Prof. Rotfeld: Przyłączenie Krymu wyjdzie Rosji bokiem. Jej się to nie opłaci

- Rosja pogwałciła fundamenty istniejącego porządku międzynarodowego - uważa prof. Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, który był gościem "Faktów po Faktach". Jego zdaniem, dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie, przyniesie Moskwie negatywne skutki. - Rosja przez przyłączenie Krymu zapłaci taką cenę, że to jej wyjdzie bokiem - stwierdził.

Chorwaci na doradców wybierają Polaków. Bo potrafimy dobrze wydać euro

Ponad 8 miliardów euro - tyle w ciągu siedmiu lat dostanie Chorwacja od Unii Europejskiej. Już wkrótce, najmłodszy członek wspólnoty przekaże do Brukseli plan wydawania pieniędzy. Pracuje nad nim firma doradcza wynajęta przez chorwacki rząd, a zespół doradzający tworzą... Polacy. Powód? Zdaniem Chorwatów, jesteśmy specjalistami w wydawaniu unijnych środków.

Plamy oleju na morzu, pasażerowie z kradzionymi paszportami. Co się stało z malezyjskim boeingiem?

Wietnamskie samoloty, poszukujące zaginionego boeinga 777, który zniknął z radarów w piątek wieczorem polskiego czasu, odkryły dwie plamy oleju na południowym wybrzeżu Wietnamu. Jak twierdzą tamtejsze władze, plamy mogły powstać po runięciu samolotu do morza.
 Na pokładzie było 239 osób. Już teraz wiadomo, że co najmniej dwie osoby z listy pasażerów posługiwały się skradzionymi już jakiś czas temu paszportami.

I Rosja, i Ukraina chcą śledztwa ws. snajperów z Majdanu

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zażądał w sobotę przeprowadzenia przez OBWE śledztwa ws. snajperów w Kijowie, którzy mieli strzelać do obu stron konfliktu. Ukraina, która podejrzewa, że stała za tym Rosja, również domaga się niezależnego śledztwa.

Misja OBWE ponownie zatrzymana. Tym razem padły strzały

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ponownie nie została wpuszczona na Krym. Padły strzały ostrzegawcze z broni automatycznej - poinformował podróżujący z obserwatorami OBWE reporter agencji AP.

"Kieszonkowych Chamberlainów nigdy w Europie nie brakowało"

Ukraina wcale nie musi poświęcać Krymu dla uratowania samej siebie - uważa minister Radosław Sikorski, a przeciwny pogląd nazwał "opinią kieszonkowych Chamberlainów". Szef MSZ w sobotę uczestniczył w Oxfordzie w VII zjeździe studentów z Polski w Wielkiej Brytanii.

Franciszek kontynuuje reformę finansów Watykanu

Papież Franciszek mianował 15 członków nowej Rady do spraw Ekonomicznych. Instytucja ta, powołana przez niego w lutym w ramach wielkiej reformy watykańskich finansów, ma decydować o całej polityce ekonomicznej za Spiżową Bramą.

"Gdyby była broń, nie byłoby tylu ofiar z naszej strony"

- Nie było żadnego szkolenia, dlatego w końcu widzimy, ile z naszej strony mamy ofiar - powiedział w TVN24 Andrzej Gabrow, wiceszef ochrony Majdanu. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń Władimira Putina, jakoby uczestnicy kijowskich protestów byli szkoleni w Polsce oraz krajach bałtyckich.

Gen. Polko: wstąpienie do NATO jest środkiem do celu

- Wstąpienie do NATO jest środkiem do celu. Zbiorowe bezpieczeństwo to odpowiedzialność każdego członka Sojuszu - uważa gen. Roman Polko, były dowódca GROM - Przynależność do Sojuszu daje nam zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa, niż kiedy bylibyśmy sami, ale tworząc wspólnotę, musimy wiedzieć, że jesteśmy ważnym udziałowcem w tym pakcie - mówił na antenie TVN24.

Ukraina: Nie oddamy Krymu. Rosja: Kijowem sterują ekstremiści

- Krym jest i będzie terytorium Ukrainy i nie oddamy go nikomu - powiedział w Kijowie szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. Niemal w tym samym czasie szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow stwierdził na konferencji w Moskwie, że ukraiński rząd jest zależny od "ekstremistów".

Trzy ofiary śmiertelne protestów islamistów. 48 osób rannych

Co najmniej trzy osoby zginęły w starciach, do jakich doszło w piątek wieczorem w Kairze między islamistami a policją - poinformowały egipskie ministerstwo zdrowia i źródła bezpieczeństwa. W całym kraju w zamieszkach rannych zostało 48 osób.

Dzień Jana Karskiego w USA? Jest rezolucja w Senacie

Do Senatu USA wpłynął ponadpartyjny projekt rezolucji ws. ustanowienia dnia 24 kwietnia 2014 roku "Dniem Jana Karskiego", tak by uhonorować słynnego emisariusza polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej w przypadającą tego dnia 100. rocznicę jego urodzin.

"Zaatakowali z dwóch stron". Podczas szturmu bito dziennikarzy

Późnym wieczorem w piątek na Krymie doszło do ataków na dwie jednostki wojskowe w Sewastopolu. Zaatakowano jednostkę wojskową A2355 i punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy, ale po negocjacjach z ukraińskimi wojskowymi napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

"Europa Zachodnia żyła w marzeniu Alicji z Krainy Czarów"

- Obecnie obserwujemy zderzenie modelu polityki XXI wieku z twardą polityką XIX-wieczną, a obraz Rosji, która się modernizuje, legł w gruzach - powiedział doradca prezydenta Jaromir Sokołowski w programi "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

USA uspokajają państwa bałtyckie. Francja mówi o "nowych krokach" przeciw Rosji

Sekretarz Stanu USA upomniał swojego rosyjskiego odpowiednika. Jeśli Rosja wykona jakiś ruch ku aneksji Krymu - to będzie koniec dyplomatycznych rozmów, zagroził. Kilka telekonferencji z europejskimi przywódcami odbył też w sobotę Barack Obama. Prezydent Francji po rozmowie z amerykańskim odpowiednikiem oświadczył, że "brak postępu" w rozwiązaniu krymskiego kryzysu przyniesie "nowe kroki" przeciw Rosji. Jakie? Nie wyjaśnił.

Start przerwany przez zderzenie z ... rybą

Amerykański samolot badawczy musiał awaryjnie przerwać start, po tym jak przed dziobem maszyny mignął mu duży ptak, a po chwili rozległ się głośny huk w okolicy skrzydła. W hangarze znaleziono ślad uderzenia, ale na pasie nie odkryto jednak tego, czego się spodziewano. Zamiast martwego ptaka natrafiono na martwą rybę.

Twórca CNN wylądował w szpitalu

Ted Turner, amerykański potentat medialny i założyciel telewizji CNN, trafił do szpitala w Buenos Aires z podejrzeniem ataku wyrostka robaczkowego lub infekcji w obrębie jamy brzusznej - poinformowały źródła medyczne w argentyńskiej stolicy.