"Byłem pisarzem Kim Dzong Ila". Tworzył propagandę Korei Płn., teraz jest jej wrogiem

Jang Jin Sung był nadwornym pisarzem Korei Północnej i ulubieńcem Kim Dzong Ila. W rozmowie z tvn24.pl opowiada o tym, jak wkradł się w łaski północnokoreańskiego przywódcy, o służbie reżimowi i o swojej ucieczce z kraju, po tym, gdy został złapany na przestępstwie. Co myśli dziś? - Czuję się winny, bardzo. Przyczyniłem się dyktatury - przyznaje.

Negocjacje bez efektu. Kto jest winny?

Jedenaście krajów Grupy Przyjaciół Syrii popierających syryjską opozycję obciążyło odpowiedzialnością za brak postępu w genewskich negocjacjach reżim w Damaszku. Delegacja władz twierdzi natomiast, że winę ponosi opozycja, która ma oczekiwać, iż rząd "we wszystkim jej ustąpi". Bez zaskoczeń.

Co zawiera skarb z Monachium? Sąd nakazuje odtajnienie listy

Sąd administracyjny w Augsburgu nakazał prokuraturze przekazanie prasie listy dzieł odnalezionych w 2012 r. w Monachium u 80-letniego Austriaka Corneliusa Gurlitta. Część obrazów została skradziona przez nazistów Żydom. Sąd zajął się sprawą na wniosek skargi dziennika "Bild".

Skatowany opozycjonista poszukiwany przez milicję. Miał "gości" w szpitalu

Milicjanci i prokuratorzy przyszli do szpitala, w którym leży skatowany opozycjonista Dmytro Bułatow. Władze uznają go za "poszukiwanego" w związku z organizowaniem demonstracji. Lekarze nie dopuścili funkcjonariuszy do jego pokoju. Tymczasem koledzy Bułatowa z akcji "Automajdan" zapowiadają jeszcze większe protesty.

Najpierw się rozpłakała, potem zadzwoniła do księdza. Amanda Knox o wyroku: to nie fair

- Wyrok był dla mnie jak zderzenie z pociągiem - powiedziała o swojej reakcji na wyrok Amanda Knox, która w czwartek została skazana przez włoski sąd na 28,5 roku więzienia za zabicie swojej współlokatorki. Wyznała, że ze zdenerwowania zamiast czekać na telefon swojego pełnomocnika, sama znalazła w internecie transmisję on-line z rozprawy. - Nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę - powiedziała.

Fala plotek o ciotce Kima: "przebywa w Polsce", "nie żyje". MSZ nie komentuje

Kim Kyong Hui, żona zabitego w grudniu Dzang Song Taeka, a ciotka Kim Dzong Una, przebywa w Polsce, gdzie ambasadorem jest jej brat - donosi japońska gazeta "Yomiuri Shimbun". Miała tu trafić ze Szwajcarii, do której przyleciała z Korei Północnej. Kobieta ponoć jest chora, a do Europy przybyć miała na leczenie. Z kolei koreańska prasa przekonuje, że Kyong Hui może już nie żyć.

Doradca Putina rysuje czarną wizję Ukrainy. "Pełzająca rewolucja" i agenci wpływu

Doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew określił obecne wydarzenia na Ukrainie jako "pełzający przewrót". Ostrzegł on ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, że jeśli nie stłumi buntu, to straci władzę, a Ukraina pogrąży się w chaosie. Jego zdaniem po ewentualnym stowarzyszeniu z UE kraj ten straci suwerenność.

"Porównywanie Polski do Rosji jest przestępstwem"

Litwa powinna bronić swoich wartości przed Rosją, ale również przed Polską – powiedział litewski minister kultury Szarunas Birutis. Takie stwierdzenie jest przestępstwem – uważa publicysta Rimantas Valatka.

"Incydent" w brytyjskim obiekcie atomowym

Brytyjskie zakłady przerobu paliwa nuklearnego w Sellafield poinformowały w piątek o zmniejszeniu liczby swego pracującego personelu po tym, gdy jeden z umieszczonych tam czujników wykrył wysoki poziom promieniowania. Brytyjskie ministerstwo energetyki oświadczyło, że jest w stałym kontakcie z Sellafield i zapewniło, że nie ma powodu, aby uznać incydent za poważniejszy niż twierdzą zakłady.

Amanda Knox "zamarła" słysząc wyrok. 28,5 roku więzienia za zabójstwo studentki

- Jestem przestraszona i zasmucona tym niesprawiedliwym wyrokiem - powiedziała Amanda Knox, skazana na 28,5 roku więzienia za zabójstwo brytyjskiej studentki Meredith Kercher. Taki wyrok wydał sąd apelacyjny we Florencji. Amerykanka wysłuchała go w swoim domu w Seattle. Wspólnik i były partner Amandy, Raffaele Sollecito, usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Obrońcy obojga już zapowiedzieli odwołanie się do Sądu Najwyższego.

Ameryka żegna się z Europą? Pretensje do sojuszników, najważniejsza Azja

Wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza obrony Chucka Hagela jest pierwszą i być może ostatnią. Stany Zjednoczone, kończąc wielkie operacje na Bliskim Wschodzie, koncentrują się wojskowo na regionie Azji i Pacyfiku, a obronę Europy pozostawiają jej samej. Analiza Marka Świerczyńskiego, wydawcy programu "Polska i Świat" w TVN24.

"Jeśli zapadł wyrok, to już po wszystkim". Kim nie wypuści Amerykanina

Amerykanin Kenneth Bae musi przepracować zasądzone mu 15 lat ciężkich robót i nie ma co liczyć na ułaskawienie - wynika z wywiadu, jakiego amerykańskiemu dziennikarzowi udzielił ambasador Korei Północnej w Wielkiej Brytanii. Bae został skazany za "zbrodnie przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej".

Skandal w wojskach rakietowych USA zatacza coraz większe kręgi

Do 92 wzrosła liczba oficerów startowych nuklearnych rakiet strategicznych zamieszanych w skandal dotyczący oszukiwania podczas rutynowych testów sprawnościowych - poinformowała w czwartek sekretarz ds. sił powietrznych w Pentagonie Deborah Lee James. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 34 oficerach startowych nuklearnych rakiet strategicznych odsuniętych od pełnienia obowiązków służbowych w związku z tą sprawą.

NSA zmienia szefa. Nowy ma "unikatowe kwalifikacje"

Amerykański rząd nominował Michaela Rogersa, dotychczas stojącego na czele cyberdowództwa amerykańskiej floty wojennej, na szefa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Waszyngtonie.

Złodzieje relikwii JPII wypuszczeni. Wskazali jej miejsce?

Policja włoska zatrzymała w czwartek trzeciego poszukiwanego złodzieja relikwii z krwią Jana Pawła II. On i dwaj zatrzymani wcześniej młodzi mężczyźni zostali już zwolnieni, ponieważ - jak wyjaśniono - współpracują z wymiarem sprawiedliwości i wskazali miejsce ukrycia relikwii.