Niepełnosprawni pobili się z policją

Około 50 niepełnosprawnych osób przez 100 dni maszerowało do boliwijskiej stolicy La Paz, by przed pałacem prezydenckim domagać się podwyższenia pomocy socjalnej. W samym mieście doszło do starć manifestantów z policją - informuje w piątek BBC na swej stronie internetowej.

Były szef ONZ położy kres przemocy w Syrii?

Coraz więcej ofiar śmiertelnych trwającego już niemal rok krwawego konfliktu w Syrii to dzieci - powiedział w czwartek Nowym Jorku szef UNICEF, Anthony Lake. Tego samego dnia wieczorem poinformowano, że Kofi Annan został specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. kryzysu syryjskiego.

Obama chce chronić internautów

Barack Obama chce chronić prywatność internautów, która jak twierdzi, jest naruszana przez takie firmy jak Facebook czy Google. Biały Dom zaproponował "Kartę Praw" użytkowników sieci. Chce ukrócić "śledzenie" internautów, czyli zbieranie danych na ich temat.

Papież ćwierknął na Wielki Post

Papież Benedykt XVI napisał orędzie na Wielki Post. Głowa kościoła idzie jednak z duchem czasu - słowa trafiły do wiernych za pośrednictwem Twittera. Już wcześniej papież komunikował się z nimi za pomocą tego serwisu społecznościowego oraz multimedialnego YouTube'a.

Mladić robi wszystko, by uniknąć sądu

Były dowódca Serbów bośniackich gen. Ratko Mladić na rozprawie przygotowawczej w czwartek oskarżył ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, że jest "stronniczym sądem NATO" i sądzi go w imieniu Sojuszu. Przyniósł też rodzinne fotografie, którymi wymachiwał w stronę publiczności.

"Przyjaciele Syrii": interwencji nie będzie

Zachodnie i arabskie siły wezwą prezydenta al-Assada do zawieszenia broni i wpuszczenia pomocy humanitarnej dla dotkniętych konfliktem Syryjczyków - pisze agencja Reutera dzień przed szczytem w Tunisie, powołując się na nieoficjalnie informacje. Według niej, "Przyjaciele Syrii" nie rozważają interwencji na kształt tej, którą podjęto w Libii.

Demaskator odpowie za wspieranie wroga?

Starszemu szeregowemu Bradleyowi Manningowi, podejrzanemu o udostępnienie portalowi Wikileaks tajnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej, odczytano w czwartek w bazie wojskowej Fort Meade w Marylandzie akt oskarżenia.

"Ci, którzy chwytają za broń, muszą widzieć przed sobą przyszłość"

Światowi liderzy chcą walczyć z terroryzmem i piractwem w Somalii. Na szczycie w Londynie uzgodnili 7-punktowy plan działania. - Ci młodzi ludzie, którzy teraz chwytają za broń i idą za al-Szebabem, muszą wiedzieć, że jest dla nich przyszłość w stabilnej i rozwijającej się Somalii - powiedział gospodarz szczytu, David Cameron. Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła natomiast, że naloty na Somalię nie wchodzą w grę.

Kolejny kraj wstrzymuje ratyfikację ACTA

Kolejny kraj zawiesza ratyfikację ACTA. O wstrzymaniu procesu poinformowała w czwartek Rumunia. Decyzja spowodowana została odesłaniem umowy przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Lekarz Tymoszenko: Nie zezwolono zbadać jej krwi

Kanadyjski lekarz Peter Kujtan twierdzi, że międzynarodowej misji medycznej badającej w więzieniu byłą premier Julię Tymoszenko nie zezwolono na pobranie krwi opozycjonistki. Władze ukraińskie odrzuciły te zarzuty.

Polacy oskarżeni o handel ludźmi w Szwecji

Dwoje obywateli polskich i ich romska wspólniczka stanęło we wtorek przed sądem w Goeteborgu za przestępstwo zakwalifikowane jako "handel ludźmi". Są oskarżeni o zmuszanie do kradzieży Polaków ściąganych do Szwecji obietnicami mieszkania i pracy. Proceder ten trwał pięć lat.

Najemnicy Kaddafiego palą i zabijają w sąsiednim kraju

- Tego dnia przeprowadzano egzekucje zbiorowe, podrzynając gardła lub po prostu oddając strzał w głowę - tak o krwawych wydarzeniach w mieście Aguelhok mówił szef wydziału informacji wojska Republiki Mali płk Idrissa Traore. Rząd w Bamako przekonuje, że to dzieło sprzymierzonych rebeliantów tuareskich i bojowników Al-Kaidy. Tuaregowie, którzy w styczniu wzniecili kolejne powstanie na północy Mali, twierdzą, że nie mają nic wspólnego z islamistami. Faktem jest za to, że w ich szeregach walczy wielu weteranów wojny w sąsiedniej Libii.

Chinki okupują publiczne toalety

Chinki domagają się równouprawnienia w kwestii toalet publicznych. Chodzi o to, by kobiety nie musiały stać w długich kolejkach, by skorzystać z szaletu, bo średnio załatwienie potrzeby zajmuje im trzy razy więcej czasu niż mężczyźnie. Na czwartek zapowiadają protest w tej sprawie w Pekinie.

