Z Katyniem bez zmian

Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach odrzuciła kolejne wnioski rodzin ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku - donosi PAP, powołując się na źródło, które zna treść pism prokuratury. Informacje te potwierdził w poniedziałek PAP Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie.

Chińczycy rozstrzelali Ujgurów

Dziewięciu Ujgurów zostało rozstrzelanych za udział w lipcowych zamieszkach etnicznych w prowincji Sinkiang - podały w poniedziałek państwowe media.

Merkel: Niemcy nie byli pierwsi

Kanclerz Angela Merkel podziękowała "Solidarności" za wkład w walkę z komunizmem. - Niemcy nie byli pierwszymi... - mówiła. Wcześniej w towarzystwie byłego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa oraz Lecha Wałęsy i setek berlińczyków, przeszła w ze wschodu na zachód mostem Boesebruecke niedaleko byłego punktu kontrolnego między obiema częściami Berlina na Bornholmer Strasse. To tam przed 20 laty otwarto pierwszy szlaban graniczny między NRD a Berlinem Zachodnim.

Żydzi bronią Kamińskiego

Oskarżenia Michała Kamińskiego o antysemityzm są niesprawiedliwe, bezpodstawne i umotywowane politycznie - uznało 27. czołowych przedstawicieli gminy żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Stanęli oni w obronie Kamińskiego, atakowanego przez szefa MSZ Davida Milibanda.

"Słuchają tego porywacze!"

Piraci słuchają wypowiedzi członków rządu na temat działań ws. porwanego statku "Alakrana", dlatego należy działać dyskretnie - oświadczył premier Hiszpanii Jose Zapatero podczas wspólnej konferencji z polskim premierem. Statek porwano 2 października, a wraz z nim 36-osobowa załogę.

"Szybko się zapomina, jak to było"

Kiedyś dzielił ich mur, dziś mogą swobodnie spacerować między dawnymi granicami. Mieszkańcy Berlina nie zapominają jednak o swojej historii i miejscach, gdzie się toczyła.

20 lat temu Merkel była w Polsce

Po raz pierwszy o możliwości zjednoczenia Niemiec Angela Merkel usłyszała ... w Toruniu - trzy dni po upadku muru berlińskiego była tam na sympozjum naukowym. O pobycie w Polsce i reakcji na historyczne wydarzenie przyszłej kanclerz Niemiec mówi dla TVN24 prof. Jacek Karwowski.

Mur, dziecko Chruszczowa

Na pomysł zbudowania muru, który podzielił Berlin wpadł Nikita Chruszczow, pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. - Budowa trwała wiele lat. System obrony NRD był nadzwyczaj skomplikowany. Sam mur był tylko jego częścią. Dalej były pola minowe i samopały, czyli karabiny maszynowe strzelające w momencie, gdy w ich polu widzenia pojawił się człowiek - opowiadał w TVN24 Bogusław Wołoszański.

Wszystkie mury tego świata

20 lat temu runął w Berlinie mur hańby i niesprawiedliwości. Symbol końca podziałów między wschodnią, a zachodnią Europą. Jednak od tego czasu zbudowano ponad 10 tys. innych dzielących państwa i ludy barier. Większość z nich powstała po 1989 roku.

A/H1N1 paraliżuje Włochy

Fala zachorowań na nową grypę we Włoszech paraliżuje tamtejszą służbę zdrowia. Ogromne kolejki oczekujących na pogotowiu i zablokowane z powodu przeciążenia centrale telefoniczne służb medycznych uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Liczba chorych grypę wzrosła we Włoszech do 700 tys., z czego prawie 3 tys. to zdiagnozowane przypadki A/H1N1. 33 osoby zmarły. Pierwszy przypadek śmiertelny odnotowano także na Łotwie.

Fala porwań w Bułgarii

W niepokojącym tempie rośnie liczba porwań w Bułgarii - ostrzega tamtejsza policja. W 2009 roku w Bułgarii porwania dla okupu wzrosły dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Przeciętnie na uprowadzeniu zarabia się 600 tys. euro..

Polacy i Rosjanie o trudnej historii

Przedstawiciele z Polski i Rosji spotkają się w Moskwie, by ustalić szczegóły publikacji poświęconej trudnym problemom w historii stosunków między Rosją a Polską w XX wieku. Przygotowywana od ponad roku praca obejmuje okres od odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku po czasy współczesne. Zgodnie z założeniami wydarzenia opisane zostaną z dwóch perspektyw.

Lech Wałęsa: 50% zasługi papieża, 30% Solidarności

Największy wkład w upadek muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec miał Jan Paweł II - stwierdził przebywający w Berlinie Lech Wałęsa. - To Ojciec Święty poruszył masy w imię Ojca i Ducha Świętego - mówi były prezydent. Wałęsa nie omieszkał też wspomnieć o swoim udziale w tym wydarzeniu.

"Jedność w Niemczech nie została jeszcze osiągnięta"

Jedność Niemiec, zwłaszcza w sferze gospodarczej, nie została jeszcze całkowicie osiągnięta - oceniła kanclerz Angela Merkel w 20. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego. W Berlinie rozpoczęły się już uroczystości upamiętniające zburzenie symbolu końca podziałów między wschodnią, a zachodnią Europą.

