Krajowa Komisja Antykorupcyjna Tajlandii oskarżyła byłą szefową rządu Yingluck Shinawatrę w związku z nieprawidłowościami w rządowym programie dotacji dla producentów ryżu. Dzień wcześniej sąd pozbawił panią premier urzędu za nadużycia władzy.
Apel prezydenta Rosji Władimira Putina o przełożenie referendum niepodległościowego na wschodzie Ukrainy i zapowiedź wycofania wojsk znad granicy ukraińskiej mogą pomóc w deeskalacji kryzysu, jeśli za słowami pójdą czyny - oświadczyła Unia Europejska.
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oznajmił, że na wschodzie Ukrainy zyskują na znaczeniu grupy separatystów, które nie słuchają ani Moskwy, ani Kijowa. Jego zdaniem właśnie to skłoniło Kreml do zmiany stanowiska ws. wyborów na Ukrainie.
Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że ukraiński kryzys jest rezultatem "nieodpowiedzialnej polityki" i że kluczem do złagodzenia napięć jest dialog między Kijowem a separatystami na południowym wschodzie Ukrainy jako równorzędnych stron.
Szacowne rosyjskie instytucje zaprezentowały plan podboju Księżyca. Rosyjska Akademia Nauk, państwowa agencja kosmiczna Roskosmos i Uniwersytet Moskiewski widzą tam po 2030 roku bazę z rozpostartą nad nią flagą Rosji.
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że Ukraina zgromadziła przy granicy z Rosją 15 tys. żołnierzy. Resort wezwał Zachód, by przestał "cynicznie wprowadzać w błąd" społeczność międzynarodową ws. sytuacji na rosyjsko-ukraińskim pograniczu.
Wiodący dziennik niemieckich kół gospodarczych "Handelsblatt" ostrzega przed rosnącym wpływem transatlantyckich "jastrzębi" w wyniku kryzysu na Ukrainie. Propozycję wysłania wojsk NATO na wschodnie rubieże Sojuszu nazywa śmieszną i niebezpieczną.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do rodaków, by wstrzymali się od udziału w masowych akcjach z okazji obchodzonego w tym kraju 9 maja Dnia Zwycięstwa. Szef rządu ostrzegł przed prowokacjami, do których może dojść podczas obchodów.
Lider donieckich separatystów Paweł Gubariew, który wyszedł w środę z aresztu w Kijowie, zagroził braniem kolejnych jeńców, jeśli jego ludzie będą "nadal porywani przez zwolenników kijowskiej junty". Gubariew poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku.
Rosyjskie wojsko po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadza wielkie ćwiczenia. Władimir Putin obserwował odpalanie "najpotężniejszych rosyjskich pocisków rakietowych" podczas manewrów prowadzonych w całej Rosji przed obchodami Dnia Zwycięstwa.
Brytyjski koncern MBDA stara się przekonać amerykańskie wojsko, aby zakupiło ich rakiety Brimstone i zamontowało na samolotach bezzałogowych. Uczyniono to w sposób wybuchowy, przeprowadzając testy na poligonie w USA. Sytuacja symulowana podczas ćwiczeń do złudzenia przypominała ataki na terrorystów w Jemenie czy Pakistanie.
- Sytuacja bezpieczeństwa w Europie zmieniła się diametralnie, musimy się do tego przystosować - stwierdził w wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat Anders Fogh Rasmussen. Sekretarz generalny NATO przekonuje, że państwa europejskie Sojuszu nie mogą dalej się rozbrajać, podczas gdy "Rosja potrząsa szabelką u naszych granic".
Zdecydowana większość Ukraińców chce, aby ich kraj pozostał zjednoczony. Uważają tak nawet dominujący na wschodzie Ukrainy rosyjskojęzyczni mieszkańcy - wynika z najnowszego sondażu waszyngtońskiego centrum Pew Research.
Prorosyjscy separatyści oświadczyli, że nie przełożą planowanego na 11 maja "referendum" w Donbasie. W środę apelował o to do nich prezydent Rosji Władimir Putin.
Ministerstwo Obrony Rosji nie dramatyzuje zapowiedzi ze strony NATO, że Sojusz będzie musiał rozważyć stałe rozmieszczenie swoich sił w Europie Wschodniej - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w tym resorcie.
