Gigantyczny karambol w USA

Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziesiątki zostało rannych w gigantycznym karambolu, do którego doszło w Kalifornii. Przyczyną wypadku była gęsta mgła.

Znów negują prawdę o Katyniu

Jedna z największych stacji telewizyjnych w Rosji TV Centr (TVC) zanegowała w sobotę prawdę o mordzie katyńskim, dokonanym przez NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

Putin wzywa do jedności narodowej

- Są ludzie, którzy mają źle w głowie. Wciąż twierdzą, że konieczny jest rozbiór naszego kraju - mówił prezydent Władimir Putin, uczestniczący w obchodach Dnia Jedności Narodowej w Moskwie.

Białoruś: władze aresztowały Milinkiewicza

Aleksander Milinkiewicz, lider białoruskiej opozycji, został zatrzymany przez milicję pod zarzutem organizowania nielegalnej manifestacji, gdy w Mostach w obwodzie grodzieńskim rozmawiał z mieszkańcami miasta.

Władze Czadu zwolniły siedmiu Europejczyków

Spotkanie prezydenta Francji z prezydentem Czadu Idrissem Debym zaowocowało uwolnieniem trzech francuskich dziennikarzy i czterech hiszpańskich stewardess oskarżonych o próbę porwania 103 dzieci z sudańskiego Darfuru. Wraz z Nicolasem Sarkozym opuścili oni już Czad. W areszcie pozostaje wciąż dziewięcioro innych Europejczyków

Pakistan: Stan wyjątkowy, wybory odłożone?

Premier Pakistanu Shaukat Aziz powiedział dziś, iż planowane na styczeń przyszłego roku wybory parlamentarne mogą zostać odłożone nawet o dwanaście miesięcy w związku z wprowadzonym wczoraj stanem wyjątkowym.

Komisja "ślepa" na piękno dzieła Wajdy?

"Katyń" Andrzeja Wajdy został odrzucony przez komisję selekcyjną festiwalu filmowego w Wenecji - ujawnił włoski dziennik "Il Sole-24 Ore". Zdaniem autora artykułu członkowie komisji festiwalowej musieli być "ślepi" na to "przepiękne arcydzieło".

Kurdowie uwolnili tureckich żołnierzy

Separatyści z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) uwolnili ośmiu tureckich żołnierzy porwanych w zeszłym miesiącu w trakcie walk przy granicy z Irakiem.

Świat apeluje do Musharrafa o opamiętanie

Wprowadzenie wczoraj przez prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa stanu wyjątkowego zostało nazwane przez tamtejsze gazety "kolejnym zamachem stanu". Zaś cały świat wyraził zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w Islamabadzie i wzywa do "powrotu na drogę demokracji".

Meksyk przegrywa z żywiołem

Ponad milion ludzi odciętych od świata, tysiące bez dachu nad głową i kolejne ofiary - to skutki ulewnych deszczy i powodzi, jakie od kilku dni nawiedzają południowy Meksyk. Po spustoszonym przez żywioł stanie Tabasco o kolejnych ofiarach informują władze sąsiedniego Chiapas.

Wodny protest przeciw terroryzmowi

Nie na placu, ulicach, czy przed rządowymi gmachami - mieszkańcy Istambułu postanowili zaprotestować przeciwko terroryzmowi na morzu Marmara. Ponad 200 łódek i motorówek wypłynęło na wodę przyozdobionych hasłami ""Razem przeciwko terroryzmowi" i "Stop przemocy na świecie".

Pakistan na krawędzi wojny domowej

Władze zatrzymują kolejnych opozycjonistów, była premier Benazir Bhutto apeluje o przeciwstawienie się prezydentowi, a sędziowie i prawnicy zapowiadają, że od poniedziałku nie będą brali udziału w żadnych rozprawach - to reakcje na decyzję prezydenta Perveza Musharrafa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Rosja "wiąże ręce" organizacjom pozarządowym

Rosyjski rząd rozważa wprowadzenie nowych ograniczeń w działalności organizacji pozarządowych (NGO), aby uniemożliwić im współpracę z międzynarodowymi instytucjami demokratycznymi np. OBWE - alarmuje szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Wenezuela nie chce "wiecznego" Chaveza

Tysiące ludzi protestowały w stolicy Wenezueli Caracas przeciw planowanej przez prezydenta Hugo Chaveza reformie konstytucji, dzięki której mógłby się ubiegać o reelekcję, ile razy zechce.

