Planowane na następny tydzień rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego przesunięto na 8 lutego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Zdaniem oenzetowskiej agencji spotkanie przełożono na prośbę Teheranu. W najbliższych tygodniach Iran odwiedzi szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która koordynuje rozmowy między Iranem a sześcioma mocarstwami na temat irańskiego programu nuklearnego.

Amerykański dziennikarz David Satter, pracujący w Rosji od 2003 r. dla Radia Wolna Europa, poinformował, że został wydalony z tego kraju w związku z pracą nad materiałem dotyczącym prounijnych manifestacji na Ukrainie, które trwają tam od 21 listopada. Rosyjskie MSW twierdzi, że złamał przepisy imigracyjne.

Premier Litwy, socjaldemokrata Algirdas Butkeviczius, powiedział we wtorek dziennikarzom, że poda się do dymisji, jeśli jego kraj nie wprowadzi euro w roku 2015 - informuje agencja prasowa BNS. Szef rządu mówił o tym po posiedzeniu rady partii rządzących.

Laureaci Nagrody Nobla w literaturze i wielu dziedzinach nauki podpisali się pod listem do prezydenta Władimira Putina, w którym krytykują ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych", jaką prezydent Rosji podpisał pół roku temu. Nawołują w nim do "wprowadzenia w życie zasad poszanowania praw człowieka i demokracji w jej XXI-wiecznym wymiarze".

Wtorkowa konferencja prasowa prezydenta Francji ma dotyczyć polityki i gospodarki, ale najprawdopodobniej zostanie zdominowana przez rewelacje o romansie Hollande'a z aktorką Julie Gayet. - To polityczne wydarzenie i takim musi pozostać - apeluje rzecznik Partii Socjalistycznej. Zgadza się z nim szef centrowej UDI, Jean-Louis Borloo. - To nie telenowela - przestrzega.

Niemiecki rząd stracił pomimo toczących się nadal negocjacji nadzieję na podpisanie z USA umowy zakazującej amerykańskim służbom inwigilowania obywateli Niemiec - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Tymczasem premier Hiszpanii, której rząd też nalegał na wyjaśnienia Waszyngtonu w tych kwestiach, najwyraźniej sojusznikowi "przebaczył".