Raport: Komórki nie powodują raka

Używanie telefonów komórkowych nie powoduje wzrostu ryzyka zachorowania na raka - wynika z badań przeprowadzonych przez duńskich naukowców. Badaniom poddano ponad 350 tys. osób. Wyniki opublikowano na stronie internetowej "British Medical Journal".

"Nie zabijajcie go. Potrzebujemy go żywego"

Leżący na jezdni Muammar Kaddafi i rebelianci wykrzykujący "Nie zabijajcie go! Nie zabijajcie go! Potrzebujemy go żywego!" - to jedna ze scen ujawnionego kolejnego filmu amatorskiego zrobionego tuż po pojmaniu dyktatora.

Został zabity po pojmaniu? Oficjalna wersja nie przekonuje

Muammar Kaddafi zmarł od rany odniesionej w głowę podczas strzelaniny w czasie jego pojmania - tak brzmi oficjalna wersja śmierci dyktatora. Jednak twierdzenia Narodowej Rady Libijskiej budzą duże wątpliwości, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się nagraniu zrobionemu niedługo po pojmaniu Kaddafiego - zwracają uwagę zachodnie media. Kaddafi porusza się tam jeszcze o własnych siłach, choć już w tym momencie - jeśli wierzyć oficjalnej wersji - powinien być ciężko ranny w głowę i w nogi. Natomiast na ujawnionym kilka godzin później zdjęciu jego ciała widać wyraźnie w lewej skroni dyktatora otwór po kuli.

Agencje ratingowe pogrążą Sarkozy'ego?

W 2012 roku zdecyduje się polityczna przyszłość Nicolasa Sarkozy'ego. Francuzi pójdą do urn w wyborach prezydenckich. Obecne notowania Sarkozy'ego są rekordowo złe. Prezydenta pogrążają obawy obywateli o stan gospodarki Francji i przyszłość strefy euro. W takiej sytuacji groźba agencji ratingowej Moddy's, że rozważy odebranie Francji najwyższej oceny, może ostatecznie zaważyć na losie Sarkozy'ego.

Pierwszy i jedyny, a już zarysowany

Japońskie linie ANA przyznały się do wizerunkowej wpadki z udziałem ich premierowego Dreamlinera. Należący do Japończyków pierwszy na świecie seryjny B787 został zarysowany podczas manewrowania na lotnisku. Samolot uderzył silnikiem w trap dla pasażerów i ma niewielkie uszkodzenia.

"Jobs odmówił poddania się operacji"

- Steve Jobs żałował, że po wykryciu raka trzustki odmówił poddania się operacji, która na wczesnym etapie mogła uratować mu życie. Uznał wtedy, że byłaby zbyt inwazyjna – powiedział telewizji CBS News biograf szefa Apple Walter Isaacson. Jobs żałował też decyzji o zastosowaniu terapii alternatywnych.

Latorośle polityków. Radość i zgryzota

Dla polityka własne dziecko może być powodem do radości jak i wstydu. Czasem potomek może pomóc w walce o poparcie narodu, czasem wręcz przeciwnie. Nicolas Sarkozy właśnie znów został tatą, być może pomoże mu to w podreperowaniu gasnącej popularności.

Libia, prawdziwa wojna dronów

Podczas wojny były niezauważalne, ale najprawdopodobniej odegrały w niej bardzo dużą rolę. Amerykańskie samoloty bezzałogowe, od momentu pojawienia się nad Libią wykonały rekordową ilość nalotów na siły Muammara Kaddafiego. Przez sześć miesięcy było ich trzy razy więcej, niż od początku roku w Pakistanie.

Quo Vadis świecie arabski?

Muammar Kaddafi nie żyje. To finał libijskiej rewolucji. Teraz trzeba odbudować kraj. Sąsiedzi Libii, którzy również w drodze rewolucji pozbyli się swoich dyktatorów, pomimo upływu miesięcy, są nadal dalecy od stabilizacji. W Tunezji zbliżają się pierwsze wybory, podobnie w Egipcie.

Koniec miesięcy nalotów?

