Europa i opozycja biją w Orbana, a jego partia wciąż liderem

Bruksela jest zaniepokojona i śle listy. Opozycja wychodzi na ulice i protestuje. Wszystko to przez nowe prawa, które forsuje na Węgrzech Viktor Orban. Przywódca Fideszu nie ma dobrej prasy za granicą, ale w sondażach wśród rodaków nadal uzyskuje lepszy wynik niż pozostałe partie.

Były premier Izraela oskarżony o korupcję

Były premier Izraela Ehud Olmert wraz z 12 innymi osobami został w czwartek oskarżony o przyjmowanie łapówek w celu promowania realizacji projektów budowlanych, w tym kompleksu mieszkalnego w Jerozolimie.

Przechwycili izraelskiego drona, ale go nie zestrzelili?

Tureckie wojsko zauważyło izraelski bezzałogowy samolot zwiadowczy nad bazą na południu kraju - podaje turecka gazeta "Taraf Daily". Maszyna miała zostać namierzona i przechwycona przez dwa F-16, ale dowództwo nie zezwoliło na zestrzelenie. Gazeta nie wyjaśniła, skąd pewność, że był to dron izraelski, skoro Turcja zakupiła partię identycznych bezzałogowych samolotów właśnie od Izraela.

Kim atakuje "pośmiewisko świata"

Kim Dzong Un pokazuje, że linia polityczna Korei Północnej nie zmieni się ani na jotę. Nowy wódz nie jest zainteresowany poprawą stosunków z krajami, które uważa za wrogów. Po propagandowych atakach na Koreę Południową przyszedł czas na drugiego regionalnego przeciwnika - Japonię. Phenian nazywa Tokio "pośmiewiskiem świata" i oskarża o "rozsiewanie po trzykroć przeklętych inwektyw".

Jak wygrać bez zabijania? "Wynalazki" Pentagonu

Urządzenie wywołujące wymioty u nurków podpływających do okrętów US Navy, laser wymuszający zmianę kursu samolotu czy emiter mikrofal zatrzymujący samochód. To tylko niektóre z pomysłów naukowców pracujących dla Pentagonu, których spis przeciekł do internetu. Amerykańskie wojsko pracuje nie tylko nad jak najbardziej efektywnymi sposobami uśmiercania ludzi, ale również nad zmuszaniem ich do uległości bez potrzeby zabijania.

"Reżim" czy "dyktatura"? Nowa wojna o Pinocheta

Centroprawicowy rząd Chile chce zmienić treść podręczników szkolnych dotyczącą rządów gen. Augusto Pinocheta. Teraz określane one mają być terminem "reżim", a nie "dyktatura". Lewicowa opozycja oskarża władze o próby fałszowania historii i wybielania Pinocheta.

Kobiety będą sprzedawać bieliznę. "Czas najwyższy"

Kobiety w Arabii Saudyjskiej dokonały kolejnego wyłomu w patriarchalnym prawie. Od dzisiaj tylko przedstawicielki płci pięknej mogą sprzedawać kobiecą bieliznę. Spór o to toczył się od wielu lat. Przedstawiciele islamskiego duchowieństwa zażarcie bronią prawa, według którego tylko mężczyźni mogą pracować jako sprzedawcy. Kobiety twierdzą, że czują się niekomfortowo, gdy bieliznę kupują od przedstawicieli drugiej płci.

Rosyjska armia: Polska chce Grodna, a Niemcy Kaliningradu

Polska czyha na zachodnie terytoria Białorusi, Niemcy i Litwa na obwód kaliningradzki, a Finlandia na Karelię. Roszczenia terytorialne wobec Rosji mają też Estonia i Norwegia. Tak przynajmniej uważa dowództwo rosyjskiej armii, precyzując istniejący już zresztą zapis w oficjalnej doktrynie wojennej Federacji Rosyjskiej. Do internetu wyciekła prezentacja szefa Sztabu Generalnego na temat sytuacji bezpieczeństwa wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Pralka i mikrofala. Kolonia karna chwali się "celą Tymoszenko"

Ukraińska służba więzienna opublikowała serię zdjęć, które mają ukazywać celę, w której osadzona jest Julia Tymoszenko. Pomieszczenie przypomina bardziej pokój hotelowy niż więzienną celę. Problem w tym, że na żadnym zdjęciu nie widać samej Tymoszenko i w ogóle całe pomieszczenie wygląda na niezamieszkałe.

Wywołał 50 pożarów w jeden weekend

24-letni Niemiec został w środę oskarżony o serię podpaleń, do których doszło w ciągu ostatniego weekendu w Los Angeles. Dotychczas Niemcowi postawiono 37 zarzutów, które dotyczą głównie podpaleń samochodów i instalacji parkingowych.

Niemowlę i ojciec zamordowani w Rzymie

Sześciomiesięczna dziewczynka została zamordowana w środę wieczorem w Rzymie razem ze swoim ojcem, który trzymał ją na rękach, przez sprawców ulicznego napadu. Ofiarą zbrodni był chiński imigrant i jego córeczka, matka dziecka została ranna.

