Areszt dla białoruskich opozycjonistów

Troje białoruskich działaczy, którzy brali udział w piątek w obchodzonym przez opozycję 25 marca Dniu Wolności, zostało skazanych na kary aresztu administracyjnego.

Zmarł twórca bardzo kleistego kleju

Zmarł twórca słynnego na całym świecie kleju Super Glue. Harry Wesley Coover Młodszy miał 94 lata. Zaledwie rok temu został uhonorowany specjalnym medalem przez prezydenta Baracka Obamę za swoją pracę. Największe dzieło jego życia, klej cyjanoakrylowy, był w znacznej mierze przypadkiem.

Rosyjska armia 20 lat za NATO. Podpatrują Polaków i Czechów

- Nauka wojenna i armia Rosji zostały daleko w tyle za wiodącymi krajami Zachodu - przyznaje szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Na posiedzeniu Akademii Nauk Wojennych gen. Nikołaj Makarow podkreślał, że Rosja przespała burzliwy rozwój nowych form i sposobów prowadzenia wojny w ostatnich 20 latach. Zmianie tego stanu rzeczy służy realizowana od dwóch lat reforma armii. Gen. Makarow przyznał, że pewne rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię żołnierzy kontraktowych, Rosja podpatruje u członków NATO, m.in. Polski i Czech.

Berlusconi stanął przed sądem. Bo w poniedziałek może

Po raz pierwszy od ośmiu lat premier Włoch Silvio Berlusconi stawił się w poniedziałek w sądzie w Mediolanie. Szef rządu przybył na proces, w którym wraz z 11 osobami oskarżony jest o oszustwa finansowe i podatkowe przy zakupie praw do emisji w jego telewizji.

Izrael nakryje się "Żelazną Kopułą"

Już w przyszłym tygodniu zacznie eksperymentalnie działać izraelska wersja tarczy antyrakietowej, chroniąca przed pociskami wystrzeliwanymi przez Palestyńczyków w kierunku Izraela – donosi portal „Defense News”.

Gwałt i pobicie? Sprawdzą. Kobieta już nie "szalona"

Libijskie władze wypuściły kobietę, którą funkcjonariusze specsłużb wywlekli w sobotę z trypoliskiego hotelu na oczach zagranicznych dziennikarzy. Władze nie twierdzą już, że jest szalona. Przeciwnie, sprawdzają zarzuty, jakie przedstawiła w sobotę. Iman al-Obeidi opowiadała wtedy dramatyczną historię o tym, jak została zatrzymana, zgwałcona i pobita przez żołdaków Muammara Kaddafiego.

Z Białego Domu do Facebooka

Firma Facebook Inc., do której należy znany portal społecznościowy, chce zatrudnić byłego rzecznika Białego Domu Roberta Gibbsa na wysokim stanowisku menadżerskim w zakresie komunikacji - podał "New York Times".

Anarchiści planują atak podczas ślubu księcia

Anarchiści planują atak podczas uroczystości ślubnych księcia Williama - donosi w poniedziałek "Daily Telegraph" powołując się na źródła policyjne. Zaplanowany na 29 kwietnia ślub okrzyknięty został ceremonią stulecia. Jednak by wszystko przebiegło bez zakłóceń, potrzebne są nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

1400 rakiet wycelowanych w Tajwan

Chińska armia intensywnie pracuje nad rozwojem swojej broni rakietowej i najprawdopodobniej rozmieściła już w swojej bazie w prowincji Anhui "zupełnie nowy" typ rakiet. Są silniejsze, bardziej dokładne od poprzedniczek i mogą dosięgnąć zarówno Tajwanu, jak i amerykańskich baz na Okinawie i Guam.

Ubyło dwa miliony Rosjan

Populacja Rosji skurczyła się w ciągu ostatnich ośmiu lat o 2,2 mln osób - pisze "Rossijskaja Gazieta", powołując się na wstępne wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku powszechnego spisu ludności.

