"Pozwolili, by Grecja płonęła"

Tysiące demonstrantów przyszły w środę wieczorem na plac Syntagma w centrum Aten, by zaprotestować przeciwko nieskuteczności państwa w walce z pożarami.

Ogień zaatakował Hiszpanię

Setki strażaków walczyły z pożarem we hiszpańskiej prowincji Castellon. Ogień udało się ugasić, ale władze ostrzegają przed następnymi pożarami.

Zamieszki koło Taj Mahal

Rozwścieczony tłum podpalał samochody i stoczył regularną bitwę z policją w indyjskim mieście Agra, znanym ze słynnego mauzoleum Taj Mahal. Wszystko z powodu śmierci czterech rowerzystów potrąconych przez ciężarówkę.

Mandela uwieczniony w brązie

Brytyjczycy postanowili uczcić Nelsona Mandelę i odsłonili jego pomnik w centrum Londynu. - Mandela nauczył świat, że możliwa jest sprawiedliwość bez zemsty - mówił w trakcie uroczystości Ken Livingstone, burmistrz brytyjskiej stolicy.

Ptasia grypa przenosi się między ludźmi

Czarny scenariusz się spełnia. - Znaleźliśmy statystyczny dowód na transmisję wirusa ptasiej grypy z człowieka na człowieka na Sumatrze - napisali naukowcy z Seattle w raporcie opublikowanym w piśmie "Emerging Infectious Diseases".

Makabryczne obrazki na paczkach papierosów

Na opakowaniach papierosów w Wielkiej Brytanii mają pojawić się nowe ostrzeżenia - postanowiły władze w Londynie. W wyniku głosowania wybrano 15 drastycznych projektów ilustrujących efekty palenia.

Bezkonkurencyjna Merkel

- 57 proc. Niemców oddałoby głos na Merkel - wynika z sondażu opublikowanego w środę na zlecenie tygodnika "Stern" i telewizji RTL.

As-Sadr składa broń na pół roku

Zawieszenie wszelkiej działalności "Armii Mahdiego" rozkazał lider radykałów szyickich w Iraku Muktada as-Sadr. Jego ludzie mają przez pół roku zaniechać ataków, w tym także na stacjonujące w Iraku siły wielonarodowe.

Polski MSZ zaprasza dzieci z Grecji

Minister spraw zagranicznych zaprosiła do Polski dzieci pochodzące z najbardziej dotkniętych pożarami regionów Grecji. Tymczasem strażacy informują, że ogień nareszcie słabnie. Eksperci UE alarmują jednak: po pożarach Grecji mogą grozić... klęska powodzi.

Rejon Lwowa już bez fosforu

Stężenie fosforu w miejscu katastrofy pociągu z żółtym fosforem w pobliżu Lwowa nie przekracza norm - wynika z badań polskich ekspertów.

Irak: Amerykanie zwolnili przetrzymywanych Irańczyków

Dowództwo sił amerykańskich zwolniło siedmiu Irańczyków zatrzymanych w hotelu Sheraton w stolicy Iraku, Bagdadzie. W Iraku przebywa teraz minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, który wizytuje polskich żołnierzy w Diwaniji.

Talibowie zwalniają kolejnych zakładników

Afgańscy Talibowie zapowiedzieli dziś rano etapowe zwalnianie porwanych 19 Koreańczyków. Obietnicy, jak na razie, dotrzymują - przekazali jak na razie osiem osób w ręce przedstawicieli Czerwonego Krzyża.

Cała wieś chodzi po linach

Wioska linoskoczków na Kaukazie. W niewielkiej rosyjskiej wsi większość mieszkańców chodzi na linie. Nietypową umiejętność zdobywają już jako małe dzieci.

Zabił i zjadł współlokatora

19-letni Niemiec został aresztowany przez policję w Wiedniu pod zarzutem morderstwa swego 49-letniego współlokatora w socjalnym mieszkaniu dla bezdomnych. Zabójca przyznał, że zjadł niektóre części ciała swojej ofiary.

