Wybierają, bo muszą

Pójście na wybory i oddanie głosu traktujemy jak nasze oczywiste prawo. To my decydujemy, czy w ogóle pójść do urn. Nie wszędzie tak jest, a za lenistwo wyborcze można zapłacić grzywnę.

Podejrzany o ludobójstwo pod sąd

Narody Zjednoczone poinformowały, że we Francji aresztowano człowieka odpowiedzialnego za masakrę 25 tys. osób podczas ludobójstwa w Rwandzie.

Zachód pod lupą Rosji

Rosja zamierza powołać organizację do badania, jak w państwach zachodnich przestrzega się praw człowieka. To odpowiedź Kremla na powtarzające się co jakiś czas doniesienia o łamaniu praw człowieka przez Rosję.

Niszczenie symboli państwowych Ukrainy

- Czas tzw. "niepodległej Ukrainy" dobiega końca. Zamiast niej zbudujemy Wielką Ukrainę w składzie Imperium Euroazjatyckiego" - napisał Euroazjatycki Związek Młodzieży (EZM) w swoim oświadczeniu.

USA zaostrza sankcje przeciwko Birmie

Prezydent Stanów Zjednoczonych zaostrzył sankcje przeciwko juncie wojskowej rządzącej Birmą, bo nie powstrzymała ona "swoich okrutnych prześladowań" względem protestujących w zeszłym miesiącu demonstrantów.

Discovery wystartuje, mimo obaw inżynierów?

- Załoga jest całkowicie pewna, że osłona termiczna Discovery jest w stanie chronić nas podczas podróży powrotnej - powiedziała dowodząca Discovery Pamela Melroy. - Jestem szczęśliwa mogąc powiedzieć, że jesteśmy tu i że jesteśmy gotowi to zrobić - dodała.

"Krwawy" zamach na fontannę

Działacze ruchu o nazwie Akcja Futurystyczna wrzucili do Fontanny di Trevi w Rzymie pojemnik z czerwonym barwnikiem. W piątek wyglądała ona jak skąpana we krwi.

Śledztwo w sprawie "szpiegowskich komórek"

Włoska policja skarbowa prowadzi śledztwo w sprawie 425 osób, które posługiwały się nielegalnie wynalazkiem elektronicznym pozwalającym podsłuchiwać rozmowy prowadzone z telefonu komórkowego.

Afgańczycy chcą obcych wojsk

Większość Afgańczyków popiera stacjonowanie w ich kraju dowodzonych przez NATO sił międzynarodowych i chce, by nadal zwalczały one talibów - wynika z sondażu kanadyjskiego instytutu.

"Wriemia Nowostiej": Debaty zmieniły sondaże

- Już na starcie na czoło wysforowali się dwaj główni rywale - zauważa "Wriema Nowostiej", jedyny spośród największych rosyjskich dzienników, który komentuje niedzielne wybory w Polsce. I podaje sylwetki liderów PiS i PO.

Bhutto o zamach oskarża służby i rząd

Była premier Benazir Bhutto oskarżyła o zorganizowanie czwartkowych zamachów, w których zginęło ponad 130 osób, służby specjalne i "ludzi rządu". Atak był wymierzony w nią, w dniu kiedy powróciła do Pakistanu.

Terrorystyczny atak w stolicy Filipin

Wybuch w centrum handlowym w centrum stolicy Filipin, Manili, zabił osiem osób i ranił co najmniej 70 - brzmi komunikat policji. Początkowo uznano, że przyczyną był wybuch gazu. Ostatecznie policja przyznała jednak, że był to zamach.

Widowiskowy pogrzeb hotelu legendy

Dziś skończył swój żywot jeden z najbardziej znanych hoteli Las Vega - Sands Hotel. W latach 60., kiedy Sands było gmachem kultowym, żadna gwiazda, znany polityk czy bogaty biznesmen nie wyobrażali sobie innego miejsca na nocleg w "Mieście grzechu". Hotel odszedł tak jak istniał - w wielkim stylu.

Liderzy opozycji pozytywnie o szczycie w Lizbonie

Szczyt może być początkiem odbudowy wzajemnego zaufania w Europie - mówił w piątek Donald Tusk w Polskim Radiu. - Dobrze oceniam jego rezultaty. Sprawy Joaniny Polska przeprowadziła nieźle - komplementował z kolei Aleksander Kwaśniewski w TOK FM.

