Tajlandzcy rojaliści dalej protestują

Już trzeci dzień trwa antyrządowy protest tajlandzkich rojalistów. Manifestanci zarzucają rządowi Samaka Sundaraveja, że dąży do przekształcenia wiekowego królestwa w republikę.

J.Lo i spółka trzymają sztamę z Obamą

Susan Sarandon, Jennifer Lopez i inne gwiazdy światowego formatu spotkały się w Denver, gdzie odbywa się Narodowa Konwencja Demokratów. Chociaż pretekstem był najnowszy film Annette Bening "14 kobiet", opowiadający o kobietach-senatorach, politycznych komentarzy na temat Baracka Obamy też nie zabrakło.

Kobieta na czele Izraela?

Ponad 30 lat po odejściu ze stanowiska żelaznej Goldy Meir, na fotelu izraelskiego premiera najprawdopodobniej znów zasiądzie kobieta. Jak wynika z sondaży, szefowa izraelskiej dyplomacji Cipi Liwni zastąpi Ehuda Olmerta na stanowisku szefa rządzącej partii Kadima.

Katolicy protestują w Wietnamie

Kilkuset wiernych okupuje tereny starych zakładów tekstylnych w Wietnamie. Domagają się zwrotu przez państwo terenów zakładów. Policja ostrzega, że jeśli nie zaprzestaną protestu, czekają ich poważne konsekwencje.

"Barack jest gotowy"

- To są niezwykłe czasy. To są niezwykłe wybory. Naród amerykański jest gotowy. Barack jest gotowy. To jest nasz czas. To jest czas Ameryki - Joe Biden, zastępca Baracka Obamy, nie ma wątpliwości, kto wygra nadchodzące wybory prezydenckie w USA. Wątpliwości nie ma też Bill Clinton, który namaścił niedawnego konkurenta swojej żony Hillary.

Najbardziej wpływowe kobiety świata

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz trzeci z rzędu otwiera listę setki najbardziej wpływowych kobiet świata, publikowaną dorocznie przez magazyn Forbes. W związku z załamaniem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, tuż za nią uplasowała się Sheila Blair, prezes Federalnej Korporacji ds. Ubezpieczeń Kredytów (FDIC).

Notowania prezydenta znów rosną

Popularność francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego zdecydowanie wzrosła w sierpniu. To efekt jego zaangażowania na rzecz porozumienia gruzińsko-rosyjskiego oraz reakcja na śmierć 10 francuskich żołnierzy w Afganistanie - wynika z najnowszego sondażu instytutu Ipsos.

Rosja: zimnej wojny nie będzie

- Moskwa nie dostrzega zagrożenia nową zimną wojną z Zachodem, lecz jest przekonana, że na izolowaniu Rosji straci nie tylko ona - powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik premiera Rosji Władimira Putina. Co drugi Rosjanin uważa, że napięcie w stosunkach z Zachodem stopniowo się rozładuje.

Eksplozja za eksplozją, płonie wielki skład amunicji

Kłęby dymu widać z odległości 35 kilometrów, co chwila słychać też ogromny huk. Na Ukrainie płoną ogromne składy amunicji, w których przechowuje się aż 90 tysięcy ton różnego rodzaju pocisków artyleryjskich i min. Premier Tymoszenko zwołała posiedzenie rządowej komisji ds. nadzwyczajnych.

"Prawdziwym celem Moskwy jest obalenie rządu Gruzji"

- Musimy pomóc Gruzji w odbudowie i nie możemy pozwolić obalić rządu Gruzji, co jest prawdziwym celem Moskwy - przekonuje Richard Holbrooke, doradca Baracka Obamy. Natomiast Departament Stanu USA poinformował, że grupa G7 "potępiła" uznanie przez Rosję niepodległości Osetii Południowej i Abchazji.

Pani minister przegrała zakład

Jak się okazuje niektórzy politycy potrafią być słowni. Francuska minister zdrowia i sportu Roselyn Bachelot przegrała zakład i w poniedziałek na radzie ministrów w Pałacu Elizejskim pojawiła się w różowych, plastikowych sandałach, zupełnie nie pasujących do jej eleganckiego stroju.

Przymusowe lądowanie w Portugalii

Kolejny w ostatnich dniach samolot z usterką. Boeing 757 brytyjskich linii lotniczych Thomas Cook lecący z Anglii na Wyspy Kanaryjskie awaryjnie lądował w środę na lotnisku w Faro w Portugalii. Powód? Problem z jednym z silników.

"Miedwiediew odpowie za zimną wojnę"

- Odpowiedzialność za ewentualny początek nowej zimnej wojny poniesie wyłącznie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband, który przebywa obecnie z wizytą na Ukrainie.

Mniej opium w Afganistanie

Sukces kampanii antyopiumowej w Afganistanie. Ogłosił go dyrektor biura antynarkotykowego przy ONZ Antonio Maria Costa. Ale zdaniem sceptyków, spadek upraw opium o prawie 20 proc. to przede wszystkim efekt długotrwałej suszy.

Zwiedzać można tylko z odsłoniętą twarzą?