Pociąg z paliwem wypadł z torów

W Kanadzie wykoleił się pociąg towarowy przewożący m.in. paliwo. Ewakuowano mieszkańców kilkunastu okolicznych domów. Nikt nie został ranny.

Rezygnują z silnika dla supermyśliwca

Departament obrony USA wydał rozkaz wstrzymania prac nad alternatywnym silnikiem do supermyśliwca piątej generacji, F-35 Lightning II. Program prac uznano za trwonienie pieniędzy podatników.

Bałkańscy handlarze bronią zarabiają na wojnie w Libii

Według danych włoskiego wywiadu, drogą morską i lądem do Libii dostarczane są duże partie broni - pisze "La Repubblica". Decyzję o wprowadzeniu blokady morskiej NATO uzasadniało właśnie skalą "informacji o nielegalnym strumieniu broni do Libii". Broń kupują obie strony wojny domowej. Największe interesy na sprzedaży broni Libijczykom ma zaś robić mafia albańska.

Wojskowy wywiad? W niedzielę nieczynne

Dowódca holenderskiej fregaty wojennej wysłał helikopter na misję w Libii "w ciemno". Nie dostał bowiem od wywiadu świeżych informacji o sytuacji na lądzie. Miał pecha, bo szyfrogram wysłał w niedzielę, gdy w siedzibie MIVD było dosłownie kilka osób. Misja zakończyła się fiaskiem - załoga helikoptera wpadła w ręce bojówek Kaddafiego i została oskarżona o szpiegostwo.

Klęska Sarkozy'ego

Francuzi mają dość Nicolasa Sarkozy'ego i rządzącej prawicy. W wyborach samorządowych lewica wzięła połowę głosów, zostawiając w tyle konserwatystów z UMP (dostali niewiele ponad jedną trzecią). Jeden na 10 Francuzów zagłosował na ultraprawicowy Front Narodowy.

Dom dziecka dla misiów

Zostały sierotami, bo rodziców ktoś wystraszył, przegnał albo i zabił na jednym z popularnych zimowych polowań. Szanse na przeżycie daje im jedyny w Rosji dom dziecka dla misiów. – Uczymy je strachu przed człowiekiem – mówią ich opiekunowie.

Merkel przegrywa przez atom

Niemcy dali żółtą kartkę władzom - koalicja chadeckiej CDU i liberalnej FDP przegrała wybory regionalne w Badenii-Wirtembergii. Zielone światło dostali za to Zieloni: po raz pierwszy w historii Niemiec przypadnie im stanowisko premiera landu. Do ich zwycięstwa przyczyniło się... tsunami w Japonii.

"Zatrzymali statek wyładowany bronią"

Katar przejął dwa irańskie statki wiozące broń różnego typu. Do przejęcia doszło niedaleko terytorialnych wód Bahrajnu - podał w niedzielę kuwejcki dziennik elektroniczny "Al-Aan", powołujący się na nieokreślone źródła. Kilka godzin później katarskie władze zdementowały tę informację.

Eksplozje w Trypolisie. Gdzie zatrzyma się Kaddafi?

W niedzielę wieczorem polskiego czasu kolejne bomby spadły na libijską stolicę. Tymczasem mieszkańcy Syrty twierdzą, że konwój 20 dział przeciwlotniczych należących do wojsk wiernych Kaddafiemu wyjechał z miasta na zachód. Z miasta w kierunku Trypolisu uciekają też cywile. Ciężkie walki trwają w centrum kontrolowanej przez rebeliantów Misraty. Kaddafi stara się odbić miasto używając czołgów i moździerzy. Z Belgii nadeszła wiadomość, że NATO przejmie kontrolę nad operacją wojskową w Libii.

NATO przejmuje operację w Libii. "Natychmiast"

Ambasadorowie państw NATO uzgodnili przejęcie dowództwa nad wszystkimi operacjami powietrznymi w Libii, łącznie z atakami z powietrza w celu ochrony ludności cywilnej - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że dowódcy natowscy otrzymali już polecenie wprowadzenia w życie tych decyzji "ze skutkiem natychmiastowym". Agencja Reutera pisze natomiast, że przejmowanie kontroli może potrwać trzy dni.