Masowe egzekucje w Iranie

W więzieniu Evin w Teheranie powieszono 8 mężczyzn i kobietę, kolejnych trzech mężczyzn pozbawiono życia publicznie w mieście Sziraz. Powieszeni przestępcy to gwałciciele i mordercy.

Kilkadziesiąt osób nie żyje po zatonięciu promu

Co najmniej 23 osoby utonęły, a sześć uznano za zaginione po tym, jak indonezyjski statek pasażerski przewrócił się w nocy z czwartku na piątek w pobliżu wyspy Celebes - powiadomiło ministerstwo transportu Indonezji.

Prezydent ogłasza sukces

- Na szczycie europejskim w Lizbonie w sprawie nowego traktatu Polska wywalczyła wszystko, o co zabiegała - powiedział w nocy z czwartku na piątek, po zakończeniu pierwszego dnia obrad, prezydent Lech Kaczyński.

Nowy traktat, wydmuszka dla Polski

Polsce nie udało się wywalczyć takiego mechanizmu blokującego, o którym zaraz po szczycie w czerwcu mówił premier Jarosław Kaczyński - pisze reporterka TVN24 Inga Rosińska.

Estonia: spór o pomnik

Czterej mężczyźni usłyszeli dzisiaj zarzuty w związku z podejrzeniem o wywołanie zamieszek przy usuwaniu z centrum Tallina pomnika radzieckich żołnierzy. O zarzutach poinformowała estońska prokuratura.

Madryt: 27 rannych w starciach z policją

Co najmniej 27 osób zostało rannych w wyniku starć policji z imigrantami w miejscowości Canada Real Galiana, 15 km od Madrytu. Policja chciała zlikwidować nielegalne slumsy zamieszkałe przez imigrantów z Maroka i Rumunii.

Amerykański Senat zgadza się na podsłuchy

Senat USA, w którym dominują Demokraci, ostatecznie zgodził się na prezydencką wersję ustawy. Zgodnie z nią prywatne firmy, które założą podsłuch na polecenie rządu, nie odpowiedzą przed sądem.

Pakistan: Bhutto wylądowała w Karaczi

- Jestem wdzięczna Bogu, jestem bardzo szczęśliwa, że wróciłam do domu i śniłam o tym dniu - powiedziała Bhutto, po czym pocałowała Koran i zrobiła pierwszy krok na pakistańskiej ziemi.

Wielotysięczne demonstracje przeciwko tureckiej inwazji

- Turcja jest zdeterminowana walczyć z terrorem. To jest pewnik, nie zawahamy się. Radzę nie sprawdzać naszej determinacji - ostrzegł w czwartek turecki minister SZ zaledwie dzień po przyznaniu wojsku prawa do takiej interwencji przez parlament.

Sarkozy jednak się rozwodzi

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy i jego żona za obopólną zgodą rozwiedli się - poinformował gabinet prezydencki prostując wcześniejszą informację jakoby byli w separacji i ucinając tym samym spekulacje na temat sytuacji w ich 11-letnim małżeństwie.

Ambasador Pietrzyk odłączony od respiratora

Stan zdrowia ambasadora RP w Iraku lekarze określają jako dobry - brzmi komunikat szpitalu w Gryficach. Edward Pietrzyk został ranny 3 października w zamachu bombowym w Bagdadzie, po raz pierwszy od tamtej pory oddycha samodzielnie.

Radziecki szpieg na dworze

Przez 11 lat służył królowej brytyjskiej. Dzięki niemu Zachód otrzymywał bezcenne informacje wywiadowcze - jeden z najsłynniejszych agentów rosyjskich zostanie dziś odznaczony przez Elżbietę II.

Putin do internautów: Rosja to nie jest Irak

Władimir Putin za pośrednictwem mediów odpowiadał dziś na pytania obywateli. "Polityczną erotyką" nazwał wypowiedzi zagranicznych polityków, według których bogactwa naturalne Syberii nie powinny należeć tylko do Rosji.

Polskie ultimatum przed unijnym szczytem

Pacta sunt servanda. Zawarliśmy umowę o mechanizmie z Joaniny, nie chcemy niczego więcej - oświadczył Lech Kaczyński w Polskim Radiu. Według prezydenta, albo zostanie przyjęty, "albo będziemy musieli przenieść tę dyskusję".

Bush: Dalajlama jest człowiekiem pokoju

Wbrew protestom Pekinu Dalajlama otrzymał na Kapitolu Złoty Medal Kongresu - jedno z najważniejszych odznaczeń w USA. W trakcie ceremonii prezydent George W. Bush nazwał go "uniwersalnym symbolem pokoju i tolerancji".