Po 19 latach byli sądzeni jak nieletni

Dwaj zabójcy skazani wczoraj przez sąd w Londynie za morderstwo na tle rasowym czarnoskórego studenta w 1993 roku dzisiaj usłyszeli wyroki. Jeden z nich dostał 15 lat i dwa miesiące więzienia, drugi - 14 lat i trzy miesiące więzienia. Nie mogą ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Lawina porwała dwójkę turystów

Dwoje turystów z Austrii zginęło po przejściu lawiny w Alpach w szwajcarskim kantonie Gryzonia na wschodzie kraju - poinformowała lokalna policja.

Negocjacje z talibami. Prezydent mówi "tak"

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oznajmił, że jego kraj zgadza się na amerykańskie starania, które mają zaowocować negocjacjami z talibami oraz z decyzją talibów na otwarcie biura w Katarze, które miałoby pośredniczyć w komunikacji z Zachodem.

Urna z prochami Havla spoczęła w grobie

Urna z prochami zmarłego przed ponad dwoma tygodniami byłego prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla spoczęła w grobie rodzinnym na Cmentarzu Vinohradzkim we wschodniej części Pragi.

Irański "kryzys naftowy" wywoła światową recesję?

Wzrost napięć związanych z Iranem może wywołać globalną recesję spowodowaną obawami o to, że ceny ropy naftowej poszybują do niebotycznych wysokości, porównywalnych z tymi z okresu kryzysu naftowego w latach 70-tych – pisze na swojej stronie internetowej brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Szczątki rosyjskiej sondy spadną 15 stycznia

Szczątki rosyjskiej sondy marsjańskiej Fobos-Grunt, która na skutek usterki nie znalazła się na właściwej trajektorii, spadną na Ziemię najpewniej 15 stycznia - poinformował w środę przedstawiciel wojsk obrony powietrzno-kosmicznej Rosji Aleksiej Zołotuchin.

Chile walczy z pożarami. Umyślne podpalenia?

Ponad 40 tysięcy hektarów lasów i łąk spłonęło w pożarach szalejących w środkowej i południowej części Chile - poinformowały w środę lokalne służby ratunkowe. Władze podejrzewają, że ogień podłożono umyślnie. Do walki z żywiołem skierowano setki strażaków.

W Iowa "zwycięzcą jest Barack Obama"

Wyniki prawyborów prezydenckich w stanie Iowa to sygnał ostrzegawczy wysłany przez wyborców do republikańskich kandydatów. Prawdopodobnie jest to też początek drogi prezydenta Baracka Obamy do reelekcji - ocenia na swej stronie internetowej "Financial Times".

Nie miał paszportu, wystarczył tablet

Pewien Kanadyjczyk, który zamierzał przejechać samochodem do USA, niedaleko granicy zorientował się, że zapomniał paszportu. Miał jednak zeskanowaną kopię tego dokumentu w swoim iPadzie i na jej podstawie przekroczył granicę kanadyjsko-amerykańską.

Rozrasta się baza USA pod bokiem Iranu

Kosztem pół miliarda dolarów amerykańskie wojsko znacznie rozbudowuje bazę lotniczą Shindand w Afganistanie, niedaleko granicy z Iranem. To z tego lotniska miała wystartować "Bestia", bezzałogowy dron, który w grudniu został przechwycony przez Irańczyków. Oficjalnie lotnisko ma służyć do szkolenia pilotów przyszłych afgańskich sił powietrznych.

Chiny przeciwko sankcjom USA na Iran

Chiny wyraziły sprzeciw wobec jednostronnych sankcji USA przeciwko Iranowi. Pekin nawiązał do ustawy o budżecie Pentagonu na 2012 r., zawierającej przepis o nowych sankcjach wobec instytucji finansowych prowadzących interesy z bankiem centralnym Iranu. Ustawa ma wymusić na Iranie porzucenie programu nuklearnego.

"Financial Times": Konstytucyjny zamach stanu na Węgrzech

Węgry stały się pierwszym państwem UE, które zaprzeczyło tezie, że procesy demokratyczne są nieodwracalne - pisze w środę "Financial Times". Zdaniem brytyjskiej gazety uchwalone zmiany w konstytucji Węgier oznaczają zamach stanu dokonany w majestacie prawa.

Prezydent przedłużył stan wyjątkowy

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew przedłużył w środę do 31 stycznia stan wyjątkowy w mieście Żanaozen na zachodzie kraju. W połowie grudnia doszło tam do zamieszek, w których zginęło co najmniej 16 osób.

Romney wygrał 8 głosami. Zacięty wyścig w Iowa

Były gubernator Massachussets Mitt Romney wygrał prawybory republikanów w Iowa zaledwie 8 głosami. Jak minimalna to wygrana, świadczy fakt, że Romney i jego główny rywal Rick Santorum dostali po ok. 30 tys. głosów, czyli po 25 proc. Trzeci w wyścigu był Ron Paul z wynikiem 21 proc.

"Fabryka świata" podnosi pensje. Do minimum 240 dol.