Wiadukt, który robi prąd

Na drodze pomiędzy Bagnerą i Scillą we Włoszech powstanie wiadukt, który wykorzysta wiatr i słońce do produkcji energii. Pomiędzy filarami będzie zainstalowanych 26 turbin, które mają wygenerować 36 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Zaś droga na górze ma być wyposażona w panele solarne dające dodatkową energię. Całość pozwoli na zasilenie 15 tysięcy domów.

"Jemen jest bombą zegarową"

Jemeńscy islamistyczni bojownicy starli się z wojskiem w położonym na południu Jemenu mieście Dżar. W tej samej prowincji bojownicy opanowali też fabrykę broni. - Jemen jest bombą zegarową, i jeśli my i zaprzyjaźnione kraje nie powrócimy do dialogu, dojdzie do destrukcyjnej wojny domowej - ostrzega prezydent Jemenu Ali Abdullah Salah.

"Zabójca lotniskowców" ruszy na Kuryle

Rosyjski krążownik rakietowy Marszałek Ustinow po przejściu koniecznych napraw może zasilić w 2013 roku Flotę Pacyfiku - donosi agencja RIA Novosti powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela rosyjskiej marynarki wojennej.

Policzą, ilu Polaków jest w Wielkiej Brytanii

Niedziela jest w Wielkiej Brytanii dniem spisu powszechnego. Formularze już wcześniej rozesłano do 26 mln gospodarstw domowych. Organizowany raz na 10 lat spis da władzom wyobrażenie m.in. o liczbie imigrantów. Wyniki tego liczenia mogą okazać się ciekawe także dla Polaków, ponieważ dowiemy się ilu przybyszów znad Wisły mieszka na Wyspach, a także ilu zamierza tam zostać.

Dzięki wojnie wyjaśni się zabójstwo sprzed 27 lat?

To zabójstwo wstrząsnęło w 1984 r. całą Wielką Brytanią. Młoda policjantka zginęła od kuli wystrzelonej z libijskiej ambasady. Teraz Omar Ahmed Sodani, domniemany zabójca Yvonne Fletcher, został schwytany przez libijskich rebeliantów w Bengazi. Twierdzi jednak, że jest niewinny.

Koniec stanu wyjątkowego. Po 48 latach

Władze Syrii zniosły stan wyjątkowy, który obowiązywał w tym kraju od 48 lat - poinformowała agencja dpa, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela rządu Syrii. Tymczasem państwowa agencja SANA podała, że w antyrządowych zamieszkach w mieście Latakia w ciągu ostatnich dwóch dni zginęło 12 osób. W niedzielę oddziały syryjskiej armii wkroczyły do tego ogarniętego protestami portu nad Morzem Śródziemnym.

Rebelianci biorą wschód, Kaddafi trzyma zachód

Rebelianci, po tym jak opanowali wschód, zaczęli kierować się na zachód. W sobotę wyparli siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego ze strategicznego miasta Adżdabija, w niedzielę zdobyli Ben Dżawad i Ras al-Nuf. Teraz ich celem jest Syrta, która wciąż kontrolowana jest przez Kaddafiego. Pod władaniem reżimu są też inne ważne miasta położone na zachodzie kraju m.in. stolica Libii Trypolis, Zawija i Zuwara. Walki wciąż toczą się o Misratę i Zintan.

Megapromieniowanie okazało się megabłędem

Doniesienia o gigantycznym wzroście promieniowania w wodzie w reaktorze nr 2 były... błędem w obliczeniach - podał operator elektrowni Fukushima I, firma TEPCO. Wcześniej doniesiono, że poziom radioaktywności jest tam 10 milionów razy wyższy niż podczas normalnej pracy reaktora.