Anders Rasmussen i rosyjska dyplomacja wdali się w mało dyplomatyczną wymianę zdań. Moskwa zasugerowała, że szef NATO jest "ślepcem", na co ten odparł na konferencji prasowej w Warszawie: - Wydaje mi się że mam dobry wzrok. Wcześniej szef NATO stwierdził że retoryka Rosji oparta jest o "staromodne stereotypy zimnej wojny".
- Polska na jesiennym szczycie NATO poruszy sprawę obrony terytorium państw Sojuszu - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Dodał, że ta kwestia powinna być na pierwszym miejscu dla NATO. Z kolei Anders Fogh Rasmussen podkreślał: - Nasze zobowiązane zbiorowej obrony jest twarde jak skała.
Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague, tak jak NATO, oznajmił, że mimo oświadczenia Władimira Putina o wycofaniu wojsk znad granicy z Ukrainą, jego rząd takiego ruchu nie zauważył.
MSZ Ukrainy nie zgadza się na omawianie sposobów uregulowania sytuacji w tym kraju bez udziału jego przedstawicieli i żąda od Rosji realnych działań na rzecz deeskalacji napięcia we wschodnich obwodach, gdzie działają prorosyjscy separatyści.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier jest zadowolony z "konstruktywnego tonu" prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaapelował do separatystów na wschodzie Ukrainy o przełożenie referendum w tym regionie. Wcześniej pozytywnie apel Putina ocenił pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD). Pozytywnie o słowach Putina wypowiedział się także Biały Dom.
Południowokoreańska prokuratura zatrzymała szefa firmy będącej właścicielem promu Sewol, który zatonął 16 kwietnia. Według wstępnych ustaleń główną przyczyną katastrofy mogło być ponad trzykrotnie przekroczenie limitu obciążenia jednostki. Zginęło ponad 300 osób.
Pentagon poinformował o zakończeniu przetargu na dostawę nowych śmigłowców dla floty prezydenta USA. W ramach wstępnego zamówienia firma Sikorsky ma dostarczyć sześć maszyn S-92 za 1,2 miliarda dolarów. Docelowo ma być ich niemal 30. Prezydenckie śmigłowce będą najdroższymi maszynami tego rodzaju na świecie.
Ze względów bezpieczeństwa USA tymczasowo zamknęły swoją ambasadę w stolicy Jemenu, Sanie - poinformował w środę Departament Stanu, zapewniając, że placówka zostanie otwarta, jak tylko to będzie możliwe.
W Republice Południowej Afryki zakończyły się w środę wybory parlamentarne, w których zdecydowanym faworytem jest rządzący krajem od 20 lat Afrykański Kongres Narodowy (ANC). Po raz pierwszy głosy oddali młodzi ludzie urodzeni po zakończeniu epoki apartheidu.
Rosjanie mogą mówić o pokoju, ale ich działania wojskowe wskazują raczej na przygotowania do wojny. Rosyjskie lotnictwo strategiczne wykazuje niebywałą aktywność - mówi amerykański generał, dowódca sił lotniczych na Pacyfiku. Rosyjskie bombowce operują tysiące kilometrów od Rosji, u zachodnich wybrzeży USA. Krążą także wokół amerykańskich baz na Pacyfiku. Coraz częściej są też przechwytywane w Europie.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wymieniła trzech oficerów swej jednostki specjalnej „Alfa”, uprowadzonych wcześniej przez separatystów prorosyjskich, na ich trzech towarzyszy, w tym tzw. ludowego gubernatora obwodu donieckiego Pawła Hubariowa.
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapewnił, że Sojusz "stoi ramię w ramię z Polską", tak jak Polska przy NATO. Swoją dwudniową wizytę w Polsce Rasmussen rozpoczął od spotkania z szefami MON i MSZ, Tomaszem Siemoniakiem i Radosławem Sikorskim.
W środę rano rozpoczęło się wycofywanie rebeliantów ze starej części miasta Hims, w zachodniej Syrii, gdzie od blisko dwóch lat przeciwnicy reżimu w Damaszku byli otoczeni przez siły rządowe - potwierdziły obie strony konfliktu.