"Poważna poznawcza kontrowersja" ws. Breivika

Więzienni psychiatrzy obserwujący Andersa Behringa Breivika, sprawcę masakry na norweskiej wyspie Utoya z lipca 2011 roku, sądzą, że nie jest on chory psychicznie, co przeczy wcześniejszej opinii sądowych psychiatrów, którzy uznali go za niepoczytalnego.

Obama obszedł Kongres. "Autokracja"

To autokracja - protestują republikanie po tym, gdy Barack Obama, korzystając z przerwy wakacyjnej w Kongresie, mianował bez jego zgody nowego szefa federalnej agencji ochrony finansowej konsumentów przed nadużyciami banków

Ropa idzie w górę, unijne sankcje coraz bliżej

Teheran stoi przed coraz poważniejszą groźbą unijnych sankcji. Kraje Unii Europejskiej już zawarły wstępne porozumienie w sprawie nałożenia embarga na import ropy naftowej z Iranu, jeśli Teheran nie zacznie współpracować ze wspólnotą międzynarodową ws. programu atomowego.

Rząd: apteki muszą oferować tańsze leki

Nowe przepisy o obrocie farmaceutykami w Portugalii zobowiązują apteki do oferowania i sprzedaży leków generycznych, co najmniej połowę tańszych od oryginalnych. Resort zdrowia przewiduje, że regulacja pozwoli zaoszczędzić w budżecie ponad 100 mln euro.

Sarkozy "parszywcem"? Burza we Francji

Najgroźniejszy rywal Nicolasa Sarkozy'ego na drodze do reelekcji - socjalista Francois Hollande - znalazł się w ogniu krytyki po jego rzekomej wypowiedzi, w której miał nazwać prezydenta Francji "parszywcem".

Papandreu odejdzie w cień

Były premier Grecji Jeorjos Papandreu poinformował, że zrezygnuje z przewodzenia greckiej partii socjalistycznej PASOK i nie będzie ubiegać się ponownie o stanowisko szefa rządu - podała grecka telewizja NET.

Wulff nigdzie się nie wybiera

Mimo presji ze strony mediów i opozycji związanej z zatajeniem prywatnego kredytu oraz naciskami na dziennikarzy, prezydent Niemiec Christian Wulff oświadczył w wyemitowanym w środę wywiadzie telewizyjnym, że nie zamierza zrezygnować z urzędu.

Policja zastrzeliła 15-latka w szkole

Amerykańska policja zastrzeliła 15-letniego ucznia, który przyszedł uzbrojony do szkoły w Brownsville w Teksasie - podały amerykańskie media. Nikt inny nie został ranny.

Wyjęli kulę z głowy 10-latki

Francuscy lekarze usunęli z głowy 10-letniej Szabany pocisk, który zagrażał jej życiu. Mała Afganka została ranna podczas wymiany ognia miedzy talibami i żołnierzami armii afgańskiej w pobliżu swojej rodzinnej wioski.

Wysyłają policjantom stare sandały

Sandałowa kampania w Indonezji. Po tym jak 15-latek w wyspy Sulawesi w Indonezji, który ukradł policjantom sandały, został przez nich dotkliwie pobity, znalazły się setki osób stających w jego obronie.

Polacy szturmują Sztokholm

Polacy stanowią największą grupę wśród imigrantów osiedlających się w regionie sztokholmskim. W 2010 roku w stolicy Szwecji i okolicach swój pobyt zarejestrowało 1883 polskich obywateli - pisze szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

Obama wspiera Biełsat

Prezydent USA Barack Obama podpisał uchwaloną w grudniu przez Kongres ustawę zaostrzającą sankcje wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki na Białorusi w odpowiedzi na brutalne stłumienie protestów opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 r. Jednym z postanowień dokumentu jest też wsparcie mediów elektronicznych nadających w języku białoruskim - w tym telewizji Biełsat.

Kto straci najbardziej, gdy Ameryka się wycofa?

Niestabilność, upadek słabszych graczy i wzrost imperialnych ambicji Chin i Rosji - to zdaniem Zbigniewa Brzezińskiego najpoważniejsze wyzwania, które czekają świat, jeśli osłabione Stany Zjednoczone zdecydują się na wycofanie z aktywnej polityki międzynarodowej.

Usunęli nowotwór pani prezydent

Operacja usunięcia guza nowotworowego prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner zakończyła się powodzeniem - podała argentyńska stacja telewizyjna Cronica cytowana przez agencję Reutera.

Tusk: Nasz ambasador nazywa się Prawda

"Być może w Niemczech zbyt łatwo ukraść samochód?" - tak polski ambasador w Berlinie Marek Prawda odpowiedział na pytanie o plagę kradzieży aut u naszego zachodniego sąsiada. Słowa te oburzyły niemiecką policję i opinię publiczną. Sprawę skomentował też premier Donald Tusk. - Nasz ambasador nazywa się Prawda - podkreślił premier. I dodał: - Te słowa nie były fortunne, nawet jeśli prawdziwe, w mniemaniu ambasadora.