Panel słoneczny naprawiony

Sukcesem zakończył się kolejny kosmiczny spacer amerykańskich astronautów. Załoga promu Discovery wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną, żeby naprawić uszkodzony panel baterii słonecznych, niezbędnych dla funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Protesty po odwołaniu szefa CBA

Ponad osiem tysięcy osób protestowało w Rydze przeciwko odwołaniu szefa urzędu antykorupcyjnego KNAB przez łotewski centro-prawicowy rząd. Przeciwników premiera Aigarsa Kalvitisa nie odstraszył nawet zimny wiatr i śnieg.

Meksyk błaga o pomoc

- Przysięgam Wam pomoc. Nie zostawimy Was samych i o to samo apeluję do świata. Pomóżcie! - mówił w dramatycznym apelu prezydent Meksyku Felipe Calderon. Trwa najgorsza katastrofa w historii Meksyku, a deszcz nie przestaje padać.

Dyplomacja skuteczniejsza od czołgów

- Irak jest gotów aresztować przywódców kurdyjskiej partii PKK, którzy używają północnego Iraku jako bazy wypadowej przeciwko tureckim żołnierzom - oświadczył rzecznik rządu w Bagdadzie Ali al-Dabbagh podczas konferencji pokojowej w Stambule w sobotę.

Żołnierze pożegnali Andrzeja Filipka

Ciało polskiego żołnierza, plutonowego Andrzeja Filipka, który zginął w piątek rano w Iraku, wraca do kraju. - To był bardzo dobry, doświadczony żołnierz - mówił o nim jego dowódca płk Sławomir Wierzbieniec. Premier przyznał rodzinie zmarłego rentę.

Koniec filmów z Hollywood?

- Domagamy się podwyżek płac, zrównania kwestii socjalnych i praw autorskich z sytuacją aktorów. Chcemy też prowizji od sprzedaży filmów - oświadczył związek scenarzystów amerykańskich. I zapowiedział na czwartek strajk.

Terroryści łączą siły

Libijska grupa bojowników islamskich przyłączyła się do Al-Kaidy Osamy bin Ladena - poinformował w sobotę na islamskiej stronie internetowej jeden z głównych liderów Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri.

Merkel w Afganistanie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybyła z wizytą do Kabulu, gdzie m.in. ma spotkać się z prezydentem Hamidem Karzajem.

Koniec reaktora w Korei

- Zespół amerykańskich ekspertów nuklearnych ma przybyć do północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego Jongbjon, by w poniedziałek rozpocząć prace przy wygaszaniu znajdującego się tam reaktora - poinformował Christopher Hill, przewodzący negocjacjom z Koreańczykami.

Pułkownik Karuna w rękach Brytyjczyków

Brytyjska policja i służby imigracyjne aresztowały Vinayagamoorthi Muralitharana, lepiej znanego jako pułkownik Karuna - przywódcę jednej z frakcji Tamilskich Tygrysów.

Wielki protest w Gruzji

70 tys. ludzi domaga się na ulicach Tibilisi ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego. Demonstranci chcą nowych wyborów i władzy, która "służy ludowi", zarzucając Saakaszwilemu dyktatorskie zapędy i łamanie wolności obywatelskich.

AI: nie wydawajcie podejrzanych o ludobósjtwo

Walcząca o prawa człowieka organizacja Amnesty International zaapelowała do wszystkich rządów, by nie wydalały do Rwandy osób podejrzanych o ludobójstwo w 1994 roku. Zdaniem AI nie mogą one liczyć tam na uczciwy proces.

Birma: junta wyrzuca przedstawiciela ONZ

Rządząca Birmą junta usuwa z kraju najwyższego rangą dyplomatę ONZ Charlesa Petrie. Decyzję tę ogłoszono zaledwie dzień przed powrotem Imbrahima Gambariego - specjalnego wysłannika Narodów Zjednoczonych.