Berlusconi: wydałem 200 mln euro na sędziów

Słynący z oryginalnych wypowiedzi premier Włoch zaskoczył po raz kolejny, tym razem przez przypadek. Podczas konferencji prasowej w Rzymie przytrafił mu się wyjątkowo ciekawy lapsus - Berlusconi powiedział, że wydał 200 mln euro na "doradców i sędziów".

Odda 1,4 mln dolarów na dobroczynność

Nie czuję, że zasłużyłem, by znaleźć się w grupie takich postaci, które wcześniej otrzymały tę nagrodę - powiedział na konferencji prasowej przed Białym Domem prezydent USA Barack Obama. W piątek prezydent został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Cała suma, czyli 1,4 miliona dolarów, zostanie przeznaczona na cele dobroczynne.

"To bardzo smutna decyzja"

Przywódcy świata w pierwszych komentarzach są zachwyceni Noblem dla Baracka Obamy. Nawet Irańczycy nie szczędzą ciepłych słów. Decyzję skrytykowała laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 r., pochodząca z Irlandii Północnej Mairead Corrigan Maguire. - To bardzo smutna i przedwczesna decyzja - stwierdziła.

Naukowiec z CERN człowiekiem Al-Kaidy?

Jeden z dwóch aresztowanych w tym tygodniu we Francji mężczyzn podejrzanych o współpracę z Al-Kaidą był badaczem pracującym w CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) - poinformowały w piątek francuskie źródła sądowe.

Przemoc wobec gejów to zbrodnia z nienawiści

Ataki na osoby odmiennej orientacji seksualnej są federalnymi "przestępstwami z nienawiści". Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek stosowną ustawę większością głosów 281 do 146.

Wypadek autokaru w Niemczech. Polacy wśród rannych

30 osób zostało lekko rannych w wypadku autobusu, do jakiego doszło rano pod Berlinem – podaje Polskie Radio. Większość pasażerów autokaru stanowili Polacy, przeważnie ze Szczecina, podróżowali nim także Niemcy. Według firmy przewozowej – wszyscy pasażerowie po opatrzeniu ran mogli udać się w dalszą podróż.

Klaus potwierdza: chcę zmiany Traktatu

Prezydent Czech Vaclav Klaus potwierdził w piątek, że zanim złoży swój podpis pod ratyfikacją Traktatu Reformującego Unię Europejską, chce uzupełnienia go przypisem, który ograniczy obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej. Wcześniej o żądaniu specjalnego dopisku wspominał premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

Dlaczego to Norwegowie go przyznają

Pokojowa Nagroda Nobla dla Baracka Obamy wzbudziła wiele kontrowersji i wątpliwości, czy nie był to aby wybór polityczny. Kto więc przyznaje to prestiżowe wyróżnienie i dlaczego Alfred Nobel nie powierzył decyzji o jego przyznaniu Szwedom?

NASA "zbombardowała" Księżyc

Gdyby ktoś leciał kosmicznym promem z Marsa na Ziemię, dolatując w okolicę naszej planety o godzinie 13.30 mógłby wpaść w niemałą panikę. Oto bowiem wtedy NASA postanowiła "ostrzelać" Księżyc. Gdyby kosmiczny turysta spytał jednak przez radio, co się dzieje, usłyszałby zapewne: wszystko pod kontrolą, my tylko szukamy wody.

Rosja zmienia zdanie o nowej tarczy

Jeszcze dwa dni temu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow mówił, że nowy projekt tarczy antyrakietowej jest mniej groźny dla Rosji niż poprzedni proponowany. W piątek Ławrow mówi co innego.

"Kto? Co? Obama?"

- Kto? Co? Tak szybko? - dziwił się nagrodzie Nobla dla Baracka Obamy polski laureat tego wyróżnienia Lech Wałęsa. - On proponuje, on zaczyna, natomiast musi jeszcze zrobić - dodał Wałęsa.

Po ośmiu miesiącach jest szef MSZ

Po ponad ośmiu miesiącach przerwy Ukraińcy znów mają szefa dyplomacji. Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w piątek kandydaturę Petra Poroszenki na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Klaus chce mieć jak Polacy

Prezydent Czech nie ustępuje ws. Traktatu Lizbońskiego. Szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka powiadomił w piątek, że chce, by Czechy miały takie same rozwiązania jak Polska i Wielka Brytania ws. stosowania Karty Praw Podstawowych. Jeszcze przed spotkaniem z Klausem, Buzek mówił, że nowe żądania czeskiego prezydenta, to w pierwszym rzędzie wewnętrzna sprawa Czechów i to oni się z nią muszą uporać.

Zaskoczyli nie pierwszy raz

Komitet norweskiego parlamentu przyznający Pokojową Nagrodę Nobla decyzją o uhonorowaniu Baracka Obamy zaskoczył nie po raz pierwszy. W ponadstuletniej historii nagrody werdykty częściej budziły zdziwienie, niż były przyjmowane z powszechną akceptacją. Przypominamy kilka decyzji, na które świat patrzył z niedowierzaniem.