Grecy wymienią obligacje

Grecki parlament uchwalił ustawę umożliwiającą redukcję zadłużenia Grecji o ponad 100 miliardów euro przez wymianę obligacji posiadanych przez wierzycieli prywatnych na obligacje o mniejszej wartości i dłuższym okresie zapadalności.

Marines zginęli w zderzeniu śmigłowców

Siedmiu żołnierzy piechoty morskiej USA zginęło w środę w katastrofie dwóch śmigłowców, które zderzyły się w powietrzu podczas nocnych ćwiczeń na poligonie w stanie Arizona - poinformowały w czwartek amerykańskie władze wojskowe.

Za nagi biust w gazecie może iść do więzienia

Szef redakcji tunezyjskiej gazety ''Attounisia'' może trafić nawet na pięć lat do więzienia za zamieszczenie w dzienniku nagiego zdjęcia. Fotografia, przedrukowana z niemieckiej edycji magazynu ''GQ'', przedstawia piłkarza tunezyjskiego pochodzenia, Samiego Khdeirę, obejmującego swą dziewczynę, Lenę Gercke.

Barack Obama "ubolewa" nad spaleniem Koranu

Spalenie przez amerykańskich żołnierzy egzemplarza Koranu doprowadziło Afgańczyków do furii, która przerodziła się w trwające już kilkadziesiąt godzin zamieszki z ofiarami śmiertelnymi. Biuro prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja poinformowało o otrzymaniu listu od prezydenta USA Baracka Obamy z formalnymi przeprosinami za incydent.

Bomby w Iraku. "To wielka porażka"

Co najmniej 60 osób zginęło w serii ataków, które wstrząsnęłyrano Bagdadem i kilkunastoma innymi miastami w Iraku. Jest ponad 200 rannych - podały władze. Najbardziej krwawe były zamachy w stolicy.

Chwycił broń i zastrzelił żołnierzy NATO

Afgański żołnierz chwycił broń i zastrzelił dwóch żołnierzy NATO podczas demonstracji przeciwko spaleniu Koranu w prowincji Nangarhar. W czwartek Afgańczycy po raz kolejny wyszli na ulice, by wyrazić oburzenie z powodu spalenia w bazie Bagram świętej księgi islamu.

"Te morderstwa są hańbą dla naszego kraju"

Podczas specjalnej ceremonii Niemcy oddali hołd pamięci ofiar grupy neonazistowskich terrorystów, którą wykryto w 2011 roku. Kanclerz Angela Merkel przestrzegła przed obojętnością wobec ekstremizmu. Przeprosiła też rodziny zamordowanych za błędy policji i fałszywe podejrzenia. W południe w wielu niemieckich instytucjach i zakładach pracy uczczono pamięć zamordowanych przez neonazistowskich terrorystów minutą milczenia.

"Dostałem zastrzyk". Stracił przytomność

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, który przez wiele dni prowadził w więzieniu głodówkę, stracił w czwartek przytomność podczas badania lekarskiego w przerwie swojego procesu w Witebsku. Powiedział on o tym swojej żonie wracając na salę rozpraw.

Zanim skoczyła z okna, nagrała podpalacza

Monika Kończyk, bohaterka słynnego zdjęcia z ubiegłorocznych londyńskich zamieszek, która ratując życie musiała wyskoczyć z płonącego budynku, nagrała podpalacza - usłyszał londyński sąd.

"Słyszymy przerażające, straszne eksplozje"

Syryjskie czołgi wjechały do zbuntowanej dzielnicy miasta Hims, Baba Amro - podał obrońca praw człowieka. Wcześniej m.in. ta część miasta była, kolejny dzień z rzędu, celem gwałtownego ostrzału prowadzonego przez siły wierne reżimowi Baszara el-Asada.

Putin: Jesteśmy narodem zwycięzców. Mamy to w genach

Ponad 90 tys. Rosjan wysłuchało na moskiewskim stadionie Łużniki przemówienia Władimira Putina. - Bitwa o Rosję trwa! Zwyciężymy w niej! - oświadczył premier i kandydat na prezydenta Rosji na manifestacji pod hasłem "Obronimy Ojczyznę!". - Jesteśmy narodem zwycięzców. Mamy to w genach. Mamy to w kodzie genetycznym. Jest to przekazywane z pokolenia na pokolenie - podkreślił szef rządu.

Zabijają bezbronne kobiety i dzieci. ONZ szykuje listę

Chociaż wszelkie próby nałożenia oenzetowskich sankcji na Syrię, nie mówiąc o interwencji, są blokowane w Radzie Bezpieczeństwa przez Chiny i Rosję, ONZ tworzy listę oficjeli reżimu Baszara el-Asada oskarżanych o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Libijski scenariusz w Syrii? "To będzie trwało długo"

Perspektywy bezpośredniej międzynarodowej interwencji zbrojnej w Syrii, aby pomóc tamtejszej opozycji w obaleniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada, są nadal odległe, mimo zasygnalizowania przez rząd USA, że może być otwarty na dostarczenie broni powstańcom. Jak twierdzą amerykańscy eksperci, Waszyngton obawia się bezpośredniego zaangażowania w konflikt.