Dogonią, a nawet przegonią

Chociaż kondycja gospodarcza Rosji, mimo olbrzymich dochodów ze sprzedaży surowców naturalnych, daleka jest od ideału, to premier Władimir Putin ambicje ekonomiczne ma niemal tak wielkie jak sama Rosja.

Centrum wczesnego ostrzegania nie dla Czechów

Stany Zjednoczone nie wybudują w Czechach centrum wczesnego ostrzegania, mającego przetwarzać dane na potrzeby amerykańskiej tarczy antyrakietowej - oświadczył w środę czeski minister obrony Alexandr Vondra.

Na brytyjskim Hawku Polacy się nie wyszkolą

Brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems wycofał się z przetargu na polskie samoloty szkolno-bojowe. - To nasza ostateczna decyzja - powiedział Steve Mead, odpowiedzialny z obszar Europy Środkowej i Wschodniej. Oznacza to, że w przetargu pozostali tylko dwaj faworyci, koreański T-50 i włoski M-346.

Pokazali, jak zabezpieczą elektrownię w Fukushimie

Właściciel uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I pokazał, jak ma zamiar zabezpieczyć zrujnowane budynki reaktorów, aby nie dopuścić do dalszego skażenia środowiska. Prace przy budowie osłon mają zacząć się pod koniec czerwca.

Szpieg FXWZ załamany nerwowo

Były szpieg pracujący niegdyś w australijskiej agencji wywiadu (ASIO) po czteroletniej batalii sądowej wygrał prawo do odszkodowania. Zawód agenta miał wywołać u niego problemy z psychiką. Niestety, ze względu na tajność postępowania nie zostanie ujawnione, co dokładnie zachwiało umysłem szpiega.

Zła matka czy bezduszni urzędnicy?

Dom opieki dla matek z małymi dziećmi w Madrycie odebrał 15-miesięczną córeczkę bezdomnej marokańskiej imigrantce. W internecie powstały liczące tysiące osób grupy wsparcia dla kobiety, która miała doznać dramatycznej niesprawiedliwości. Dziecko miało zostać zabrane, bo kobieta wbrew zakazowi karmiła piersią. Ustalenia prokuratury i rzecznika praw obywatela pokazują jednak odmienny obraz i siłę plotki.

Chińczycy też nie chcą tarczy antyrakietowej

W swojej walce przeciwko budowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Rosjanie zyskali kolejnego sojusznika - Szanghajską Organizację Współpracy, w skład której wchodzą m.in. Chiny.

Nowy podręcznik US Army: jak nie zabijać cywili

Już od niemal dekady amerykańskie wojsko ze zmiennym powodzeniem toczy wojny antypartyzanckie. W tego rodzaju konfliktach nie ma linii frontu i bardzo łatwo o przypadkową śmierć cywili, co z punktu widzenia wojskowych i polityków jest wyjątkowo niepożądane. Dlatego po raz pierwszy w swojej historii US Army tworzy podręcznik dla oficerów, w którym będą zawarte rady co zrobić, aby nie powodować strat cywilnych.

Moździerzem w afgańskich oficjeli

Wiceprezydent Afganistanu i szef afgańskiego MSW uszli z cało z zamachu na ich życie w prowincji Wardak, na południe od Kabulu. Mniej szczęścia miało ośmiu mieszkańców prowincji Kapisa na wschodzie, które zginęły w ataku na biuro gubernatora prowincji.

Pieniądze albo AIDS!

FBI poszukuje sprawczyni napadu na bank, która zastraszyła pracownicę nie korzystając z żadnej broni. Starsza kobieta zmusiła kasjerkę do wydania pieniędzy za pomocą małej karteczki.

Napędzany słońcem samolot wreszcie doleciał do Paryża

Po przymusowym przerwaniu lotu w Brukseli, Solar Impulse w drugiej próbie dotarł do Paryża. Szwajcarski samolot napędzany słońcem będzie jedną z atrakcji wielkiej wystawy lotniczej na lotnisku Le Bourget. Ostatecznym celem twórców Solar Impulse jest lot dookoła świata.

Najgorzej być kobietą w...

Przemoc, ograniczony dostęp do służby zdrowia i głębokie ubóstwo sprawiają, że Afganistan to kraj, w którym kobiety są najmniej bezpieczne - wynika z sondażu przeprowadzonego dla agencji Reutera. Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły Demokratyczna Rep. Konga, Pakistan i Indie.

"Anonimowi" zemszczą się za cenzurę internetu

Turecka policja aresztowała 32 osoby, które mają być członkami globalnej grupy hakerów "Anonymous". Ludzie ci mieli być zaangażowani w protesty przeciw wprowadzeniu przez władze sytemu kontroli internetu. Po drugiej stronie globu Malezja szykuje się na uderzenie innych "Anonimowych". Grupa zapowiedziała atak na stronę internetową rządu.

Angelina Jolie walczy o uchodźców

Amerykańska aktorka przekonuje byśmy "zrobili jedną rzecz" ("Do 1 thing") i pomogli uciekinierom pozbawionym domów. Spot promuje Światowy Dzień Uchodźcy przypadający, jak co roku, 20 czerwca.

