, zatrzymali funkcjonariusze policji w Denver w Stanach Zjednoczonych. Indianie chcieli zablokować coroczną paradę, organizowaną w związku ze słynnym "Columbus Day". Udało im się ją opóźnić o godzinę.

Prezydent z wizytą u Sarkozy'ego

Prezydent Lech Kaczyński przybył już do Paryża. Dziś spotka się tam z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i premierem Francoisem Fillonem. Politycy mają rozmawiać o Traktacie Reformującym UE, bezpieczeństwem energetycznym i przyszłej współpracy w ramach strefy Schengen.

Nowa fala emigracji Polaków na Wyspy

Wracamy do domu czy wyjeżdżamy na Wyspy? Według "The Sunday Telegraph" w 2008 do Wielkiej Brytanii przyjedzie milion Polaków. Z kolei zdaniem "The Observer" emigranci wracają do Polski, bo boją się rasistowskich ataków.

Birma: Barykady znikają z ulic

Ostatnie barykady zniknęły z ulic Rangunu. Mimo to ludzie siedzą w domach zastraszeni, internetu wciąż nie przywrócono, aresztowania trwają, a siły bezpieczeństwa wciąż kontrolują kluczowe miejsca w mieście. W wielu miejscach na świecie trwają też marsze poparcia dla Birmańczyków.

"El Pais": Polska psuje unijne fiesty

Polska zamienia się w niewygodnego partnera psującego unijne fiesty - napisał hiszpański dziennik "El Pais". Jak dodaje, polski rząd przed wyborami gra w grę "wszystko albo nic".

W 13 lat dookoła świata

Jason Lewis wyruszył w swoją wielką podróż mając 27 lat. Ukończył ją mając 40. Przez ten czas okrążył kulę ziemską polegając tylko i wyłącznie na sile własnych mięśni.

Wietnam pod wodą

Katastrofalna powódź w Wietnamie. Po przejściu tajfunu Lekima zalane są całe prowincje. Tysiące ludzi straciło dach nad głową, co najmniej 46 osób nie żyje.

Manifestacja w rocznicę zabójstwa Politkowskiej

Około dwóch tysięcy osób zabrało się na Placu Puszkina w Moskwie w rocznicę zabójstwa opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej. - Powinniśmy zachować Annę w naszych sercach i nie powinniśmy słuchać instrukcji Putina - powiedział do zgromadzonych Dimitrij Muratow, redaktor naczelny "Nowej Gaziety", gdzie pracowała dziennikarka.

Protesty w Kraju Basków

Tysiące osób w Bilbao, San Sebastian i innych miastach Baskonii i Nawarry protestowały przeciwko aresztowaniu czołowych działaczy Batasuna. Zwolennicy zakazanej baskijskiej partii politycznej nazywają je porwaniami.

Zamieszki w stolicy Danii

Podczas sobotniej demonstracji młodzieży w Kopenhadze doszło do zamieszek - policja użyła gazu łzawiącego. Protestujący domagali się zapewnienia im nowego centrum młodzieżowego.

Rosja sprzedaje broń w promocji

Rosja będzie sprzedawać broń po niższej cenie niektórym sojusznikom ze Wspólnoty Niepodległych Państw. W zamian oczekuje większego udziału w operacjach pokojowych w regionie.

Na milicję za pamięć o Politkowskiej

Rosyjska milicja przesłuchała pięciu obrońców praw człowieka którzy mieli uczestniczyć w konferencji poświęconej pamięci Anny Politkowskiej. Chodzi o działaczy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii.

Cały świat solidarny z Birmą

Dziś na całym świecie odbyły się pokojowe demonstracje przeciwko rządzącej w Birmie juncie wojskowej. W Londynie birmańscy mnisi spotkali się z premierem Wielkiej Brytanii, Gordonem Brownem.

Ofiary zamachu na konwój w Afganistanie

W porannym samobójczym zamachu na konwój wojskowy w Kabulu zginął amerykański żołnierz. Nie żyje też pięciu afgańskich cywilów. Do zamachu przyznali się talibowie.

Brown wyklucza przedterminowe wybory

Brytyjski premier Gordon Brown nie rozpisze przedterminowych wyborów parlamentarnych - poinformował jego rzecznik. Tą decyzją Brown zakończył długie spekulacje, o możliwych wyborach tej jesieni.