Dyrektor prestiżowego weneckiego muzeum przeprosił muzułmankę, którą kilka dni wcześniej ochroniarz wyprosił z budynku. Kobieta miała twarz zasłoniętą chustą. Społeczność lokalna uznała ochroniarza za bohatera.

NATO do Rosji: zmieńcie decyzję

- Rada Północnoatlantycka potępia decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu niepodległości południowoosetyjskiego i abchaskiego regionu Gruzji i wzywa Rosję do wycofania się z niej - głosi wspólne oświadczenie państw członkowskich NATO.

Bułgarski rząd tonie w konopiach

Przed budynkiem bułgarskiego rządu wznoszą się blisko 40-centymetrowe konopie indyjskie, takie, z jakich wytwarzana jest marihuana - poinformowała prywatna agencja BGNES, której fotoreporterzy natknęli się na roślinę.

Poddali się porywacze sudańskiego samolotu

Porywacze, którzy we wtorek wymusili lądowanie sudańskiego samolotu w Libii, najpierw wypuścili wszystkich zakładników, a następnie poddali się - podaje agencja Jana News. Wcześniej zażądali paliwa, aby mogli lecieć dalej do Francji. W ich rękach przez kilka godzin znajdowała się siedmiosobowa załoga samolotu.

Moskwa zgodzi się na dodatkowych obserwatorów?

- Rosja jest gotowa zgodzić się na wysłanie do stref bezpieczeństwa wokół Abchazji i Osetii Południowej większej liczby międzynarodowych obserwatorów - zapowiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Juszczenko: Rosyjskie działania to zagrożenie dla wszystkich

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko ostro potępił decyzję Kremla o uznaniu niepodległości gruzińskich prowincji: Abchazji i Południowej Osetii. - To, co się stało stwarza zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla jednego kraju - mówił w wywiadzie dla agencji Reuters, zaznaczając przy tym, że Kijów może podnieść kwestię warunków finansowych stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Merkel potępia Rosję

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jednoznacznie potępiła decyzję Rosji o uznaniu dwóch separatystycznych republik Gruzji - Abchazji i Osetii Płd. - podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. - Obecność rosyjskich wojsk w części Gruzji jest poważnym pogwałceniem porozumienia o zawieszeniu broni - powiedziała Miedwiediewowi szefowa niemieckiego rządu.

"Ukraina może być następnym celem Rosji"

Europejski komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn zaapelował w środę do Unii Europejskiej o zamanifestowanie poparcia dla europejskich aspiracji Kijowa. A to dlatego, by ubiec potencjalne zakusy Kremla na Ukrainę. - Ukraina może być następnym celem nacisku politycznego Rosji - przestrzegał Rehn na spotkaniu z fińskimi ambasadorami w Helsinkach.

Chcieli zabić premiera Browna?

Już pięciu podejrzanych zatrzymano w związku z groźbami zabicia premiera Wielkiej Brytanii - poinformowała brytyjska policja. Groźby pojawiły sie w internecie na stronach ekstremistycznej organizacji.

Szczurze mięso w cenie

W związku z postępującą wciąż inflacją w Kambodży, rośnie tam cena mięsa szczurzego. Najuboższych nie stać na nic innego, więc mięso gryzoni od dawna jest tam bardzo popularne. Również w Tajlandii, Wietnamie i Indii, w ramach walki z drożyzną zachęca się do spożywania szczurów.

Czy Rosja wygrała w konflikcie kaukaskim?

Europejskie dzienniki przyjęły krytyczny ton wobec wtorkowej decyzji prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o uznaniu niepodległości dwóch gruzińskich prowincji. W swoich komentarzach podkreślają negatywne konsekwencje nie tyle dla Zachodu, ile właśnie dla Moskwy. Nawet rosyjski dziennik "Wiedomosti" dostrzega ryzykowność takiego rozstrzygnięcia.

Gdzie Rosja nie może, tam Berlusconiego pośle?

Prawie wszyscy europejscy politycy wyrazili swoje oburzenie rosyjską interwencją w Gruzji. Ale w Rzymie, jak na razie, jest cicho. W tej sytuacji rosyjski "Kommiersant" spekuluje, że pośrednikiem w ochładzających się kontaktach między Moskwą a Zachodem może zostać włoski premier Silvio Berlusconi.

Prezydent faworyzuje chrześcijan?

Dziesiątki tysięcy buddystów z Korei Południowej wyszły na ulice Seulu, by dać upust narastającej od miesięcy frustracji. Buddyści mają za złe prezydentowi Li Miung Bakowi, że obsadzając administrację rządową faworyzuje chrześcijan.

Talibowie zastrzelili Japończyka

Talibowie zabili porwanego we wtorek Japończyka pracującego dla jednej z misji humanitarnej. Jego ciało znaleziono w środę z ranami postrzałowymi.

Amerykański okręt wpłynął do Batumi

Amerykański okręt Dallas z pomocą humanitarną dla Gruzji zmienił kurs i wpłynął do portu w gruzińskim Batumi zamiast do Poti, gdzie Rosjanie ustawili punkty kontrolne. - Po przeanalizowaniu sytuacji podjęto decyzję, że Dallas popłynie do Batumi - poinformowała ambasada USA w Gruzji Hatia Dżindżichadze.