Afganistan: zginęło ponad 100 talibów

Ponad stu bojowników talibskich zginęło w prowincji Kandahar na południu Afganistanu w starciu z siłami koalicji dowodzonej przez USA i wojskami afgańskimi. Walki trwają.

Śmierć Bethoveena spowodował lekarz?

Do śmierci Ludviga van Beethovena przyczynił się nieświadomie jego własny lekarz. Genialny kompozytor zmarł z powodu ołowicy, a leczony był okładami... zawierającymi ołów.

Iran: Urodziny 12. imama

Jeśli Iran kojarzy ci się głównie z islamską rewolucją, programem nuklearnym i porwaniami brytyjskich marynarzy, to wiedz, że to nie jedyne oblicze kraju. Współcześni Persowie potrafią się bawić - np. na urodzinach imama zaginionego w IX w.

Rusza rywalizacja o Złote Lwy

Rozpoczyna się 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. 22 produkcje z całego świata, w reżyserii m.in. Kena Loach'a, Brian'a de Palmy czy Nikity Michałkowa, staną w szranki o główne trofeum imprezy - Złotego Lwa. Na festiwalu nie zabraknie również polskich akcentów.

52 ofiary walk w Iraku

- 52 zabitych to ostatni bilans wtorkowych walk w Karbali - poinformował rzecznik irackiego MSW Abdul Karim Chalaf. Do starć doszło między siłami porządkowymi a grupą uzbrojonych szyickich pielgrzymów. 206 osób jest rannych.

Katastrofa budowlana w Baku

Ratownicy znaleźli drugą ofiarę śmiertelną pod gruzami budynku, który we wtorek po południu zawalił się w stolicy Azerbejdżanu - Baku. Akcja ratunkowa trwa nadal.

UE gratuluje nowemu tureckiemu prezydentowi

Tak jak przewidywano, turecki parlament wybrał na prezydenta dotychczasowego szefa dyplomacji Abdullaha Gula. Komisja Europejska wiążę z nim nadzieje na przyspieszenie rozmów Bruksela-Ankara.

Talibowie: Uwolnimy Koreańczyków

Afgańscy talibowie poinformowali, że "wkrótce" zwolnią przetrzymywanych od połowy lipca południowokoreańskich zakładników. Seul potwierdza tę informację.

Chiny: największe kasyno na świecie otwarte!

Ponad tysiąc stołów hazardowych i siedem tysięcy automatów do gier stanęło w luksusowym kasynie Venetian Macao Resort Hotel. W byłej kolonii portugalskiej na terenie Chin otwarto enklawę hazardu w stylu Las Vegas. Jest nawet stadion.

Przykuł się do bramy w obronie pamięci Jana Pawła II

Emeryt przykuł się do bramy przy wejściu do siedziby miasteczka Sotto il Monte na północy Włoch. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko planom usunięcia ołtarza, przy którym mszę odprawił w 1981 roku Jan Paweł II.

Skandal wokół aborcji we Włoszech

W szpitalu w Mediolanie usunięto przez tragiczną pomyłkę zdrowy płód 18-tygodniowej dziewczynki zamiast drugiego, dotkniętego syndromem Downa. Przypadek wywołał we Włoszech emocjonalną dyskusję na temat aborcji.

Merkel o wolności prasy dla Chińczyków

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czasie swojej wizyty w Chinach spotkała się z czterema dziennikarzami krytycznymi wobec komunistycznemu systemu. Spotkanie - choć mające pokazać poparcie dla niezależności mediów - odbyło się "poza oficjalnym programem wizyty".

Grecja: ogień szaleje w Arkadii

Samoloty, śmigłowce, grecka armia i ponad 800 strażaków - na Półwyspie Peloponeskim w Arkadii trwa rozpaczliwa walka z ogniem. Grecki rząd wyznaczył wysokie nagrody za wskazanie podpalaczy.