Wielki Aleksander Wielki poróżni dwa kraje

W stolicy Macedonii Skopje rozpoczęto montaż gigantycznego 22-metrowego pomnika Aleksandra Wielkiego. Monument stanie się na pewno kolejną kością niezgody między byłą republiką Jugosławii, a Grecją. Ateny również traktują Aleksandra Wielkiego jako swojego bohatera narodowego.

Możesz zjeść z twórcą WikiLeaks

Demaskatorski portal WikiLeaks zaprosił do licytowania prywatnego obiadu z założycielem strony, Julianem Assange'em. Z oferty będzie mogło w przyszłym miesiącu skorzystać osiem osób, a cena wywoławcza wynosi 350 funtów od każdego chętnego.

Córka zostanie matką. Dzięki matce

To będzie pierwsza taka operacja. Nie będzie ratowała życia, ale - gdy wszystko pójdzie dobrze - może dać nowe życie. W Goeteborgu na operację czekają dwie Brytyjki. Matka i córka. Pierwsza jest dawczynią, a druga biorcą macicy. Przeszczep tego organu jest bardziej skomplikowany od przeszczepu twarzy. Do tej pory się udawał, ale na zwierzętach.

Obama obiecuje niepodległość

Pierwszy raz od 50 lat amerykański prezydent przybył do Portoryko. Na wiecu w centrum San Juan obiecał, że jeśli tylko mieszkańcy wyspy zechcą niepodległości - to ją dostaną.

Budynek runął. Ludzie uwięzieni

Dwie osoby nie żyją, a czternaście pozostaje zaginionych - to bilans katastrofy do jakiej doszło we wtorek późnym wieczorem w Nairobi. Na obrzeżach stolicy Kenii runął 6-piętrowy budynek.

Zabicie bin Ladena ważniejsze niż oczekiwano

Śmierć Osamy bin Ladena ma na Al-Kaidę większy niż oczekiwano wpływ, ponieważ okazało się, że lider siatki był zaangażowany w opracowywanie jej nowej strategii - podał przedstawiciel Departamentu Stanu.

Rosyjski VIP się spóźnia? Samolot musi czekać

Dla zwykłego pasażera samolotu spóźnić się oznacza najczęściej nie polecieć. Jednak takie zasady dotyczą w Rosji tylko maluczkich. Gdy spóźnia się gubernator, to samolot nie może odlecieć i musi czekać. Przydarzyło się to pasażerom Airbusa A320 linii Aerofłot, który miał lecieć z Irkucka do Moskwy. Musieli godzinę czekać na gubernatora Dmitrija Miezencewa.

Francja przeciwko małżeństwom gejów i lesbijek

Izba niższa francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, odrzuciło socjalistyczny projekt legalizacji małżeństw homoseksualnych. Przeciw propozycji głosowali niemal wszyscy przedstawiciele rządzącej centroprawicy.

Obama podtrzymuje sankcje wobec Białorusi

Prezydent Barack Obama przedłużył sankcje przeciwko Białorusi na kolejny rok. Skrytykował też regres demokracji w kraju prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Sankcje obowiązują od 2006 roku.

Korupcja w Rosji "praktyką rutynową"

Korupcja stała się dla Rosjan praktyką rutynową - wynika z sondażu zleconego przez rosyjskie władze. Wiceminister ds. rozwoju regionalnego Oleg Fomiczew powiedział, iż "grupa Rosjan, którzy twierdzą, że są niezdolni do wręczenia łapówki, zmalała w ciągu pięciu lat dramatycznie, z 24 procent do dziewięciu".

Władze się rozmyśliły. Nie sprywatyzują szczytów

Rząd Austrii wstrzymał planowaną sprzedaż dwóch alpejskich szczytów we Wschodnim Tyrolu. Plan prywatyzacji pary szczytów w Alpach Karnickich, Grosse Kinigat i Rosskopf, za 121 tysięcy euro wzbudził powszechne oburzenie w kraju.

Krwawe wojny gangów dzięki broni z USA

Broń z USA napędza krwawe wojny gangów w Meksyku - wynika z raportu amerykańskiego Kongresu. 70 procent uzbrojenia przestępców przejętego przez meksykański służby bezpieczeństwa, okazuje się pochodzić właśnie z USA. Amerykańscy senatorzy wezwali władze, aby uszczelniły granicę i wprowadziły lepszy nadzór nad handlem bronią.

Bez nogi za sterami podniebnego giganta

Ryan McGuire zawsze chciał zostać pilotem wojskowym. Dostał się do szkoły lotniczej i był na dobrej drodze do spełnienia marzeń, gdy w wypadku stracił nogę. Mężczyzna był jednak na tyle zdeterminowany, aby zasiąść za sterami, że zdołał dopiąć swego. Właśnie został pierwszym człowiekiem z amputowaną nogą, który ukończył szkołę lotniczą w USA i został pilotem.

Dwulatek 36. ofiarą EHEC

Dwulatek z Dolnej Saksonii kolejną ofiarą pałeczki okrężnicy EHEC. To pierwsze dziecko wśród ofiar śmiertelnych epidemii bakterii w Niemczech i 36 osoba zmarła wskutek zakażenia groźnym szczepem.