Shenzhen, wielkie miasto na południu Chin, które jest też nazywane wraz z okolicznymi metropoliami "fabryką świata", zdecydowało się znacząco podnieść pensję minimalną. To istotny krok, ponieważ sygnalizuje problem Państwa Środka z rosnącymi aspiracjami robotników, dotychczas pracujących za bezcen oraz narastające kłopoty rozpędzonej gospodarki.

Żołnierz z bombą w bagażu. Nie wie skąd się wzięła

Amerykański żołnierz, oskarżony o próbę wniesienia materiałów wybuchowych do samolotu na lotnisku w Teksasie, zaprzecza jakoby wiedział, że były w jego torbie podróżnej. Mógł je przywieźć - jak wynika z jego zeznań - z Afganistanu.

Zderzenie autobusu z ciężarówką. 13 ofiar

W wypadku, do którego doszło w środkowo-południowej prowincji Chin (Hunan) zginęło 13 osób, 41 zostało rannych, a dziewięć jest w stanie ciężkim - poinformował rzecznik lokalnych władz.

"Groźby Iranu zdradzają jego słabość". Sankcje działają?

Biały Dom oświadczył we wtorek, że groźby Iranu, który straszy podjęciem działań w przypadku amerykańskiej obecności militarnej w Zatoce Perskiej, zdradzają słabość Teheranu i pokazują efektywność sankcji przeciwko jego programowi nuklearnemu.

Ruszył wyścig do Białego Domu. Prawybory w Iowa

W stanie Iowa rozpoczęły się we wtorek prawybory prezydenckie w Partii Republikańskiej. Tzw. caucuses to pierwszy etap w skomplikowanym procesie, który ostatecznie wyłoni kandydata republikanów w listopadowych wyborach. W najnowszych sondażach prowadzą: były gubernator Massachusetts Mitt Romney, kongresmen z Teksasu i kandydat libertarian Ron Paul oraz były senator Pensylwanii i biznesmen Rick Santorum.

Skazani za rasistowskie zabójstwo z 1993 r.

Sąd w Londynie uznał we wtorek dwóch mężczyzn za winnych zabicia w 1993 roku czarnoskórego nastolatka. 18-letni student Stephen Lawrence został napadnięty przez bandę młodych białych na przystanku autobusowym w Londynie.

Światło świeci się całą dobę. "Cel: psychicznie złamać"

Odbywająca karę więzienia liderka ukraińskiej opozycji Julia Tymoszenko jest przetrzymywana pod całodobową obserwacją kamery w celi, gdzie cały czas świeci się światło. Zdaniem adwokata Tymoszenko chodzi o to, by ją "psychicznie i fizycznie złamać". Wcześniej córka Tymoszenko, Jewhenija poinformowała, że nie zezwolono jej na widzenie z matką odbywającą wyrok więzienia w kolonii karnej w Charkowie, na wschodzie Ukrainy.

Sylwestrowy nalot skarbówki na drogi kurort

Dyskusję we Włoszech wywołał nalot 80 inspektorów podatkowych na najdroższy górski kurort Cortina d'Ampezzo w ostatnich dniach roku, gdy przyjechały tam na Sylwestra gwiazdy telewizji i sportu, biznesmeni. Drobiazgowym kontrolom poddano hotele i sklepy.

Białoruskie misie nie mogą zasnąć

Wyjątkowo ciepła zima przeszkadza białoruskim niedźwiedziom w zapadnięciu w sen zimowy - mówi wicedyrektor berezyńskiego rezerwatu przyrody na północy Białorusi, Waler Iukowicz. Leśnicy pracujący w rezerwacie wciąż natykają się na ślady niedźwiedzi, chociaż zwykle o tej porze wszystkie powinny już spać.

UE: Wkrótce nowe sankcje na Iran

Dyskusje w sprawie nowych sankcji wobec Iranu trwają. Komisja Europejska ma nadzieję, że decyzje zapadną najpóźniej na radzie ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia - oświadczył we wtorek rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann.

Trzy krwawe zamachy. 13 osób nie żyje

Trzynaście osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło, a co najmniej 26 osób zostało rannych na skutek trzech zamachów w Kandaharze, głównym mieście na południu Afganistanu - poinformowały źródła w policji.

US Navy dalej w Zatoce, "jak się to dzieje od dziesięcioleci"

Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek, że w dalszym ciągu - mimo gróźb Iranu - będą wysyłały do Zatoki Perskiej swoje grupy uderzeniowe z lotniskowcem, i że "dyslokacja amerykańskich okrętów w Zatoce będzie trwała, jak się to dzieje od dziesięcioleci".

Implanty z "niemal kryminalnego koktajlu chemikaliów"

Skandal z implantami piersi wyprodukowanymi przez firmę PIP przybiera na sile. Wytwarzano je - jak ocenia francuski toksykolog - z "niemal kryminalnego koktajlu chemikaliów", a placówki zdrowia w Wielkiej Brytanii żądają od kobiet z implantami 50 funtów za kopię dokumentacji medycznej.

Krwawy atak dezerterów

Dezerterzy z armii syryjskiej zabili we wtorek co najmniej 18 członków reżimowych sił bezpieczeństwa w prowincji Dara na południu kraju - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.