Gates broni decyzji ws. tarczy

 
Gates zapewnia, że USA nie ugięły się RosjiTVN24

Fala krytyki uderzyła w rząd Baracka Obamy po tym, jak anulował plany budowy tarczy antyrakietowej w Europie. W obronie decyzji staje amerykański minister obrony Robert Gates, który krytykom odpowiada na łamach dziennika "New York Times". Nową strategię USA reklamuje jako lepszą i bardziej pragmatyczną.

W artykule pt. "Lepsza obrona rakietowa dla bezpieczniejszej Europy", zamieszczonym w niedzielę w internetowym wydaniu "New York Timesa", amerykański minister obrony argumentuje, że nowy system - oparty na przechwytywaniu rakiet nieprzyjaciela z morza i z lądu - będzie zarówno szybszy, jak i skuteczniejszy, jeśli chodzi o likwidację jakiegokolwiek zagrożenia ze strony Iranu.

Tak jak polski premier

Gates argumentując słuszność decyzji USA, przytoczył słowa polskiego premiera Donalda Tuska: "Ta propozycja jest, krótko mówiąc, lepszym rozwiązaniem - uznał to premier Polski Donald Tusk, nazywając ją 'szansą wzmocnienia bezpieczeństwa Europy'. To dobitny wyraz naszych niezmiennych zobowiązań wobec amerykańskich sojuszników z NATO w Europie - żelazny dowód, że Stany Zjednoczone uważają, że Sojusz winien być silny - czytamy w "NYT".

CZYTAJ O NOWYM SYSTEMIE

Tarcza "nierealistyczna"

Minister zaznaczył, że "sprawy obrony antyrakietowej traktowane były przez niektórych niemal na granicy świętości, a jakiekolwiek zmiany - jako odrzucenie czy złamanie wiary". Według niego poponowany wcześniej system tarczy przeciwrakietowej był "nierealistyczny, nadmiernie kosztowny i zapewne nigdy nie zostałby w praktyce wcielony w życie".

Gates zaznaczył USA nie zrezygnuje z systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. - W Europie istnieć będzie amerykański system obrony przeciwrakietowej, chroniący stacjonujące tam nasze odziały i naszych sojuszników z NATO (...) Wzmacniamy a nie osłabiamy obronę rakietową Europy - zaznaczył.

Minister po raz kolejny podkreślił także, że "stanowisko Rosji i jej ewentualne reakcje nie odegrały żadnej roli w kwestii rekomendacji, jakie przedstawił prezydentowi Obamie w tej sprawie".

Za tarczą od zawsze

Gates oświadczył, że był zdecydowanym zwolennikiem tarczy przeciwrakietowej od momentu, gdy system po raz pierwszy został zaproponowany jeszcze przez prezydenta Ronalda Reagana w 1983 roku. - Chciałbym jednak, by jak najszybciej stał się on operacyjny, a także do maksimum wykorzystywał w zwalczaniu przyszłych zagrożeń atuty, wynikające z najnowszych technologii.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24