- W piątek odbędzie się spotkanie NATO, na którym zapadnie decyzja, kiedy i w jaki sposób zakończyć operację ochrony ludności cywilnej w Libii - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jednocześnie ocenił, że misja sojuszu jest sukcesem.

"Libia może liczyć na Amerykę"

- Libijczycy mogą liczyć na Amerykę. Pomożemy temu krajowi pójść naprzód - powiedział prezydent USA Barack Obama w specjalnym oświadczeniu wydanym po śmierci Muammara Kaddafiego. Obama nazwał śmierć dyktatora ostatecznym końcem jego reżimu i wezwał nowe władze Libii do stworzenia demokratycznego systemu zapewniającego prawa wszystkim obywatelom.

Grecy przyjęli kolejny plan oszczędności

Parlament Grecji zatwierdził rządowy plan oszczędności budżetowych, przewidujący redukcję płac i zwiększenie podatków, co jest koniecznym warunkiem otrzymania pomocy finansowej z zewnątrz.

"Wow!" Dostała sms-a o Kaddafim

Hillary Clinton została mocno zaskoczona wiadomością o schwytaniu Muammara Kaddafiego. Amerykańska sekretarz stanu odebrała sms-a z wiadomością o złapaniu libijskiego przywódcy i zareagowała krótko: "Wow!".

"Nadchodzi nowy Chavez"

- Jestem wolny od choroby, nadchodzi nowy Chavez - powiedział prezydent Wenezueli Hugo Chavez w czwartek, po otrzymaniu wyników badań potwierdzających skuteczność chemioterapii, której poddawał się od kilku miesięcy.

Po 40 latach porzucają terror

Organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła w czwartek definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej - wynika z komunikatu, który ukazał się w czwartek w baskijskim dzienniku "Gara".

Tłum wlókł ciało po ziemi

Ciało martwego Muammara Kaddafiego wleczone po ziemi, potem wrzucone na ciężarówkę - takie sceny widać na nagraniu wideo, które zostało udostępnione przez Narodową Radę Libijską. Film został nakręcony tuż po schwytaniu libijskiego przywódcy w Syrcie. Zdjęcia są drastyczne.

Kaddafi "zasłużył na karę". Koniec ery dyktatur?

Schwytanie i śmierć Kaddafiego "będzie traktowane jako symboliczny moment końca świata dyktatury w tym rejonie w Afryce Północnej - uważa prezydent Polski Bronisław Komorowski. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski śmierć libijskiego dyktatora nazywa "zamknięciem pewnego etapu". Lech Wałęsa przekazał zaś, że ubolewa nad Kaddafim, jako człowiekiem, ale zaznaczył, że jednocześnie uważa, że zasłużył na karę jako "ten, który się znęcał nad innym człowiekiem".

Groził "masakrą". Sprawa trafiła do Polski

Sprawa pogróżek sformułowanych w internecie przez Polaka Dariusza S. przeciw Uniwersytetowi im. Masaryka w Brnie oraz pracownikom uczelni jest już w rękach polskich służb - poinformowała w czwartek czeska policja. - Wczoraj rozpoczęliśmy współpracę z Polską. Sprawą zajmować się teraz będzie policja w tym kraju - powiedziała rzeczniczka brneńskiej policji Andrea Strakova.

"Najlepsza informacja jaką dzisiaj otrzymałem"

- To chyba najlepsza informacja jaką dzisiaj otrzymałem. Czekaliśmy na ten dzień 42 lata - tak informacje o śmierci Muammara Kaddafiego komentuje Benamer Husain, Libijczyk mieszkający w Polsce. - Teraz czas na pewno będzie tysiąc razy lepszy niż za Kaddafiego - dodał Saeid Abdelrazek, inny Libijczyk mieszkający w naszym kraju

"Jego śmierć rozwiązuje szereg problemów". Koniec walk?