14 ofiar osunięć ziemi

Mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Celebes (Sulawesi) na Oceanie Spokojnym walczą ze skutkami silnych opadów deszczu. W wyniku osunięć ziemi zginęło co najmniej 14 osób.

"Należy świętować bezprecedensowy sukces"

Należy świętować bezprecedensowy sukces, ponieważ to, co jest dzisiaj, trzeba mierzyć miarą oczekiwań w 1989 roku - pisze w poniedziałkowym "Washington Post" Anne Applebaum. Jak podkreśla dwadzieścia lat temu, kiedy zburzono mur berliński, przewidywano bardziej burzliwy proces wychodzenia z komunizmu w Europie Wschodniej, więc to, co się potem stało, jest ogromnym sukcesem.

Trabant, Erich Honecker i Piaskowy Dziadek

Checkpoint Charlie, Katarina Witt, ogórki szprewaldzkie, trabant i Erich Honecker - to symbole NRD, zachodniej flanki Układu Warszawskiego i wizytówki demoludów. Przypominamy je w naszym Alfabecie NRD.

Katastrofa śmigłowca. Piloci nie żyją

Dwóch amerykańskich pilotów zginęło w katastrofie śmigłowca w prowincji Salaheddin na północy Iraku - poinformowało w poniedziałek w komunikacie dowództwo USA.

Obama zdecyduje o losie zabójcy z Teksasu?

Życie sprawcy masakry z Fort Hood w rękach Baracka Obamy. To właśnie prezydent USA będzie musiał osobiście zdecydować o egzekucji Nidala Malika Hasana, jeśli zostanie on skazany na śmierć za morderstwa - donosi "Daily Telegraph" na swojej stronie internetowej.

Rośnie liczba ofiar grypy na Ukrainie, prawie milion chorych

Do 155 wzrósł tragiczny bilans ofiar szalejącej na Ukrainie grypy. Do szpitali w całym kraju trafiło już ponad 48 tys. chorych, z czego prawie pół tysiąca znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem prezydent Ukrainy poinformował, że nie ma podstaw, by wprowadzać stan wyjątkowy.

Dobę po ataku kolejny krwawy zamach

Zaledwie dobę po krwawym zamachu w Peszewarze, w którym zginęło 8 osób, doszło do kolejnego ataku samobójczego. Zamachowiec wysadził się na jednej z głównych dróg. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Wojsko Chaveza w stanie gotowości

Hugo Chavez nakazał siłom zbrojnym Wenezueli, by były przygotowane na konflikt zbrojny z Kolumbią. Prezydent ogłosił, że żołnierze powinni być gotowi, jeśli USA zdecyduje się sprowokować wojnę między sąsiadującymi krajami Ameryki Łacińskiej.

Od bramy Stoczni Gdańskiej do Bramy Brandenburskiej

- Demokratyczna rewolucja 1989 r. zaczęła się przed bramą Stoczni Gdańskiej, a skończyła przed Bramą Brandenburską w Berlinie - mówił w niedzielę wieczorem Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wygłosił przemówienie podczas uroczystości w niemieckim Bundestagu inaugurującej obchody 20. rocznicy zburzenia muru berlińskiego. Na poniedziałek zaplanowana jest główna część uroczystości.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Silne trzęsienie ziemi o mocy 6,7 st. odnotowano w niedzielę w pobliżu Sumatry, na wyspie Sumbawa - poinformowały amerykańskie służby meteorologiczne.

Krytykował przełożonych w internecie. Został zwolniony

Rosyjski milicjant został zwolniony w niedzielę ze służby po tym, gdy w serwisie internetowym YouTube oskarżył przełożonych o różnego rodzaju nadużycia. Nagranie obejrzało 200 tys. osób. Zarzuty milicjanta zostały zdementowane.

"Nie jestem zaskoczony tym, co zrobił Hasan"

Amerykański wojskowy psychiatra, major Nidal Malik Hasan, który w czwartek zastrzelił 13 osób i ranił 29 w bazie Fort Hood w Teksasie, denerwował się wcześniej tym, że wojna z terrorem jest "wojną z islamem". - Patrząc wstecz, nie jestem zaskoczony tym, co zrobił - wyznał w niedzielę dobry znajomy zabójcy.

Horror włoskich kierowców

Można powiedzieć, że włoscy kierowcy podróżując po swoich miastach przeżywają prawdziwy horror. Według najnowszych danych w ulicznych korkach spędzają nawet ponad 10 dni w roku.

Brytyjskie wojsko zmienia strategię w Afganistanie

Brytyjskie wojsko zmienia strategię pobytu swoich żołnierzy w Afganistanie. Tygodnik "Sunday Times" poinformował, że dowództwo brytyjskiej armii pracuje nad planami zakładającymi wycofanie własnych sił w afgańskiej prowincji Helmand z izolowanych wysuniętych baz do większych ośrodków miejskich.

Mur berliński wersja 2.0

W Berlinie znów wyrósł. Tym razem wirtualny. Rekonstrukcją muru dzielącego niegdyś Wschód od Zachodu zajęli się młodzi projektanci.