"Chavezowi zostały dwa lata życia"

Stan zdrowia kontrowersyjnego prezydenta Wenezueli ma być znacznie gorszy, niż jest to podawane do wiadomości publicznej. - Zostały mu nie więcej niż dwa lata życia - mówi Salvador Navarrete, który był do niedawna osobistym chirurgiem Hugo Chaveza. Prezydent Wenezueli ma mieć złośliwego guza w biodrze.

Anarchiści mieli plan. "Byliśmy podzieleni na dwie falangi"

- W Rzymie wygraliśmy, bo mieliśmy plan, byliśmy zorganizowani - mówi anonimowy anarchista. - Mówię jako ktoś, kto jest na wojnie. Ona się nie skończyła - dodaje w rozmowie z dziennikarzem. Bilans "wojny"? 135 rannych, milion euro strat i wielkie zniszczenia w centrum Rzymu. Gwałtowne zamieszki, w które przekształciła się pokojowa demonstracja "oburzonych", nie były przypadkowe.

Tymoszenko pogrążył "donos" z Rosji

Oficjalne pismo rosyjskiego ministra obrony z czerwca przyczyną wszczęcia nowego śledztwa przeciwko Julii Tymoszenko w październiku - pisze rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta". Chodzi o sprawę z połowy lat 90. Rosjanie oczekują spłaty zobowiązań, które zaciągnęła prywatna firma, a potem przejęło je ukraińskie państwo.

Zdobyli Księżyc, wrócili, wypełnili deklarację celną

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

"Wyprowadźmy na ulice miliony ludzi, rozwalmy gmach sądu"

Wyprowadźmy miliony ludzi na ulice, rozwalmy sąd w Mediolanie - te słowa premiera Włoch Silvio Berlusconiego z 2009 r. z podsłuchanej rozmowy telefonicznej ujawniła w poniedziałek "La Repubblica". To zapis rozmowy szefa rządu z poszukiwanym szantażystą.

Porąbane ciało w ognisku. Kanibal zjadł turystę?

Dla Stefana Ramin i jego partnerki Heike Dorsch to miała być podróż życia. W 2008 roku wyruszyli z Niemiec swoim jachtem w podróż dookoła świata. Nieoczekiwanie idylla skończyła się tragicznie na wyspach Polinezji Francuskiej. Mężczyzna udał się na polowanie z miejscowym przewodnikiem, który najprawdopodobniej zabił go i zjadł. Policja odnalazła szczątki ludzkie w ognisku w dżungli - pisze "The Daily Telegraph", powołując się na lokalne media.

Miasto stało się "królewskie". Za poległych żołnierzy

W uznaniu zasług miasta Wootton Bassett, które przez cztery lata było pierwszym przystankiem na brytyjskiej ziemi, dokąd trafiały ciała poległych brytyjskich żołnierzy, królowa Elżbieta II na wniosek premiera Davida Camerona zdecydowała uznać je za "swoje". Nadanie przedrostka "Royal" odbyło się w uroczystej oprawie i z udziałem premiera.

"Nasi" odcinają prąd, a Putin chwali rodzimą demokrację

Mimo że decyzje o tym, kto będzie rządził Rosją przez następne lata, zapadają za kulisami władzy, Władimir Putin zapewnia, że rosyjska demokracja ma się dobrze. - Zwykły obywatel zawsze ma wybór - powiedział obecny premier. Mniej więcej w tym samym czasie aktywiści kremlowskiej młodzieżówki "Nasi" odcięli prąd w budynku, w którym spotykali się członkowie opozycji.

Uwięzieni osiem godzin na pasie

Byli już w Londynie, a przez osiem godzin nie mogli opuścić stojącego na lotnisku samolotu. Pasażerowie niedzielnego lotu Air India z Bombaju mieli wyjątkowego pecha.

Ogłaszano jego śmierć wiele razy. Teraz to prawda?

