Gazeta przeprasza za prezydenta szympansa

Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni rysunkiem - amerykański dziennik "New York Post" okazuje skruchę po zamieszczeniu satyrycznego rysunku przedstawiających szympansa i dwóch policjantów. Dla wielu szympansem miał być prezydent Barack Obama.

"Ten rząd nie wróży pokoju"

Nie będziemy układać się z izraelskim rządem, chyba że zaakceptuje on ustalenia dotyczące powstania dwóch państw, wstrzyma kolonizację i będzie szanował wcześniejsze umowy - to reakcja Palestyńczyków na nowy izraelski rząd. Prezydent Izraela Szimon Peres misję utworzenia nowego gabinetu powierzył szefowi prawicowej partii Likud Benjaminowi Netanjahu.

Prezydent przyjął dymisję premiera

Łotwa będzie miała nowy rząd. Prezydent tego kraju Valdis Zatlers ogłosił właśnie, że przyjął rezygnację rządu premiera Ivarsa Godmanisa.

Sterroryzowali turystów granatami

Kilka godzin grupa turystów była przetrzymywana w hostelu w Rio de Janeiro w Brazylii, przez rabusiów, którzy w tym czasie przeczesywali im walizki. To już drugi taki napad w tym tygodniu, poprzedzającym światowej sławy karnawał. Gdy tysiące turystów przybywa do miasta, aby uczestniczyć w kolorowej paradzie, Rio staje się rajem dla rabusiów.

Europa Wschodnia radzi osobno nad kryzysem

1 marca szefowie rządów i państw UE spotkają się w Brukseli w sprawie kryzysu gospodarczego. Wcześniej tego samego dnia z polskiej inicjatywy we własnym gronie radzić będą przedstawiciele Europy Wschodniej.

Zabójstwa dziennikarzy w Rosji są "normalne"

W Rosji dziennikarze są zabijani, opinia publiczna uważa to za "normalne", zaś Zachód milczy - taką ostrą ocenę zakończenia procesu w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej wygłosił francuski filozof Andre Glucksmann we włoskim dzienniku "Corriere della Sera".

Estonia przyjmie więźniów Guantanamo

Estonia jako jeden z nielicznych członków Unii Europejskiej otworzy swoje więzienia dla przestępców osadzonych w amerykańskim Guantanamo. Estoński rząd zaproponował, że na teren swojego kraju przyjmie dwóch więźniów.

Bomba na pogrzebie

Zamachowiec samobójca wysadził się podczas szyickiego pogrzebu w mieście Dera Ismail Khan, na północnym zachodzie Pakistanu. Zginęło co najmniej 30 osób, a 60 zostało rannych.

Biopaliwa to grzech

Muzułmański duchowny z Arabii Saudyjskiej tak bardzo przejął się nakazami Koranu, który zabrania wiernym styczności z alkoholem, że posunął się do odradzania muzułmanom używania biopaliw, których element stanowi alkohol.

Kładli rury, znaleźli wrak wojennego okrętu

Znakomicie zachowany wrak francuskiego okrętu wojennego "Danton" przez przypadek odkryli pracownicy spółki prowadzącej badania dna Morza Śródziemnego. Statek został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny w 1917 r.

Ostatnie 180 dni Amerykanów

Prezydent Kirgistanu nie dał dużo czasu Amerykanom na negocjacje w sprawie bazy w Manas. Dzień po tym jak wyrzucenie Amerykanów zaaprobował parlament, Kurmanbek Bakijew podpisał się pod jego decyzją. Waszyngton ma teraz 180 dni na ewakuację.

Samolot pasażerski ostro pikował

Pasażerowie samolotu amerykańskich linii Northwest, lecącego z Manili przez Tokio do Los Angeles przeżyli ciężkie chwile, gdy maszyna wpadła nad Japonią w ciężkie turbulencje.

Do Waszyngtonu tylko przez Seul

Dla sekretarz stanu USA Hillary Clinton jest jasne, że droga do poprawy stosunków Korei Płn. z Waszyngtonem musi wieść przez pojednanie pheniańskiego reżimu z Seulem. Clinton w czasie swojej podróży po Azji, gościła w Korei Południowej.

Co robił Kuchciak, żeby uwolnić Polaka?

Zenon Kuchciak - specjalny wysłannik MSZ, który miał pomóc uwolnić porwanego w Pakistanie Polaka - po czwartkowym przesłuchaniu przez sejmową speckomisję, jak na prawdziwego profesjonalistę przystało, nie powiedział dziennikarzom nic. Bardziej rozmowny był za to informator "Dziennika".

"Watykan zwleka z beatyfikacją Jana Pawła II"

Biskup Tadeusz Pieronek nie wyklucza, że Stolica Apostolska spowolniła tempo procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W wywiadzie dla włoskiego katolickiego portalu internetowego Pontifex polski biskup przyznał, że "zastanawia się, na co jeszcze czekają".

