USA: wywiad może znów zmienić zdanie

Aktualizacja:
 
Gates: wywiad może zmienić zdanieArchiwum TVN24

Ledwo Stany Zjednoczone zapowiedziały zmianę swojej militarnej strategii, a już mówią, że wszystko znów może się zmienić. - Nowy system będzie bardziej elastyczny. Dzięki temu łatwiej będzie go można dostosować w przypadku, gdyby wywiad ponownie zrewidował swoją ocenę tempa prac Iranu nad rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu - oświadczył amerykański sekretarz obrony Robert Gates.

Nowy system obrony przeciwrakietowej w Europie, który administracja Baracka Obamy zamierza rozwijać zamiast tarczy antyrakietowej z elementami w Polsce i Czechach, będzie bardziej elastyczny. Dzięki temu łatwiej będzie go można dostosować w przypadku, gdyby wywiad ponownie zrewidował swoją ocenę tempa prac Iranu nad rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu Robert Gates

Większe szanse na odparcie Iranu

- Bardziej niż ktokolwiek inny zdaję sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z nadmiernym poleganiem na służbach wywiadowczych, bowiem widziałem, jak często się myliły - powiedział Gates, który w przeszłości stał na czele Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

- Gdyby wywiad się pomylił i Iran rozwinąłby swój arsenał wcześniej, niż przewidywano, nowa architektura (obrony przeciwrakietowej) daje nam większe szanse, że poradzimy sobie z tym - tłumaczył amerykański minister obrony.

Zmiana planów

W czwartek Amerykanie poinformowali o tym, że rezygnują z dotychczasowych planów budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Decyzja ta oparta na zmianie oceny zagrożeń płynących z Iranu.

Raport służb specjalnych z maja tego roku, na którym administracja Obamy oparła swoją decyzję w sprawie tarczy, mówił, że Iran będzie miał międzykontynentalne rakiety balistyczny najwcześniej między 2015 a 2020 r.

Co innego mówił raport, na którym swoje plany opierała administracja George'a W. Busha. Wskazywał on, że Teheran wejdzie w posiadanie rakiet już w latach 2012-2015. To administracja George'a Busha była gorącym zwolennikiem instalacji elementów amerykańskiego systemu obrony w Europie Środkowo-Wschodniej. I jeszcze za czasów tej administracji podpisane zostały umowy USA z Polską i Czechami.

CZYTAJ RAPORT - USA REZYGNUJĄ Z TARCZY

CZYTAJ CZYM JEST NOWY SYSTEM

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24