Chamis Kaddafi, najmłodszy syn Muammara Kaddafiego, był jednym z głównych dowódców wojsk ojca, które pacyfikowały rebelię. Śmierć znienawidzonego członka reżimu ogłaszano kilka razy. Miał go zabić pilot-samobójca i bomby NATO. Za każdym razem okazywało się jednak, że Chamis żyje. Teraz jednak syryjska telewizja Al-Rai związana z reżimem Kaddafiego potwierdziła śmierć syna dyktatora.

Wezwali do bojkotu wyborów

Tysiące ludzi demonstrowało w Casablance i Safi w zachodnim Maroku przeciwko brutalności policji. Demonstranci domagali się też bardziej demokratycznej konstytucji królestwa. Wezwano również do bojkotu wyborów.

Kolejna afera? Znów nazwisko DSK

Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na którym ciążył zarzut gwałtu na pokojówce, poprosił francuskich prokuratorów o spotkanie, by wytłumaczyć się ws. kolejnej domniemanej afery, tym razem dotyczącej prostytucji. W tym kontekście jego nazwisko wymieniają francuskie media.

"Ameryka jest dzisiaj bardziej sprawiedliwa i bardziej wolna"

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym prezydent Barack Obama i wiceprezydent Joe Biden, uczestniczyło w niedzielę w uroczystości odsłonięcia pomnika przywódcy walki Afroamerykanów o równouprawnienie, Martina Luthera Kinga, wzniesionego na Mallu w Waszyngtonie.

"Oburzeni" znów wyjdą na ulice

"Oburzeni" nie kończą swoich protestów i na dziś zapowiadają kolejne demonstracje. Tymczasem szef Komisji Europejskiej zgłasza nowy pomysł na walkę z kryzysem. Chodzi o kary dla nieuczciwych bankierów i sankcje za spekulacje. Ekonomiści patrzą na zapowiedzi z Brukseli ostrożnie, pytają o narzędzia prawne i boją się, że hasło "karanie spekulantów" to jedynie populistyczny chwyt.

Kenijskie wojsko szuka Hiszpanek w Somalii

Kenijskie wojska lądowe wspierane przez lotnictwo wkroczyły do sąsiedniej Somalii w poszukiwaniu bojowników ugrupowania Al-Szebab. Radykalni islamiści są oskarżani przez władze w Nairobi o porwanie w Kenii europejskich działaczek humanitarnych.

Hollande nadzieją lewicy. Zdetronizuje Sarkozy'ego?

Drugą turę francuskich prawyborów prezydenckich w Partii Socjalistycznej wygrał były przewodniczący partii Francois Hollande. Według częściowych wyników, wyprzedził on obecną szefową ugrupowania Martine Aubry. Jeszcze zanim ogłoszono oficjalny wynik, Aubry pogratulowała rywalowi zwycięstwa.

Bez interwencji Kościoła ws. ukrywania księdza-pedofila

Watykan nie zamierza interweniować w sprawie amerykańskiego biskupa oskarżonego o to, że nie poinformował o przestępstwie pedofilii popełnionym przez jednego z księży w jego diecezji - powiedział w niedzielę rzecznik Watykanu. Ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że wszelka interwencja zostałaby odebrana jako ingerencja".

Samozwańczy doradca ministra omotał nawet Mossad

Samozwańczy doradca byłego już brytyjskiego ministra obrony Liama Foxa, Adam Werritty, tak dobrze odgrywał swoją rolę, że zaufał mu nawet Mossad. - Wraz z izraelskim wywiadem spiskował przeciw prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi, dążąc do jego obalenia - twierdzi "Independent on Sunday".

Buldożery burzą kompleks dyktatora

Dwa buldożery, chronione przez uzbrojonych mężczyzn, rozpoczęły w niedzielę wyburzanie murów wokół dawnej siedziby obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - kompleksu koszarowego Bab al-Azizija w Trypolisie.

"Trzeba uderzyć ze stosowną surowością w te zwierzęta"

W czasie gwałtownych sobotnich zamieszek w Rzymie, wywołanych przez setki chuliganów, dokonano zniszczeń w jednym z kościołów w centrum miasta. Banda wandali wtargnęła do świątyni i rozbiła o ziemię figurę Matki Bożej. W sumie w zamieszkach rannych zostało 135 osób - wynika z najnowszego bilansu.