Ratownicy zostawili w śniegu człowieka?

Wielki skandal wybuchł w Argentynie, jak wyszło na jaw, że grupa ratowników górskich, która ruszyła na pomoc alpinistom, dopuściła do zamarznięcia ich przewodnika. Trwa dochodzenie, czy alpinista jeszcze żył w momencie, gdy ratownicy zostawili go w śniegu.

Przestrzelili silnik, przemytnicy podnieśli ręce

Rzadkie wideo z bardzo udanej akcji kolumbijskiej marynarki. Helikopter wojskowy przestrzelił silniki łodzi przemytników kokainy. Do tak uszkodzonej łodzi zbliżyła się jednostka marynarki wojennej. Przechwycono 400 kilogramów kokainy.

Rządu jedności narodowej nie będzie?

Prezydent Izraela Szimon Peres robi, co może, żeby doprowadzić do powstanie rządu jedności narodowej, który wyeliminowałby z rządzenia skrajną prawicę. Jego wysiłki mogą jednak pójść na marne.

Pędził galopem przez Paryż, ścigała go policja

Lawirował między samochodami, pędził pod prąd, umykał paryskim radiowozom. Uciekał galopem przez samo centrum Paryża. Wcześniej zrzucił z grzbietu jeźdźca Gwardii Republikańskiej. Rumak w końcu poddał się w ślepej uliczce.

"Nie stać nas na porażkę w Afganistanie"

To, że konfliktu w Afganistanie nie da się wygrać samą armią, komentatorzy podkreślają od dawna. Ale szef NATO Jaap de Hoop Scheffer podkreślił to jeszcze raz, podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony NATO w Krakowie.

Nowy spór Polski z Ukrainą?

Wzajemna niechęć Polaków i Ukraińców może wkrótce znów się nasilić. Ukraińcy ostrzegają, że zaplanowane na koniec lutego uroczystości poświęcone 65. rocznicy zbrodni na polskich mieszkańcach wsi Huta Pieniacka w obwodzie lwowskim mogą przerodzić się w kolejną, "polsko-ukraińską wojnę o historię".

Lichwa kwitnie w Chinach

Kryzys nie jedno ma imię. Są tacy, którzy potrafią na nim zarobić. Lombardy i lichwiarze w Chinach, w czasie gdy inny tracą majątki, zarabiają krocie. Pierwsze od dekady osłabienie wzrostu gospodarczego zmusiło bowiem Chińczyków do szukania nowych źródeł gotówki.

Chodorkowski wróci do Moskwy. Na proces

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu naftowego Jukos i osobisty wróg Kremla, 3 marca pojawi się w Moskwie. Zostanie przewieziony z więzienia na dalekiej Syberii. Rozpocznie się wtedy nowy proces byłego oligarchy.

Czy litewski Polak może być wierny?

Litewski Sąd Konstytucyjny powinien zająć się kwestią, czy posiadacz Karty Polaka może być litewskim posłem. Wątpliwości ma część miejscowych deputowanych.

Iran zwolnił atomowe tempo

Iran najwyraźniej zwolnił tempo projektu wzbogacania uranu, ważnego etapu w budowie bomby atomowej - wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Za to na terenie Syrii, inspektorzy MAEA odnaleźli ślady radioaktywnego pierwiastka.

Waszyngton nie traci nadziei na bazę

Kirgiski parlament postanowił - Amerykanie mają się wynieść z bazy wojskowej Manas pod Biszkiekiem. Waszyngton mimo to wciąż nie traci nadziei, że w Kirgistanie zostanie.

25-latek ma przejąć atomowy reżim

Przywódca Korei Północnej 67-letni Kim Dzong Il przygotowuje najmłodszego syna, Kim Dzong Una, do przejęcia władzy w państwie – informują źródła południowokoreańskie.

Rosjanie zatopili chiński statek

Rosyjskie okręty zatopiły przed kilkoma dniami na Morzu Japońskim, nieopodal Władywostoku, chiński frachtowiec z 16 osobami na pokładzie - pisze w czwartek rosyjski dziennik "Kommiersant". Rosjanie nie pomogli tonącym członkom załogi.

Oskarżeni o zabójstwo Politkowskiej niewinni

Czterech oskarżonych o udział w zabójstwie znanej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej zostało uznanych za niewinnych. Adwokaci rodziny zamordowanej i tak uważali, że są figurantami.

Niemcy zajmą się Traktatem za trzy, cztery miesiące

Czesi przyspieszyli proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, tymczasem Niemcom się nie spieszy. Wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności Traktatu z ustawą zasadniczą można się spodziewać dopiero za trzy, cztery miesiące.