Berlusconi: wszyscy przeciwko mnie, z wyjątkiem narodu

Premier Włoch Silvio Berlusconi nie może pogodzić się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który odebrał mu immunitet. W kolejnej krytycznej pod adresem swoich przeciwników uwadze uznał, że wszyscy "z wyjątkiem narodu, który jest jedynym suwerenem w demokracji", są przeciwko jego rządowi.

Rozrzutność dworu ukrócona

Do tej pory holenderska rodzina królewska obficie korzystała z kiesy państwowej. Teraz rząd zamierza pozbawić rodzinę królowej Beatrix niektórych przywilejów.

Atak na autobus. Ponad 40 osób nie żyje

Bomba ukryta w samochodzie zniszczyła autobus w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu. Według pakistańskich władz w zamachu zginęło co najmniej 41 osób, a 100 zostało rannych.

Suu Kyi współpracuje z juntą

Birmańska junta wojskowa przyjęła propozycję prześladowanej opozycjonistki Aung San Suu Kyi. Noblistka zaproponowała generałom współpracę, której efektem ma być zniesienie zachodnich sankcji nałożonych na Birmę.

Azjaci przyciskają Kima

Phenian nie powinien dostawać pomocy gospodarczej, zanim nie podejmie konkretnych kroków w celu likwidacji swego programu nuklearnego. Przywódcy Korei Południowej i Japonii uzgodnili nowe podejście w rozmowach z Koreą Północną.

Śmiertelne huragany i powodzie

Wezbrane rzeki zalewają osady, pola i drogi. Pękają tamy, a tysiące ludzi są odciętych od świata. Filipiny kolejny dzień zmagają się ze skutkami tajfunów.

Wojna w Afganistanie potrwa kolejny rok

Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) uzyskały od Rady Bezpieczeństwa ONZ mandat na kolejny rok prowadzenia operacji w Afganistanie. Z informacji płynących z Białego Domu wynika, że w czasie tego roku amerykański kontyngent wojenny urośnie w siłę.

Krzyż narusza wolność?

W jednym z kalifornijskich parków narodowych od lat stoi krzyż upamiętniający Amerykanów poległych w I wojnie światowej. Jedna z liberalnych organizacji uważa jednak teraz, że krzyż narusza konstytucyjny rozdział kościoła od państwa.

"Chłopcy" byli pełnoletni, a obrona Polańskiego "zbyt emocjonalna"

Francuski minister kultury Frederic Mitterrand wycofuje się ze swoich słów, w których wyraził oburzenie z powodu zatrzymania w Szwajcarii Romana Polańskiego. Media spekulują, że nagła zmiana postawy polityka spowodowana jest kontrowersjami, jakie powstały wokół jego kontaktów seksualnych z tajlandzkimi "chłopcami".

Dwa zdania? "Żąda niemożliwego"

Prezydent Czech Vaclav Klaus podpisze Traktat Lizboński, ale najpierw domaga się uzupełnienia jego treści o dwa zdania odnoszące się do Karty Praw Podstawowych. - Nie ma możliwości spełnienia żądań Vaclava Klausa bez ponownej ratyfikacji Traktatu – mówi tvn24.pl sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz. Szef francuskiej dyplomacji ocenia: - Klaus wyszukuje trudności.

Pokojowy Nobel dla Hu?

W piątek przed południem poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród faworytów jest Chińczyk Hu, ale nie chodzi o prezydenta ChRL Hu Jintao, ale dysydenta Hu Jia. Poza tym największe szanse daje się premierowi Zimbabwe Morganowi Tsvangirai oraz afgańska działaczka na rzecz praw człowieka Sima Samar.

Ostatni wielki proces o nazistowskie zbrodnie

Oskarżony przez niemiecką prokuraturę o współudział w zamordowaniu 27,9 tys. Żydów w obozie koncentracyjnym w Sobobirze John Demjaniuk stanie przed sądem 30 listopada - zadecydował niemiecki sąd krajowy. Według fachowców będzie to ostatni duży proces o zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej.

Pułaski jak Matka Teresa

Amerykański Kongres nadał pośmiertnie obywatelstwo USA konfederacie barskiemu i bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu. Inicjatywę demokratycznego kongresmana Dennisa Kucinicha Kongres uchwalił jednogłośnie w środę.

W południe, z pompą - prezydent podpisze traktat

- Taka jest decyzja, pan prezydent podpisze Traktat Lizboński w sobotę o godz. 12:00 - powiedział w TVN24 szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Uroczystość planowana jest z pompą - zaproszono szefa Komisji Europejskiej, przewodniczącego europarlamentu i premiera Szwecji.

88-letni esesman stanie przed sądem

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zgodził się na sądzenie za zbrodnie wojenne 88-letniego Heinrichowi Boere, byłego esesmana oskarżonego o zbrodnie popełnione Holandii. Proces w Akwizgranie rozpocznie jeszcze w tym miesiącu (28 października) i potrwa do 28 grudnia.