Secret Service: Nie możecie tym celować w Pierwszą Damę

Dwie rakiety wycelowane w okna apartamentu Pierwszej Damy USA? To nie mogło umknąć uwadze agentów Secret Service, którzy natychmiast pospieszyli zapobiec potencjalnej tragedii. To, że pociski były zamontowane na wyrzutni teoretycznie sojuszniczego okrętu Royal Navy, nie miało znaczenia. - Nie możecie tym celować w Pierwszą Damę - mieli powiedzieć Amerykanie.

Sprawa Tymoszenko pcha Ukrainę w objęcia Rosji

Unia Europejska ostrzegała Kijów, że skazanie liderki opozycji Julii Tymoszenko może zablokować umowę o wolnym handlu i stowarzyszeniową UE z Ukrainą. Nie pomogły oficjalne oświadczenia i zakulisowe naciski na prezydenta Wiktora Janukowycza, choćby podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Była premier została skazana na 7 lat więzienia. W co gra Janukowycz? Stawką może być przyszłość Ukrainy.

Oszukała Anioła Śmierci. Uniknęła komory gazowej

Pamiętniki żydowskiej uczennicy, która przechytrzyła Josefa Mengele, nazistowskiego Anioła Śmierci przeprowadzającego okrutne eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych, w przyszłym roku ukażą się drukiem - donosi "Daily Telegraph".

Otruto jej męża polonem. Oskarża Rosję i prosi o pomoc

- Jestem gotowa zrobić, co w mojej mocy, by odkryć prawdę o bezprecedensowym akcie nuklearnego terroryzmu, który zabił Aleksandra - napisała Marina Litwinienko, żona otrutego polonem byłego funkcjonariusza KGB i FSB, Aleksandra Litwinienki. O podanie mu silne radioaktywnego izotopu są podejrzewani ludzie związani z Kremlem. Kobieta apeluje teraz o wsparcie finansowe, aby możliwe było dalsze badanie sprawy.

"Iran nie potrzebuje terroru"

Najwyższy Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei ostrzegł w niedzielę, że jego kraj z mocą zareaguje na jakiekolwiek "niewłaściwe środki" podjęte przez kraje Zachodu w związku z rzekomym irańskim spiskiem w celu zabicia ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA - podała irańska telewizja. Krytycznie o "propagandzie" Zachodu wypowiedział się też prezydent kraju Mahmud Ahmadineżad.

Uciekło 100 krokodyli. Skorzystały z powodzi

Tajlandzkie miasto Ajutthaja od początku października, w wyniku gigantycznych powodzi, znajduje się pod wodą. Jego mieszkańcy uciekać musieli nie tylko przed żywiołem, ale również przed krokodylami. Z hodowli wydostała się około setki gadów.

"Izraelski szpieg" za egipskich więźniów?

W zamian za 81 Egipcjan przetrzymywanych w izraelskich więzieniach, Egipt może wkrótce uwolnić mającego izraelskie i amerykańskie obywatelstwo Ilana Grapela. Kair oskarża go o szpiegostwo na rzecz Izraela - donosi w niedzielę egipski dziennik "al-Ahram".

JPII "wskazał Kościołowi porywające wyzwanie"

Papież Jan Paweł II był "niestrudzonym zwolennikiem i zwiastunem" nowej ewangelizacji - powiedział Benedykt XVI w 33. rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Benedykt XVI mówił o potrzebie podjęcia wysiłku ewangelizacyjnego.

Papież pierwszy raz na platformie

Po raz pierwszy przy okazji niedzielnej mszy w Watykanie papież Benedykt XVI skorzystał z ruchomej platformy, na której przejechał z zakrystii bazyliki świętego Piotra do głównego ołtarza. Choć z ruchomego podestu korzystał Jan Paweł II, gdy zaczął mieć kłopoty z chodzeniem, to Watykan zapewnił, że w przypadku 84-letniego Benedykta XVI nie ma wskazań medycznych do korzystania z urządzenia. Papież robi to jedynie, by oszczędzać swe siły.