- Śmierć Kaddafiego rozwiązuje cały szereg problemów, z którymi teraz trzeba by było się zmierzyć: proces, oskarżenie, wykonanie wyroku. Jeżeli więzienie to gdzie, jeżeli kara śmierci to jak? - mówił w TVN24 były ambasador Ryszard Żółtaniecki. Arabista Bogusław Zagórski zwraca z kolei uwagę na to, że mimo krzywd, jakie swojemu narodowi wyrządził przywódca Libii, "będzie wciąż postrzegany jako symbol wielkiego ducha libijskiego".

"Los Kaddafiego powinien być przestrogą dla innych"

"Sic transit gloria mundi" ("tak przemija chwała świata)" - w ten sposób premier Włoch Silvio Berlusconi skomentował schwytanie przywódcy Libii Muammara Kaddafiego. Szef PE Jerzy Buzek oświadczył, że to "długo oczekiwany dzień dla Libii", a polskie MSZ, że los Kaddafiego "powinien być przestrogą dla innych dyktatorów w regionie i w świecie".

Tonie w długach i śmieciach

Fala protestów zalała Grecję. Od wczoraj trwa tam strajk generalny przeciwko rządowemu planowi oszczędnościowemu. Mieszkańcy Aten swoje niezadowolenie manifestują na ulicach stolicy, a te po protestach przypominają niemalże wysypiska śmieci. Zdjęcia z ateńskich ulic do redakcji Kontaktu przesłał Reporter 24 seba193gr.

"To my czekamy na kluczowe materiały od Rosjan"

Dokładnie od roku polskie śledztwo w sprawie kradzieży pod Smoleńskiem karty kredytowej Andrzeja Przewoźnika tkwi w martwym punkcie, bo nasza prokuratura wciąż nie otrzymała od strony rosyjskiej kluczowych materiałów. - Chodzi o protokoły przesłuchań osób podejrzanych o dokonanie tej kradzieży - ujawnia tvn24.pl Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Tymczasem my, mimo zawieszenia naszego śledztwa, na bieżąco pomagamy w tej sprawie Rosjanom - dodaje.

Ekscentryk i uwodziciel. Dyktator z krwią na rękach

Poszukiwany Muammar Kaddafi, o którego zabiciu poinformowały w czwartek źródła we władzach Libii, był najdłużej rządzącym przywódcą arabskim, stojąc na czele państwa 42 lata. Nazywany był i wizjonerem, i dyktatorem, a jego dziwactwa stały się słynne na całym świecie.

Giulia lub Julia Sarkozy. Ładnie?

Odczuwam dogłębną, ale prywatną radość - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który odwiedził swoją żoną i nowonarodzoną córkę w paryskiej klinice La Muette. Dziewczynka prawdopodobnie otrzyma imię Giulia lub Julia.

Dopłaty do ziemniaków, raty kredytów rosną jak na drożdżach

Wielogodzinne kolejki po ziemniaki dotowane przez radę dzielnicy, dwa razy wyższe raty za kredyty hipoteczne i 25 proc. VAT - tak dziś wyglądają Węgry. Od ponad roku rządzi tam premier Viktor Orbán, który zmienił na własny użytek konstytucję i wydał wojnę bankom, korporacjom i spekulantom walutowym. Mimo kontrowersyjnych decyzji wciąż cieszy się poparciem niemal 2/3 społeczeństwa. Jego sukces chciałby powtórzyć Jarosław Kaczyński.

Proces Bialackiego ruszy 2 listopada

Proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, oskarżonego o przestępstwa podatkowe, rozpocznie się 2 listopada w Mińsku - powiadomiło kierowane przez Bialackiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

UE i Ukraina "technicznie" dogadane

UE i Ukraina ogłosiły zakończenie technicznych negocjacji o wolnym handlu, co umożliwia, ale nie gwarantuje, polityczną decyzję o zakończeniu rozmów stowarzyszeniowych w grudniu. Cieniem na stosunki Bruksela-Kijów kładzie się wyrok na Julię Tymoszenko.

"Ujawnimy jeszcze tysiące dokumentów"

Nie jesteśmy skończeni, ujawnimy jeszcze tysiące dokumentów - powiedział włoskiemu dziennikowi "La Stampa" założyciel portalu Wikileaks. Dodał też, że ruch "Okupuj Wall Street" inspiruje się między innymi jego działalnością.